Προς το περιεχόμενο

Phil Spencer: Η συμφωνία με την Bethesda έγινε για αποκλειστικά παιχνίδια του Xbox Game Pass


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πια physical μιλατε ρε παλικαρια;αυτα που μαζεψα 2 συρτιαρια games απο ps4 και xbox και τα εδωσα 100 ευρω ολα; προσωπικα game pass μεχρι να σβησει ο ηλιος! Η σονυ σιγα σιγα ξυπναει και αν δεν συνεργαστει με την αυτοκρατορια που χτίζεται ξερει οτι αν κατσει στην γωνια θα απομονωθει και θα ειναι το μηχανημα για 5 6 exlusives με sales στα exlusives της 5 και 7 % της βασης των χρηστων της. 

Παρε τωρα uncharted με 60 frames αναλυσεις και textures για pc

https://psaddict.gr/news/rumour-uncharted-chronicles-edition-to-be-revealed-this-year/

πρεπει να ξυπνησει γιατι δεν ειναι καλο για κανεναν να την καταπιουν τα μεγα θηρια

Καταναλωτες ειμαστε

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, rodosf1 είπε

Για αυτό το λόγο μάλλον έβγαλαν all digital κονσόλες όλοι, επειδή παίζει δυνατά... Μάλλον δεν ακούτε κ πολύ καλά αδερφέ. 

Αν υπάρχει η δυνατότητα να αγοράζει κανείς όλους τους τίτλους για μια κονσόλα σε ψηφιακή μορφή γιατί όχι.
Από την άλλη καταλαβαίνω απόλυτα και όσους αρέσκονται να έχουν τα παιχνίδια τους σε δισκάκι.
Το πρόβλημα είναι πάντοτε ο διαθέσιμος χώρος, φυσικός ή ψηφιακός και η διαθεσιμότητα παλαιότερων τίτλων σε μία κονσόλα.

16 ώρες πριν, afantos είπε

Από το να δίνεις 70 ευρώ για ένα παιχνίδι + τα DLC, χίλιες φορές η συνδρομή. Αν σου αρέσουν 3-4 τόσο πολύ, τα αγοράζεις αργότερα που η τιμή θα έχει πέσει. Το μοντέλο αυτό ρολάρει παντού, έτσι θα είναι και η TV και τα Videogames, η MS το κατάλαβε νωρίς. 

Το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή κάποιοι τίτλοι αποσύρονται είτε λόγω παλαιότητας είτε λόγω μη υποστήριξης. Επίσης, με τη συνδρομή είναι ότι δεν υπάρχει πρόσβαση σε όλο τον κατάλογο σε όλη τη διάρκεια της συνδρομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, chrisgewrgi said:

Για πια physical μιλατε ρε παλικαρια;αυτα που μαζεψα 2 συρτιαρια games απο ps4 και xbox και τα εδωσα 100 ευρω ολα; προσωπικα game pass μεχρι να σβησει ο ηλιος! Η σονυ σιγα σιγα ξυπναει και αν δεν συνεργαστει με την αυτοκρατορια που χτίζεται ξερει οτι αν κατσει στην γωνια θα απομονωθει και θα ειναι το μηχανημα για 5 6 exlusives με sales στα exlusives της 5 και 7 % της βασης των χρηστων της. 

Παρε τωρα uncharted με 60 frames αναλυσεις και textures για pc

https://psaddict.gr/news/rumour-uncharted-chronicles-edition-to-be-revealed-this-year/

πρεπει να ξυπνησει γιατι δεν ειναι καλο για κανεναν να την καταπιουν τα μεγα θηρια

Καταναλωτες ειμαστε

Η σονυ ειναι μια πολυ συντηρητικη εταιρεια. Συν το γεγονος οτι το gaming ειναι η μεγαλυτερη πηγή εσοδων της εχει σαν αποτελεσμα να την κανει να μην θελει να περνει ρισκα γιατι θα εχει οικονομικα προβληματα. Βεβαια οντως αρχιζει κατι να αλλαζει. Ηδη εχουν πει οτι κατι θα ετοιμασουν σε στυλ gamepass και παιχνιδια τους ερχονται στο pc. βεβαια καποιες κακιες συνηθειες δεν αλλαζουν οπως ειδαμε με τα 80 ευρω παιχνιδια που καθιερωσε. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, xavier είπε

