Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, hln3 είπε

Γιατί την βλέπει σαν engineering sample;🙄

Άκυρο. Στην περιπτωσή μου βλέπω αναφέρουν κι άλλοι το ίδιο στα συγκεκριμένα προγράμματα, με διάφορες gpus.

Επεξ/σία από alexmpl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυστήρια πράγματα 😛 Ίσως επειδή είναι LHR έκδοση;

Πρώτες εντυπώσεις από CPU + GPU upgrade
H ampere θέλει όντως fast CPU. O 2700 πάρα το overclock στα 4Ghz δεν έδινε τα μέγιστα σε όλους τους τίτλους ακόμη και στην 3070 σε 4Κ. Σε παλαιότερους τίτλους που έχουν κακό optimization για multi core οι διαφορές είναι πολύ μεγάλες, σε νεότερους τίτλους που κάνουν καλό scale είναι σχετικά μικρές αλλά υπάρχουν όχι τόσο σε average fps αλλά στα 1% low fps

3080 vs 3070.

Οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες ακόμη και σε 4Κ (κάπου στο 25%) . Σε 4Κ + raytracing, εκεί οι διαφορές φαίνονται να είναι σημαντικές, στο metro exodus με high settings, rt ultra, dlss quality είδα διαφορά κάπου στο 50%, από 50-65 fps είμαι στα 80-100.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, hln3 είπε

Μυστήρια πράγματα 😛 Ίσως επειδή είναι LHR έκδοση;

Πρώτες εντυπώσεις από CPU + GPU upgrade
H ampere θέλει όντως fast CPU. O 2700 πάρα το overclock στα 4Ghz δεν έδινε τα μέγιστα σε όλους τους τίτλους ακόμη και στην 3070 σε 4Κ. Σε παλαιότερους τίτλους που έχουν κακό optimization για multi core οι διαφορές είναι πολύ μεγάλες, σε νεότερους τίτλους που κάνουν καλό scale είναι σχετικά μικρές αλλά υπάρχουν όχι τόσο σε average fps αλλά στα 1% low fps

3080 vs 3070.

Οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες ακόμη και σε 4Κ (κάπου στο 25%) . Σε 4Κ + raytracing, εκεί οι διαφορές φαίνονται να είναι σημαντικές, στο metro exodus με high settings, rt ultra, dlss quality είδα διαφορά κάπου στο 50%, από 50-65 fps είμαι στα 80-100.

 

Σε τι cpu πηγες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε τι cpu πηγες? 

 

11 ώρες πριν, hln3 είπε

3080 vs 3070.

Οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες ακόμη και σε 4Κ (κάπου στο 25%) . Σε 4Κ + raytracing, εκεί οι διαφορές φαίνονται να είναι σημαντικές, στο metro exodus με high settings, rt ultra, dlss quality είδα διαφορά κάπου στο 50%, από 50-65 fps είμαι στα 80-100.

Τσέκαρε θερμοκρασίες GDDR6X μήπως έχει πρόβλημα η κάρτα και κάνει throttle.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ερώτηση, πήρα μια Gigabyte 3060 ti eagle OC (αυτή βρήκα σε καλή τιμή και επώνυμη) και όσο παίζω παιχνίδια όλα οκ, με το που βγω από το παιχνίδι κάνει 1-2 κλικ σαν να κάνει συστολή/διαστολή η ψύκτρα, όχι coil whine.. βρήκα βίντεο σε ένα φόρουμ αλλά δεν βλέπω ο τύπος να έχει λάβει κάποια απάντηση.. περίπου στο 0:11 ακούγεται ο ήχος 

έχει κανένας παρόμοια εμπειρία?? - btw έβαλα afterburner για την ταχύτητα των ανεμιστήρων γιατί δούλευαν τέρμα μετά τους 40 βαθμούς και ήταν εκνευριστικό, τώρα δουλεύουν μόνιμα στο 50% και μετά τους 70 βαθμούς ανεβαίνει σταδιακά για να μην ξεπερνάει τους 80 σε στρεσάρισμα.

Επεξ/σία από x8diesel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/8/2021 στις 11:09 ΠΜ, kkatzos είπε

 

Τσέκαρε θερμοκρασίες GDDR6X μήπως έχει πρόβλημα η κάρτα και κάνει throttle.

Οι θερμοκρασίες GDDR6X είναι ΟΚ σε gaming, δεν έχω δει πάνω απο 100 και αυτό χωρίς κλιματισμό και με fan custom profile που δεν είναι ιδιαίτερα επιθετικό. Συνήθως είναι κάπου στο 88-98, throttle πρέπει να κάνει στους 110.


Αυτό που κόβει την μέγιστη απόδοση είναι το power limit, μέχρι 105% πάει ο slider. Δεν με πείραξε ιδιαίτερα καθώς έχω πάει σε undervolt αλλά με 110% θα ήταν καλύτερο, ώστε να μπορεί να κάνει peak το wattage λίγο παραπάνω.

