Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, morehp είπε

Δεν βλεπω πρόβλημα 

χοντρικα GPU+CPU 230+100=330W

30% πανω να τραβηξουν παμε στα 430.

Το τροφοδοτικό με 80% μας δινει 440.

Μεσα εισαι

Το efficiency το μετράμε από την πρίζα και όχι από το τροφοδοτικό. Εννοώ, 80% efficiency σημαίνει ότι θα τραβάει 600watt από την πρίζα για να μας δώσει 500, όχι ότι από τα 500 μας δίνει μόνο τα 440. Ενα 500αρι τροφοδοτικό 500watt μπορεί να δώσει (ok, εξαιρούνται τα deer , turbo Z κλπα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Τι εννοείς?

Συγνώμη για το μπέρδεμα δεν το έγραψα σωστα. Εβαλα ενα υποθετικα χειροτερο σεναριο πραγματικου output σε watt, οχι efficiency...

Για να βγαλει πραγματικα 550W το συγκεκριμενο με 82% efficiency θα τραβηξει κοντα στα 670W 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να ειμαι λιγο υπερβολικος, αλλα μολςι παραγγειλα ενα gpu bracket (αυτο της coolermaster) για να βοηθησει στο ελαχιστο sag. Και αυτο επειδη παρατηρησα οτι οταν το εχω 50-60% το fan (και μονο σε αυτο το range), κανουν τα fans εναν ηχο, σαν να "βρισκουν" καπου, και οταν πιαζω την gpu λιγο προς τα πανω ψιλο σταματαει.

Μιας και αυτο ειναι το setup, λογικα δεν θα μπορει να πατησει αναμεσα στα 2 fans? Έχει κάνει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο?

DSC_8184.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ισως να ειμαι λιγο υπερβολικος, αλλα μολςι παραγγειλα ενα gpu bracket (αυτο της coolermaster) για να βοηθησει στο ελαχιστο sag. Και αυτο επειδη παρατηρησα οτι οταν το εχω 50-60% το fan (και μονο σε αυτο το range), κανουν τα fans εναν ηχο, σαν να "βρισκουν" καπου, και οταν πιαζω την gpu λιγο προς τα πανω ψιλο σταματαει.

Μιας και αυτο ειναι το setup, λογικα δεν θα μπορει να πατησει αναμεσα στα 2 fans? Έχει κάνει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο?

DSC_8184.jpg

https://www.skroutz.gr/s/21343903/CoolerMaster-ELV8.html?from=account_favorites    αυτο αγορασε αμα θελεις ειναι καλο και ομορφο, και στην δικια σου περιπτωση που εχεις ανεμιστηρες απο κατω δεν εχεις και αλλη επιλογη , αυτο που που αγόρασες δεν κανει οταν δεν εχει να πατησει καπου σταθερα

Επεξ/σία από nikos760
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ισως να ειμαι λιγο υπερβολικος, αλλα μολςι παραγγειλα ενα gpu bracket (αυτο της coolermaster) για να βοηθησει στο ελαχιστο sag. Και αυτο επειδη παρατηρησα οτι οταν το εχω 50-60% το fan (και μονο σε αυτο το range), κανουν τα fans εναν ηχο, σαν να "βρισκουν" καπου, και οταν πιαζω την gpu λιγο προς τα πανω ψιλο σταματαει.

Μιας και αυτο ειναι το setup, λογικα δεν θα μπορει να πατησει αναμεσα στα 2 fans? Έχει κάνει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο?

DSC_8184.jpg

 

9 λεπτά πριν, sharke είπε

τον ανεμιστήρα  απο την υδροψυξη να τον γυρίσεις γιατί εγκλωβίζεται αέρας στο socket  στον επεξεργαστή.

τα σωληνάκια του ψυγείου πρέπει να ειναι παντα πιο ψηλά απο το υψος του επεξεργαστή.

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ισως να ειμαι λιγο υπερβολικος, αλλα μολςι παραγγειλα ενα gpu bracket (αυτο της coolermaster) για να βοηθησει στο ελαχιστο sag. Και αυτο επειδη παρατηρησα οτι οταν το εχω 50-60% το fan (και μονο σε αυτο το range), κανουν τα fans εναν ηχο, σαν να "βρισκουν" καπου, και οταν πιαζω την gpu λιγο προς τα πανω ψιλο σταματαει.

Μιας και αυτο ειναι το setup, λογικα δεν θα μπορει να πατησει αναμεσα στα 2 fans? Έχει κάνει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο?

DSC_8184.jpg

Βγαλε τον 3ο από αριστερά προς δεξιά ανεμιστήρα. Εξάλλου δεν θα αλλάξει και τίποτα δραματικά. Μείνε με το μπρακετ που αγόρασες. Αυτά που μπαίνουν στο πλάι είναι λιγότερα ανθεκτικά. Με τη χρήση κ αυτό λυγίζει. Ενώ το άλλο που είναι από κάτω προς τα πάνω μένει γερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

πολύ κακό για το τίποτα είναι αυτό αφού μπορείς απλά να κάνεις ένα copy paste το αρχείο. Άσε που θέλει και compile το .exe που ελάχιστοι gamers ξέρουν να το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sharke είπε

τον ανεμιστήρα  απο την υδροψυξη να τον γυρίσεις γιατί εγκλωβίζεται αέρας στο socket  στον επεξεργαστή.

τα σωληνάκια του ψυγείου πρέπει να ειναι παντα πιο ψηλά απο το υψος του επεξεργαστή.

το εχω γυρισει πλεον, ετσι μεταφερθηκε day 1 απο το αλλο κουτι που ηταν 90 μοιρων. Ακομα και ετσι ομως, ειναι πιο χαμηλα το cpu block με τους σωληνες.

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Βγαλε τον 3ο από αριστερά προς δεξιά ανεμιστήρα. 

Ε δεν γινεται, ασχημια μετα :P

Νομιζω μπορει να πατησει ευκολα στις θεσεις για τις βιδες αναμεσα στα 2 fans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Νομιζω μπορει να πατησει ευκολα στις θεσεις για τις βιδες αναμεσα στα 2 fans.

Βαλε μια σχαρα, πως λεγεται τωρα δε θυμαμαι στα ελληνικά 

fan guard/grill

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

NVIDIA-RTX-30-Battlefield-2042-bundle-76

* PLEASE NOTE : BUNDLE IS NOT INCLUDED WITH STANDALONE GPU PURCHASE.
* Single receipt must indicate purchases of new components to build a system from same shop.

https://www.inno3d.com/en/redemption_battlefield2042

🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...