Προς το περιεχόμενο

For All Mankind


Nomedor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.d4aadf3c0af07078ebccca7190308be3.png

https://www.imdb.com/title/tt7772588/

'For All Mankind' presents an aspirational world where NASA astronauts, engineers and their families find themselves in the center of extraordinary events seen through the prism of an alternate history timeline -- a world in which the USSR beats the US to the moon.

 

Προσωπικά θα το περιέγραφα σαν νοητό prequel του Star Trek. Καμια σχέση φυσικά, μόνο στην ιδέα, τι θα γινόταν αν δεν σταματούσε ο αγώνας για το διάστημα.

Επεξ/σία από Nomedor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω δει τα πρωτα 7 επεισοδια,καλη ιδεα  και μου αρεσει που εχει δυνατη γυναικεια παρουσια απο το τριτο και μετα θα βαριομουν μονο με μαντραχαλους στο διαστημα.Πολυ καλη η Sonya Walger η 'Penny' του Lost 

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει την Ταινία με τους Ναζί στο Φεγγάρι 😃

Αντε ρε παλικάρια,πότε θα βγεί η νέα σαιζόν του Lost που περιμένουμε αρκετό καιρό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δυνατό το τελευταίο επεισόδιο, είναι slow burn αλλά οκ.

Προσωπικά θα ήθελα λιγότερο σχεσο-κοινωνικο-δράμα και περισσότερο space opera αλλά τουλάχιστον είναι σε καλό δρόμο. 

Κοντεύει να τελειώσει και αυτή η σεζόν ελπίζω να ανανεωθεί.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 12:49 ΠΜ, Nomedor είπε

Δυνατό το τελευταίο επεισόδιο, είναι slow burn αλλά οκ.

Προσωπικά θα ήθελα λιγότερο σχεσο-κοινωνικο-δράμα και περισσότερο space opera αλλά τουλάχιστον είναι σε καλό δρόμο. 

Κοντεύει να τελειώσει και αυτή η σεζόν ελπίζω να ανανεωθεί.

 

Έχει ήδη ανανεωθεί για 3η season.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άφησε την αίσθηση πως ανάμεσα στην 1η και στη 2η σεζόν, έχουν ξεχάσει μια σεζόν ενδιάμεσα. Δεν γίνεται ένα τεράστιο χρονικό άλμα σχεδόν δεκαετίας να περνάει έτσι χαλαρά και τριαλαρί τριαλαρό έχουμε στήσει ολόκληρη αποικία στη σελήνη μόνο και μόνο για να την πούμε στους Σοβιετικούς...

Μου αφήνει μια αίσθηση πως η NASA στηρίζεται σε μπεκρήδες ψυχάκηδες και άτολμους αστροναύτες, ανίκανα και με πάθη διοικητικά στελέχη, απροσάρμοστους και με υπαρξιακά προβλήματα μηχανικούς.

Μου αρέσει πάρα πολύ το εναλλακτικό σύμπαν που διαδραματίζεται πάντως, όπως και γενικά η παραγωγή είναι σε άψογο επίπεδο, ενώ τα πολλά woke και sjw που υπάρχουν παντού με αφήνουν αδιάφορο σαν να τα έχω συνηθίσει πια. Περιμένω την 3η σεζόν για να δω που θα το πάνε και αν θα έχουν κάποια εναλλακτική παρουσία τα γεγονότα του Τσερνόμπιλ και η πτώση της Σοβιετικής Ένωσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MadPax είπε

Εμένα μου άφησε την αίσθηση πως ανάμεσα στην 1η και στη 2η σεζόν, έχουν ξεχάσει μια σεζόν ενδιάμεσα. Δεν γίνεται ένα τεράστιο χρονικό άλμα σχεδόν δεκαετίας να περνάει έτσι χαλαρά και τριαλαρί τριαλαρό έχουμε στήσει ολόκληρη αποικία στη σελήνη μόνο και μόνο για να την πούμε στους Σοβιετικούς...

Μου αφήνει μια αίσθηση πως η NASA στηρίζεται σε μπεκρήδες ψυχάκηδες και άτολμους αστροναύτες, ανίκανα και με πάθη διοικητικά στελέχη, απροσάρμοστους και με υπαρξιακά προβλήματα μηχανικούς.

