Προς το περιεχόμενο

Days Gone [PC]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παμε να δουμε και την τελευταια τετραδα που εμεινε. Ξεκινωντας απο το Black Friday. Στο οποιο αν δεν γνωριζεις καποια νεκρα σημεια για τα ζομπι η που βρισκετε ο κραχτης απλα δεν βγαινει. Μετα απο κανα 2ωρο κοντα μιας και με παιδεψε αυτη η ατελειωτη ορδη που συνεχως ερχονται απειρα ζομπι βγηκε. Μεχρι το 12 λεπτο εχω το run για χαλκινο το sub challenges με τα μυστικα κουτια για χρυσο χρειαζεται καποια patches απο τα αλλα 3 challenges που εμειναν και επειτα εχω το κανονικο run με τα αλλα 3 sub challenges χρυσα. Δεν ειναι ευκολο ειδικα αν πας στα τυφλα δεν υπαρχει καμια ελπιδα αλλα μολις μαθεις πως κινειται η ορδη και τα νεκρα σημεια τοτε γινεται αρκετα πιο ευκολο και το χρυσο βγαινει αερα. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 505
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το επαιξα πριν 2 χρονια κατι τετοιο..Ενα απο τα καλυτερα games ever για εμενα, απιστευτο....

Καλα ειχε Ελληνική μεταφραση?? Sorry αλλά είναι τραγικα μαυρο χάλι.... "αντικειμενα ριψης, κοκτειλ υγείας???"

geez....

Επεξ/σία από sellsoap
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, sellsoap είπε

Το επαιξα πριν 2 χρονια κατι τετοιο..Ενα απο τα καλυτερα games ever για εμενα, απιστευτο....

Καλα ειχε Ελληνική μεταφραση?? Sorry αλλά είναι τραγικα μαυρο χάλι.... "αντικειμενα ριψης, κοκτειλ υγείας???"

geez....

Όλες οι παραγωγές της sony έχουν!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπάθησα ειλικρινα σε όσα παιχνίδια της Sony έχω παίξει να βάλω ελληνικούς υπότιτλους αλλά δυστυχώς γυρνούσαν και τα μενού και όλα στα Ελληνικά και κρίντζαρα τόσο με τη μετάφραση που το άλλαζα σε Αγγλικά πάλι.

Είδα λίγο τα βίντεο του Arkin και αναρωτιέμαι πως την παλεύει με τέτοια μετάφραση. Πόνεσαν τα μάτια μου. Οκ καταλαβαίνω αν δεν ξέρεις καθόλου Αγγλικά αλλά αν υποτυπωδώς γνωρίζεις, το γυρνάς κατευθείαν. Όπως είπα μακάρι να υπήρχαν ΜΟΝΟ υπότιτλοι στα Ελληνικά και όχι όλα τα μενού και το HUD γενικότερα.

Επεξ/σία από Parapas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Parapas said:

Προσπάθησα ειλικρινα σε όσα παιχνίδια της Sony έχω παίξει να βάλω ελληνικούς υπότιτλους αλλά δυστυχώς γυρνούσαν και τα μενού και όλα στα Ελληνικά και κρίντζαρα τόσο με τη μετάφραση που το άλλαζα σε Αγγλικά πάλι.

Είδα λίγο τα βίντεο του Arkin και αναρωτιέμαι πως την παλεύει με τέτοια μετάφραση. Πόνεσαν τα μάτια μου. Οκ καταλαβαίνω αν δεν ξέρεις καθόλου Αγγλικά αλλά αν υποτυπωδώς γνωρίζεις, το γυρνάς κατευθείαν. Όπως είπα μακάρι να υπήρχαν ΜΟΝΟ υπότιτλοι στα Ελληνικά και όχι όλα τα μενού και το HUD display γενικότερα.

Εννοείς φαντάζομαι "μακάρι να υπήρχε επιλογή ποια στοιχεία του παιχνιδιού θα είναι εξελληνισμένα". 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, seithan said:

Εννοείς φαντάζομαι "μακάρι να υπήρχε επιλογή ποια στοιχεία του παιχνιδιού θα είναι εξελληνισμένα". 