 

Αν μία εταιρεία η οποια βρίσκεται στην πτώση της αξίζει 7.5Δις Δολλάρια τότε τι να πω! Φαντάσου εσύ. Ή μήπως θεωρείς ότι η Microsoft είναι κοροϊδο να επενδύσει τόσα χρήματα για την εξαγορά της;;;

Επεξ/σία από GSolari
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, GSolari said:

Αν μία εταιρεία η οποια βρίσκεται στην πτώση της αξίζει 7.5Δις Δολλάρια τότε τι να πω! Φαντάσου εσύ. Ή μήπως θεωρείς ότι η Microsoft είναι κοροϊδο να επενδύσει τόσα χρήματα για την εξαγορά της;;;

μα καλα και εσυ τι ρωτας αφου ειναι γνωστο οτι το ινσομνια βριθει απο εκκολαπτομενους οικονομολογους 🤣

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GSolari είπε

Αν μία εταιρεία η οποια βρίσκεται στην πτώση της αξίζει 7.5Δις Δολλάρια τότε τι να πω! Φαντάσου εσύ. Ή μήπως θεωρείς ότι η Microsoft είναι κοροϊδο να επενδύσει τόσα χρήματα για την εξαγορά της;;;

Μου αρέσει που ασχολείσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nos20VT είπε

Θεωρω λογικο ολοι οι "παικτες" να κανουν τετοιες κινησεις και στο μελλον ολοι να εχουν τις αποκλειστικοτητες οπως εχει χρονια η Nintendo...και πρακτικα να διαλεγεις με βαση αυτο...

αυτο που με ξενερωνει ειναι το gaming να γινει οπως το θελει η MS..."netflix", σιχαινομαι το ενοικιο.....αυτο δεν το θελω οποτε φαε ακυρο game pass απο μενα...

Οκ άκυρο από σενα, αλλά ειλικρινά καταλαβαίνεις ότι πληρώνεις περισσότερα με αυτό που θες εσύ, σωστά; 

Δεν το λέω για να σου την πω, δικαίωμα σου φυσικά και δικά σου τα χρήματα, αλλά για το 99% του κόσμου το συνδρομητικό μοντέλο είναι άπειρες φορές πιο συμφέρον.

Εγώ επιλέγω το ενδιάμεσο, έχω και τη συνδρομή και εδώ και physical κάποια games που επέλεξα. Πχ red dead redemption κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, afantos είπε

Από το να δίνεις 70 ευρώ για ένα παιχνίδι + τα DLC, χίλιες φορές η συνδρομή. Αν σου αρέσουν 3-4 τόσο πολύ, τα αγοράζεις αργότερα που η τιμή θα έχει πέσει. Το μοντέλο αυτό ρολάρει παντού, έτσι θα είναι και η TV και τα Videogames, η MS το κατάλαβε νωρίς. 

Σύμφωνοι, αλλά αν η ποιότητα των παιχνιδιών που παίρνουμε μετά είναι αυτή που έχουν και οι παραγωγές/ταινίες του Netflix, κλάφτα Χαράλαμπε. Δυστυχώς τα συνδρομητικά μοντέλα δίνουν βάση στην ποσότητα και όχι στην ποιότητα. Μακάρι όμως να διαψευστώ ευχάριστα! 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Mr.Calavera said:

Σύμφωνοι, αλλά αν η ποιότητα των παιχνιδιών που παίρνουμε μετά είναι αυτή που έχουν και οι παραγωγές/ταινίες του Netflix, κλάφτα Χαράλαμπε. Δυστυχώς τα συνδρομητικά μοντέλα δίνουν βάση στην ποσότητα και όχι στην ποιότητα. Μακάρι όμως να διαψευστώ ευχάριστα! 

