Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nickpaokgr είπε

Είναι η προτεινόμενη λιανική τιμή. Όταν σου λέει πχ 200 η εταιρία, 250 ο AIB και πάλι κέρδος θα βγάλει το μαγαζί , και ναι να το καταλάβω να βγάλει και παραπάνω κέρδος, να την βάλει αντί για 250 στα 300. Αλλά όχι στα 500. Δηλαδή τι φάση? Όταν βγάζει ο άλλος κέρδος μεγαλύτερο από την αξία της ίδιας της κάρτας, είναι μαυραγορίτης. Είναι όλα ;ναλογα με την ζήτηση , το καταλαβαίνω , αλλά όχι σε αυτόν τον βαθμό

πάντως νόμος που να περιορίζει το περιθώριο κέρδους στις κάρτες γραφικών δεν υπάρχει οπότε δεν ξέρω που το στηρίζεις αυτό που λες. Όταν μιλάμε για κάτι πρέπει να μιλάμε με στοιχεία και γεγονότα και όχι με την γνώμη μας. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nickpaokgr είπε

Είναι η προτεινόμενη λιανική τιμή. Όταν σου λέει πχ 200 η εταιρία, 250 ο AIB και πάλι κέρδος θα βγάλει το μαγαζί , και ναι να το καταλάβω να βγάλει και παραπάνω κέρδος, να την βάλει αντί για 250 στα 300. Αλλά όχι στα 500. Δηλαδή τι φάση? Όταν βγάζει ο άλλος κέρδος μεγαλύτερο από την αξία της ίδιας της κάρτας, είναι μαυραγορίτης. Είναι όλα ;ναλογα με την ζήτηση , το καταλαβαίνω , αλλά όχι σε αυτόν τον βαθμό. 

Αυτές , με συγχωρείς που στο λέω, είναι λογικές εφήβου. Πρέπει να καταλάβεις ότι οι τιμές ΔΕΝ εξαρτώνται από τον πωλητή αλλά από τον αγοραστή. Το μαγαζί δεν αποφασίζει να βάλει μια κάρτα στα 500 ή στα 1000 ή στα 1500€, την βάζει σε αυτήν την τιμή γιατί σε αυτήν την τιμή θα πουλήσει όλες τις διαθεσιμές κάρτες που έχει. 

Να στο κάνω απλό να το καταλάβεις. Είμαι το Χ κατάστημα και έχω 10 3060ti. Αν τις βάλω στα 500€ θα έχω 100 άτομα - πελάτες που θέλουν να αγοράσουν. Από τη στιγμή που όμως έχω μόνο 10 κάρτες, δεν με απασχολεί να έχω 100 πελάτες. Αν βάλω την κάρτα στα 800€ θα έχω 50 πελάτες διατεθειμένους να αγοράσουν. Συνεχίζει να μην με απασχολεί να έχω 50 πελάτες καθώς έχω μόνο 10 κάρτες. Αν βάλω την κάρτα στα 1000€ θα υπάρχουν πλέον 10 πελάτες που θέλουν να αγοράσουν και εγώ μεγιστοποιώ το κέρδος μου. 

Βρες μου τώρα ΕΝΑΝ λόγο να βάλω την κάρτα στα 500€ και όχι στα 1000€. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ioannis__ είπε

πάντως νόμος που να περιορίζει το περιθώριο κέρδους στις κάρτες γραφικών δεν υπάρχει οπότε δεν ξέρω που το στηρίζεις αυτό που λες. Όταν μιλάμε για κάτι πρέπει να μιλάμε με στοιχεία και γεγονότα και όχι με την γνώμη μας. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Μα δεν είπα πουθενά ότι είναι παράνομο.  Την γνώμη μου είπα, ηθικά δεν είναι σωστό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickpaokgr είπε

Μα δεν είπα πουθενά ότι είναι παράνομο.  Την γνώμη μου είπα, ηθικά δεν είναι σωστό. 

