Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Μα πως θα γίνει αυτο ρε μαν, αμα η 3080 εχει 700 ξέρω γω τοτε η 2070 ουτε 200 δεν θα πιάνει. 

Σύμφωνοι. Αλλά η διαφορά είναι ότι τώρα: πρέπει να πουλήσει την RTX 2070S τουλάχιστον 600 € και να βάλει άλλα 800 € για να αγοράσει RTX 3080, ενώ υπό άλλες συνθήκες θα την πούλαγε 200 και θα έβαζε άλλα 500 ας πούμε. 

Στην μια περίπτωση βάζει 800 €, στην άλλη 500 €. Άνοδος τιμών λέγεται. Για αυτό η αγορά είναι Μπ%$%$%λο με μεγάλη ευθύνη των εταιρειών που διαιωνίζουν την κατάσταση. Και παρόλα αυτά κάποιοι τις υποστηρίζουν (fanboys). 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε βαλε την δικια σου αγγελια και με αλλα 800 αγοραζεις 3080. Σε msrp θα σου βγει. 

Ασχετως ποσο θα πουλησω τελικα την παλια μου καρτα αυτα συνεχιζουν να ειναι δικα μου λεφτα που θα βαλω απο την τσεπη μου.Γιατι δινω κατι που εχω πληρωσει στο παρελθον για να παρω πισω την αξια του στην δεδομενη στιγμη, σε κανονικες συνθηκες θα ειχε χασει την αξια του ισως και στα μισα και αυτο εξαρταται παντα απο την επομενη γενια και τι επιδοσεις εχουν σε σχεση με την παλια.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν ειναι λεφτα που βγαινουν απο την τσεπη μου.

Το προβλημα στα μεταχειρισμενα ξεκιναει απο τις καινουργιες και το εγραψα πιο πανω.Οταν με τα ιδια λεφτα που εδωσα καποτε δεν παιρνω καλυτερη καρτα τοτε κατι παει στραβα και ποσο μαλλον οταν χρειαζομαι σχεδον τα διπλα λεφτα για ιδιες επιδοσεις και ειδικα οταν μιλαμε για την σειρα 2000 που εδωσε πολυ λιγα σε σχεση με την σειρα 1000 και εχουμε φτασει να λεμε vfm την σειρα 2000. Αυτο που λενε καθε περυσι και καλυτερα νομιζω ταιριαζει γαντι.

Θυμαμαι ειχα παρει την 970 400€ την πουλησα 100€ και πηρα την 2070 απο 560 ουσιαστικα 460 αυτο που λες να κανω αντιστοιχα με την 3080 ομως η αναλογια των επιδοσεων/€ πραγματικα ειναι για κλαματα.Η μονη σωτηρια ειναι αυτο που εγραψε καποιος δεν θυμαμαι ονομα σορρυ μαν, αναγκαστικα να πας σε αλλαγη καρτας καθε δευτερη γενια για να μην σου κακοφαινεται τι επιδοσεις παιρνεις με τα λεφτα σου.

Παντως με την λογικη σου την μονη καρτα που μπορει να παρει καποιος στην θεση μου ειναι 3070 και αυτο αν γινω μαυραγοριτης και καταφερω να την στειλω στα 600 και μετα βαλω μαξ 600 ευρω απο την τσεπη μου.Γιατι σου ξαναλεω ολοι αυτοι που αγοραζαν με μαξ budget 500-600 ευρω τωρα δεν εχουν επιλογες και ειδικα αν εχουν καρτα απο την προηγουμενη γενια.Αν εχεις καρτα απο σειρα 1000 και πισω σιγουρα εχεις επιλογες σε αυτα τα χρηματα ασχετα αν ειναι κακες αγορες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Σύμφωνοι. Αλλά η διαφορά είναι ότι τώρα: πρέπει να πουλήσει την RTX 2070S τουλάχιστον 600 € και να βάλει άλλα 800 € για να αγοράσει RTX 3080, ενώ υπό άλλες συνθήκες θα την πούλαγε 200 και θα έβαζε άλλα 500 ας πούμε. 

