Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν γνωρίζει κανείς, κάτι περίεργα που μου κάνει η 3090. Με το που ανοίγω ένα παιχνίδι και είμαι στο menu, μερικές  φορές (δεν το κάνει πάντα) ανεβαίνει απότομα το hospot σε σημείο throttling (100+) ενώ ο πυρήνας είναι στους 60 ξερώ γώ. Δηλαδή ενώ η απόκλιση από όσο ξέρω θα πρέπει να είναι μεταξύ 13-19 βαθμών, πάει  χαλαρά πάνω από 30..

Όταν μπαίνω μετά κανονικά στο παιχνίδι ανεβαίνει ο πυρήνας σε 75+ αλλά πέφτει το hotspot σε 90-95, που είναι το φυσιολογικό +15 πάνω από τον πυρήνα. Να ξαναλλάξω πάστα?

E ίσως κάποιο σημείο του die δεν καλύπτεται καλά και επειδή στο menu τα fans τρέχουν χαμηλά ή μπορεί να είναι και κλειστά αναλόγως πως έχεις ρυθμίσει το curve, πάει εκεί η Τ σε αυτό το σημείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

E ίσως κάποιο σημείο του die δεν καλύπτεται καλά και επειδή στο menu τα fans τρέχουν χαμηλά ή μπορεί να είναι και κλειστά αναλόγως πως έχεις ρυθμίσει το curve, πάει εκεί η Τ σε αυτό το σημείο..

To σκέφτηκα και δοκίμασα με fixed fans αλλά είναι δύσκολο να αναπάραγω το πρόβλημα καθώς μπορεί να συμβεί μια στις 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Stefxour είπε

Προχθές ήταν 2200 χωρίς το bundle από το notebooksbilliger. Μάλλον δεν θα ήταν το LHR μοντέλο.

ξερουν τι κανουν και τα μαγαζια, δεν ειναι χαζοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
47 λεπτά πριν, Herald είπε

To σκέφτηκα και δοκίμασα με fixed fans αλλά είναι δύσκολο να αναπάραγω το πρόβλημα καθώς μπορεί να συμβεί μια στις 10.

Ε δεν χάνεις και κάτι να κάνεις re-paste. Έτσι και αλλιώς την έχεις ανοίξει ήδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε δεν χάνεις και κάτι να κάνεις re-paste. Έτσι και αλλιώς την έχεις ανοίξει ήδη..

Απλα προσπαθω να βρω την πηγη του κακου. Ειτε απο το κουνημα που εφαγε λόγω μετακομισης και ξαναστησιμο το νεο cpu motherboard, ειτε δεν την κραταει καλα η καινουργια μητρικη στο socket και δεν κανει καλη επαφη το die. 

Πλακα πλακα η b460 m pro4 ειχε μακραν το καλύτερο bracket, ακομα και απο την z490 ace. Κραταγε την καρτα εντελως flat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Αν γνωρίζει κανείς, κάτι περίεργα που μου κάνει η 3090. Με το που ανοίγω ένα παιχνίδι και είμαι στο menu, μερικές  φορές (δεν το κάνει πάντα) ανεβαίνει απότομα το hospot σε σημείο throttling (100+) ενώ ο πυρήνας είναι στους 60 ξερώ γώ. Δηλαδή ενώ η απόκλιση από όσο ξέρω θα πρέπει να είναι μεταξύ 13-19 βαθμών, πάει  χαλαρά πάνω από 30..

Όταν μπαίνω μετά κανονικά στο παιχνίδι ανεβαίνει ο πυρήνας σε 75+ αλλά πέφτει το hotspot σε 90-95, που είναι το φυσιολογικό +15 πάνω από τον πυρήνα. Να ξαναλλάξω πάστα?

Δεν πρέπει να αλλάζεις πάστα, δεν είναι στους όρους αγοράς σου 

/s

 

Φαντάζομαι δοκίμασες και με άλλα παιχνίδια. Έχεις την ίδια συμπεριφορά και σε πχ superposition? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν πρέπει να αλλάζεις πάστα, δεν είναι στους όρους αγοράς σου 

/s

 

Φαντάζομαι δοκίμασες και με άλλα παιχνίδια. Έχεις την ίδια συμπεριφορά και σε πχ superposition? 