Ξανάεβαλα χθες την GPU γιατί είχε μόνο Χ8 PCIe lanes (3.0), o ένοχος ήταν ένα χοντρό κομμάτι σκόνη που είχε χωθεί στο pcie slot στην άκρη. Δεν έχω εντοπίσει πάντως διαφορά με Χ16 PCIe lanes, 1% πάνω πήγε το benchmark μόνο 😄

 

ZOTAC 3080(1).jpg

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, hln3 είπε

Αυτό που κόβει την μέγιστη απόδοση είναι το power limit, μέχρι 105% πάει ο slider. Δεν με πείραξε ιδιαίτερα καθώς έχω πάει σε undervolt αλλά με 110% θα ήταν καλύτερο, ώστε να μπορεί να κάνει peak το wattage λίγο παραπάνω.

Ε, η Zotac Trinity δεν είναι;

Λογικά αυτά που λες. Έχει σχετικά χαμηλά ρολόγια και μικρό power limit.

Μήπως η 3070 που είχες, με την οποία τη συγκρίνεις, ήταν καμιά βαρβάτη έκδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν είχα πάνω την 3070 ASUS DUAL OC. Σήκωνε +100 στο core (ενώ ήταν ηδη OC) και +1300 στις μνήμες οπότε ήταν καλύτερα από μια μέση 3070.

Πάντως την διαφορά εκεί την περίμενα, και τα reviews τόσο δίνουνε πάνω κάτω, η Trinity 3080 είναι κοντά σε επιδόσεις Founders Edition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hln3 είπε

Σήκωνε +100 στο core (ενώ ήταν ηδη OC) και +1300 στις μνήμες οπότε ήταν καλύτερα από μια μέση 3070.

Καλυτερα να μιλαμε με απολυτα νουμερα, και οχι oc. Απο οτι βλεπω boost εχει 1800, οποτε 1900 για core ειναι καπως χαμηλα για 3070. Η gainward μου παιζει στα 2025@943mv και μνημες 1200 (δεν ειδα πραγματικο gain στα 1325+ που να δικαιολογει το σχεδον 10% στα ρολογια και αντιστοιχα να ζοριζεται η μνημη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Καλυτερα να μιλαμε με απολυτα νουμερα, και οχι oc. Απο οτι βλεπω boost εχει 1800, οποτε 1900 για core ειναι καπως χαμηλα για 3070. Η gainward μου παιζει στα 2025@943mv και μνημες 1200 (δεν ειδα πραγματικο gain στα 1325+ που να δικαιολογει το σχεδον 10% στα ρολογια και αντιστοιχα να ζοριζεται η μνημη)

2025@943mv χτυπάς σίγουρα power limit εκτός και αν παίζεις σε χαμηλές αναλύσεις.

Έχω σβήσει τα προφίλ αλλά θυμάμαι πως με [email protected] σε ray tracing χτύπαγα power limit, ενώ το ίδιο και σε 1920 MHZ περίπου στα 0.9 volt χωρίς ray tracing (σε 4Κ πάντα).

Το να γράφεις σκέτα clocks χωρίς την ανάλυση που παίζεις και το αν υπάρχει ray tracing δεν δίνει πλήρη εικόνα. Έπιανε και πάνω από 2000 mhz αν έπαιζα κάπιο game με χαμηλότερες απαιτήσεις αλλά σε κάτι πιο απαιτητικό το power limit πάντα έκοβε τα clocks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hln3 είπε

2025@943mv χτυπάς σίγουρα power limit εκτός και αν παίζεις σε χαμηλές αναλύσεις.

Μπα, με 112% pl δεν το έπιανε. Παίζω στα 180 watt με αυτά τα settings 

Warzone, χωρίς rt, 1440/144

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hln3 είπε

2025@943mv χτυπάς σίγουρα power limit εκτός και αν παίζεις σε χαμηλές αναλύσεις.

Έχω σβήσει τα προφίλ αλλά θυμάμαι πως με [email protected] σε ray tracing χτύπαγα power limit, ενώ το ίδιο και σε 1920 MHZ περίπου στα 0.9 volt χωρίς ray tracing (σε 4Κ πάντα).

Το να γράφεις σκέτα clocks χωρίς την ανάλυση που παίζεις και το αν υπάρχει ray tracing δεν δίνει πλήρη εικόνα. Έπιανε και πάνω από 2000 mhz αν έπαιζα κάπιο game με χαμηλότερες απαιτήσεις αλλά σε κάτι πιο απαιτητικό το power limit πάντα έκοβε τα clocks.

Μου δινεις πατημα. 

Εγω τρεχω 2 προφιλ, ενα για βαρια games με rt και ενα για πιο normal games. Η μεθοδος που ακολουθησα ειναι η εξης

Cyberpunk ultra + rt στην αναλυση που παίζω, κλειδωμενη η συχνοτητα στα 1800mhz και ανεβοκατεβαζα τα volts μεχρι να βρω σε ποιο voltage ειμαι οριακα στο power limit. Μολις βρω το ελαχιστο voltage που ειμαι plimited ξεκιναω με συχνότητα 2100 και αρχιζω και κατεβαζω οσο κρασαρω. Δεν ετρεξα stability, απλα επαιζα το παιχνίδι και καθε φορα που κρασαρα εριχνα 30 mhz την συχνοτητα. 

Για το πιο normal profile χρησιμοποίησα την ιδια διαδικασία αλλά ετρεξα ac odyssey και rdr2. 

Αυτα, ελπιζω να βοηθησα καπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...