Προς το περιεχόμενο

AVM FRITZ!Box 7590 σε Wind Fiber.


blerydj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Όχι, θα πρέπει να βάλεις την τιμή 835 χειροκίνητα.

Ευχαριστώ. Αύριο που θα παραλάβω θα δοκιμάσω. 

 

Εν τω μεταξύ,  κυρίως το αλλάζω γιατί τις τελευταίες μέρες, ειδικά μετά την προσθήκη ενός Macbook στο δίκτυο το WiFi ΚΑΘΕ μέρα κολλάει. Μόνο το WiFi. Και μόνο με επανεκκίνηση διορθώνεται. Κατά τα άλλα δεν έχω κάποιο άλλο παράπονο από το ZTE. Μέχρι τώρα η γραμμή είναι αρκετά σταθερή και συγχρονίζει αρκετά κοντά στο maximum. 

 

Ελπίζω να μη με απογοητεύσει το Fritz!box ή να μη φταίει κάποια από τις συσκευές που πέφτει το WiFi.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλό θα είναι να βάλεις 2 διαφορετικά ssid, ένα για 5GHz και ένα για 2.4GHz. Έπειτα θα βαλές όλες τις συσκευές που υποστηρίζουν 5GHz στο αντίστοιχο ssid και τις υπόλοιπες στο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Καλό θα είναι να βάλεις 2 διαφορετικά ssid, ένα για 5GHz και ένα για 2.4GHz. Έπειτα θα βαλές όλες τις συσκευές που υποστηρίζουν 5GHz στο αντίστοιχο ssid και τις υπόλοιπες στο άλλο.

Θα βοηθήσει σίγουρα κι αυτό, θα φύγουν αρκετές συσκευές από το 2,4 GHz. 
 

Έχουν μαζευτεί πολλές επιπλέον συσκευές (κάμερες, φώτα, κλιματιστικά) και το zte κλατάρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Τι ρυθμίσεις έχεις βάλει; 

False alarm. 

Υπήρχε λάθος αντιστοίχιση username - password. Κάνανε ένα reset από τη Wind και συνδέθηκε αμέσως. 

Συγχρονίζει σε ίδια ταχύτητα με το ZTE αλλά καθόλου δεν με απασχολεί. Το θέμα είναι να παραμένει σταθερό. Πολύ καλύτερη κάλυψη WiFi πρόλαβα να παρατηρήσω και υπερπλήρες από πληροφορίες UI. 

Δεν ξέρω ακόμα (δεν έχω προλάβει να δω manual) πως να συνδέσω το τηλέφωνο. Να το αφήσω όπως ήταν με splitter πριν το ρούτερ ή να το ρίξω κι αυτό στο ρούτερ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δικό μου router είναι το ZYXEL--- VMG8623-T50B!

Πως προχωράω??

Βρήκα αυτόν τον οδηγό:

Υ.Γ. Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας....

Επεξ/σία από dikemon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, dis83 είπε

Δεν ξέρω ακόμα (δεν έχω προλάβει να δω manual) πως να συνδέσω το τηλέφωνο. Να το αφήσω όπως ήταν με splitter πριν το ρούτερ ή να το ρίξω κι αυτό στο ρούτερ ; 

Ανάλογα τι προτιμάς. Η τηλεφωνία θα δουλέψει και με τον έναν και με τον άλλο τρόπο. Για να την «περάσεις» στο Fritzbox χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις το Υ καλώδιο

https://assets.avm.de/files/docs/fritzbox/fritzbox-7590/fritzbox-7590_man_en_GB.pdf

70C10FFF-F715-4351-85BE-83B62BF10DF5.jpeg.1d9e19cac6b23b57825b3930a6ad92a0.jpeg
 

Σε αυτή την περίπτωση, μπορείς να κάνεις διαχείριση της γραμμής μέσω του Fritzbox. Μπορείς ακόμα και να την «έχεις» μαζί σου με την εφαρμογή fon, μέσω vpn.

19 ώρες πριν, dikemon είπε

Το δικό μου router είναι το ZYXEL--- VMG8623-T50B!

Πως προχωράω??

Βρήκα αυτόν τον οδηγό:

Υ.Γ. Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας....