Ναι κάπως έτσι. Η ουσία είναι ότι οκ στους υπότιτλους κάποιες "περίεργες" μεταφρασεις (ανάλογα και το context) μπορούν να δικαιολογηθουν. Αλλά στα μενού και in-game εμένα προσωπικά κάποιες λέξεις με ξένιζαν τόσο πολύ που με δυσκόλευαν περισσότερο να καταλάβω τι σημαίνουν στα Ελληνικά παρά στα Αγγλικά, όσο παράλογο και αν ακούγεται αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Parapas said:

Ναι κάπως έτσι. Η ουσία είναι ότι οκ στους υπότιτλους κάποιες "περίεργες" μεταφρασεις (ανάλογα και το context) μπορούν να δικαιολογηθουν. Αλλά στα μενού και in-game εμένα προσωπικά κάποιες λέξεις με ξένιζαν τόσο πολύ που με δυσκόλευαν περισσότερο να καταλάβω τι σημαίνουν στα Ελληνικά παρά στα Αγγλικά, όσο παράλογο και αν ακούγεται αυτό.

Δεν ακούγεται καθόλου παράλογο! Είναι γνωστή η αδυναμία μεταφοράς καλής μετάφρασης - γενικά -, είτε λόγο κακής μεταφραστικής ομάδας, είτε λόγω εξειδικευμένης ξενικής ορολογίας. 

Παρόλο αυτά όμως, 1000 φορές πλήρη μετάφραση από το να μην έχει καθόλου. Ιδανικά, να μπορεί ο κάθε χρήστης να επιλέγει το εύρος της μετάφρασης, όπως λ.χ. να παραμένει το μενού στην Αγγλική. 

Επεξ/σία από seithan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Parapas είπε

Προσπάθησα ειλικρινα σε όσα παιχνίδια της Sony έχω παίξει να βάλω ελληνικούς υπότιτλους αλλά δυστυχώς γυρνούσαν και τα μενού και όλα στα Ελληνικά και κρίντζαρα τόσο με τη μετάφραση που το άλλαζα σε Αγγλικά πάλι.

Είδα λίγο τα βίντεο του Arkin και αναρωτιέμαι πως την παλεύει με τέτοια μετάφραση. Πόνεσαν τα μάτια μου. Οκ καταλαβαίνω αν δεν ξέρεις καθόλου Αγγλικά αλλά αν υποτυπωδώς γνωρίζεις, το γυρνάς κατευθείαν. Όπως είπα μακάρι να υπήρχαν ΜΟΝΟ υπότιτλοι στα Ελληνικά και όχι όλα τα μενού και το HUD γενικότερα.

Aν και εχω χρονια που το επαιξα,  νομιζω σου εδινε την δυνατοτητα να εχει Ελληνικους υποτιτλους με Αγγλικο μενου-interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Parapas είπε

Προσπάθησα ειλικρινα σε όσα παιχνίδια της Sony έχω παίξει να βάλω ελληνικούς υπότιτλους αλλά δυστυχώς γυρνούσαν και τα μενού και όλα στα Ελληνικά και κρίντζαρα τόσο με τη μετάφραση που το άλλαζα σε Αγγλικά πάλι.

Είδα λίγο τα βίντεο του Arkin και αναρωτιέμαι πως την παλεύει με τέτοια μετάφραση. Πόνεσαν τα μάτια μου. Οκ καταλαβαίνω αν δεν ξέρεις καθόλου Αγγλικά αλλά αν υποτυπωδώς γνωρίζεις, το γυρνάς κατευθείαν. Όπως είπα μακάρι να υπήρχαν ΜΟΝΟ υπότιτλοι στα Ελληνικά και όχι όλα τα μενού και το HUD γενικότερα.

Εγώ ξερω καλά αγγλικά απλά όχι τα πάντα ειδικά σε πιο δύσκολα σε λεξιλόγιο παιχνίδια αλλά επειδή όλα τα χρόνια είναι το μόνο που με έμεινε απωθημένο να παίζω τα παιχνίδια μου με ελληνικούς υπότιτλους πάντα τους ενεργοποιώ. Ελληνική μεταγλώττιση είχα προσπαθήσει στο god of war ascension αλλα το γύρισα αμέσως σε ελληνικούς υπότιτλους. Το days Gone έχει κάποιες λίγο cringe μεταφράσεις αλλά δεν θα μπορούσαν να τις μεταφράσουν διαφορετικά τους καταλαβαίνω δηλαδή απόλυτα και η δουλειά που έχουν σχεδόν όλα τα παιχνίδια της Sony στους ελληνικούς υπότιτλους για μένα αξίζει πολλά μπράβο. Αν δεν είναι native μια γλώσσα δύσκολα να μπεις 100% στην ιστορία και ας την ξέρεις αρκετά καλά. 