Στην μια περίπτωση βάζει 800 €, στην άλλη 500 €. Άνοδος τιμών λέγεται. Για αυτό η αγορά είναι Μπ%$%$%λο με μεγάλη ευθύνη των εταιρειών που διαιωνίζουν την κατάσταση. Και παρόλα αυτά κάποιοι τις υποστηρίζουν (fanboys). 

Δεν νομιζω με την 3080 στα 700 να πουλας 2070s στα 200. Υπαρχουν αλλα 8 μοντέλα να στριμωχτουν, 3070ti, 3070, 3060ti, 3060, 2080ti,2080s, 2080. 

Τεσπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Γιατί 500 και όχι 700 ξέρω γω; Τι είναι τα 500 €, στραγάλια; Εγώ δηλαδή , θα δώσω την GTX 1660 Ti 400 € και θα βάλω άλλα 500, σύνολο 900 € για να αγοράσω τι; Την RTX 3060 Ti;  Με 900 €;

Μερικοί είστε εκτός τόπου και χρόνου.

αυτο θα κανεις γιατι θα ειναι τεραστια αναβαθμιση απο την 1660

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, icenex είπε

Ασχετως ποσο θα πουλησω τελικα την παλια μου καρτα αυτα συνεχιζουν να ειναι δικα μου λεφτα που θα βαλω απο την τσεπη μου.Γιατι δινω κατι που εχω πληρωσει στο παρελθον για να παρω πισω την αξια του στην δεδομενη στιγμη, σε κανονικες συνθηκες θα ειχε χασει την αξια του ισως και στα μισα και αυτο εξαρταται παντα απο την επομενη γενια και τι επιδοσεις εχουν σε σχεση με την παλια.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν ειναι λεφτα που βγαινουν απο την τσεπη μου.

Το προβλημα στα μεταχειρισμενα ξεκιναει απο τις καινουργιες και το εγραψα πιο πανω.Οταν με τα ιδια λεφτα που εδωσα καποτε δεν παιρνω καλυτερη καρτα τοτε κατι παει στραβα και ποσο μαλλον οταν χρειαζομαι σχεδον τα διπλα λεφτα για ιδιες επιδοσεις και ειδικα οταν μιλαμε για την σειρα 2000 που εδωσε πολυ λιγα σε σχεση με την σειρα 1000 και εχουμε φτασει να λεμε vfm την σειρα 2000. Αυτο που λενε καθε περυσι και καλυτερα νομιζω ταιριαζει γαντι.

Θυμαμαι ειχα παρει την 970 400€ την πουλησα 100€ και πηρα την 2070 απο 560 ουσιαστικα 460 αυτο που λες να κανω αντιστοιχα με την 3080 ομως η αναλογια των επιδοσεων/€ πραγματικα ειναι για κλαματα.Η μονη σωτηρια ειναι αυτο που εγραψε καποιος δεν θυμαμαι ονομα σορρυ μαν, αναγκαστικα να πας σε αλλαγη καρτας καθε δευτερη γενια για να μην σου κακοφαινεται τι επιδοσεις παιρνεις με τα λεφτα σου.

Παντως με την λογικη σου την μονη καρτα που μπορει να παρει καποιος στην θεση μου ειναι 3070 και αυτο αν γινω μαυραγοριτης και καταφερω να την στειλω στα 600 και μετα βαλω μαξ 600 ευρω απο την τσεπη μου.Γιατι σου ξαναλεω ολοι αυτοι που αγοραζαν με μαξ budget 500-600 ευρω τωρα δεν εχουν επιλογες και ειδικα αν εχουν καρτα απο την προηγουμενη γενια.Αν εχεις καρτα απο σειρα 1000 και πισω σιγουρα εχεις επιλογες σε αυτα τα χρηματα ασχετα αν ειναι κακες αγορες.

