Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 12 δίνει την πρωτιά στην Apple έναντι της Samsung για πρώτη φορά μετά το 2016


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Γιατί το poco f2 pro με 380 ευρώ και 865 και σουπερ κάμερα, δεν ήταν flagship killer?

Poco και Redmi υποτίθεται είναι διαφορετικές εταιρείες.

Το Poco ήταν άριστο στα χαρτιά, αλλά επίσημα η τιμή που κυκλοφόρησε ήταν πάνω από 500€ και για κάποιο λόγο δεν κυκλοφόρησε σε όλες τις αγορές και η διαθεσιμότητα είναι περιορισμένη.

gsmarena_999.jpg

Επεξ/σία από k_dinos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οχι ρε ξεκολιστε σιγα.Επειδη το μηλο ειναι ο μπαμπας ολων και το apple silicon το λιγουρευονται ολες οι εταιριες καλα μην μιλησω για επεξεργαστες και τετοια παει να πει οτι ειναι πρωτη;;;;;Σας παρακαλω!!!Εδω οι χημικοι πυρηνικοι την εχουν κλεισει καιρο την εταιρια!Μα σας παρακαλω!

Υ.Γ:Για οσους νομιζουν οτι η σαμι βγαινει πρωτη στις ναυαρχιδες για ψαξτε το λιγο γτ μονο στην Ελλαδα το νομιζετε αυτο.Μονο στα μιντ κινητα εβγαινε.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Poco και Redmi υποτίθεται είναι διαφορετικές εταιρείες.

Το Poco ήταν άριστο στα χαρτιά, αλλά επίσημα η τιμή που κυκλοφόρησε ήταν πάνω από 500€ και για κάποιο λόγο δεν κυκλοφόρησε σε όλες τις αγορές και η διαθεσιμότητα είναι περιορισμένη.

gsmarena_999.jpg

Ελλάδα μια χαρά κυκλοφόρησε, και Ευρώπη. Αμερική δεν ξέρω. 382 ευρώ το πήρα εγώ (6gb, 128gb). Και είναι πολύ καλό στην πράξη. Ο imx 686 μαζί με gcam απλά δεν υπάρχει. Το κινητό πάει σφαίρα, η μπαταρία είναι απίστευτη, η οθονη απίστευτη και από χρώματα και από φωτισμό. Τι άλλο να ζητήσει κανείς; Χωρίς τίποτα ενοχλητικό μπροστά στην οθόνη. Το fingerprint πιάνει ΚΑΘΕ φορά εκτός και αν έχω λάδια στα χέρια. Και Poco, redmi είναι brands της xiaomi.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Retromaniac said:

Το fingerprint πιάνει ΚΑΘΕ φορά εκτός και αν έχω λάδια στα χέρια. Και Poco, redmi είναι brands της xiaomi.

Αρκεί να μην "πιάνει" με οποιοδήποτε δάχτυλο ακουμπήσει πάνω στα 2 τζάμια... 😛

Σοβαρά τώρα: μην υποτιμάς τους καταναλωτές! Αν είχαμε μια τόσο super συσκευή με specs που βρίσκεις σε ναυαρχίδες που κοστίζουν διπλάσια και τριπλάσια και ήταν τόσο τέλεια όσο και τα specs της, θα έτρεχαν ΟΛΟΙ να την αγοράσουν (ακόμη κι εγώ σαν δεύτερη συσκευή). Το ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, σημαίνει πως στην όλη ιστορία υπάρχουν πολλά "αλλά"...

  • Like 4
  • Thanks 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ελλάδα μια χαρά κυκλοφόρησε, και Ευρώπη. Αμερική δεν ξέρω. 382 ευρώ το πήρα εγώ (6gb, 128gb). Και είναι πολύ καλό στην πράξη. Ο imx 686 μαζί με gcam απλά δεν υπάρχει. Το κινητό πάει σφαίρα, η μπαταρία είναι απίστευτη, η οθονη απίστευτη και από χρώματα και από φωτισμό. Τι άλλο να ζητήσει κανείς; Χωρίς τίποτα ενοχλητικό μπροστά στην οθόνη. Το fingerprint πιάνει ΚΑΘΕ φορά εκτός και αν έχω λάδια στα χέρια. 