δεν υπάρχει ηθική όταν μιλάμε για λειτουργία της αγοράς, παρά μόνο αριθμοί και μαθηματικά. Το εξήγησε καλύτερα ο herald από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickpaokgr είπε

Μα δεν είπα πουθενά ότι είναι παράνομο.  Την γνώμη μου είπα, ηθικά δεν είναι σωστό. 

Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ το ανήθικο στο να πουλάω ένα προιόν σε μια τιμή που κάποιος είναι διατεθειμένος να αγοράσει.

Να στο θέσω και πιο απλά / διαφορετικά, αν η 3060ti είχε 450€, δεν θα έβρισκες να αγοράσεις. Πρέπει να καταλάβεις ότι όταν βλέπεις μια κάρτα σε στοκ στα 800-1000-1500€, ο λόγος που ΥΠΑΡΧΕΙ στοκ είναι ότι ακριβώς ότι κάνει 800 και 1000€. Αν έκανε 350€ θα είχε ξεπουλήσει. Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική πιστεύει κάποιος ότι επειδή βλέπει στοκ στα 1000€ πιστεύει ότι θα έβρισκε στοκ και στα 300€. Πραγματικά ώρες ώρες αναρωτιέμαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικό - άσχετο αλλά οι μάσκες απ' τον covid και μετά έχουν ποσοστιαία αύξηση μεγαλύτερη από τις κάρτες ακριβώς για τον ίδιο λόγο. Πάντα συμβαίνει αυτό σε ανάλογες περιπτώσεις ακραίας ζήτησης και/ή μικρής προσφοράς, απλά εστιάζουμε στις κάρτες γιατί αυτό μας ενδιαφέρει εδώ. Αλλά είναι κάτι απόλυτα αναμενόμενο στην αγορά.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα για αυτό έχουμε πει πολλές φορές (και εδώ) ότι είναι καθαρά επιλογή του αγοραστή το αν θα αγοράσει ή όχι.

Την δεδομένη στιγμή αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, βρίσκεις gpu, την αγοράζεις, αύριο είναι σπίτι σου. 

Αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα, εξοικονομείς ή περιμένεις τα φτιάξουν (έστω και λίγο) τα πράγματα και αγοράζεις όταν μπορείς.

Αν έχεις τα φράγκα (στην ακρη ως πλεονασμα, μην παρεξηγηθώ :P )αλλά δεν γουστάρεις να τους τα δώσεις (σε αυτή την κατηγορία είμαι εγώ) δεν τους τα δίνεις ή τα δίνεις κάπου αλλού. 

Δεν είναι και ότι καλύτερο αυτό που συμβαίνει στο χομπι μας-γιατί οι περισσότεροι εδώ φαντάζομαι δεν θέλουν τις gpu για την εργασία τους imo- αλλά τι να κάνουμε. 

Έχω βγάλει και εγώ χολή υπόψιν για όλη αυτή την κατάσταση καθώς ένα δυο χομπι έχω, και το PC gaming εχει ακριβύνει επικίνδυνα για τα δικά μου δεδομένα αλλά τι να κάνουμε.(x2)

Ο συμφορουμίτης πιο πανω που μίλησε για ανηθικότητα το βλέπει πολύ ρομαντικά το θέμα, η πραγματικότητα όμως ειναι ότι έτσι κινείται η ελεύθερη φιλελέ καπιταλιστική αγορά. Όχι τώρα, χρόνια συμβαίνει απλώς atm έχει μπει ένας πανέμορφος πολλαπλασιαστής στα καπέλα που ήδη πληρώναμε, οι καταπληκτικοί μισθοί μας είναι πάνω κάτω ίδιοι, all good xD.

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδίκως το υπεραναλυετε.

Ολα τα παραπάνω η ιδια η αγορά το προσδιορίζει με μια προταση..

Προσφορά και Ζήτηση 

Επεξ/σία από Wolf79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blazexX23Xx είπε

Άντε και του χρόνου (3060 Ti)

  Απόκρυψη περιεχομένων

597779956_(32).png.59d1323f8de44dd3d9749727be37c52c.png

 

Κάτσε δεν γίνετε να είναι ένα χρόνο σε επεξεργασία ,όσοι τους τα χώνουν ,τους τα χώνουν επειδή είναι σε αναμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγο καιρό η καημένη η κυρά Nvidia ανακοίνωσε ρεκόρ κερδών. 

