Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το mining δεν ευθύνεται τόσο για την έλλειψη καρτών. Όμως ευθύνεται σε πολύ μεγάλο ποσοστό για την αύξηση των τιμών σε τεράστια επίπεδα. Αν δεν υπήρχε το profitability του mining, ναι μεν θα υπήρχε έλλειψη και θα υπήρχε μία αύξηση στις τιμές, όχι όμως αυτό που βλέπουμε σήμερα. Είναι το profitability του mining που οδηγεί πολύ ψηλά τις τιμές. Και αυτό δε φαίνεται να μπορεί να αλλάξει είτε άμεσα, είτε μεσοπρόθεσμα.

Οι κονσόλες πχ είναι επίσης σε έλλειψη, αλλά δεν έχει πάει η τιμή τους 2 και 3 φορές πάνω. Έχουν μια αύξηση από MSRP περίπου 50%.

edit: Από την άλλη βέβαια, μπορεί κανείς να πει πως επειδή ακριβώς έχει αυτή τη κερδοφορία το mining, μπορείς να πληρώσεις την 2-3 φορές πάνω τιμή και να πάρεις πίσω το "καπέλο" σε βάθος λίγων μηνών. 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, icenex είπε

This wont age well...

 

Διαβαζουμε τετοια σχολια λες και επεσε το eth στα 1000$, μιλαμε επεσε λιγο κατω απο τα 4000$ και τωρα που γραφω αυτο το ποστ ειναι ηδη 4360$.Εδω ο κοσμος εκανε mining σε πιο χαμηλες τιμες τωρα θα σταματησει?Και ειδικα τωρα που το eth εγινε αντιπληθωριστικο και οσο περναει ο καιρος αποκταει ακομη περισσοτερη αξια λογω eip-1559.

Οι τιμες στις καρτες θα φτιαξουν οταν θα υπαρξει αναλογη παραγωγη να καλυψει την αναγκη που υπαρχει εως τοτε οι τιμες θα ειναι τραγικες και δεν φταιει μονο το mining την δεδομενη στιγμη.

Κοιτάς μόνο την τιμή και όχι το difficulty που είναι εξίσου σημαντικός παράγοντας. Έχει ανέβει το difficulty 20% στο eth σε ένα μήνα και ταυτόχρονα τα altcoins έχουν πιάσει πάτο από θέμα profitability.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως την 3080 που την πήρα κυρίως για δουλειά, δεν την πολυχρησιμοποιω για gaming.. Πέρα από έλλειψη χρόνου, τρέμει και η καρδούλα μου μήπως buggάρει κανα game (evga rocks 😂 ) και σκέφτομαι το x + game pass σοβαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vins είπε

Εγώ πάντως την 3080 που την πήρα κυρίως για δουλειά, δεν την πολυχρησιμοποιω για gaming.. Πέρα από έλλειψη χρόνου, τρέμει και η καρδούλα μου μήπως buggάρει κανα game (evga rocks 😂 ) και σκέφτομαι το x + game pass σοβαρά 

Η εχεις προβληματικο μοντελο η δεν εχεις. Αν δεν εχεις, δεν θα παθει τιποτα, αν εχεις νομιζω θα ηθελες να το μάθεις όσο είναι νωρις και εντος εγγυησης.

Εγω ετρεχα 570w power limit σε new world για αρκετες ώρες να διαπιστωσω αν είναι από τα προβληματικα μοντέλα. Ολα καλα, τωρα κοιμαμαι σα πουλακι 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Η εχεις προβληματικο μοντελο η δεν εχεις. Αν δεν εχεις, δεν θα παθει τιποτα, αν εχεις νομιζω θα ηθελες να το μάθεις όσο είναι νωρις και εντος εγγυησης.

Εγω ετρεχα 570w power limit σε new world για αρκετες ώρες να διαπιστωσω αν είναι από τα προβληματικα μοντέλα. Ολα καλα, τωρα κοιμαμαι σα πουλακι 👍

10ετή εγγύηση έχω οπότε δε βιάζομαι! Περισσότερο με απασχολεί στην παρούσα φάση να μη μείνω χωρίς κάρτα ούτε μια βδομάδα λόγω φόρτου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω γιατι μιλαμε για ελλειψη καρτων,ειδικα μετα τον ιανουαριο ολα τα μαγαζια εχουν αρκετο στοκ.Επισης υπαρχει και τεραστιο αποθεμα σε αγγελιες.

Σε δυο πολυ γνωστα που περασα ,τα κουτια στα ραφια εφταναν μεχρι το ταβανι,ειδικα τα κουτια με 6800/6900 πρεπει να ηταν πανω απο 200.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 3DJIN είπε

δεν καταλαβαινω γιατι μιλαμε για ελλειψη καρτων,ειδικα μετα τον ιανουαριο ολα τα μαγαζια εχουν αρκετο στοκ.Επισης υπαρχει και τεραστιο αποθεμα σε αγγελιες.

Σε δυο πολυ γνωστα που περασα ,τα κουτια στα ραφια εφταναν μεχρι το ταβανι,ειδικα τα κουτια με 6800/6900 πρεπει να ηταν πανω απο 200.

Αν τις 6800 τις ειχανε στα 1500+ τοτε και εκει θα μεινουν μεχρι το ταβανι!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, 3DJIN είπε

δεν καταλαβαινω γιατι μιλαμε για ελλειψη καρτων,ειδικα μετα τον ιανουαριο ολα τα μαγαζια εχουν αρκετο στοκ.Επισης υπαρχει και τεραστιο αποθεμα σε αγγελιες.

Σε δυο πολυ γνωστα που περασα ,τα κουτια στα ραφια εφταναν μεχρι το ταβανι,ειδικα τα κουτια με 6800/6900 πρεπει να ηταν πανω απο 200.

μπορείς να μας παραθέσεις το όνομα του καταστήματος που είχε stock και μάλιστα μέχρι το ταβάνι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικότερα κάρτες υπάρχουν, δεν υπάρχουν η είναι δύσκολο να βρεθούν κάποια μοντέλα / υλοποιήσεις...οι τιμές όμως είναι για τον π@@@ο αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχει η οποία διαθεσιμότητα...

Δεν φαίνεται η κατάσταση να φτιάχνει σίγουρα όχι το 22 πιστεύω  ούτε το 23, απο RTX 50XX και βλέπουμε... 
Για παράδειγμα κοίταζα να δω που παίζει η τιμή αυτής που έχω και τρίβω τα μάτια από ότι βλέπω.
Αγόρασα  από εξωτερικό τον Ιούλιο +400msrp την πλήρωσα ακριβά για ref board  αλλά ήταν ότι φθηνότερο βρήκα για άμεση αγορά χωρίς να έχω να περιμένω... τότε εδώ είχε + 600msrp
Εδώ τώρα 6 μήνες μετά είναι στα +600 από ότι αγόρασα +1000msrp... η τιμή της στην ελληνική αγορά ανέβηκε  +400 από τον Ιούλιο...

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...