Ελλάδα νομίζω η infoquest δεν το έφερε ποτέ, ούτε και οι μεγάλες αλυσίδες. Δεν ξέρω αν θα σε καλύψει η ελληνική αντιπροσωπία σε περίπτωση βλάβης

Η τιμή του ίσως έπεσε για μια περίοδο, και εγώ μετανιώνω που δεν το πήρα στα 311€ που το έβαλε το ισπανικό amazon στα BlackFriday. θα περίμενε κανείς μετά από τόσο καιρό να έχει πέσει κι άλλο, αλλά ούτε η ίδια η εταιρεία δεν το στηρίζει και προσπαθούν να σπρώξουν τα Χ3

Όπως και να το κάνουμε, ήταν μια 'φωτοβολίδα' και δεν θα πρέπει να το έχουμε σαν μέτρο σύγκρισης. To f1 από την άλλη ήταν ο ορισμός του flagship killer

ΥΓ: Aλήθεια, 5G πιάνει? προς το παρόν δεν το έχει κανένας πάροχος στη λίστα με τα συμβατά τηλέφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο. Πουλαει το απλο 12αρι με το κιλο. Ειναι φθηνο για ναυαρχιδα με ολα οσα θελει ο μεσος ανθρωπος και με το σωστο μεγεθος. Τα flagship killer ειναι κατι παντοφλες 6.7ιντσες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αρκεί να μην "πιάνει" με οποιοδήποτε δάχτυλο ακουμπήσει πάνω στα 2 τζάμια... 😛

Σοβαρά τώρα: μην υποτιμάς τους καταναλωτές! Αν είχαμε μια τόσο super συσκευή με specs που βρίσκεις σε ναυαρχίδες που κοστίζουν διπλάσια και τριπλάσια και ήταν τόσο τέλεια όσο και τα specs της, θα έτρεχαν ΟΛΟΙ να την αγοράσουν (ακόμη κι εγώ σαν δεύτερη συσκευή). Το ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, σημαίνει πως στην όλη ιστορία υπάρχουν πολλά "αλλά"...

Όχι, δεν ξεκλειδώνει με ότι βάλεις. Οι fingerprint scanner είναι πολύ αξιόπιστοι. Όσο για τα αλλά, εδώ είναι να ακούσω κάποιο. Το έχω από το Σεπτέμβρη το κινητό και βλέπω ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Το αλλά που λες εσύ, μπορεί να είναι ότι εγώ προτιμώ ios, και πάω πάσο. Αλλά το τηλέφωνο είναι σχεδόν αψεγάδιαστο.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εξηγείται αυτό. Καλά να πάθει, έπρεπε να χάσει τη πρώτη θέση πρώτα;

Samsung’s recent Galaxy devices will now get at least four years of Android security updates

https://www.theverge.com/2021/2/22/22295639/samsung-galaxy-device-2019-four-years-security-updates

Επίσης η OPPO πέρασε τη Huawei, στο -40%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Ελλάδα νομίζω η infoquest δεν το έφερε ποτέ, ούτε και οι μεγάλες αλυσίδες. Δεν ξέρω αν θα σε καλύψει η ελληνική αντιπροσωπία σε περίπτωση βλάβης

Η τιμή του ίσως έπεσε για μια περίοδο, και εγώ μετανιώνω που δεν το πήρα στα 311€ που το έβαλε το ισπανικό amazon στα BlackFriday. θα περίμενε κανείς μετά από τόσο καιρό να έχει πέσει κι άλλο, αλλά ούτε η ίδια η εταιρεία δεν το στηρίζει και προσπαθούν να σπρώξουν τα Χ3

Όπως και να το κάνουμε, ήταν μια 'φωτοβολίδα' και δεν θα πρέπει να το έχουμε σαν μέτρο σύγκρισης. To f1 από την άλλη ήταν ο ορισμός του flagship killer

ΥΓ: Aλήθεια, 5G πιάνει? προς το παρόν δεν το έχει κανένας πάροχος στη λίστα με τα συμβατά τηλέφωνα

Το είχαν μεγάλες αλυσίδες όπως public. Άρα το έφερε η infoquest γιατί αυτοί συνεργάζονται μόνο με αντιπροσώπους.

Επίσης μια χαρά το βλέπω στο Σκρουτζ διαθέσιμο στα 440. Πήρε και android 11 από τα πρώτα πρώτα. Και θα πάρει 12 σιγουρα, ίσως και 13. Αλλά και 4-5 εκδόσεις miui.