Όχι, σε οτι πρεσάρι την κάρτα είναι κομπλέ. Τέσπα, θα κάνω πειράματα και οτι γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι, σε οτι πρεσάρι την κάρτα είναι κομπλέ. Τέσπα, θα κάνω πειράματα και οτι γίνει

Δοκιμασε αυτό. Μπες σε ενα game με κλειδωμενα τα fps στα 30 (δλδ κάρτα να δουλεύει χαμηλα, 1/4 watt). Κανε load κανονικά. Μπες μέσα στο game, pause, ξεκλείδωνε fps. Η απότομη αλλαγή στην θερμοκρασία πυρήνα από την μη αναμενόμενη παραπάνω κατανάλωση, δημιουργεί τεράστια απόκλιση στο hotspot, δεν προλαβαινει να γίνει απαγωγή από την ψύκτρα και βλέπεις τα  ίδια αποτελεσματα με αυτό που αναφέρεις. Το πάθαινα στο anno 1800 στο menu ενώ game έπαιζα με 70fps, στο μενού ξεκλειδώνοταν και από 67c max που παίζει η δικιά μου, έβλεπα 73 και τα φανς 80% να πέσει η θερμοκρασία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Δοκιμασε αυτό. Μπες σε ενα game με κλειδωμενα τα fps στα 30 (δλδ κάρτα να δουλεύει χαμηλα, 1/4 watt). Κανε load κανονικά. Μπες μέσα στο game, pause, ξεκλείδωνε fps. Η απότομη αλλαγή στην θερμοκρασία πυρήνα από την μη αναμενόμενη παραπάνω κατανάλωση, δημιουργεί τεράστια απόκλιση στο hotspot, δεν προλαβαινει να γίνει απαγωγή από την ψύκτρα και βλέπεις τα  ίδια αποτελεσματα με αυτό που αναφέρεις. Το πάθαινα στο anno 1800 στο menu ενώ game έπαιζα με 70fps, στο μενού ξεκλειδώνοταν και από 67c max που παίζει η δικιά μου, έβλεπα 73 και τα φανς 80% να πέσει η θερμοκρασία

Αρά normal φάση; Να την αφήσω να βράζει? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2021 στις 9:24 ΜΜ, SabotazNic είπε

Θέλω να δω review για την eagle, αλλά λογικά έφτιαξε τα pads της η gb (ελπίζω) 

https://www.profesionalreview.com/2021/06/02/gigabyte-rtx-3080-ti-eagle-12g-review/

Τυχαία το βρήκα, από ότι λένε φαίνεται τα έφτιαξε ή τουλάχιστον έκαναν ότι μπορούσε να γίνει με το συγκεκριμένο cooler

Gigabyte-RTX-3080-Ti-EAGLE-Review18.jpg


Gigabyte-RTX-3080-Ti-EAGLE-Review24.jpg

Gigabyte-RTX-3080-Ti-EAGLE-Review31.png

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Deu164 είπε

https://www.profesionalreview.com/2021/06/02/gigabyte-rtx-3080-ti-eagle-12g-review/

Τυχαία το βρήκα, από ότι λένε τα έφτιαξε

Gigabyte-RTX-3080-Ti-EAGLE-Review18.jpg

Gigabyte-RTX-3080-Ti-EAGLE-Review24.jpg

Καλά νέα. Τα 1350€ του πλαισίου φαίνονται καταπληκτικά με βάση τη δεδομένη κατάσταση και το MSRP.

Επεξ/σία από foukas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, foukas είπε

Καλά νέα. Τα 1350 του πλαισίου φαίνονται καταπληκτικά με βάση τη δεδομένη κατάσταση και το MSRP.

Αν ποτέ παραλάβουμε και δεν αλλάξει κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, purif είπε

Εντάξει, φτιάχνουν σιγά σιγά οι τιμές...🤣

CaptFGHure.JPG

Τσίπηδες.

Ούτε 9999 για τα μάτια του κόσμου δε μπορούσαν να τη βάλουν.

🤣😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...