χαλια ποιοτητα οπως το narcos/queen gambit/stranger things/ozark και ενα σωρο αλλα που βαριεμαι να γραφω.  

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_accolades_received_by_Netflix

https://www.theverge.com/2021/2/28/22306225/golden-globes-2021-winners-list-awards-netflix-streaming

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινήστε λοιπόν να κρατάτε backup όλα τα παιχνίδια ακόμη και του steam γιατί ίσως στο οχι πολύ μακρινό μέλλον,  να αναπολειται αυτά,που ζησατε 

Αν και υπάρχουν πάντα τουλάχιστον ως τώρα άνθρωποι με μεράκι που μας προσφέρουν παιχνίδια από το 1990 και μετα και εύχομαι να υπάρχουν παντα

Γιατί οι δισκέτες μου δεν δουλεύουν πια 

8 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Αργά η γρήγορα ναι ... Και μάλλον προς γρήγορα το κόβω . Η επόμενη γενιά σίγουρα δεν θα έχει dvd slot πιστεύω .

Ισχύει αυτό που λες , αλλά αργά η γρήγορα  δεν θα έχει νόημα η αγορά παιχνιδιών , αλλά.η αγορά συνδρομων . 

Το ίδιο γινόταν και με τους παλιούς σινεφίλ , που αγόραζαν ταινίες και σειρές σε DVD . 

Μέχρι που κανείς δεν αγοράζει πια ταινίες , όλοι μέσω συνδρομών βλέπουν ή πειρατικά ...

Πχ το netflix δεν τα έχει όλα 

Εγω βλέπω game pass 13 

Ubi pass 15

Steam pass 15

origin 15 

Ps plus 15

Ας ελπίσουμε να τα πουλάνε και χωρίς pass 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GSolari είπε

Αν μία εταιρεία η οποια βρίσκεται στην πτώση της αξίζει 7.5Δις Δολλάρια τότε τι να πω! Φαντάσου εσύ. Ή μήπως θεωρείς ότι η Microsoft είναι κοροϊδο να επενδύσει τόσα χρήματα για την εξαγορά της;;;

Νομιζω οτι καθυστερησε κιολας η κυκλοφορια νεων τιτλων λογω εξαγορας.....Η Bethesda μπορει να μοσχοπουλησει remastered εκδοσεις βλ skyrim...φαντασου να βγει es6 +  fallout 5  + starfield

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου με το Game Pass και ορισμενες παρατηρησεις επ αυτου. Ειχα το αρχικο xbox, μετα xbox 360, και τωρα εχω το xbox ONE. Το πιο καινουριο δεν το εχω παρει. Καποια στιγμη επι εποχης xbox 360 που ειχα, βγηκε το GamePass, και μετα κατι παραξενο συνεβη: σταματησα να αγοραζω παιχνιδια...

επαναλαμβάνω: ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ. 

Τώρα στο xbox1 που εχω, δεν εχω αγορασει ουτε ενα παιχνιδι τοσα χρονια. Μαλιστα η κονσολα ειχε ερθει με 2 παιχνιδια μαζι σαν digital download (καρτελακι ξυστο με κωδικο) το Halo 5 Guardians και Rare Replay. Τα οποια μεχρι σημερα δεν εχω ξυσει για να κανω redeem. Δε τα κατεβασα ποτε. Επαιξα το Guardians μεσω Gamepass

Ορισμένες Παρατηρησεις:

1. Το GamePass ειναι ακριβώς σαν το Netflix σαν νοοτροπία. Οπως στο Νετφλιξ οπου μερικες μερες τρως περισσότερο χρονο να αποφασίσεις ποια ταινια θα δεις απο την ιδια την ταινια ετσι και στο GamePass ορισμενες φορες δε ξερεις πιο να πρωτο-παιξεις και να πρωτο-κατεβασεις. Δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω κατεβασει παιχνιδι για να το παιξω αργοτερα στο μελλον και μετα απο 4-5 μηνες οταν ξεμπερδεψα με αλλα που επαιζα το παιχνιδι αυτο να εχει φυγει (ατιμο Witcher 3).

