Προς το περιεχόμενο

Χαμένα δέματα και dispute από aliexpress


golfakis4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους εδώ και πολύ καιρό ψωνίζω από eBay amazon aliexpress και άλλα, λίγες φορές ως και ελάχιστες τα δέματα δεν έρχονται, μέχρι τώρα τυπικά από eBay και aliexpress έβγαζα εύκολα άκρη είτε με τον πωλητή στο eBay είτε με το eBay – PayPal και με τη διαδικασία του dispute στο AliExpress. Τελευταία από aliexpress σε παραγγελίες που όπου και να το κοιτάξεις δεν έχουν καν μπει στην Ελλάδα, δε μου τα επιστρέφουν σε 2 παραγγελίες και μου ζητάνε αποδεικτικό από τα ΕΛΤΑ ότι δεν παρέλαβα τα δέματα το έχει κάνει κάνεις; έχετε καμία εμπειρία πάνω σε αυτό;

appeal.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Τράπεζα σου μπορει να σε βοηθήσει.

Ακόμα και αν πάρεις τέτια βεβαίωση από το ταχυδρομείο, αυτοι ειναι ικανοί να σου ζητήσουν επίσημη μετάφραση. 

Μην ανοίγεις τέτιες φασαρίες. Στην τράπεζα θα πρέπει να αποδείξουν αυτοί ότι το παρέδωσαν, και όχι εσύ ότι δεν το παρέλαβες.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τωρα με το covid θελει αρκετη υπομονη σε αγορες απο εξω , μην ζητας μια και εξω refund ζητα να προεκτινει τη προστασια ο πωλητης ωστε να εισαι καλυμενος , ζητωντας στις 30+1 μερα (πχ) refund το μονο που κερδιζουμε ειναι να μπαινουμε ολο και σε περισσοτερες μαυρες λιστες πωλητων

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

H Τράπεζα σου μπορει να σε βοηθήσει.

Ακόμα και αν πάρεις τέτια βεβαίωση από το ταχυδρομείο, αυτοι ειναι ικανοί να σου ζητήσουν επίσημη μετάφραση. 

Μην ανοίγεις τέτιες φασαρίες. Στην τράπεζα θα πρέπει να αποδείξουν αυτοί ότι το παρέδωσαν, και όχι εσύ ότι δεν το παρέλαβες.

Τι εννοείς φιλέ μου στην τράπεζα; από την τράπεζα τα έχει τραβήξει από καιρό τώρα το aliexpress, θα μπορέσει η τράπεζα να τα πάρει πίσω; Η παραγγελίες έχουν γίνει 11/11/2020.

50 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Τωρα με το covid θελει αρκετη υπομονη σε αγορες απο εξω , μην ζητας μια και εξω refund ζητα να προεκτινει τη προστασια ο πωλητης ωστε να εισαι καλυμενος , ζητωντας στις 30+1 μερα (πχ) refund το μονο που κερδιζουμε ειναι να μπαινουμε ολο και σε περισσοτερες μαυρες λιστες πωλητων

Από 11/11/2020 περιμένω, όχι 30+1 μέρα όταν μίλησα με τον πωλητή μου έγραψε να περιμένω 15 μέρες ακόμα που ήταν και το όριο ώστε να μη μπορείς μετα να κάνεις dispute (ψάρευε).

Από την άλλη το aliexpress πριν τελειώσει το buyer protection δε σε αφήνει να κάνεις dispute ότι τελειώνει ο χρόνος και δεν έχεις παραλάβει και με το που τελειώσει το buyer protection σου πάει αυτόματα ότι έχεις παραλάβει. Να σου πω την αλήθεια εφόσον δε μπορώ αυτή τη στιγμή να βγάλω άκρη δε νιώθω και πολύ καλυμμένος, σε καμία περίπτωση δε μιλάω για refund σε 30+1 μέρες, μιλάω για 4 μήνες. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Επεξ/σία από golfakis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το λιγο που κατάλαβα είναι οτι η Ελλάδα σιγά σιγά μπαίνει στην μαύρη λίστα. Οπότε σε λιγο χαιρεταμε τις αγορές, ή διακινδυνεύουμε τις επιστροφές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε το παλικαρι λογο κοβιτ θελει αρκετη υπομονη.Σημερα παρελαβα απο ebay παραγγελια αρχες Νοεμβριου.Εχω αλλη μια παραγγελια απο αλι απο αρχες Νοεμβριου και χθες επικοινωνησα με τον πωλητη να προεκτινει αλλες δεκα μερες την προστασια.Εξαντληστε καθε χρονικο περιθωριο πριν ζητησετε refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, golfakis4 είπε

