Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

μα οι τιμές είναι εκεί επειδή πουλάνε, αλλιώς θα ήταν χαμηλότερα. Η τιμή βγαίνει από την ζήτηση και όχι το ανάποδο. Δεν ξυπνάει μια μέρα το κατάστημα και λέει "σήμερα θα βάλω την 3080 2 χιλιάρικα και βλέπουμε". Ξέρουν σε ποια τιμή υπάρχουν διατεθειμένοι αγοραστές και κοστολογούν αντίστοιχα. Η τιμή είναι το αποτέλεσμα, όχι το αίτιο.

Δεν μιλαω γενικοτερα για την γενια αλλα πιο πολυ για την 3050 που εχει ξεφυγει το τι προσφερει σαν καρτα σε συναρτηση με την τιμη της.Προφανως και πουλανε ολες αλλα τουλαχιστον στην 3080 λες οτι παιρνεις μια καρτα που θα σου δωσει τουλαχιστον αν οχι τις καλυτερες επιδοσεις σχεδον τις καλυτερες την δεδομενη στιγμη.Η 3050 τι ρολο βαραει σε τετοια τιμη?Πραγματικα αναρωτιεμαι οταν πριν 3 χρονια πηρα την 2070s και πληρωσα 560€ και τωρα παιζει στα 560 η 3050 και μαλιστα χειροτερη υλοιποιηση γιατι αντιστοιχη υλοποιηση απο αυτη που εχω κανει τουλαχιστον 600€.

Αν αυτο δεν ειναι τραγικο τι να πω, μαλλον εξοργιζομαι χωρις λογο ευτυχως που δεν εχω χρονο για παιχνιδια και οταν παιζω συνηθως παιζω παλιους τιτλους αλλιως το καντηλι θα πηγαινε συννεφο.Δεν μπορει να το χωρεσει ο νους μου 3 χρονια μετα να πληρωνω τα ιδια χρηματα ή περισσοτερα για κατι το οποιο μου προσφερει χειροτερες επιδοσεις.

Οταν βγηκε η σειρα 2000 ειχαμε την δικαιολογια οτι ειμαστε early adopters και πληρωναμε το rtx χρυσαφι,τωρα βγηκε η ελλειψη και η πανδημια ή δεν ξερω κ εγω τι, στην επομενη γενια κατι αλλο θα ακολουθησει και θα βλεπουμε 4050 στα 1000€. Δεν μπορει να συνεχιστει αυτο το πραγμα να υπαρχει κοσμος διατεθιμενος να πληρωνει τετοια ποσα, καποια στιγμη θα φτασει να επηρεασει και αυτους που ειναι πιο ευκαταστατοι να το πω και ετσι.

Τεσπα ληγω εδω την παρακρουση που επαθα ουτως η αλλως εδω αλλοι δινουν ενα καρο λεφτα για κινητα και μετα δεν εχουν καρτα να βαλουν στις καρτες γραφικων θα κολλησουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@icenex μα το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την 3050. Αφού υπάρχουν αγοραστές σε αυτές τις τιμές τόσο θα πουλιέται. Όταν δεν υπάρχουν άλλοι αγοραστές ή/και αυξηθεί η προσφορά θα μειωθεί η τιμή.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

@icenex μα το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την 3050. Αφού υπάρχουν αγοραστές σε αυτές τις τιμές τόσο θα πουλιέται. Όταν δεν υπάρχουν άλλοι αγοραστές ή/και αυξηθεί η προσφορά θα μειωθεί η τιμή.

Βρε ξερω πως λειτουργει η αγορα απλα μου φαινεται αδιανοητο καποιος να τα δινει αυτα τα λεφτα.Ειναι σαν να πηγαινα σημερα να παρω κινητο να ηταν χειροτερο απο το παλιοτερο που ειχα και να το πληρωνα το ιδιο ή και περισσοτερο.Αν αυτο δεν ειναι χοντρη μαλακια ε δεν ξερω τι μπορει να ειναι.Δεν ξερω εγω σαν καταναλωτης δεν θα το δεχομουν θα προτιμουσα να μην εχω κινητο η απλα να παρω ενα με 30 ευρω με κουμπια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, icenex είπε

Βρε ξερω πως λειτουργει η αγορα απλα μου φαινεται αδιανοητο καποιος να τα δινει αυτα τα λεφτα.Ειναι σαν να πηγαινα σημερα να παρω κινητο να ηταν χειροτερο απο το παλιοτερο που ειχα και να το πληρωνα το ιδιο ή και περισσοτερο.Αν αυτο δεν ειναι χοντρη μαλακια ε δεν ξερω τι μπορει να ειναι.Δεν ξερω εγω σαν καταναλωτης δεν θα το δεχομουν θα προτιμουσα να μην εχω κινητο η απλα να παρω ενα με 30 ευρω με κουμπια.

Μα βρε συ αυτός που πάει να πάρει τώρα 3050 δεν έχει την 2060(S) ή την 2070(S). Είτε έχει καμιά αρχαία είτε δεν έχει καθόλου.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Μα βρε συ αυτός που πάει να πάρει τώρα 3050 δεν έχει την 2060(S) ή την 2070(S). Είτε έχει καμιά αρχαία είτε δεν έχει καθόλου.