2. Δεν έχεις FOMO πλέον. FOMO= Fear Of Missing Out. Παιχνιδια που επειδη εχουν πολυ multiplayer πρεπει να τα παρεις νωρις γιατι μετα απο 6 μηνες-1 χρονο οι σερβερ θα ειναι αδειοι μιας και ολοι θα εχουν προχωρησει παρακατω. Στο Gamepass με το που βγει ενα δημοφιλη παιχνιδι ολοι το κατεβαζουν. Μαλιστα ολο το παρεακι και φιλοι σου κατεβαζουν τα ιδια παιχνιδια. Επιπλεον εχεις τοσες επιλογες που δε βαριεσαι ποτε.

3. Όλη η παρέα έχει access στα ίδια παιχνίδια. Πάνε οι εποχές όπου σε μια παρέα 4 ατόμων θα είχες παντα τον μαλακά της παρέας που θα έπερνε το Φίφα όταν οι υπόλοιποι περνάνε το Προ, η το Medal of Honor αντι του CoD.

4. Λόγω δουλειάς υπάρχουν 3μηνα και 4μηνα συνεχόμενα που δεν αγγίζω την κονσόλα. Η MS όμως μου αγγίζει το πορτοφόλι κάθε μήνα.

5. Το GamePass εχει πλεον πανω απο 20 εκατομμυρια συνδρομητες ητοι κονομαει πανω απο $3.6 δις τον χρονο. Αυτα μεχρι στιγμης γιατι προβλεπω να εχει 40 μυρια του χρονου τετοια εποχη. Το κοστος ενος ΑΑΑ τιτλου ειναι γυρω στα 70-100 εκατομυρια δολλαρια. Εξου και οι εξαγορες στουντιο. 1 ΑΑΑ παιχνιδι το μηνα να βγαζει....για αρχη...

6. The apple effect. Απαξ και εχεις GamePass (ειτε πισι ειτε κονσολα) θα αγοραζεις παντα το τελευταιο xbox. Δε φευγεις.

Επεξ/σία από papapontikas
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, papapontikas said:

Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου με το Game Pass και ορισμενες παρατηρησεις επ αυτου. Ειχα το αρχικο xbox, μετα xbox 360, και τωρα εχω το xbox ONE. Το πιο καινουριο δεν το εχω παρει. Καποια στιγμη επι εποχης xbox 360 που ειχα, βγηκε το GamePass, και μετα κατι παραξενο συνεβη: σταματησα να αγοραζω παιχνιδια...

επαναλαμβάνω: ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ. 

Τώρα στο xbox1 που εχω, δεν εχω αγορασει ουτε ενα παιχνιδι τοσα χρονια. Μαλιστα η κονσολα ειχε ερθει με 2 παιχνιδια μαζι σαν digital download (καρτελακι ξυστο με κωδικο) το Halo 5 Guardians και Rare Replay. Τα οποια μεχρι σημερα δεν εχω ξυσει για να κανω redeem. Δε τα κατεβασα ποτε. Επαιξα το Guardians μεσω Gamepass

Ορισμένες Παρατηρησεις:

1. Το GamePass ειναι ακριβώς σαν το Netflix σαν νοοτροπία. Οπως στο Νετφλιξ οπου μερικες μερες τρως περισσότερο χρονο να αποφασίσεις ποια ταινια θα δεις απο την ιδια την ταινια ετσι και στο GamePass ορισμενες φορες δε ξερεις πιο να πρωτο-παιξεις και να πρωτο-κατεβασεις. Δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω κατεβασει παιχνιδι για να το παιξω αργοτερα στο μελλον και μετα απο 4-5 μηνες οταν ξεμπερδεψα με αλλα που επαιζα το παιχνιδι αυτο να εχει φυγει (ατιμο Witcher 3).

