Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere) v.2


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Την αρχιτεκτονική αν είναι καλή ή κακή την κρίνεις ανεξαρτήτως τιμής. Μετά αν βάλουμε και την τιμή στην συζήτηση τότε καταλήγουμε αν αξίζει ή όχι σε σχέση με την προηγούμενης γενιάς αντίστοιχη κάρτα..

Η αρχιτεκτονικη παει παρεα με την εκαστοτε  καρτα (επιδοσεις-τιμη)αδερφε μου  οχι ξεχωριστα. Ολους τους καταναλωτες μας νοιαζει τι επιδοσεις θα μας δωσει μια καρτα και σε τι τιμη , ειναι αλληλενδετα αυτα τα 2 για να κρινεις.Το αν οι ampere αξιζουν οι οχι το κρινεις  συκρινοντας  τιμη/επιδοσεις καρτων σε σχεση με την προηγουμενη γενια. Γενικα εσυ πας να διαχωρησεις  την αρχιτεκτονικη, απο τις επιδοσεις της καρτας και απο την τιμη της.Αυτο δεν εχει καμια λογικη καθως ολα αυτα πανε πακετο και κρινεται το συνολικο αποτελεσμα της καρτας που εν τελη αυτο και μονο μετραει και εχει αξια.

 

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Pwpwpw είπε

Η αρχιτεκτονικη παει παρεα με την καρτα αδερφε μου δεν οχι ξεχωριστα. Ολους τους καταναλωτες μας νοιζει τι επιδοσεις θα πας δωσει μια καρτα και σε τι τιμη , ειναι αλληλενδετα αυτα τα 2 για να κρινεις.Το αν οι ampere αξιζουν οι οχι το κρινεις σε συγκεκριση τιμης/επιδοσεων σε σχεση με την προηγουμενη γενια. Γενικα εσυ πας να διαχωρησεις  την αρχιτεκτονικη, απο τις επιδοσεις της καρτας και απο την τιμη της.Αυτο δεν εχει καμια λογικη καθως ολα αυτα πανε πακετο και κρινεται το συνολικο αποτελεσμα της καρτας.

Μα αυτό είπα και εγώ, ότι το αν αξίζει ή όχι το κρίνεις με βάση την τιμή. Η αρχιτεκτονική όμως, τα transistors δεν ξέρουν από τιμή. Είτε 1000 ευρώ έχει η κάρτα είτε 100 το ίδιο αποδίδουν αυτά. Γι' αυτό λέω ότι το +20% του GA106 σε σχέση με τον TU106 για 2 χρόνια μετά είναι τραγικό. Αν όμως έκανε 249MSRP θα άξιζε. Τώρα όχι, ούτε στα 329 MSRP ούτε φυσικά στην πραγματική τιμή που θα πουλιέται. Αυτός είναι ο διαχωρισμός μεταξύ αρχιτεκτονικής και αν αξίζει η αγορά της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 Την αρχιτεκτονική αν είναι καλή ή κακή την κρίνεις ανεξαρτήτως τιμής.

Αδερφέ μου αυτό το κάνεις αμά είσαι gpu engineer ή δε ξέρω γω τι και ασχολείσαι με την πρόοδο της επιστήμης σου.

Εμείς είμαστε τελικοί χρήστες εννοείται ότι μας αφορά η τιμή.

Δεν πρόκειται ποτέ να θεωρήσω καταπληκτική μια αρχιτεκτονική δε πα να χει 1 απιθανοκομύριο τρανζίστορς

στριμωγμένα σε ένα απιθανικομυριοστό αν δεν βγάζει τα fps που προδοσκώ σε μια τιμή

που να μπορώ να πληρώσω/θεωρώ δίκαιη.

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μα αυτό είπα και εγώ, ότι το αν αξίζει ή όχι το κρίνεις με βάση την τιμή. Η αρχιτεκτονική όμως, τα transistors δεν ξέρουν από τιμή. Είτε 1000 ευρώ έχει η κάρτα είτε 100 το ίδιο αποδίδουν αυτά. Γι' αυτό λέω ότι το +20% του GA106 σε σχέση με τον TU106 για 2 χρόνια μετά είναι τραγικό. Αν όμως έκανε 249MSRP θα άξιζε. Τώρα όχι, ούτε στα 329 MSRP ούτε φυσικά στην πραγματική τιμή που θα πουλιέται. Αυτός είναι ο διαχωρισμός μεταξύ αρχιτεκτονικής και αν αξίζει η αγορά της..