Δεν γνωρίζω πως ή αν γίνεται με το συγκεκριμένο ρούτερ. Καλύτερα να ανοίξεις άλλο θέμα, έτσι ώστε να μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος που έχει την συγκεκριμένη συσκευή και το έχει κάνει. Παράλληλα μπορείς να επικοινωνήσεις με την τεχνική υποστήριξη της Wind, για το πως μπορείς να το κάνεις, εφόσον δεν έχουν κλειδωμένη αυτή την λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Ανάλογα τι προτιμάς. Η τηλεφωνία θα δουλέψει και με τον έναν και με τον άλλο τρόπο. Για να την «περάσεις» στο Fritzbox χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις το Υ καλώδιο

https://assets.avm.de/files/docs/fritzbox/fritzbox-7590/fritzbox-7590_man_en_GB.pdf

70C10FFF-F715-4351-85BE-83B62BF10DF5.jpeg.1d9e19cac6b23b57825b3930a6ad92a0.jpeg
 

Σε αυτή την περίπτωση, μπορείς να κάνεις διαχείριση της γραμμής μέσω του Fritzbox. Μπορείς ακόμα και να την «έχεις» μαζί σου με την εφαρμογή fon, μέσω vpn.

Δεν γνωρίζω πως ή αν γίνεται με το συγκεκριμένο ρούτερ. Καλύτερα να ανοίξεις άλλο θέμα, έτσι ώστε να μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος που έχει την συγκεκριμένη συσκευή και το έχει κάνει. Παράλληλα μπορείς να επικοινωνήσεις με την τεχνική υποστήριξη της Wind, για το πως μπορείς να το κάνεις, εφόσον δεν έχουν κλειδωμένη αυτή την λειτουργία.

Δοκίμασα χτες πρόχειρα είναι η αλήθεια χωρίς το υ καλώδιο και προφανώς μάλλον δε δούλεψε. 

Είδα στο site της Panasonic λίστα με συμβατά ασύρματα τηλέφωνα και το δικό μου δεν ήταν. Η λίστα ήταν παλιά και το δικό μου πρόσφατο μοτέλο. Σίγουρα δουλεύει με όλα τα τηλέφωνα ; 

 

Επίσης αυτό το training στη γραμμή τι θα μπορούσε να είναι ; Επειδή μετά από αυτό συγχρόνισε πιο ψηλά απ ότι αρχικά. Αν και δεν έχω παράπονο από τα 75 ή 80, επειδή στην αρχή της σύνδεσης πριν μήνες ήταν 90 η Wind το έχει δώσει βλάβη στον ΟΤΕ και αναρωτιέμαι αν σχετίζεται. 

 

 

EDIT : τελικά με το Υ καλώδιο και με λίγο ψάξιμο στο ασύρματο για να μπει σε διαδικασία καταχώρησης, συνδέθηκε. 

Επεξ/σία από dis83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dis83 είπε

Δοκίμασα χτες πρόχειρα είναι η αλήθεια χωρίς το υ καλώδιο και προφανώς μάλλον δε δούλεψε. 

Είδα στο site της Panasonic λίστα με συμβατά ασύρματα τηλέφωνα και το δικό μου δεν ήταν. Η λίστα ήταν παλιά και το δικό μου πρόσφατο μοτέλο. Σίγουρα δουλεύει με όλα τα τηλέφωνα ; 

 

Επίσης αυτό το training στη γραμμή τι θα μπορούσε να είναι ; Επειδή μετά από αυτό συγχρόνισε πιο ψηλά απ ότι αρχικά. Αν και δεν έχω παράπονο από τα 75 ή 80, επειδή στην αρχή της σύνδεσης πριν μήνες ήταν 90 η Wind το έχει δώσει βλάβη στον ΟΤΕ και αναρωτιέμαι αν σχετίζεται. 

 

 

EDIT : τελικά με το Υ καλώδιο και με λίγο ψάξιμο στο ασύρματο για να μπει σε διαδικασία καταχώρησης, συνδέθηκε. 

Για το training δες τα παρακάτω 

B6F4C4E7-5386-413B-B48A-54F6F29A098B.jpeg.96b397be21f6a10dd18217989859157d.jpeg

https://en.avm.de/service/knowledge-base/dok/FRITZ-Box-7590/41_DSL-connection-drops-frequently/
Αν δεν το κάνει τακτικά, δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

Η βάση dect του Fritzbox δεν είναι συμβατή με όλα τα ασύρματα τηλέφωνα. Θα μπορούσες να συνδέσεις την συσκευή και μέσω της θύρας fon, αν δεν έπαιζε απευθείας στο dect.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το ασύρματο τηλέφωνο δούλεψε σωστά κάποιες μέρες, αλλά τις τελευταίες έχει πολλά παράσιτα. Τι θα μπορούσε να φταίει ; Ίσως λόγω της διευθέτησης των καλωδίων προκλήθηκαν ενώ αρχικώς δεν υπήρχαν ; 

