Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 12 δίνει την πρωτιά στην Apple έναντι της Samsung για πρώτη φορά μετά το 2016


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

 

 

Μα ναι σίγουρα. Το λέω ήδη. Νομίζω ότι εκεί που γίνεται το μπέρδεμα είναι στο νομίζει ο κάθενας ότι είναι ένα flagship killer. Λέγεται έτσι γιατί βρίσκεις premium χαρακτηριστικά σε καλή τιμή. Προφανώς ακόμη και μετάξυ premium components υπάρχουν πιο καλές και πιο κακές ποιότητες. Αν η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη, εγώ θα πάω για το πιο VFM. Δεν σημαίνει αυτό όμως ότι δεν υπάρχουν διάφορες που κάποιος θέλει να τις πληρώσει γιατί για αυτόν είναι σημαντικές. Απλά με το flagship killer δεν θα αναγκαστεί κάποιος που θέλει καλή ποιότητα αλλά όχι την κορυφαία, να δώσει πολλά λεφτά 

Δεν διαφωνούμε σε κάτι, απλά και για να μην γίνονται παρεξηγήσεις μεταξύ και άλλων χρηστών, όταν λέμε flagship δεν εννοούμε μόνο επεξεργαστή, οθόνη άντε και την κάμερα, μιας και υπάρχουν ακόμα 20 εξαρτήματα που αποτελούν ένα κινητό, συν το λειτουργικό... 

Όταν μια εταιρία ονομάζει flagship ένα κινητό της, θεωρεί ότι μέσα θα βάλει ότι καλύτερο... οι χρήστες από την άλλη μπορούν να ονομάζουν “flagship” ότι τους αρέσει και ας πχ η οθόνη είναι τριετίας ή το λειτουργικό beta... το ότι εγώ, εσύ ή κάποιος άλλος, τα λέει flagship δεν τα κάνει κιόλας...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

23 λεπτά πριν, JcD είπε

Δεν έχω καταλάβει γιατί το συζητάς. Κι εγώ ποκο έχω, κάνε τη δουλειά σου κι άσε τους άλλους να πάρουν ότι θέλουν. Δλδ πας να πείσεις ανθρώπους που θεωρούν ότι καλά δεν έχει φορτιστή μέσα μια συσκευή!

Απλά απάντησα σε κάποιον ότι βγάζει ακόμη flagship killers η xiaomi, και τράβηξε η κουβέντα :D. Δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον να το πάρει πάντως.

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν διαφωνούμε σε κάτι, απλά και για να μην γίνονται παρεξηγήσεις μεταξύ και άλλων χρηστών, όταν λέμε flagship δεν εννοούμε μόνο επεξεργαστή, οθόνη άντε και την κάμερα, μιας και υπάρχουν ακόμα 20 εξαρτήματα που αποτελούν ένα κινητό, συν το λειτουργικό... 

Όταν μια εταιρία ονομάζει flagship ένα κινητό της, θεωρεί ότι μέσα θα βάλει ότι καλύτερο... οι χρήστες από την άλλη μπορούν να ονομάζουν “flagship” ότι τους αρέσει και ας πχ η οθόνη είναι τριετίας ή το λειτουργικό beta... το ότι εγώ, εσύ ή κάποιος άλλος, τα λέει flagship δεν τα κάνει κιόλας...

Ναι αλλά εμείς μιλάμε για flagship KILLER. Πράγμα που εξορισμού σημαίνει ότι δεν είναι flagship. Είναι ένα πολύ καλό τηλέφωνο ικανό να τραβήξει κόσμο από τα flagships λόγω τιμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Donalhioy είπε

πιο πολυ ρεαλισμο βλεπω παρα υποτιμηση... εδω αγοραζουν 4ετιας-5ετιας iphone με oem οθονες και μπαταριες για 300 ευρω..

εδω μεχρι και κινητα κλωνοι με specs για γελια αγοραζαν για να μπουν στο κλαμπ.

Υπερβάλλεις για τα €300 μεταχειρισμένο.                                     Όσο για τις ΟΕΜ οθόνες,ας πρόσεχαν αυτοί που αναφέρεις!

Εγω είχα πάρει απο γνωστό το 6s €250 προ τριετίας και ακόμη παίρνω ενημερώσεις.Εντάξει,είμαι ολιγαρκής στις ανάγκες μου,οπότε τη βγάζω ακόμη.Και πολυ αξιοπρεπώς μάλιστα.                                                                
 

Και δεν το αγοράζουν όλοι "για να μπουν στο κλαμπ",πραγματικά μας αρέσει το iOS.Εμένα τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πάντα σε iPhone θέματα , ο πόνος είναι μεγάλος στα σχόλια....

