Προς το περιεχόμενο

Apple HomeKit οικοσύστημα και συμβατές συσκευές


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dis83 είπε

Μάλλον δεν έφταιγε αυτό. Εμένα έδειχνε και πριν το Homepod.

Εννοείς ότι έδειχνε το stream μέσα από το Apple Home ή μέσα από τη δική της εφαρμογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Εννοείς ότι έδειχνε το stream μέσα από το Apple Home ή μέσα από τη δική της εφαρμογή;

Και από τα 2. Από το Home αναλόγως αν το έχεις ορίσει να δείχνει ή όχι. 

 

Πάντως νομίζω πως το Homepod δεν επηρέασε κάτι στη λειτουργία που λες. Ίσως κάτι είχε "κολλήσει'' και ξεκόλλησε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ίδια η Apple στην τοπολογία της θεωρεί αναγκαίο κάποιο Homekit hub.

Άρα προβλεπόμενα, δεν έπαιζε το stream από μακριά, μέσα από το Apple Home.

Έχω και ένα iPad που δεν το είχα ορίσει, όμως, ως hub πριν πάρω το Homepod mini.

Μήπως πριν το Homepod, είχες κάποιο άλλο ορισμένο ως hub και σού είχε τυχόν ξεφύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεώρησα κακώς δεδομένο ότι είχες οικιακό κόμβο προηγουμένως (δεν είχα διαβάσει προηγούμενες αναρτήσεις). Άλλωστε χωρίς κόμβο δε δουλεύει όχι μόνο η κάμερα αλλά τίποτα απομακρυσμένα. 

Οπότε ναι, θέλει οικιακό κόμβο, όχι απαραίτητα Homepod, και για να γράφει θέλει και αναβαθμισμένο πρόγραμμα iCloud. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ξέρει κάποιος γιατί δεν μπορώ να συνδέσω τις κάμερες eufy με το home κιτ μου δεν έχω καταφέρει ότι κι αν έχω δοκιμάσει να τις προσθέσω στο home κιτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 5/9/2021 στις 9:44 ΜΜ, devel1232 είπε

Ξέρει κάποιος γιατί δεν μπορώ να συνδέσω τις κάμερες eufy με το home κιτ μου δεν έχω καταφέρει ότι κι αν έχω δοκιμάσει να τις προσθέσω στο home κιτ

Έχει δουλέψει από τότε; Είχε κάποιο bug;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Η κάμερα μια χαρά είναι. Το Homekit πλέον δεν είναι. Πριν 2-3 updates των homepods που καταχραστικά παίρνουν το ρόλο κόμβου ενώ δε θέλω έχει σταματήσει η καταγραφή. 

Με iPad ή AppleTv ίσως δουλεύει ακόμα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Πρέπει να αποσυνδέσω τα Homepods για να γίνει κόμβος άλλη συσκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dis83 είπε

Η κάμερα μια χαρά είναι. Το Homekit πλέον δεν είναι. Πριν 2-3 updates των homepods που καταχραστικά παίρνουν το ρόλο κόμβου ενώ δε θέλω έχει σταματήσει η καταγραφή. 

Με iPad ή AppleTv ίσως δουλεύει ακόμα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Πρέπει να αποσυνδέσω τα Homepods για να γίνει κόμβος άλλη συσκευή. 

Το recording γιατί έχει σταματήσει; 
Για το άλλο θέμα, θα πρέπει να αποσυνδέσεις τα homepods ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο που έχω διαβάσει και σε MacRumors θέμα iOS είναι και συγκεκριμένα των Homepods. Πολλοί βάζουν διακόπτες στα Homepods για να αναλαμβάνει το iPad η το Apple TV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και εγώ να πάρω ένα home kit μιας και μπήκα στο κόσμο της apple με το iPhone αλλά το σου προσφέρει αυτό το πράγμα πέρα από το να του μιλάς να παίζει μουσική καο να αλλάζεις τα φώτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2022 στις 12:14 ΠΜ, JimxxZe είπε

Σκέφτομαι και εγώ να πάρω ένα home kit μιας και μπήκα στο κόσμο της apple με το iPhone αλλά το σου προσφέρει αυτό το πράγμα πέρα από το να του μιλάς να παίζει μουσική καο να αλλάζεις τα φώτα;

Αν αναφέρεσαι στη Siri, HomePod κλπ, εγώ το χρησιμοποιώ κυρίως για τα παρακάτω:
1. Smart Home
2. Phone
3. Intercom
4. Reminders (third-party app) & Timers full
5. Alarms
6. Calendar
7. Music/Podcasts


8. iMessage
9. Find My
10. Hey Siri: "Tell me a joke"😂

Χρησιμοποιώ full handoff και shortcuts. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...