Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Η 3060 όμως έχει +160 ευρώ από την 6600 σήμερα (για άμεσα διαθέσιμες μιλάω πάντα). Γενικά μια κάρτα αξίζει μόνο από nvidia, η 3080. Θα δώσεις ένα σωρό λεφτά αλλά θα έχεις best of the best. DLSS, RT, 4K perf. Ίσως τα 10GB να είναι ένα θεματάκι, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει να τα έχει φτύσει. Να δώσεις 600 και 700 ευρώ για 6600 και 3060; Ούτε καν.

 

Καλά ναι έχει γίνει μπάχαλο με τις τιμές. Στο ίδιο price range όμως δεν υπάρχει ανταγωνισμός -πράσινη και πάλι πράσινη- για εμένα. 

Τώρα ο καθένας βλέπει τι τον συμφέρει και πράττει ανάλογα. Προσωπικά, δεν πρόκειται να αγοράσω τίποτα αν δεν πέσουν οι τιμές. Βέβαια έχω και μια "αξιοπρεπή" GTX 1660 Ti. Αν δεν έχεις καθόλου κάρτα όμως;

Ελπίζω από Σεπτέμβρη να είναι εφικτό να αγοραστεί μια μέτρια υλοποίηση RTX 3060 Ti στα 450-500 €.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

  

34 minutes ago, _Theo_ said:

Συν βέβαια οι οδηγοί της AMD που είναι να κάνεις την προσευχή σου από ότι βλέπω...

Πλέον τα known issues έχουν πέσει στα 2, στην Nvidia αυξάνονται σε κάθε version...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Aristomaxos είπε

Που βρήκες 3060 στα 400 να πάω να πάρω κι εγώ ;

Μιλάμε σοβαρά τώρα ή κλάνουμε ;

330€(+34 τα μεταφορικά) πήρα τη 3060 της inno3d από notebookbilligers.de, κάνει πολλά drops σε MSRP, βάζεις τα λεφτά και στη στέλνει σε κάνα μήνα(εμένα προς έκπληξη την έστειλαν και νωρίτερα) αλλά μόνο με εταιρικό ΑΦΜ. Νομίζω όλα τα μαγαζιά από Γερμανία πλέων δεν στέλνουν χωρίς εταιρικό αφμ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Καλά ναι έχει γίνει μπάχαλο με τις τιμές. Στο ίδιο price range όμως δεν υπάρχει ανταγωνισμός -πράσινη και πάλι πράσινη- για εμένα. 

Τώρα ο καθένας βλέπει τι τον συμφέρει και πράττει ανάλογα. Προσωπικά, δεν πρόκειται να αγοράσω τίποτα αν δεν πέσουν οι τιμές. Βέβαια έχω και μια "αξιοπρεπή" GTX 1660 Ti. Αν δεν έχεις καθόλου κάρτα όμως;

Ελπίζω από Σεπτέμβρη να είναι εφικτό να αγοραστεί μια μέτρια υλοποίηση RTX 3060 Ti στα 450-500 €.

ή 3080 ή κονσόλα. δεν αξίζει να δώσεις 600 ευρώ και να έχεις πρακτικά perf κονσόλας. Τώρα αν θες pc για δουλειά (δουλειά δουλειά όμως, όχι word και excel, γι' αυτά αρκεί και ένα laptopάκι της πλάκας) τότε παίρνεις έναν 12th gen με ενσωματωμένα και κονσόλα για games, και αν στρώσει η δουλειά με τις κάρτες εδώ είμαστε. Αυτή είναι απλά η γνώμη μου, δεν χρειάζεται να συμφωνείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thresh είπε

  

Πλέον τα known issues έχουν πέσει στα 2, στην Nvidia αυξάνονται σε κάθε version...

 

Δύο μέχρι να εμφανιστούν νέα. :lol: Πέρα από την πλάκα, έχεις δίκιο, αν και από ότι βλέπω στις πράσινες είναι για πολύ ειδικές περιπτώσεις σε γενικές γραμμές.

4 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

ή 3080 ή κονσόλα. δεν αξίζει να δώσεις 600 ευρώ και να έχεις πρακτικά perf κονσόλας. Τώρα αν θες pc για δουλειά (δουλειά δουλειά όμως, όχι word και excel, γι' αυτά αρκεί και ένα laptopάκι της πλάκας) τότε παίρνεις έναν 12th gen με ενσωματωμένα και κονσόλα για games, και αν στρώσει η δουλειά με τις κάρτες εδώ είμαστε. Αυτή είναι απλά η γνώμη μου, δεν χρειάζεται να συμφωνείτε.

Καλά για επαγγελματική χρήση, παίρνεις και κάνα TR 3990WX ή 5950X καλύτερα. Αν και το Office μην το υποτιμάς, άμα έχεις να ανοίξεις αρχείο με χιλιάδες εγγραφές μπορεί να σκαλώσει, σπάνιο βέβαια αλλά γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Δύο μέχρι να εμφανιστούν νέα. :lol: Πέρα από την πλάκα, έχεις δίκιο, αν και από ότι βλέπω στις πράσινες είναι για πολύ ειδικές περιπτώσεις σε γενικές γραμμές.