Δεκα χρόνια τώρα διαβάζουμε για τα iPhone killers και τίποτα δεν έχει αλλάξει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ναι αλλά εμείς μιλάμε για flagship KILLER. Πράγμα που εξορισμού σημαίνει ότι δεν είναι flagship. Είναι ένα πολύ καλό τηλέφωνο ικανό να τραβήξει κόσμο από τα flagships λόγω τιμής.

Εσυ το ξέρεις, κάποιοι άλλοι δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ελλάδα μια χαρά κυκλοφόρησε, και Ευρώπη. Αμερική δεν ξέρω. 382 ευρώ το πήρα εγώ (6gb, 128gb). Και είναι πολύ καλό στην πράξη. Ο imx 686 μαζί με gcam απλά δεν υπάρχει. Το κινητό πάει σφαίρα, η μπαταρία είναι απίστευτη, η οθονη απίστευτη και από χρώματα και από φωτισμό. Τι άλλο να ζητήσει κανείς; Χωρίς τίποτα ενοχλητικό μπροστά στην οθόνη. Το fingerprint πιάνει ΚΑΘΕ φορά εκτός και αν έχω λάδια στα χέρια. Και Poco, redmi είναι brands της xiaomi.

Τι άλλο να ζητήσει κανείς; Το μόνο που έχει πραγματικά σημασία, σωστό λογισμικό. Δεν θα μπω στον κόπο να ξαναγράψω τα άπειρα Bugs που έκαναν την ζωή μου πιο εκνευριστική προσπαθώντας να το κάνω να δουλέψει. Πήρα pixel και όλα τα σημαντικά δουλεύουν όπως θα περίμενες. Τα όποια Bugs βρήκα είναι από τρίτες εφαρμογές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Τι άλλο να ζητήσει κανείς; Το μόνο που έχει πραγματικά σημασία, σωστό λογισμικό. Δεν θα μπω στον κόπο να ξαναγράψω τα άπειρα Bugs που έκαναν την ζωή μου πιο εκνευριστική προσπαθώντας να το κάνω να δουλέψει. Πήρα pixel και όλα τα σημαντικά δουλεύουν όπως θα περίμενες. Τα όποια Bugs βρήκα είναι από τρίτες εφαρμογές. 

Και εγώ όπως έχω ξαναγράψει, δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα στο λογισμικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, billdanos είπε

Και όλα αυτά ενώ στο iPhone 12 δεν έβαλε ούτε 120Hz οθόνη, ούτε δακτυλικό αποτύπωμα κάτω από την οθόνη, ούτε type c, ούτε αφαίρεσε το notch...

Τελικά τα παραπάνω specs μάλλον ειναι απαραίτητα μόνο σε όσους δεν συμπαθούν την Apple! 😛 

Να πείσεις προσπαθείς οτι και πέτρα με το σήμα της Apple θα πούλαγε? Εμένα με έπεισες :P 

3 ώρες πριν, arispz είπε

Γιατι γαμωτο η hyundai δεν ειναι BMW / MERCEDES / AUDI killer.........γιατι γιατι γιατι!!!!!!!

Aτύχης η σύγκριση αν υπονοείς οτι η Apple είναι η BMW / Mercedes / AUDI γιατί η Hyundai είναι πολύ πάνω από αυτές σε ποιότητα. Car reliablity έρευνα το 2020, 7η θέση η Hyundai 26η και 22 Mercedes και Audi. 

Βέβαια, είσαι η ζωντάνη απόδειξη για τις πέτρες που έλεγα πρίν. Ψωνίζεις το brand name και νομίζεις οτι πήρες ποιότητα, ενώ η Xiaomi φιγουράρει 20 θέσεις πάνω από σένα σε reliability ;) 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε


Βέβαια, είσαι η ζωντάνη απόδειξη για τις πέτρες που έλεγα πρίν. Ψωνίζεις το brand name και νομίζεις οτι πήρες ποιότητα, ενώ η Xiaomi φιγουράρει 20 θέσεις πάνω από σένα σε reliability ;) 

Η xiaomi 20 θέσεις πάνω από την Apple σε αξιοπιστία;;  αλήθεια τώρα;;  🤣🤣

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koutsis είπε

Η xiaomi 20 θέσεις πάνω από την Apple σε αξιοπιστία;;  αλήθεια τώρα;;  🤣🤣

Τι να σου πώ, ο arispz παρομοίασε την xiaomi με hyundai και την Apple με mercedes και audi. Ε η hyundai είναι 20 θέσεις πάνω σε αξιοπιστία, οπότε φαντάζομαι αυτό θα εννοούσε με την παρομοίωση του. Όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι να σου πώ, ο arispz παρομοίασε την xiaomi με hyundai και την Apple με mercedes και audi. Ε η hyundai είναι 20 θέσεις πάνω σε αξιοπιστία, οπότε φαντάζομαι αυτό θα εννοούσε με την παρομοίωση του. Όχι? 