Συνεχιζεις το βιολι σου δεν θες να καταλαβεις τι γραφω, καλη συνεχεια.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Αδερφέ μου αυτό το κάνεις αμά είσαι gpu engineer ή δε ξέρω γω τι και ασχολείσαι με την πρόοδο της επιστήμης σου.

Εμείς είμαστε τελικοί χρήστες εννοείται ότι μας αφορά η τιμή.

Δεν πρόκειται ποτέ να θεωρήσω καταπληκτική μια αρχιτεκτονική δε πα να χει 1 απιθανοκομύριο τρανζίστορς

στριμωγμένα σε ένα απιθανικομυριοστό αν δεν βγάζει τα fps που προδοσκώ σε μια τιμή

που να μπορώ να πληρώσω/θεωρώ δίκαιη.

 

Μα αρχικά αυτό είπαμε. Κάναμε μια κουβέντα για την αρχιτεκτονική από τεχνολογικό ενδιαφέρον. Που είναι το κακό; Η κουβέντα για το αν αξίζει η όχι η αγορά της είναι άλλο. Φυσικά εκεί θα σκεφτούμε και την τιμή, δεν διαφωνώ με εσάς σε αυτό..

2 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Συνεχιζεις το βιολι σου δεν θες να καταλαβεις τι γραφω, καλη συνεχεια.

Ποιο βιολί μου; Απαγορεύεται να μιλάμε καθαρά για την αρχιτεκτονική μιας κάρτας; Δεν κατάλαβα. Μηχανικός υπολογιστών έχω σπουδάσει, φυσικά και μου αρέσει να συζητάω για αυτά. Άλλο το ένα άλλο το άλλο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αν είναι καλό ένα προϊόν ή όχι το συγκρίνουμε και με του ανταγωνιστή. Αυτή τη στιγμή ο ανταγωνιστής προσφέρει κατώτερα προϊόντα τεχνολογικά, άρα το να λες ότι η Ampere είναι κακή αρχιτεκτονική σημαίνει ότι το RDNA 2 είναι για πέταμα, φυσικά δεν ισχύει τίποτα από τα δύο.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, deltaphi said:

Συμφωνώ και επαυξάνω για skip στην Ampere για όσους έχουν από 2080 Super και πάνω.

Με την κατάσταση που βλέπουμε, skip όσοι είναι από GTX1000 series και πάνω θα έλεγα. 😛

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το αν είναι καλό ένα προϊόν ή όχι το συγκρίνουμε και τον ανταγωνιστή. Αυτή τη στιγμή ο ανταγωνιστής προσφέρει κατώτερα προϊόντα τεχνολογικά, άρα το να λες ότι η Ampere είναι κακή αρχιτεκτονική σημαίνει ότι το RDNA 2 είναι για πέταμα, φυσικά δεν ισχύει τίποτα από τα δύο.