 

 

Ρε μαν η 3070 εχει ετοιμοπαραδοτη 949ευρω. Η 2070s πωλείται στα 500 ευκολα (αγγελιες ΖΉΤΗΣΗΣ). Δηλαδη θα βαλεις 450 ευρω απτην τσεπη σου. 

Αν η 3070 είχε τιμη msrp η 2070s σου δεν θα επιανε ουτε 150. Μπορει να σου εβγαινε 50-100 φτηνότερα. Ε οκ κλαιν, σιγα την καταστροφή. 

3 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Γιατί 500 και όχι 700 ξέρω γω; Τι είναι τα 500 €, στραγάλια; Εγώ δηλαδή , θα δώσω την GTX 1660 Ti 400 € και θα βάλω άλλα 500, σύνολο 900 € για να αγοράσω τι; Την RTX 3060 Ti;  Με 900 €;

Μερικοί είστε εκτός τόπου και χρόνου.

Η 3060ti εχει ετοιμοπαράδοτη 729 ευρω πάντως. Θα παει 750 με ελληνικο φπα. Αν πουλησεις την 1660ti 400 που λες, με 350 αγοραζεις κουτατι 3060ti. Εμενα παντως μου φαινεται καλο deal. 

Στην τελική κιολας δεν σου χρειαζεται τετοια καρτα, για 1080p μια χαρα ειναι η 1660ti. Δεν γινεται να ειμαστε ταυτόχρονα μανιακα υπερκαταναλωτικοι και να παραπονιομαστε για τις τιμες. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dying Light 2 – NVIDIA DLSS, AMD FSR & Ray Tracing Benchmarks

Τεράστιες διαφορές με RT, αλλά το DLSS implementation είναι φόλα.

RT On: (4K χωρίς DLSS γι' αυτό και το frame-rate)

DyingLightGame_x64_rwdi_2022_02_02_01_23

RT Off:

DyingLightGame_x64_rwdi_2022_02_02_01_24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σημερα εκανα update στο τελευταιο driver της nvidia εχω την 3080 και απο κεινη την στιγμη με βγαζει κατι μπλε οθονες συνηθως οταν κανω επανεκινηση και μολις παει να μπει στα windows, ξανακανω εγκατασταση και στο πρωτο αναβοσβημα ξανα μπλε, στρωνει μονο οταν βγαλω τo hdmi και το ξαναβαλω, εχει κανενας εδω μεσα το ιδιο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, hln3 είπε

όπου οι τιμές διπλασιάστηκαν αλλά και αυτό θα ισορροπήσει με την 6500 ΧΤ.

Ναι, μόλις πέσει η 6500xt  στα 250 θα είναι καλή αγορά. Θα παίζεις cyberpunk στα 2 fps σαν κύριος :P 125 ευρώ το fps, καλή αγορά

Screenshot (19).png

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι, μόλις πέσει η 6500xt  στα 250 θα είναι καλή αγορά. Θα παίζεις cyberpunk στα 2 fps σαν κύριος :P 125 ευρώ το fps, καλή αγορά

Screenshot (19).png

Άθλιο προϊόν. Ντροπή στην AMD που το παρουσίασε απλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι, μόλις πέσει η 6500xt  στα 250 θα είναι καλή αγορά. Θα παίζεις cyberpunk στα 2 fps σαν κύριος :P 125 ευρώ το fps, καλή αγορά

Screenshot (19).png

Το chart είναι με ray tracing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Herald είπε

Oπότε...?

Δεν έχουν την ίδια απόδοση οι κάρτες χωρίς το ray tracing ειδικά η rx 6500 xt.

Επεξ/σία από pcmasterrace123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pcmasterrace123 είπε

Δεν έχουν την ίδια απόδοση οι κάρτες χωρίς το ray tracing ειδικά η rx 6500 xt.

Ναι στα low settings θα βγάζει παραπάνω fps, δεν διαφωνώ. Που θες να καταλήξεις δεν κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...