Μου αρέσει πάρα πολύ το εναλλακτικό σύμπαν που διαδραματίζεται πάντως, όπως και γενικά η παραγωγή είναι σε άψογο επίπεδο, ενώ τα πολλά woke και sjw που υπάρχουν παντού με αφήνουν αδιάφορο σαν να τα έχω συνηθίσει πια. Περιμένω την 3η σεζόν για να δω που θα το πάνε και αν θα έχουν κάποια εναλλακτική παρουσία τα γεγονότα του Τσερνόμπιλ και η πτώση της Σοβιετικής Ένωσης.

 

 

Συμφωνώ  στα 2 τελευταία που είπες, αλλά φαντάζομαι ότι ο λόγος που επιλέγουν τόσο δράμα και sjwίστικα είναι γιατί είναι πιο οικονομικό από το cgi.

Το time skip δεν με χαλάει, γιατί πάει που πάει αργά η σειρά πάλι καλά που το έκαναν και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/4/2021 στις 5:44 ΜΜ, Πέτρος είπε

Άλλη μια σειρά που ξεκίνησε από μια ωραία ιδέα και όσο πάει σαπίζει.

 

Οντως τουλαχιστον τα 4 πρωτα επεισοδια ειναι αρκετα βαρετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχει ξεκινήσει η τρίτη σεζόν για όποιον ενδιαφέρεται και το πάει αρκετά καλά. 

Είναι slowburn αλλά την βρίσκω αρκετά καλή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Nomedor είπε

Έχει ξεκινήσει η τρίτη σεζόν για όποιον ενδιαφέρεται και το πάει αρκετά καλά. 

Είναι slowburn αλλά την βρίσκω αρκετά καλή.

Όντως είναι ενδιαφέρουσα

Spoiler

αν και νομίζω ότι με την Μάργκο και τους Ρώσους τα έχουν κάνει σαλάτα. Θα μπορούσαν να αποφύγουν τόσο δράμα, ενώ χτυπάει και άσχημα να παρουσιάζονται οι Ρώσοι ως κάποιοι που παραμένουν στο παιχνίδι επειδή αντιγράφουν τους Αμερικανούς. Εφόσον παίζεις ένα διαφορετικό timeline όπου οι Ρώσοι έχουν κερδίσει τον αγώνα της Σελήνης, μην βγάζεις το κόμπλεξ σου (που πιάνει αυτή την περίοδο και τους Κινέζους) περί αμερικάνικης ανωτερότητας. Ο κομμουνισμός πάει μας τελείωσε, δεν πειράζει αν δείξεις τους Ρώσους το ίδιο ικανούς. Και επειδή έπρεπε να δείξουν τους Ρώσους ως ημιανίκανους αντιγραφείς, μας πέταξαν την ιδιωτική πρωτοβουλία να καλύψει το κενό. Οπότε ο Άρης έγινε αγώνας δρόμου για δύο Αμερικανούς, plus έναν καταϊδρωμένο αντιγραφέα. Η τρίτη σεζόν είναι ενδιαφέρουσα μεν, αλλά επέτρεψαν στα κόμπλεξ ανωτερότητας τους να χαλάσουν το timeline, να το φέρουν πιο κοντά στο δικό μας.

 

Ένα ακόμα λάθος της σειράς που αναφέρουν και αλλού στα reviews είναι ότι δεν εισαγάγουν νέους χαρακτήρες. Η NASA και το διάστημα φαντάζει υπόθεση 4-5 οικογενειών λες και η σειρά έχει να κάνει με το Ελληνικό δημόσιο.

Επεξ/σία από john_dr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εγκατελειψα καπου στα μισα της 1ης σαιζον, παρα πολυ σαπουνοπερα και υποθεση τραβηγμενη απο τα μαλλια. Και δε θα με ενοιαζε το τοσο πολυ προσωπικο/οικογενειακο δραμα αν δεν ηταν τοσο κακογραμμενο και ατελειωτο.
Απο οτι διαβασα η 3η σαιζον ειναι στον Αρη.
ΕΙχε βγει πριν μερικα χρονια μια ντοκιμαντερο-σειρα, το Mars, που νομιζω το σπονσοραριζε ο Musk, τελος παντων ειχε ενδιαφερον για το σεναριο να  αποικιζονταν ο Αρης και φυσικα στο τελος φαγωνονταν οι corporate πανω στο ξενο τον πλανητη. Οπου παταει ο ανθρωπος το αφηνει το στιγμα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...