Προς το περιεχόμενο

For All Mankind


Nomedor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σειρά νομίζω ότι είναι πολύ δυνατή και για τους φίλους του sci-fi θα έπρεπε να είναι must.

Κάτι το οποίο διαφαίνεται είναι το γεγονός ότι ανθρωπότητα+διάστημα ότι τελικά εξαρτάται απο το κίνητρο...εαν θέλουμε να πετύχουμε κάτι απλώς το κάνουμε ...αν όχι περνάνε 50 χρόνια και ακόμα το συζητάμε αν θα ξαναπάμε στην Σελήνη.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η σειρα ειναι εντελως κορυφη, απορω πως δεν την εχω δει. Αν και εχει πολυ δραμα και μπλα μπλα, το space exploration σε τραβαει, ειδικα τα σκηνικα στο φεγγαρι ειναι τελεια. Οποιος δεν το εχει δει το προτεινω 100%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος η 1η σεζον, αρρωστημενο 9ο επεισοδιο, πραγματικα απιστευτο 9/10 για μενα ολακερη η σεζον και αυτο το 1 το κοβω για την πολυ αργη αρχη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα πολύ ωραίο What if... για εμένα. Ωραίοι χαρακτήρες, ωραίες ιστορίες τόσο στη Γη όσο και beyond. Και ενδιαφέρουσες οι μικροαλλαγές στο timeline που ακούγονται συχνά πυκνά στο background ή που φαίνονται με κάποιο pause σε τίτλους εφημερίδων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτή η σειρά είναι η χαρά της φεμινίστριας, τη παρακολουθώ για είμαι φαν των διαστημικών ταινιών/σειρών και 3η σεζόν σε όλα τα πόστα εξουσίας είναι γυναίκες, φαντάζομαι στη 10η οι άντρες επιτέλους θα έχουν εξαφανιστεί και θα έχει επικρατήσει ο νεομαρξισμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Theodore1890 είπε

Αυτή η σειρά είναι η χαρά της φεμινίστριας, τη παρακολουθώ για είμαι φαν των διαστημικών ταινιών/σειρών και 3η σεζόν σε όλα τα πόστα εξουσίας είναι γυναίκες, φαντάζομαι στη 10η οι άντρες επιτέλους θα έχουν εξαφανιστεί και θα έχει επικρατήσει ο νεομαρξισμός.

Γι' αυτό έχουν τόσα θέματα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Theodore1890 είπε

Αυτή η σειρά είναι η χαρά της φεμινίστριας, τη παρακολουθώ για είμαι φαν των διαστημικών ταινιών/σειρών και 3η σεζόν σε όλα τα πόστα εξουσίας είναι γυναίκες, φαντάζομαι στη 10η οι άντρες επιτέλους θα έχουν εξαφανιστεί και θα έχει επικρατήσει ο νεομαρξισμός.

Αυτό που μου αρέσει σε αυτή τη σειρά είναι ότι ακόμα έχει σχετικά καλό γράψιμο. Το μήνυμα της σειράς όπως το έχω εκλάβει εγώ είναι ότι ο ανταγωνισμός της Αμερικής με την Ρωσία σε αυτή την εναλλακτική πραγματικά έχει ωθήσει την τεχνολογία και την πρόοδο να κάνουνε άλματα. πχ οι Ρώσσοι έστειλαν την πρώτη γυναίκα στο διάστημα οι Αμερικάνοι την πρώτη γυναίκα Πρόεδρο κτλ  

Αυτό που θα με χαλούσε θα ήταν να είχε μάπα σενάριο και χαρακτήρες εκτός τόπου και χρόνου (βλέπε rings of power, μαύρο Αχιλλέα κτλ) αλλά σε αυτή την περίπτωση όπως είναι γραμμένη η σειρά κολλάνε στην υπόθεση.