2. Δεν έχεις FOMO πλέον. FOMO= Fear Of Missing Out. Παιχνιδια που επειδη εχουν πολυ multiplayer πρεπει να τα παρεις νωρις γιατι μετα απο 6 μηνες-1 χρονο οι σερβερ θα ειναι αδειοι μιας και ολοι θα εχουν προχωρησει παρακατω. Στο Gamepass με το που βγει ενα δημοφιλη παιχνιδι ολοι το κατεβαζουν. Μαλιστα ολο το παρεακι και φιλοι σου κατεβαζουν τα ιδια παιχνιδια. Επιπλεον εχεις τοσες επιλογες που δε βαριεσαι ποτε.

3. Όλη η παρέα έχει access στα ίδια παιχνίδια. Πάνε οι εποχές όπου σε μια παρέα 4 ατόμων θα είχες παντα τον μαλακά της παρέας που θα έπερνε το Φίφα όταν οι υπόλοιποι περνάνε το Προ, η το Medal of Honor αντι του CoD.

4. Λόγω δουλειάς υπάρχουν 3μηνα και 4μηνα συνεχόμενα που δεν αγγίζω την κονσόλα. Η MS όμως μου αγγίζει το πορτοφόλι κάθε μήνα.

5. Το GamePass εχει πλεον πανω απο 20 εκατομμυρια συνδρομητες ητοι κονομαει πανω απο $3.6 δις τον χρονο. Αυτα μεχρι στιγμης γιατι προβλεπω να εχει 40 μυρια του χρονου τετοια εποχη. Το κοστος ενος ΑΑΑ τιτλου ειναι γυρω στα 70-100 εκατομυρια δολλαρια. Εξου και οι εξαγορες στουντιο. 1 ΑΑΑ παιχνιδι το μηνα να βγαζει....για αρχη...

6. The apple effect. Απαξ και εχεις GamePass (ειτε πισι ειτε κονσολα) θα αγοραζεις παντα το τελευταιο xbox. Δε φευγεις.

θετεις ενα πολυ σημαντικο παραγοντα. Αυτον του οτι ολη η παρεα πια μπορει να εχει τα ιδια παιχνιδια και να παιζετε ολοι μαζι χωρις να περιμενεις ποτε καποιος θα μαζεψει λεφτα να αγορασει το παιχνιδι. 🤣Επισης αν σου αρεσει ενα παιχνιδι πχ sea of thieves ειναι δυσκολο να πεισεις τους αλλους να το αγοραζαν για να παιξουν μαζι σου. τωρα απλα το κατεβαζουν και το ποιο πιθανο να αλλάξουν και αποψη. ιδιως το τελευταιο ειναι ακομη ενα πλεονεκτημα διοτι ανακαλυπτεις οτι σου αρεσουν παιχνιδια που ποτε δεν θα αγοραζες η θα δοκιμαζες να επαιζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, selin323 είπε

Ότι και να κάνει η ms ,έχει χάσει το παιχνίδι της εμπιστοσύνη απόλυτα (μετα το 360 to χαος ) , ακόμα και με την ονομασία μπάχαλο των νέων κονσολών , dashboard τραγικο σαν να αγοραζεις μια παλια της κονσολα , Microsoft Xbox Series S λεγανε ολοι με game pass ιδανικο θα ηταν ,καθολικη αποτυχια , Microsoft Xbox Series X  αλλη μια αποτυχια τα  νουμερα θα ειναι χειροτερα μολις το ps5 κυκλοφορησει κανονικα , οχι οτι δεν ειναι καλη κονσολα αλλα ,,,,,δεν εχει αυτο το mood της sony  , Αυτη την διψα για να παρει ενας ps5 δεν εχει ξαναγινει ποτε ουτε me iPhone ..

 

ΑΝ δεν είσαι τυφλωμενο fanboy δεν είναι καθόλου δύσκολο να καταλάβεις ότι αυτή την στιγμή η MS έχει την καλύτερη πρόταση στην αγορά. Επειδή είμαι στην δουλειά δεν θα γράψω γιατι. Σκέψου το. Όχι σαν Sony fan. Σαν gamer. Αν δεν το καταλάβεις θα σου απαντήσω αναλυτικά σε κάνα δίωρο που σχολαω 

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...