Προς το περιεχόμενο

AVM FRITZ!Box 7590 σε Wind Fiber.


blerydj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, 

 Από 50-ρα πήγα σε fiber αλλά η πολιτική της wind έχει αλλάξει εντελώς, η τηλεφωνία λειτουργεί μέσω Router Voip και το δικό μου router δεν είναι VoIP και αυτό που δίνει η Wind είναι για πέταμα. 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν το AVM FRITZ!Box 7590 μπορεί  να συγχρονίζει τραβώντας IP τηλεφωνίας και όχι μόνο ίντερνετ, για να μην το αγοράσω τζάμπα και δεν συγχρονίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, blerydj είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

 Από 50-ρα πήγα σε fiber αλλά η πολιτική της wind έχει αλλάξει εντελώς, η τηλεφωνία λειτουργεί μέσω Router Voip και το δικό μου router δεν είναι VoIP και αυτό που δίνει η Wind είναι για πέταμα. 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν το AVM FRITZ!Box 7590 μπορεί  να συγχρονίζει τραβώντας IP τηλεφωνίας και όχι μόνο ίντερνετ, για να μην το αγοράσω τζάμπα και δεν συγχρονίζει; 

Δυστυχώς η wind δεν δίνει τους κωδικούς της VoIP τηλεφωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, blerydj said:

Καλησπέρα σε όλους, 

 Από 50-ρα πήγα σε fiber αλλά η πολιτική της wind έχει αλλάξει εντελώς, η τηλεφωνία λειτουργεί μέσω Router Voip και το δικό μου router δεν είναι VoIP και αυτό που δίνει η Wind είναι για πέταμα. 

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν το AVM FRITZ!Box 7590 μπορεί  να συγχρονίζει τραβώντας IP τηλεφωνίας και όχι μόνο ίντερνετ, για να μην το αγοράσω τζάμπα και δεν συγχρονίζει; 

Οτι ειπε ο @ilpapacha, χωρις να σημαινει οτι δεν μπορεις να τους βρεις μονος σου. Φυσικα, δεν θα ειναι μονο προβλημα το να τα βρεις, αλλα να μπορεσεις να στησεις το VoIP στο fritzbox κι ολας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Δυστυχώς η wind δεν δίνει τους κωδικούς της VoIP τηλεφωνίας.

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. 

Αυτό μου είπαν και από την τεχνική υποστήριξη αλλά εγώ θα συνεχίζω να τους ζαλίζω διαφορετικά πάω για αλλαγή παρόχου γιατί πάντα χρησιμοποιώ δικό μου router ποτέ δικό τους. 

3 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Οτι ειπε ο @ilpapacha, χωρις να σημαινει οτι δεν μπορεις να τους βρεις μονος σου. Φυσικα, δεν θα ειναι μονο προβλημα το να τα βρεις, αλλα να μπορεσεις να στησεις το VoIP στο fritzbox κι ολας. 

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. 

Τι πιστεύετε, είναι εφικτό; 

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με VoIP router. Θα μπορούσα να τους βρω στο router της Wind; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, blerydj said:

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. 

Αυτό μου είπαν και από την τεχνική υποστήριξη αλλά εγώ θα συνεχίζω να τους ζαλίζω διαφορετικά πάω για αλλαγή παρόχου γιατί πάντα χρησιμοποιώ δικό μου router ποτέ δικό τους. 

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. 

Τι πιστεύετε, είναι εφικτό; 

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με VoIP router. Θα μπορούσα να τους βρω στο router της Wind; 

 

Καμια εταιρια περα απο τον ΟΤΕ δεν προκεται να σε βοηθησει σε αυτο. Αν θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, πας ΟΤΕ και σου δινει απευθειας σταθερο και ιντερνετ στο fritzbox που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, blerydj είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. 

Αυτό μου είπαν και από την τεχνική υποστήριξη αλλά εγώ θα συνεχίζω να τους ζαλίζω διαφορετικά πάω για αλλαγή παρόχου γιατί πάντα χρησιμοποιώ δικό μου router ποτέ δικό τους. 

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. 

Τι πιστεύετε, είναι εφικτό; 

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με VoIP router. Θα μπορούσα να τους βρω στο router της Wind; 

 

Δεν θα βγάλεις άκρη, μόνο τον εαυτό σου θα χαλάσεις. Αν έχεις πάρει απόφαση να πας σε άλλον πάροχο που σου παρέχει την δυνατότητα να βάλεις δικό σου εξοπλισμό στην γραμμή, προχώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Δεν θα βγάλεις άκρη, μόνο τον εαυτό σου θα χαλάσεις. Αν έχεις πάρει απόφαση να πας σε άλλον πάροχο που σου παρέχει την δυνατότητα να βάλεις δικό σου εξοπλισμό στην γραμμή, προχώρα.