 Τελείωσε και η 3η σεζόν χωρίς τρελό cliffhanger αλλά αν δεν κάνω λάθος έχει ανανεωθεί ήδη για 4η σεζον

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nomedor είπε

Αυτό που μου αρέσει σε αυτή τη σειρά είναι ότι ακόμα έχει σχετικά καλό γράψιμο. Το μήνυμα της σειράς όπως το έχω εκλάβει εγώ είναι ότι ο ανταγωνισμός της Αμερικής με την Ρωσία σε αυτή την εναλλακτική πραγματικά έχει ωθήσει την τεχνολογία και την πρόοδο να κάνουνε άλματα. πχ οι Ρώσσοι έστειλαν την πρώτη γυναίκα στο διάστημα οι Αμερικάνοι την πρώτη γυναίκα Πρόεδρο κτλ  

Αυτό που θα με χαλούσε θα ήταν να είχε μάπα σενάριο και χαρακτήρες εκτός τόπου και χρόνου (βλέπε rings of power, μαύρο Αχιλλέα κτλ) αλλά σε αυτή την περίπτωση όπως είναι γραμμένη η σειρά κολλάνε στην υπόθεση.

 Τελείωσε και η 3η σεζόν χωρίς τρελό cliffhanger αλλά αν δεν κάνω λάθος έχει ανανεωθεί ήδη για 4η σεζον

 

Εγώ έχω καταλάβει πως ως τώρα με την συνεργασία της διευθύντριας της νασα με τον αντίστοιχο της σοβ.ένωσης θέλει να περάσει πως μια γυναίκα μπορεί να υπερβεί τις αγκυλώσεις των δύο ιδεολογιών και να μεγαλουργήσει με την τεχνολογία στο διάστημα, παράλληλα ξεπλένει λίγο το καθεστώς της σοβ. ένωσης που αν ήταν ποτέ δυνατό να συνεργαστεί με αμερική. Όσο για τον ιδιωτικό τομέα που μπήκε στο παιχνίδι και με τους άσχημους χειρισμούς θέλει να θίξει τον καπιταλισμό και να εξωραίσει την κρατική οντότητα. Τώρα με τους βορειοκορεάτες που τελικά ήταν αυτοί οι πρώτοι στον Άρη τους κάνει και αυτούς μάγκες. Όσον αφορά την αμερική, για τον λαό όχι για το κράτος, η ίδια προπαγάνδα για ρατσισμό ομοφοβία σεξισμό κτλ κτλ

Αν ήταν και το σενάριο μάπα τότε θα αλλάζαμε κανάλι αλλά κοιτάμε πίσω απ τις λέξεις αν κρύβεται ο αλέξης. Για την επόμενη σεζόν πιθανότατα να κάνει άλμα στο χρόνο πάλι καμιά 10αρια χρόνια και να τους δούμε σε όλο το ηλιακο σύστημα με την τσούπρα της νασα να ζητάει άσυλο στη σοβιετική ένωση, θα τρελαθούμε χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε season διαδραματίζεται και σε διαφορετική δεκαετία. Η 1η στη δεκαετία του '70, η 2η του '80, η 3η του '90 και η 4η του 2000. Άλλωστε και η τελευταία σκηνή της 3ης season μας δείχνει

Spoiler

τη Margo στη Ρωσία το 2003.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/8/2022 στις 5:52 ΜΜ, najinblue3 είπε

τελος η 1η σεζον, αρρωστημενο 9ο επεισοδιο, πραγματικα απιστευτο 9/10 για μενα ολακερη η σεζον και αυτο το 1 το κοβω για την πολυ αργη αρχη

Έκανε μπαμ από μακριά ότι θα γινόταν αυτό. 

Πάει η άλλη και δίνει εντολή να δοκιμάσουν τα συστήματα ενώ όλοι είναι κρεμασμένοι στο διάστημα. 

Έπρεπε να την έχουν αποκεφαλίσει, όχι να της δώσουν και προαγωγή στην S2. Ήταν η κύρια υπεύθυνη του ατυχήματος. 