Αποριούλα: πώς γίνεται να κάνεις ρεκόρ κερδών  όταν έχεις μειωμένη παραγωγή (έτσι μας λένε) ? 

Συνεχίστε την αγιοποίηση της εταιρίας, οι AIB και οι miners φταίνε...  

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Πριν λίγο καιρό η καημένη η κυρά Nvidia ανακοίνωσε ρεκόρ κερδών. 

Αποριούλα: πώς γίνεται να κάνεις ρεκόρ κερδών  όταν έχεις μειωμένη παραγωγή (έτσι μας λένε) ? 

Συνεχίστε την αγιοποίηση της εταιρίας, οι AIB και οι miners φταίνε...  

Όλοι μέρος του προβλήματος είναι, έχουμε πει πολλάκις τις απόψεις/εικασίες μας πάνω στο θέμα.

Για την ιστορία, παράγει περισσότερες gpu ίσως από ποτέ (έτσι λένε τα νούμερα που παρουσιάζει τουλάχιστον ο πέτσινος) και τις πουλάει γιατί κάποιος τις αγοράζει, δεν εξετάζουμε μόνο που καταλήγουν. Και όχι, δεν καταλήγουν όλες οι κάρτες σε miners. Έχει μπει το topic σε μια λούπα και λέμε τα ίδια και τα ίδια. Δεν προσπαθώ να κατευθύνω την συζήτηση αλλά λίγο πολύ κούρασε όλο αυτό. 

2 ώρες πριν, Wolf79 είπε

Αδίκως το υπεραναλυετε.

Ολα τα παραπάνω η ιδια η αγορά το προσδιορίζει με μια προταση..

Προσφορά και Ζήτηση 

Αν έπαιρνα ένα ευρώ κάθε φορά που έχω γράψει (και έχω διαβάσει) αυτή την πρόταση, εύκολα έπαιρνα μετοχές στον πέτσινο. Μην το ψάχνουμε άλλο. Μπορείς; Αγοράζεις. Δεν μπορείς; Δεν αγοράζεις. 

Σπασμένοι είμαστε αλλά ξαναγράφω... μιλάμε για ένα χόμπι μας, δεν έγινε και κάτι. Απλώς *αμησαν ένα κομμάτι της ψυχαγωγίας/addiction μας και θέλει υπομονή/επιμονή + χρήματα για να το έχεις πλέον. Eγώ έχω γίνει console peasant, μέχρι να αλλάξει κάτι έστω και λίγο, και δεν υπάρχει θέμα.

That's all 😛 

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Πριν λίγο καιρό η καημένη η κυρά Nvidia ανακοίνωσε ρεκόρ κερδών. 

Αποριούλα: πώς γίνεται να κάνεις ρεκόρ κερδών  όταν έχεις μειωμένη παραγωγή (έτσι μας λένε) ? 

Συνεχίστε την αγιοποίηση της εταιρίας, οι AIB και οι miners φταίνε...  

Ποιος σου είπε οτι εχει μειωμένη παραγωγή η nvidia? Μειωμενη σε σχεση με τι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει πλάκα, CPU υπάρχουν για όλες τις τσέπες, ενώ GPU ούτε για δείγμα. :lol:

Σκεφτόμουν σοβαρά να αλλάξω τον i7-8700 μου αλλά δεν έχει νόημα αν δεν μπορώ να αγοράσω κάρτα γραφικών. Λογικά όταν θα έχει στρώσει η κατάσταση θα είναι έτοιμοι να κυκλοφορήσουν οι Intel 13000 series και οι AMD Ryzen 6000, οπότε θα δω μήπως κάνω τότε την αλλαγή. Άσε που θα έχουν κυκλοφορήσει και καλύτερες DDR5 RAM. Πιστεύω είναι και άλλοι σε αυτή την κατάσταση.

Χαμός γενικά στην αγορά της τεχνολογίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...