Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, pug987 είπε

Μετά από αυτά τα max temps στο GPU-Z είναι:

Hot Spot: 82.5

VRam: 94

Ouch λιγο η μνημη, εχεις ανεμιστηρα μπροστα στο κουτι να σπρωχνει προς την gpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας φαίνεται οκ ( όσοι έχουν 3070 ) το 925mV σαν ρεύμα για ~1950Mhz? 

Είχα δοκιμάσει και 2000MHz στα 975mV αλλά σε σχέση με στοκ ναι μεν είχα boostαρισμα 2010κατι αλλά ξέφευγε από τους 70 βαθμούς πολύ απότομα και για καλοκαιρινά gaming sessions δεν θέλω να παίζω τόσο ψηλά. Ενώ τώρα είναι αισθητά πιο δροσερή. Στοκ 1.081mV το μέγιστο ρεύμα και συνήθως boost 1980-1965MHz ήταν. 

 

9 λεπτά πριν, hln3 είπε

Νομίζω πως ανεβαίνει λίγο (ή κατεβαίνει δεν θυμάμαι) 😛 αν την ώρα που τρέχεις τις ρυθμίσεις είναι σε load η κάρτα και ειδικά αν έχεις ανεβάσμένα temps.

 

 

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ειναι νομιζω λογικο. Εχει προκαθορισμενα steps στα mhz. Και εμενα πχ παει 1980,2015,2040 κτλ

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ερώτηση: 

Αυτό είναι το uv/uc καλοκαιρινό προφίλ που δοκιμάζω στυ 3070.

unknown.png

ρε σεις ενω το ειχα ορίσει σε UV profile 1950Mhz στα 925mV γιατι ανεβαινει στα 1980 το διάγραμμα; Πήγα και έριξα ξανά τις τελευταίες κουκίδες στο 1950 - save -. Μήπως είναι ένδειξη ότι δεν είναι σταθερό; ή κάποιο bug; Πρώτο UV σε nvidia gpu, new questions. Στις AMD ή θα κρασαρει ο driver ή το παιχνίδι ή θα γινόταν reset οι τιμές που όρισες. Εδώ ποιες θα είναι οι ενδείξεις εκτός αυτών;

Τι έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής με θετικά αποτελέσματα χωρίς crash:

- Unigine Heaven αρκετές λούπες σε (2κ custom settings)

- Timespy

- Firestrike

- Unigine Superposition extreme ( 4K ) 

- Warzone που εκεί έβρισκα σταθερότητα περισσότερο πέρσι με τη 5700ΧΤ 

- Resident Evil 8 

gpu: RTX 3070 Eagle OC ( τελευταίο BIOS ) 

drivers: οι προτελευταίοι aka 466.47

αν είναι σταθερα τα voltage(η τιμή καμπύλης) που έθεσες χωρίς crashes σε αρκετά game's είναι απόλυτο λογικό να υπάρχει ένα boost 15-30hz παραπάνω

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, arispan είπε

Κι όμως άνωθεν και εκατέρωθεν.......... 

ναι εντάξει, κάποιος που ψωνίζει RX580, 1060, 1660 ξαφνικά θα δώσει 3Κ για 3090, σίγουρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάφερα να πάω πάνω από 1980 χωρίς να χτυπάω power limit 110%. Νομίζω είχα 1920@ 0.925 μετά τους τελευταίους drivers αλλά δεν θυμάμαι 100% καθώς τώρα έχω κατεβάσει στα 1770@ 0.8 και δεν κράτησα τα παλιά προφίλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ICE-T είπε

αν είναι σταθερα τα voltage(η τιμή καμπύλης) που έθεσες χωρίς crashes σε αρκετά game's είναι απόλυτο λογικό να υπάρχει ένα boost 15-30hz παραπάνω

Δεν ειναι θεμα boost. Μετα το apply αλλαζει η καμπυλη σε αλλη τιμη mhz. Ειναι λογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν ειναι θεμα boost. Μετα το apply αλλαζει η καμπυλη σε αλλη τιμη mhz. Ειναι λογικο

αλλάζει η καμπύλη όντως με το apply αλλά και να μην αλλάξει αλλάζει πάλι προς τα πάνω μόνη της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Μια χαρα εισαι. Παιζω 2010@947mv και max warzone φτανω 58 βαθμους εγω