 

Κατά τα άλλα το ρουτεράκι βράχος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, dis83 said:

Το ασύρματο τηλέφωνο δούλεψε σωστά κάποιες μέρες, αλλά τις τελευταίες έχει πολλά παράσιτα. Τι θα μπορούσε να φταίει ; Ίσως λόγω της διευθέτησης των καλωδίων προκλήθηκαν ενώ αρχικώς δεν υπήρχαν ; 

 

Κατά τα άλλα το ρουτεράκι βράχος. 

Αναφορικα, για την ποιοτητα της γραμμης, εφοσον ειναι VoIP, δεν εχει να κανει τοσο με την καλωδιωση παρα με την ποιοτητα του ιντερνετ. Τωρα αν εχεις παρασιτα γενικοτερα, θα κοιτουσα για τροφοδοτικα γυρω απο το μοντεμ (το οποιο καλο θα ηταν να ειναι μακρια απο μεγαλα τροφοδοτικα για να μην εχεις θεμα με το wifi και τα ασυρματα τηλεφωνα), σε περιπτωση που υπαρχουν παρεμβολες.

Σε καθε περιπτωση, ανεβασε καμια σκρινσοτ απο τα στατιστικα να δουμε τι παιζει και πες μας λιγο τη "διευθετηση καλωδιων" εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DanielRGr είπε

Αναφορικα, για την ποιοτητα της γραμμης, εφοσον ειναι VoIP, δεν εχει να κανει τοσο με την καλωδιωση παρα με την ποιοτητα του ιντερνετ. Τωρα αν εχεις παρασιτα γενικοτερα, θα κοιτουσα για τροφοδοτικα γυρω απο το μοντεμ (το οποιο καλο θα ηταν να ειναι μακρια απο μεγαλα τροφοδοτικα για να μην εχεις θεμα με το wifi και τα ασυρματα τηλεφωνα), σε περιπτωση που υπαρχουν παρεμβολες.

Σε καθε περιπτωση, ανεβασε καμια σκρινσοτ απο τα στατιστικα να δουμε τι παιζει και πες μας λιγο τη "διευθετηση καλωδιων" εκανες.

Δεν είναι voip. Αναλογικό ασύρματο dect έχει συνδεθεί και ενώ αρχικά ο ήχος ήταν οκ, πλέον ακούγονται παράσιτα. 

Διευθέτηση εννοώ ότι ίσως αρχικά τα καλώδια ήταν πρόχειρα πεταμένα δοκιμάζοντας αν θα δουλέψει το ασύρματο, ενώ μετά απλώς τακτοποιήθηκαν. Δεν νομίζω όμως ότι παίζει αυτό ρόλο τελικά. 
 

Δυστυχώς στο σημείο υπάρχουν 2-3 ακόμα hub (hue κτλ), αλλά όχι τόσο κοντά στο ρούτερ ή τα καλώδια του τηλεφώνου. Δοκίμασα να το απομακρύνω κιόλας πρόχειρα ελέγχοντας αν μειώνονται τα παράσιτα αλλά δεν είδα διαφορά. 
 

Και restart έγινε αλλά χωρίς διαφορά επίσης. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, dis83 said:

Δεν είναι voip. Αναλογικό ασύρματο dect έχει συνδεθεί και ενώ αρχικά ο ήχος ήταν οκ, πλέον ακούγονται παράσιτα. 

Διευθέτηση εννοώ ότι ίσως αρχικά τα καλώδια ήταν πρόχειρα πεταμένα δοκιμάζοντας αν θα δουλέψει το ασύρματο, ενώ μετά απλώς τακτοποιήθηκαν. Δεν νομίζω όμως ότι παίζει αυτό ρόλο τελικά. 
 

Δυστυχώς στο σημείο υπάρχουν 2-3 ακόμα hub (hue κτλ), αλλά όχι τόσο κοντά στο ρούτερ ή τα καλώδια του τηλεφώνου. Δοκίμασα να το απομακρύνω κιόλας πρόχειρα ελέγχοντας αν μειώνονται τα παράσιτα αλλά δεν είδα διαφορά. 
 

Και restart έγινε αλλά χωρίς διαφορά επίσης. 
 

 

Φιλτρο δοκιμασες να αλλαξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...