Η λέξη προϊόν εμπεριέχει και την τιμή. Άλλο η αρχιτεκτονική όμως. Τα συστήματα κρίνονται από τη σχέση έξοδος/είσοδος. Στην περίπτωση μας perf/κατανάλωση. Ε ο GA106 δίνει +20% με 10w παραπάνω σε σχέση με τον TU106. Αυτό είναι πολύ λίγο για περίοδο 2 ετών. Όλα αυτά συμβαίνουν στο στάδιο του design. Είσαι engineer, δεν έχεις καμία επαφή ακόμη με το τμήμα πωλήσεων, έβγαλες ένα prototype της αρχιτεκτονικής και έχεις τα παραπάνω αποτελέσματα. Ε δεν είναι για να χοροπηδάς για το επίτευγμα σου. Με αυτό το σκεπτικό το ξεκίνησα όλο αυτό και φαντάζομαι και ο @Aten-Ra επίσης. Εγώ το εξέτασα από αυτή τη σκοπιά, δεν καταλαβαίνω την επίθεση που συνέβη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Η λέξη προϊόν εμπεριέχει και την τιμή. Άλλο η αρχιτεκτονική όμως. Τα συστήματα κρίνονται από τη σχέση έξοδος/είσοδος. Στην περίπτωση μας perf/κατανάλωση. Ε ο GA106 δίνει +20% με 10w παραπάνω σε σχέση με τον TU106. Αυτό είναι πολύ λίγο για περίοδο 2 ετών. Όλα αυτά συμβαίνουν στο στάδιο του design. Είσαι engineer, δεν έχεις καμία επαφή ακόμη με το τμήμα πωλήσεων, έβγαλες ένα prototype της αρχιτεκτονικής και έχεις τα παραπάνω αποτελέσματα. Ε δεν είναι για να χοροπηδάς για το επίτευγμα σου. Με αυτό το σκεπτικό το ξεκίνησα όλο αυτό και φαντάζομαι και ο @Aten-Ra επίσης. Εγώ το εξέτασα από αυτή τη σκοπιά, δεν καταλαβαίνω την επίθεση που συνέβη..

Καμία επίθεση. 🥰😍

Ολόκληρη η αρχιτεκτονική ήταν μάπα και όνειδος πριν λίγα post... όχι μόνο η 3060

Τώρα για το αν είναι μεγάλο πράγμα ή όχι το 20%, θεωρώ ότι έχουμε ελάχιστα δεδομένα

σχετικά με τις προκλήσεις σχεδιασμού των καρτών γραφικών και με μπακαλομαθηματικά

του Ζήκου και slides από powerpoint δεν βγαίνει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα εδω οι περισοτεροι απο εμας το βλεπουμε επι το πληστον απο την μερια του καταναλωτη και στην εξισωση αναγκαστικα μπαινει και ο παραγοντας τιμη.Εγω καταλαβα τι θελατε να πειτε σαν ποιητες και θελω να πιστευω και αρκετοι που παρακολουθουν το νημα.

Το ρεζουμε ειναι οτι σαν αρχιτεκτονικη δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα αν ειχε στοκ και η τιμη επαιζε κοντα στο msrp θα μιλαγαμε για ενα πολυ καλο προιον για τα λεφτα που ζηταει.Βεβαια ολοι ξερουμε που εχει φτασει αυτη η παρωδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Καμία επίθεση. 🥰😍

Ολόκληρη η αρχιτεκτονική ήταν μάπα και όνειδος πριν λίγα post... όχι μόνο η 3060

Τώρα για το αν είναι μεγάλο πράγμα ή όχι το 20%, θεωρώ ότι έχουμε ελάχιστα δεδομένα

σχετικά με τις προκλήσεις σχεδιασμού των καρτών γραφικών και με μπακαλομαθηματικά

του Ζήκου και slides από powerpoint δεν βγαίνει άκρη.

Εγώ προσωπικά είπα μόνο για το 106 πάντως. Και τι εννοείς έχουμε ελάχιστα δεδομένα; Την κατανάλωση την ξέρουμε όπως και τις επιδόσεις στα games σε σχέση με την 2060..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Η λέξη προϊόν εμπεριέχει και την τιμή. Άλλο η αρχιτεκτονική όμως. Τα συστήματα κρίνονται από τη σχέση έξοδος/είσοδος. Στην περίπτωση μας perf/κατανάλωση. Ε ο GA106 δίνει +20% με 10w παραπάνω σε σχέση με τον TU106. Αυτό είναι πολύ λίγο για περίοδο 2 ετών. Όλα αυτά συμβαίνουν στο στάδιο του design. Είσαι engineer, δεν έχεις καμία επαφή ακόμη με το τμήμα πωλήσεων, έβγαλες ένα prototype της αρχιτεκτονικής και έχεις τα παραπάνω αποτελέσματα. Ε δεν είναι για να χοροπηδάς για το επίτευγμα σου. Με αυτό το σκεπτικό το ξεκίνησα όλο αυτό και φαντάζομαι και ο @Aten-Ra επίσης. Εγώ το εξέτασα από αυτή τη σκοπιά, δεν καταλαβαίνω την επίθεση που συνέβη..