Σας ευχαριστώ πολύ, η βοήθειά σας ήταν πολύτιμη. 

Θα επανέλθω αν θα έχω νέα. 

15 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Καμια εταιρια περα απο τον ΟΤΕ δεν προκεται να σε βοηθησει σε αυτο. Αν θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, πας ΟΤΕ και σου δινει απευθειας σταθερο και ιντερνετ στο fritzbox που εχεις.

Σας ευχαριστώ πολύ. 

Μάλλον έτσι είναι όπως λέτε ότι μόνο ΟΤΕ παρέχει αυτή τη δυνατότητα. 

Θα επανέλθω αν θα έχω νέα. 

Καλή συνέχεια. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν μπορεί να βρει τους κωδικούς γιατί να μην παίξει; Τι διαφορά μπορεί να έχει στο τρόπο λειτουργίας η wind με cosmote και voda που δεν θα παίζει..; 🤔🤔🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, D@ck said:

Αν μπορεί να βρει τους κωδικούς γιατί να μην παίξει; Τι διαφορά μπορεί να έχει στο τρόπο λειτουργίας η wind με cosmote και voda που δεν θα παίζει..; 🤔🤔🤔

Το γεγονος οτι η Wind κλειδωνει διαφορα CPE/Λειτουργιες με βαση το S/N και αλλα τετοια ωραια. Ωστοσο, απο εταιρια σε εταιρια αλλαζει και το στησιμο, VLAN ID's, κτλπ. Δεν ειναι απλα βρηκα κωδικους και στηνω, ειναι βρηκα κωδικους και τωρα ψαχνομαι για να στησω, αναλογα τη περισταση/περιπτωση του καθενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
5 ώρες πριν, dikemon είπε

Αγόρασα το AVM FRITZ! Box 7590 AX μπορεί να με βοηθήσει κανείς να το συνδέσω σε δίκτυο της wind?

Έχεις βάλει username & password και δεν συνδέεται;. Τι σύνδεση έχεις adsl ή vdsl; Αν έχεις adsl θα βάλεις VPI 8 και VCI 35. Αν έχεις vdsl θα βάλεις στο VlanID 835

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω κάνει καμιά ενέργεια και περιμένω τις πρώτες οδηγίες από εσάς εδώ μέσα....

Η σύνδεσή μου είναι Wind 100/άρα.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και σε παρακαλώ εάν μπορείς να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες γιατί είμαι αρχάριος σ' αυτό το θέμα....

Ας πάρουμε το θέμα από την αρχή και ας μιλήσουμε για την σύνδεσή του στο διαδίκτυο....και κατόπιν για το voip!

πρέπει να έχω και το ρουτερ της Wind ή μπορεί να λειτουργήσει και μόνο του?

Επεξ/σία από dikemon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η VoIP τηλεφωνία δεν μπορεί να παίξει στο Fritzbox. Για να έχεις και την τηλεφωνία χρειάζεσαι να βάλεις και τα 2 μηχανήματα (Fritzbox + wind μόντεμ).

Στο παρακάτω ποστ θα βρεις οδηγίες για να βάλεις σε Bridge Mode το μόντεμ της wind και πως να το συνδέσεις στο Fritzbox

https://www.adslgr.com/forum/threads/1067636-VOIP-ΣΕ-FRITZBOX-7590-ή-παράλληλη-συνδεση-με-Technicolor-TG789V2?p=6686147#post6686147

Οι οδηγίες αφορούν το ZTE H268N

Αν έχεις κάποιο άλλο μόντεμ από Wind, θα πρέπει να βρεις τις αντίστοιχες ρυθμίσεις, για να μπει σε Bridge Mode. Οι ρυθμίσεις που αφορούν το Fritzbox παραμένουν οι ίδιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Έχεις βάλει username & password και δεν συνδέεται;. Τι σύνδεση έχεις adsl ή vdsl; Αν έχεις adsl θα βάλεις VPI 8 και VCI 35. Αν έχεις vdsl θα βάλεις στο VlanID 835

Το έχω παραγγείλει για vdsl  WIND 100άρα χωρίς VOIP. Από τη WIND μου έδωσαν μόνο username και password να βάλω και ανέφεραν ότι δε θα χρειαστεί καμία άλλη ρύθμιση. Μήπως εκτός του password τα άλλα τα παίρνει αυτόματα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dis83 είπε

Το έχω παραγγείλει για vdsl  WIND 100άρα χωρίς VOIP. Από τη WIND μου έδωσαν μόνο username και password να βάλω και ανέφεραν ότι δε θα χρειαστεί καμία άλλη ρύθμιση. Μήπως εκτός του password τα άλλα τα παίρνει αυτόματα ; 

Όχι, θα πρέπει να βάλεις την τιμή 835 χειροκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...