Είμαι ακόμα σε κουτί ψωμιερα εγώ και 2Σλοτ so it's fucking hot:P

NR200 είναι η λύση αλλά αυτά τα 90 ευρώ θα πάνε σε οθόνη (ή και σε μεγαλύτερο δίσκο ). ( 1080p.24.144Hz, 1x128gb ( os & programs ) ssd1, 1x500gb σχεδόν γεμάτος λόγω των παιχνιδιών ssd2 ) <= τα μελανά σημεία που θέλουν αλλαγή σύντομα

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, arispan είπε

Για την 3090 όμως που στην ουσία είναι μιά TITAN έτρεξαν όλοι τυχαίο δεν νομίζω.......

Aμα η 3090 είχε τιμές Titan τότε κανείς δεν θα την αγόρασε. Aσε που η τελευταία σου πρόταση αντικρούει όλη την προηγούμενη παράγραφο που έγραψες. Αφού όσο πιο ακριβή είναι μια κάρτα τόσοι περισσότεροι θα τρέξουν να αγόρασουν, γιατί δεν πούλαγε η Titan τότε και πουλάει η 3090? 😮 

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Ερώτηση: 

Αυτό είναι το uv/uc καλοκαιρινό προφίλ που δοκιμάζω στυ 3070.

unknown.png

ρε σεις ενω το ειχα ορίσει σε UV profile 1950Mhz στα 925mV γιατι ανεβαινει στα 1980 το διάγραμμα; Πήγα και έριξα ξανά τις τελευταίες κουκίδες στο 1950 - save -. Μήπως είναι ένδειξη ότι δεν είναι σταθερό; ή κάποιο bug; Πρώτο UV σε nvidia gpu, new questions. Στις AMD ή θα κρασαρει ο driver ή το παιχνίδι ή θα γινόταν reset οι τιμές που όρισες. Εδώ ποιες θα είναι οι ενδείξεις εκτός αυτών;

Τι έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής με θετικά αποτελέσματα χωρίς crash:

- Unigine Heaven αρκετές λούπες σε (2κ custom settings)

- Timespy

- Firestrike

- Unigine Superposition extreme ( 4K ) 

- Warzone που εκεί έβρισκα σταθερότητα περισσότερο πέρσι με τη 5700ΧΤ 

- Resident Evil 8 

gpu: RTX 3070 Eagle OC ( τελευταίο BIOS ) 

drivers: οι προτελευταίοι aka 466.47

Όσο χρησιμοποιείς την κάρτα λογικό είναι να αλλάζει το διάγραμμα. Οφείλεται στα boost της nvidia, πάνε 2 κλικ πάνω ή κάτω (δηλαδη 2*15mhz) ανάλογα με τα θερμικά περιθώρια για δεδομένο voltage. Οπότε αν ορίσεις 1950 @ 975mv και η κάρτα παίζει στους 50 βαθμούς θα boostari στα 1980, αν πιάσεις 80 βαθμούς θα πέσει στα 1920. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Herald είπε

Αφού όσο πιο ακριβή είναι μια κάρτα τόσοι περισσότεροι θα τρέξουν να αγόρασουν, γιατί δεν πούλαγε η Titan τότε και πουλάει η 3090? 😮

Για μεγάλη περίοδο πριν κάτι μήνες μπορούσες να βρεις 3090 με <2Κ ενώ η 3080 δεν υπήρχε πουθενά σε κανένα μαγαζί. Υποψιάζομαι ότι αρκετοί που ήθελαν 3080 απλά τα έσκασαν γιατί δεν υπήρχε άλλη high-end εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, arispan είπε

αν οι τιμές ήταν φυσιολογικές δεν θα υπήρχε αυτό το thread και κανένας δεν θα συζητούσε για 3080 ti και 3090.

Spoiler

 

 

Οπως δεν υπηρχαν και για τις προηγουμενες καρτες δηλαδη....oh wait

3 ώρες πριν, pug987 είπε

 

Καλοριζικη.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Metaksas είπε

εξακολουθω να πιστευω οτι η 3070ti ειναι πολυ καλυτερη επιλογη στα χρηματα που ξεκιναει και καλα 599, αντε απο κανενα evga να τν βρεις 700 με 800.

760 έχει η ftw3 3070. 900~ θα έχει η ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...