Αν εξετάζεις το θέμα καθαρά σαν engineer βέβαια δεν κοιτάς τα fps στο call of duty, αυτά τα κοιτάει ο engineer από ΙΕΚ 😛 

Aντίστοιχα βέβαια και στα CPU ας πούμε, άμα κοιτάγαμε και εκεί κολ οφ ντούτι τα 1α ρύζια μεγάλη αποτύχια. Ε δεν πάει έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τα συστήματα κρίνονται από τη σχέση έξοδος/είσοδος. Στην περίπτωση μας perf/κατανάλωση. Ε ο GA106 δίνει +20% με 10w παραπάνω σε σχέση με τον TU106. Αυτό είναι πολύ λίγο για περίοδο 2 ετών. Όλα αυτά συμβαίνουν στο στάδιο του design. Είσαι engineer, δεν έχεις καμία επαφή ακόμη με το τμήμα πωλήσεων, έβγαλες ένα prototype της αρχιτεκτονικής και έχεις τα παραπάνω αποτελέσματα. Ε δεν είναι για να χοροπηδάς για το επίτευγμα σου.

Αυτό που λες δεν ισχύει απόλυτα φίλε μου. Κρίνεται επίσης και από το κόστος κατασκευής. Ο κάθε σοβαρός μηχανικός πέρα από τις επιδόσεις κοιτάει και το κόστος κατασκευής. Μηχανικό επίτευγμα μπορεί να θεωρηθεί και το να βγάλεις ένα προϊόν μετά από 2 χρόνια με παρόμοιες επιδόσεις με αισθητά μειωμένο κόστος κατασκευής. Αν η εταιρεία θα το κυκλοφορήσει στην ίδια, μικρότερη ή μεγαλύτερη τιμή δεν σε ενδιαφέρει ως μηχανικό. Εκεί είναι που μπαίνει το τμήμα πωλήσεων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν εξετάζεις το θέμα καθαρά σαν engineer βέβαια δεν κοιτάς τα fps στο call of duty, αυτά τα κοιτάει ο engineer από ΙΕΚ 😛 

Aντίστοιχα βέβαια και στα CPU ας πούμε, άμα κοιτάγαμε και εκεί κολ οφ ντούτι τα 1α ρύζια μεγάλη αποτύχια. Ε δεν πάει έτσι. 

Ναι εντάξει, εννοώ το perf/κατανάλωση. Απλά τα fps είναι κάτι πιο χειροπιαστό και προσιτό σε εμάς για να καταλάβουμε τη διαφορά του ενός πυρήνα από τον προηγούμενο..

1 λεπτό πριν, alexmpl είπε

Αυτό που λες δεν ισχύει απόλυτα φίλε μου. Κρίνεται επίσης και από το κόστος κατασκευής. Ο κάθε σοβαρός μηχανικός πέρα από τις επιδόσεις κοιτάει και το κόστος κατασκευής. Μηχανικό επίτευγμα μπορεί να θεωρηθεί και το να βγάλεις ένα προϊόν μετά από 2 χρόνια με παρόμοιες επιδόσεις με αισθητά μειωμένο κόστος κατασκευής. Αν η εταιρεία θα το κυκλοφορήσει στην ίδια, μικρότερη ή μεγαλύτερη τιμή δεν σε ενδιαφέρει ως μηχανικό. Εκεί είναι που μπαίνει το τμήμα πωλήσεων

Πράγματι. Μπορούμε να βάλουμε και το κόστος κατασκευής στον παρονομαστή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Και τι εννοείς έχουμε ελάχιστα δεδομένα; Την κατανάλωση την ξέρουμε όπως και τις επιδόσεις στα games σε σχέση με την 2060..

Πήγα να απαντήσω και με κάλυψε πλήρως ο @alexmpl

Λέω ότι για να κρίνουμε από την επιστημονική πλευρά της αρχιτεκτονικής χρειαζόμαστε δεδομένα που δεν τα γνωρίζουμε. Εσύ λες δεν είναι upgrade της προκοπής από 2060, συμφωνούμε, αυτό δεν είναι κριτική πάνω στην αρχιτεκτονική της κάρτας πάντως.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...