Και εκεί με βαριά καρδιά κάθησα να δω το τελευταίο επεισόδιο και λίγο από το 1ο της S2. Η σειρά μετά γίνεται μούφα και το σταμάτησα στο σημείο που

Spoiler

δείχνει ότι αντί ο Ed να κάνει παιδί με την γυναίκα του όπως σχεδίαζαν, υοθέτησαν μία κινέζα 20+ ετών! 
Ενώ πιο πριν, είχαν κάνει αστροναύτη τον άλλον που τον παρακάλαγε σαν κακομαθημένο παιδάκι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Apoll είπε

Έκανε μπαμ από μακριά ότι θα γινόταν αυτό. 

Πάει η άλλη και δίνει εντολή να δοκιμάσουν τα συστήματα ενώ όλοι είναι κρεμασμένοι στο διάστημα. 

Έπρεπε να την έχουν αποκεφαλίσει, όχι να της δώσουν και προαγωγή στην S2. Ήταν η κύρια υπεύθυνη του ατυχήματος. 

Και εκεί με βαριά καρδιά κάθησα να δω το τελευταίο επεισόδιο και λίγο από το 1ο της S2. Η σειρά μετά γίνεται μούφα και το σταμάτησα στο σημείο που

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

δείχνει ότι αντί ο Ed να κάνει παιδί με την γυναίκα του όπως σχεδίαζαν, υοθέτησαν μία κινέζα 20+ ετών! 
Ενώ πιο πριν, είχαν κάνει αστροναύτη τον άλλον που τον παρακάλαγε σαν κακομαθημένο παιδάκι.

 

Βιετναμέζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/09/2022 at 07:09, FCastor said:

Βιετναμέζα.

Κάθησα και είδα την 2η season αλλά με "Apoll cut". 

Spoiler

Προσπέρασα ΟΛΗ την σαλάτα και τα fillers και έβλεπα μόνο τα κομμάτια από φεγγαρι - Ed - Gordo. Και από τον Ed επίσης τα 3/4 όχι την σαλάτα με την Βιετναμέζα κόρη του κλπ. Ορισμένα επεισόδια ιδίως κάπου εκεί το 7-8 ζήτημα να είδα 15 λεπτά από 2+ ώρες. 

Αυτό που αναρωτιέμαι η άλλη έφαγε τόση ραδιενέργεια και ζει 12 χρόνια μετά χωρίς προβλήματα και βγάζει την S3; 🤣

Ο Ολλανδός θα έχει σίγουρα ψοφήσει από το 1ο μήνα που γύρισε στην Γη!!!! 😆

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μέσα σε 3 μέρες τελειώσα και την 3η season. Εκτός από τα 5 πρώτα επεισόδια που έχει την woke κοιλιά που συνεχίζει από τα μισά της 1ης (και τα προσπέρασα), τα τελευταία 5 επεισόδια, με μερικές εξαιρέσεις 5-10 λεπτά κόψιμο, είναι πραγματικά η σειρά που έπρεπε να είναι καθ όλη την διάρκειά της. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τί τουρλουμπούκι ήταν αυτό.

Ξεκίνησε η σειρά υποσχόμενη, είδαμε ωραία πράγματα, αλλά από τη 2η σεζόν και μετά η κατρακύλα δεν είχε σταματημό (με ελάχιστες εξαιρέσεις).

Βιασμός κάθε λογικής, απλά για να βγει το αφήγημα κάθε επεισοδίου, τελικά (καλά, για το "υπόβαθρο", δεν συζητάμε καν...).

Συνοπτικά: Καταστρατηγούμε κάθε κανονισμό, κάθε ρύθμιση, κάθε προφύλαξη (και κάθε αρχή της φυσικής/φύσης) και αν είμαστε  οι "καλοί", τελικά τα καταφέρνουμε. Αν όχι, κρίμα για κάποιους.

Έλα μωρέ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...