οι drivers της nvidia έχουν αρχίσει να γίνονται λίγο gtp πάντως. Πληθαίνουν τα known issues και ακόμη να αλλάξουν το XP theme και να βάλουν περισσότερες λειτουργίες. Θα βγάλουμε άσπρο μούσι στο τέλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μια χαρά είναι οι drivers της NVIDIA και σαφώς καλύτεροι από της AMD με τις γνωστές ''παιδικές ασθένειες'' κάθε τόσο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Καλά μια χαρά είναι οι drivers της NVIDIA και σαφώς καλύτεροι από της AMD με τις γνωστές ''παιδικές ασθένειες'' κάθε τόσο.

Τα release notes τους τελευταίους μήνες δεν δείχνουν κάτι τέτοιο πάντως, anyway...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Τα release notes τους τελευταίους μήνες δεν δείχνουν κάτι τέτοιο πάντως, anyway...

Windows 10/11 Issues
- [Windows11][Far Cry 6]: Geometric corruption occurs in the benchmark and in gameplay. [3441540]
- [NVIDIA Ampere GPU]: With the GPU connected to an HDMI 2.1 audio/video receiver, audio may drop out when playing back Dolby Atmos. [3345965]

Αυτά είναι τα μόνα σοβαρά. Για τα υπόλοιπα περί HDR κλπ φταίει η MS και τα σούπερ-ντούπερ Windows με το broken HDR.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι τα reports για διάφορα είναι πολύ περισσότερα στην NVIDIA λόγω market share.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Psycho_Warhead said:

Αυτά είναι τα μόνα σοβαρά.

Τα οποία μαζί με τα υπόλοιπα δεν φτιάχνονται.

Κοινώς αυτά που κράζαμε την AMD, δεν μπορούμε να μην το κάνουμε με την Nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε το stutter με το YT που το είχαν για μήνες(Αλλά εγώ ποτέ δεν το συνάντησα) το έφτιαξαν :P

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Κοινώς αυτά που κράζαμε την AMD, δεν μπορούμε να μην το κάνουμε με την Nvidia.

Αν κρίνω από εμένα ως κάτοχος sGPU σχεδόν πάντα(Με εξαίρεση την GTX295), ποτέ δεν αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα, είτε με AMD, είτε με NVIDIA. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν θέματα, αλλά ας πούμε κάποια τραγικά που έγραφαν για την AMD δεν τα συνάντησα ποτέ. Αντίστοιχα και τώρα με την NVIDIA.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Αν κρίνω από εμένα ως κάτοχος sGPU σχεδόν πάντα(Με εξαίρεση την GTX295), ποτέ δεν αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα, είτε με AMD, είτε με NVIDIA. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν θέματα, αλλά ας πούμε κάποια τραγικά που έγραφαν για την AMD δεν τα συνάντησα ποτέ. Αντίστοιχα και τώρα με την NVIDIA.

Κι άλλοι δεν αντιμετωπίζουν πχ το ftpm stutter. Το τι αντιμετωπίζει ή όχι ο καθένας μας δεν το λες και στατιστικό δείγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Κι άλλοι δεν αντιμετωπίζουν πχ το ftpm stutter. Το τι αντιμετωπίζει ή όχι ο καθένας μας δεν το λες και στατιστικό δείγμα.

User experience και με βάση αυτό αγοράζει κάποιος και είναι λογικό. Για παράδειγμα εδώ αν κάποιος έχει 2 monitor και αντιμετωπίζει συχνά προβλήματα και δεν λυθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα θα ξενερώσει και θα αλλάξει στρατόπεδο. Αντίστοιχα και 'γω, αν δεν φτιαχτεί το fTPM stutter μέχρι να αποφασίσω να αλλάξω πλατφόρμα, θα αλλάξω στρατόπεδο.

Επίσης να πούμε ότι στα known issues πολλές φορές υπάρχουν θέματα που δεν ευθύνονται οι AMD/NVIDIA. Π.χ. υπήρχε για πάρα πολλούς μήνες το ''The Division 2 DX12 random crash''. Φταίει το παιχνίδι γιατί συμβαίνει και με τις 2 εταιρείες και ακόμα δεν έχει λυθεί.

Ή κάποια θέματα με το HDR που φταίει το implementation της Microsoft στα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρόλα αυτά η τρέχουσα κατάσταση είναι χειρότερη στην Nvidia, μιας κι η όλη συζήτηση άρχισε από το αν είναι χάλια ή όχι πλέον οι drivers της AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Παρόλα αυτά η τρέχουσα κατάσταση είναι χειρότερη στην Nvidia, μιας κι η όλη συζήτηση άρχισε από το αν είναι χάλια ή όχι πλέον οι drivers της AMD.

Με βάση το ιστορικό τους τα σοβαρά προβλήματα λύνονται άμεσα με την nvidia. Στην amd αυτά που λύνονται άμεσα είναι μόνο τα προβλήματα που έχουν να κάνουν με το mining (όποιος θυμάται το bug με τις 8αρες rx 480 / rx 470 και τα epoc, σε 3 μέρες λύθηκε και τις βάλαμε να σκάβουν πάλι :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...