5 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Aν και εχω χρονια που το επαιξα,  νομιζω σου εδινε την δυνατοτητα να εχει Ελληνικους υποτιτλους με Αγγλικο μενου-interface.

Γινεται νομίζω ναι έχει αλλαγή γλώσσας για μενού ξεχωριστά όπως και υποτίτλων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ambush Camp Rush Challenge και τα μυαλα στα καγκελα. Πρεπει να εφαγα ενα 4ωρο στο νερο. Πρεπει να ερθουν ολα ακριβως ωστε να πετυχεις το χρυσο και δεν μιλαμε για ζομπι αλλα για ανθρωπους που με το παραμικρο θα ενοχληθουν. Οπως και στα υπολοιπα challenges ετσι και εδω στην αρχη πας δειλα δειλα να δεις τι γινεται να μαθεις το χαρτη και το path καθε κακου και επειτα διαμορφωνεις τη στρατηγικη σου συμφωνα με τα sub challenges για τους επιπλεον ποντους. Με τα πολλα τα καταφεραμε θεωρω οτι ηταν ενα απο τα πιο δυσκολα ομως. Tip: Καθαριστε πρωτα πρωτα τον snipera στον πυργο και επειτα τους υπολοιπους μιας και ο κερατας σε περνει χαμπαρι για πλακα. 

Εχω 3 runs το πρωτο ειναι με χρυσο 2 sub-challenges + το βασικο και ακομα 2 runs ενα για το χρονο + ενα ακομα για 13 kills με αντικειμενα. 2 μας εμειναν Infested + Surrounded ελπιζω μη με παιδεψουν και αυτα. 

 

Surrounded Challenge λοιπον το οποιο ειναι ξεκαθαρα το πιο δυσκολο απο ολα νομιζω το παλεψα καμια ωρα εκανα καποια sub challenges αλλα ειδα οτι θα ηθελα πολυ ακομα για το χρυσο οποτε υπηρξε βοηθεια απο ενα βιντεακι στο youtube και βγηκε ευκολα και γρηγορα. Θα το δωσω ομως λιγες ακομα προσπαθειες μετα το τελευταιο challenge που με εμεινε χωρις το κολπο του βιντεο και βλεπουμε. Στην αρχη του παρακατω βιντεο εχω ενα run πρωτα για χρυσο στο sub-challenge που πρεπει να σκοτωσουμε 100 ζομπι με βαρελια η κιβωτια και επειτα το run που με βοηθησε με χρυσα το δευτερο και τριτο sub-challenge το τελευταιο θελει να μαζεψουμε 999 αυτια ζομπι και απλα ειναι grind και το αφησα στο ασημενιο βγαινει πολυ ευκολα ομως με την παραπανω μεθοδο.

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Infested Challenge και καπου εδω τελειωσαμε. Σχετικα ευκολο πρεπει να καψουμε φωλιες και να σκοτωσουμε οσους μπορουμε μεσα στις περιοχες που μας ανοιγει οταν καιμε την καθε φωλια. Με το δευτερο run το εβγαλα κρατηστε το multiplier υψηλο και οι ποντοι ερχονται μονοι τους. Εχω 4 run στο παρακατω βιντεο με ολα τα sub-challenges του συγκεκριμενου challenge χαλκινα και τα 3 τελευταια achievements των challenges. Ενα 15ωρο με πηρε για να τα κανω και τα 12 πολυ τιμια δυσκολα οπως πρεπει αλλα το καθενα με τη σωστη στρατηγικη βγαινει σχετικα γρηγορα. Αν βαλουμε και το New Game+ run που θελει το παιχνιδι για να κανουμε τα παντα απο achievements τοτε μιλαμε για κοντα 150 ωρες. Καθολου ασχημα για ενα παιχνιδι που η Sony σνομπαρε αλλα ο κοσμος το αγαπησε το οποιο μπορει να μην εφερε τα αναμενομενα κερδη αλλα ο κοσμος απαιτει νουμερο 2 εδω και χρονια. 

Screenshot-1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...