Ε ναι. Για αυτό βλέπεις όλους τους προέδρους, πρωθυπουργους και γενικά όλους τους vip να κυκλοφορούν με hyundai και κανέναν με Mercedes. Επειδή είναι πιο αξιόπιστη η hyundai!  Θα μας τρελάνεις βραδιατικα!

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, koutsis είπε

Ε ναι. Για αυτό βλέπεις όλους τους προέδρους, πρωθυπουργους και γενικά όλους τους vip να κυκλοφορούν με hyundai και κανέναν με Mercedes. Επειδή είναι πιο αξιόπιστη η hyundai!  Θα μας τρελάνεις βραδιατικα!

Tι σχέση έχει η αξιοπιστία με το με τι κυκλοφορούν οι πρόεδροι και οι πρωθυπουργοί? Τι είχες γιάννη μου...


Πάντως ο πλανητάρχης δεν κυκλοφορεί με mercedes και audi αλλά με cadilac. 

 

Και εδώ η ερεύνα που δείχνει την hyundai 20 θέσεις πάνω από mercedes και audi

 

https://www.whatcar.com/news/2020-what-car-reliability-survey-brands/n20069

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Herald είπε

Να πείσεις προσπαθείς οτι και πέτρα με το σήμα της Apple θα πούλαγε? Εμένα με έπεισες :P 

Aτύχης η σύγκριση αν υπονοείς οτι η Apple είναι η BMW / Mercedes / AUDI γιατί η Hyundai είναι πολύ πάνω από αυτές σε ποιότητα. Car reliablity έρευνα το 2020, 7η θέση η Hyundai 26η και 22 Mercedes και Audi. 

Βέβαια, είσαι η ζωντάνη απόδειξη για τις πέτρες που έλεγα πρίν. Ψωνίζεις το brand name και νομίζεις οτι πήρες ποιότητα, ενώ η Xiaomi φιγουράρει 20 θέσεις πάνω από σένα σε reliability ;) 

Όταν οι ίδιοι οι Κορεάτες επιλέγουν Mercedes και BMW, καταλαβαίνω τον πόνο σας να προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τις επιλογές σας !!!

19 λεπτά πριν, Herald είπε

Tι σχέση έχει η αξιοπιστία με το με τι κυκλοφορούν οι πρόεδροι και οι πρωθυπουργοί? Τι είχες γιάννη μου...


Πάντως ο πλανητάρχης δεν κυκλοφορεί με mercedes και audi αλλά με cadilac. 

 

Και εδώ η ερεύνα που δείχνει την hyundai 20 θέσεις πάνω από mercedes και audi

 

https://www.whatcar.com/news/2020-what-car-reliability-survey-brands/n20069

 

Στο χωριό λένε ότι όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια ...... κάτι ήξεραν !!!

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Όπως πάντα σε iPhone θέματα , ο πόνος είναι μεγάλος στα σχόλια....

Δεκα χρόνια τώρα διαβάζουμε για τα iPhone killers και τίποτα δεν έχει αλλάξει.

Επίσης η apple έχει κλείσει τουλάχιστον 10 φορές !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω από 300-350 δεν αξίζει να δώσεις για xiaomi γιατί φορτώνεσαι και την κουρελού miui. Ιδανικά, 200€. 

Οκ, δε θα δώσεις πολλά, θα κάνεις και τη δουλίτσα σου αξιοπρεπώς, αν είσαι από τους τυχερούς και τα parts της συσκευής σου τυγχάνει να είναι από vendor που παίρνει σωστά updates από τη xiaomi.  

Για παραπάνω δεν είναι. 

Όχι ακόμη τουλάχιστον. 

Και αυτά τα "εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα" είναι μηδαμινής αξίας σχόλια τη στιγμή που το skin έχει (μονίμως) εγνωσμένα προβλήματα μιας και ακόμη και οι stable versions είναι απλά beta, με άλλο όνομα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...