Το 5g δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη. Σίγουρα θα μπει στην λίστα. Πάντως 5g χωρίς απεριόριστα data το ειναι ΆΧΡΗΣΤΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Και όλα αυτά ενώ στο iPhone 12 δεν έβαλε ούτε 120Hz οθόνη, ούτε δακτυλικό αποτύπωμα κάτω από την οθόνη, ούτε type c, ούτε αφαίρεσε το notch...

Τελικά τα παραπάνω specs μάλλον ειναι απαραίτητα μόνο σε όσους δεν συμπαθούν την Apple! 😛 

Τι να την κάνω την 120Hz οθόνη στο κινητό? Πως με βοηθάει στις κλήσεις, να τραβάω φωτογραφίες, να διαβάζω και να απαντάω στα email, να googlarw και τα λοιπα που κάνω σε καθημερίνή βάση εκτός από τα παιχνίδια που δεν παίζω καθόλου? Καλοδέχουμενη όταν έρθει με το καλό στα iphone (μάλλον φέτος από ότι διαβάζω) αλλά δεν το θεωρώ και τρελά χρήσιμο χαρακτηριστικό. Το notch ναι με ενοχλεί λίγο και ισώς για αυτο δεν έχω πάει στο 10,11 ή 12. 

Ακόμα με το 8plus είμαι (που πεταέι σε ότι το χρησιμοποιώ) αλλά μάλλον ήρθε η ώρα για αναβάθμιση μετά από 3+ χρόνια οποτε θα περίμενω το 13αρι το Σεπτεμβρη και θα το αλλάξω μάλλον. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Από πότε ο καταναλωτής ειναι ενημερωμένος για τις προτάσεις του ανταγωνισμού;  Ενώ πλειοψηφία των καταναλωτών ξέρει την xiaomi,  αγνοεί την ύπαρξη τέτοιων vfm flagship killers. Αλλά ακόμη και αν το ήξερε, δεν θα άλλαζε και πολλά, αφού η πλειοψηφία αυτών που αγοράζουν flagship θέλουν premium όνομα και όχι xiaomi.

Εγώ απλά απαντώ στην ψευδαίσθηση ότι επειδή έβγαλε πιο ακριβά τηλέφωνα η xiaomi, έχουν εξαφανισθεί τα flagship killers

Το κινητό με 865 soc και IMX 686, έχει top amoled, full screen χωρίς τρύπες, under display fingerprint που δουλεύει μία χαρά πάνω από 2 τζαμάκια! (θα εξηγησω παρακάτω)

Ήρθε μαζί με ΠΟΛΥ καλή θήκη και εργοστασιακά τοποθετημένιο τζαμάκι. Μάλιστα το τελευταίο ήταν τόσο καλά τοποθετημένο που έβαλα και άλλο από πάνω γιατί δεν είχα καταλάβει ότι είχε. Ο fingerprint sensor δουλευε τέλεια με 2 τζαμακια! Όταν έσπασε και πήγα να βάλω αλλο, τότε πρόσεξα ότι είχε ήδη.

Γιατι γαμωτο η hyundai δεν ειναι BMW / MERCEDES / AUDI killer.........γιατι γιατι γιατι!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, arispz said:

Γιατι γαμωτο η hyundai δεν ειναι BMW / MERCEDES / AUDI killer.........γιατι γιατι γιατι!!!!!!!

Αγαπητέ είρωνα. Η hyundai δεν έχει στο εσωτερικό της την ποιότητα που έχουν οι άλλοι 3. Όσον αφορά τα μηχανικά, θαρρώ θα ξέρεις ότι είναι πολύ πιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ από τις υπόλοιπες που αναφέρεις. Στην περίπτωση όμως του poco, η ποιότητα των υλικών, της οθόνης και της κάμερας, είναι εφάμμιλα των άλλων flagships.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σοβαρά τώρα: μην υποτιμάς τους καταναλωτές! 

πιο πολυ ρεαλισμο βλεπω παρα υποτιμηση... εδω αγοραζουν 4ετιας-5ετιας iphone με oem οθονες και μπαταριες για 300 ευρω..

εδω μεχρι και κινητα κλωνοι με specs για γελια αγοραζαν για να μπουν στο κλαμπ.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Donalhioy είπε

πιο πολυ ρεαλισμο βλεπω παρα υποτιμηση... εδω αγοραζουν 4ετιας-5ετιας iphone με oem οθονες και μπαταριες για 300 ευρω..

εδω μεχρι και κινητα κλωνοι με specs για γελια αγοραζαν για να μπουν στο κλαμπ.

Καλό επιχείρημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...