Και αυτην την περιπτωση να παρεις, στα μεταχειρισμενα θα βρει πολυ πιο δυνατες καρτες στα ιδια χρηματα μη σου πω και με λιγοτερα χρηματα.Αυτο λεω τοση ωρα το ποσο χαωδης ειναι η διαφορα επιδοσεων/τιμης με παλιοτερη γενια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν λεω κατι περίεργο, εχουμε εδώ μεσα ολοι pc των 5000 ευρω αλλα θεωρουμε κοροιδο καποιον που θα δωσει 500 να παρει 3050 strix να κάνει το κεφι του. Κλαιν

65351610.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

65351610.jpg

Συγνωμη, εννοουσα ολοι οσοι συμμετεχουμε σε αυτο το νήμα γιατι σκοπευουμε να / εχουμε ηδη αγορασει τις καρτες του νηματος. 

Εσυ τι κανεις σε αυτό το νημα ιδεα δεν εχω, αλλα μην αγχωνεσαι, δεν σε συμπεριελαβα στο ολοι

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί διαγράφηκε αυτό που έγραψα πριν 15-20 λεπτά? Είχα γράψει ότι σήμερα έφυγαν οι 3050 από πλαίσιο(ζοτακ με 350 ευρώ) και ήδη στις αγγελίες τις βλέπεις 450... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 511.65 είναι ''μαγικός'' driver. Φτιάχνει stutters σε πολλά παιχνίδια που πλέον δεν υπάρχουν, π.χ. κάτι ψιλά στο πανάρισμα της κάμερας στα Assassin's Creed.

Δεν φτιάχνει τα game-engine stutters, π.χ. τα traversal stutters στο Far Cry 6 στην οδήγηση γιατί αυτά είναι 100% game-engine related. Αλλά επιτέλους βλέπουμε βελτιώσεις στο θέμα stuttering γιατί έχει παραγίνει το κακό.

Fixed Issues in 511.65:

  • Multiple apps report stutter (or light to poor hitching) due to allocation creation. [3426466]
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Συγνωμη, εννοουσα ολοι οσοι συμμετεχουμε σε αυτο το νήμα γιατι σκοπευουμε να / εχουμε ηδη αγορασει τις καρτες του νηματος. 

Δηλαδή όσοι έχουν αγοράσει η πρόκειται να αγοράσουν Ampere , φτιάχνουν συστήματα των 5000 ευρώ ?? Με πιάνεις αδιάβαστο 🤪

 

3 ώρες πριν, sharke είπε

το ερώτημα είναι , η τιμές ήρθαν για να μείνουν? η στη νεα 40χχ θα φύγουν προς τα επάνω ?

Αν πάνε καλά στο mining θα ανέβουν προς τα επάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή όσοι έχουν αγοράσει η πρόκειται να αγοράσουν Ampere , φτιάχνουν συστήματα των 5000 ευρώ ?? Με πιάνεις αδιάβαστο 🤪

Oι περισσότεροι εδώ μέσα είμαι με 3070 / 3080 / 3090. Οταν η κάρτα μόνη της είναι από 1000 έως 3000 πόσο να κάνει το υπόλοιπο PC? Τώρα αμά εσύ βάλεις 3070 και 3080 στους καινούργιους athlon 4xxx μαγκιά, καλό value

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Herald είπε

Oι περισσότεροι εδώ μέσα είμαι με 3070 / 3080 / 3090. Οταν η κάρτα μόνη της είναι από 1000 έως 3000 πόσο να κάνει το υπόλοιπο PC? Τώρα αμά εσύ βάλεις 3070 και 3080 στους καινούργιους athlon 4xxx μαγκιά, καλό value

καλά το υπόλοιπο pc δε χρειάζεται να κοστίζει αλλα 2-3k μια χαρά είναι οι τιμές στα υπόλοιπα parts μονο στις κάρτες μας έχουν πιει το αίμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ο 511.65 είναι ''μαγικός'' driver. Φτιάχνει stutters σε πολλά παιχνίδια που πλέον δεν υπάρχουν, π.χ. κάτι ψιλά στο πανάρισμα της κάμερας στα Assassin's Creed.

Δεν φτιάχνει τα game-engine stutters, π.χ. τα traversal stutters στο Far Cry 6 στην οδήγηση γιατί αυτά είναι 100% game-engine related. Αλλά επιτέλους βλέπουμε βελτιώσεις στο θέμα stuttering γιατί έχει παραγίνει το κακό.

Fixed Issues in 511.65:

  • Multiple apps report stutter (or light to poor hitching) due to allocation creation. [3426466]

Συμφωνώ σε αυτο εχθές που έπαιξα ένα γύρο στο bf 2042 με την 2080 απο εκει που έπαιζα 90-105 μετα το update με ακριβώς τα ίδια settings ήμουν σταθερά 100-110~120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κάποιος να πάρει από το hdmi σε 3080 ήχο 5.1;;; Δοκίμασα και δίνει μόνο 2 κανάλια. Στην 1080 ti που είχα πριν ήταν οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...