Τι εννοείς φιλέ μου στην τράπεζα; από την τράπεζα τα έχει τραβήξει από καιρό τώρα το aliexpress, θα μπορέσει η τράπεζα να τα πάρει πίσω; Η παραγγελίες έχουν γίνει 11/11/2020.

Από 11/11/2020 περιμένω, όχι 30+1 μέρα όταν μίλησα με τον πωλητή μου έγραψε να περιμένω 15 μέρες ακόμα που ήταν και το όριο ώστε να μη μπορείς μετα να κάνεις dispute (ψάρευε).

Από την άλλη το aliexpress πριν τελειώσει το buyer protection δε σε αφήνει να κάνεις dispute ότι τελειώνει ο χρόνος και δεν έχεις παραλάβει και με το που τελειώσει το buyer protection σου πάει αυτόματα ότι έχεις παραλάβει. Να σου πω την αλήθεια εφόσον δε μπορώ αυτή τη στιγμή να βγάλω άκρη δε νιώθω και πολύ καλυμμένος, σε καμία περίπτωση δε μιλάω για refund σε 30+1 μέρες, μιλάω για 4 μήνες. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Αν έχεις πληρώσει με κάρτα πας στην τράπεζα και δηλώνεις ότι δεν παρέλαβες το αντικείμενο που πλήρωσες. 

Ακομα και 6 μήνες μετά μπορεις να πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, golfakis4 είπε

Καλησπέρα σε όλους εδώ και πολύ καιρό ψωνίζω από eBay amazon aliexpress και άλλα, λίγες φορές ως και ελάχιστες τα δέματα δεν έρχονται, μέχρι τώρα τυπικά από eBay και aliexpress έβγαζα εύκολα άκρη είτε με τον πωλητή στο eBay είτε με το eBay – PayPal και με τη διαδικασία του dispute στο AliExpress. Τελευταία από aliexpress σε παραγγελίες που όπου και να το κοιτάξεις δεν έχουν καν μπει στην Ελλάδα, δε μου τα επιστρέφουν σε 2 παραγγελίες και μου ζητάνε αποδεικτικό από τα ΕΛΤΑ ότι δεν παρέλαβα τα δέματα το έχει κάνει κάνεις; έχετε καμία εμπειρία πάνω σε αυτό;

appeal.jpg

Απο παραγγελία Οκτωμβρίου περίμενα μέχρι 10/2/21 για να πάρω το refund.

Ναι και εμένα μου έλεγαν να τους στείλω αποδεικτικό απο το Local Post Office και τους απάντησα έτσι χύμα και εγω, "τους ρώτησα και δεν μπορουν να μου δώσουν αποδεικτικό για κάτι που δεν βλέπουν καν στο συστημά τους". Αν θέλουν να δουν αυτοι αν έφτασε στο local post office μου.

Κάπως έτσι τους τα γύρισα, απλά και όμορφα και μου είπαν απλά να περιμένω να περάσουν οι μέρες, για να γίνει το dispute και να λάβω το refund.

 

Προσπάθησε πιο πολύ με το Live Chat και όχι με email etc.

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναφορά του ts δεν εχει να κάνει με τα συνηθισμένα, αν ισχύει αυτο που ανέβασε μιλάμε για αλλαγή πολιτικής απο πλευρας αλι, οπότε αλλο το ενα και άλλο το αλλο.

Αν κάθε φορά θελει βεβαίωση απο ΕΛΤΑ χαιρετίσματα.

