Προς το περιεχόμενο

Apple HomeKit οικοσύστημα και συμβατές συσκευές


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Έχω συνδέσει δύο eufy κάμερες στο Homekit οικοσύστημά μου και συνεργάζονται εξαιρετικά - με δύο θέματα, ένα δικής μου βλακείας κι ένα που είναι πρόβλημα του Homekit Secure Video.

1. Το πρόβλημα του Homekit: δυστυχώς δεν υποστηρίζεται από το Secure Video το Sound Detection για να έρχεται σχετικό notification - οπότε αν είναι απαραίτητο αυτό σε εσάς (σε εμένα είναι, για το δωμάτιο των μωρών), είναι ζητηματάκι.

2. Το πρόβλημα της δικής μου βλακείας: τη μια κάμερα την είχα στο Homekit και την έβγαλα. Αν και είχε κάπου το αυτοκολλητάκι των κωδικών του Homekit, κάπου το έχασα.

Ξέρετε εάν είναι δυνατή η ανάκτηση κωδικών pairing για το Homekit για συγκεκριμένη συσκευή, εάν αυτοί έχουν χαθεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιές Eufy έχεις και ποιό iOS στο hub σου. 

Οι δικές μου πάντως και πολλών άλλων  μετά το iOS 14 δε δουλεύουν σωστά. Secure Video και ειδοποιήσεις βάσει τοποθεσίας δεν υπάρχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να προσθέσω για οσους εχουμ μεινει στο παλιο status ότι οι wiz λαμπες εχουν αναβαθμιστεί να υποστηρίζουν το matter οπότε μπαινουν πλεον κι αυτες στο homekit (ξερω εμπαιναν και παλια μεσω home bridge αλλα τωρα ειναι επισημη η υποστήριξη)

Επεξ/σία από ksessalonikios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και nanoleaf να προσθέσω η οποία έβγαλε νέα σειρά λάμπες και λεντοταινίες με matter. Νομίζω από μία ερευνα αγοράς η καλύτερη σχέση ποιότητας τιμής.

 

Για διακόπτες φυσικούς τι προτείνεται? Έχω σκεφτεί να πάρω αυτόν και αυτόν της Aqara και να τους συνδέσω την κάμερα-hub για αυτοματισμούς μέσω HomeKit.

Όσο έψαξα δεν βρήκα καλύτερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Επαναφέρω αυτο το θέμα, θέλω να βάλω κάμερες και μερικούς αισθητήρες θερμοκρασίας στο apple home kin και να τις χειρίζομαι μέσω της οικίας. Ίσως και κάποια φώτα και αισθητήρες πόρτας για να κάνω σενάρια. 

Υπάρχουν οικονομικές επιλογές? φαντάζομαι xiaomi και tapo δεν παίζουν σε apple home kit σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από αλλαγή παρόχου  κ λάθος σεταρισματος στο ssid του wifi, αναγκάστηκα να κάνω reset καποιες smart συσκευές, συμπεριλαμβανομένης κ της xiaomi bedside lamp 2 , συμβατή με homekit. 
όχι μόνο αυτό, αλλα ενω έχω ipad με ios17 αυτό είχε κρατήσει το setup ως hub κ ετσι η λαμπα λειτουργούσε απροσκοπτα ακόμα και μέσω apple watch. 
 

πλέον απλά ζω ένα δράμα. 
 

η λάμπα αποσυνδέεεται συνεχώς απο το homekit ενω ειμαι με wifi κ δεν εχω καν φυγει απο το δωματιο. 
Εχω σεταρει τα scenes τουλάχιστον 5 φορές απο χθες. 
το πρωί ξύπνησα κ ελειπαν όλα, ενω πριν κοιμηθώ είχα σετάρει (4η φορά). 
 

το apple watch βγαζει error (ειναι καρατσεκαρισμενο version, wifi, ρυθμίσεις) κ δεν υπακούει σε καμία εντολή ουτε στις default scenes ούτε στις custom. 
 

έχω φτιάξει μέχρι κ στο shortcuts app εντολές για το home κ «σκάνε». 
Αν τις τρέχω απο το κινητό ειναι ΟΚ ( όχι πάντα) αν κάνω εκτελεση από το ρολοι παίρνω error ή οτι η εντολή υπάρχει ήδη καπου (έχω ξεψαχνισει τα shortcuts). 
 

έχω κάνει 2-3 restart / soft reset σε ολες τις συσκευες (iPad, Apple Watch, iPhone) ακόμα και πρίζα βάλε βγάλε. 
 

έχω απογοητευτεί … τι στο καλό να κάνω;!;! 
 

(εκτος του να δωσω κατοσταρα και να παρω apple pod / apple tv). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Νομίζω ότι με την τελευταία αναβάθμιση, το iPad πλέον δεν αποτελεί Apple Home hub.

Άρα αναγκαστικά πρέπει να πάνε όλοι σε αγορά homepod ή apple tv (αν δεν είχαν).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...