...και στις τράπεζες δεν μπορείς να πηγαίνεις κάθε τρεις και λίγο να λες δεν παρέλαβα και δεν παρέλαβα, αν το κάνεις συνεχόμενα θα σε μπλοκάρουν οι πλατφόρμες. Ασε που θα στα χρεώσουν στον balance, οπότε με την πρώτη ευκαιρία θα στα βουτήξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, golfakis4 είπε

 μου ζητάνε αποδεικτικό από τα ΕΛΤΑ ότι δεν παρέλαβα τα δέματα το έχει κάνει κάνεις; έχετε καμία εμπειρία πάνω σε αυτό;

appeal.jpg

συγγνωμη ρε παιδια, αλλα και επειδη δεν μου εχει τυχει και επειδη μου φαινεται κουλο... πως θα πας στο ταχυδρομειο να ζητησεις επιβεβαιωση οτι δεν εχεις λαβει κατι που δεν εχει ερθει καν Ελλαδα?

τι εχω χασει?? εγω σε κανα 2 dispute που εχω ανοιξει, απλα μου εδωσαν τα λεφτα πισω, δεν το πηγαν παραπερα το θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σκοπό σήμερα το απόγευμα να καλέσω την τράπεζα για ότι δεν έχει έρθει εδώ και 4ης μήνες αν είναι να με μπλοκάρουν από aliexpress ας με μπλοκάρουν τι νόημα έχει αν είναι να παίρνω κάτι οποιασδήποτε αξίας και αυτό να μην έρχεται και να χάνω τα λεφτά. Όταν έχω παραγγείλει μάλιστα 30 δέματα έχουν έρθει τα 27 και δέματα τα οποία έγιναν η παραγγελίες πολύ αργότερα από τα 3 που δεν έχουν έρθει (το 1 είναι ακόμα open το dispute) σε παλιότερες παραγγελίες και εμένα απλά μου τα επέστρεφαν αντε να έχω ανοίξει αλλά 3 dispute στο γενικά αυτό εμένα μου έγινε για παραγγελίες 11/11/2020 και μετά δε ξέρω τι έχει αλλάξει, δεν ενημερώθηκα ποτέ για κάτι και δε βλέπω στη σελίδα τους στο buyer protection να έχει αλλάξει κάτι αλλά βρήκα και βίντεο στο YouTube με παρόμοιο σκηνικό για παραγγελίες μετά την πανδημία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, lyda94 είπε

συγγνωμη ρε παιδια, αλλα και επειδη δεν μου εχει τυχει και επειδη μου φαινεται κουλο... πως θα πας στο ταχυδρομειο να ζητησεις επιβεβαιωση οτι δεν εχεις λαβει κατι που δεν εχει ερθει καν Ελλαδα?

τι εχω χασει?? εγω σε κανα 2 dispute που εχω ανοιξει, απλα μου εδωσαν τα λεφτα πισω, δεν το πηγαν παραπερα το θεμα..

Δεν υπάρχει αυτο που λέει εκει το αλι, ειναι ανέφικτο

Δεν δίνει κανείς τέτοια βεβαίωση.

Αν ισχύσει σε ολα τα μελλοντικά dispute, είναι απλά σαν να ακυρώνει την διαδικασία του dispute.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 στα 3 dispute με λόγο ότι δεν έφτασε ποτέ το αντικείμενο στην Ελλάδα με αποδεικτικά από το site τους το που εντοπίζεται το αντικείμενο τους το οποίο είναι καμιά σχέση με την Ελλάδα έχουν αποτέλεσμα 0 refund από εδώ και πέρα για μένα έσβησε το Ali αν θέλετε φωτογραφίες με λεπτομέρειες πείτε μου να ανεβάσω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, golfakis4 είπε

3 στα 3 dispute με λόγο ότι δεν έφτασε ποτέ το αντικείμενο στην Ελλάδα με αποδεικτικά από το site τους το που εντοπίζεται το αντικείμενο τους το οποίο είναι καμιά σχέση με την Ελλάδα έχουν αποτέλεσμα 0 refund από εδώ και πέρα για μένα έσβησε το Ali αν θέλετε φωτογραφίες με λεπτομέρειες πείτε μου να ανεβάσω

Εγω  δεν εχω θεμα μετα απο 3ισ προεκτασεις του buyer protection 3 πωλητες μου προτειναν μονοι τους refund , και οι 2 μου ειπαν οτι σε περιπτωση που ερθει να το κρατησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...