Προς το περιεχόμενο

Amazon Echo (Alexa) και χρήση στην Ελλάδα


agnostos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Και εγώ νέος κάτοχος amazon echo dot και έχω 2 ερωτήσεις αν μπορεί κάποιος αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

1)Προσπάθησα να το συνδέσω με xiaomi home αλλά κατά τη σύνδεση δεν μου ανοίγει η σελίδα και λέει προσπαθήστε αργότερα.(Το ίδιο ακριβώς και με server usa xiaomi).Να βάλω amazon account στο Amazon echo;

2)Το σύνδεσα με το amazon fire stick αλλά τώρα το κάθε φορά που ανοίγω το netflix είτε από alexa είτε από το fire stick ανοίγει η εφαρμογή netflix της τηλεόρασης.

Πριν τα κάνω όλα reset facrory υπάρχει κάποια λύση;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρήγγειλα ένα για να μπορώ να βλέπω το eufy doorbell όταν χτυπάει. Αλλά θα ήθελα να συνδέσω και αισθητήρες τα shelly πχ ανίχνευση κίνησης και να κάνω ρουτίνες. Το έχει δοκιμάσει κανείς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο λειτουργικο skill για ειδησεις απο ελλαδα

επισης καποιο skill για μουσικη απο youtube?

βρηκα αυτο αλλα μου φαινεται πολυ χακια αν κ θα το δοκιμασω αν δεν βρω κατι αλλο

https://github.com/wes1993/YouTubeForAlexa

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το guard σε echo dot 4th generation  international version έχει καταφέρει να το ενεργοποιήσει κανείς?

Αν ναι θα το εκτιμούσα αν μου δίνατε κάπως αναλυτικές οδηγίες...γιατί με απλή προσθήκη US διεύθυνσης δεν μου δούλεψε. 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπερα παιδες μια βασικη ερωτηση αν αγορασω το ECHO kαι πω αλεξα παιξε το ταδε τραγουδι απο μικαελ τζακσον η μειντεν η οτιδηποτε(στα αγγλικα παντα)αλλα χωρις να εχω ενεργοποιησει καποια συνδρομη μουσικης (αμαζον η σποτιφαι) γινεται?????????

 

επισης να μας πει κανεις τι επιπλεον κανει,αν την συνδεσω με xiomi λαμπα φωτος θα ακουει στο ανοιξε κλεισε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σε amazon account βάλω μόνο ελληνική διεύθυνση, το Spotify σε Echo/Alexa θα παίζει? Αγόρασα ένα echo dot να το κάνω δώρο και θα πρέπει να φτιαχτεί νέο account και δε ξέρω τι θα χάσω με μόνο ελληνική διεύθυνση.

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 27/11/2022 at 20:22, ribo7 said:

Αν σε amazon account βάλω μόνο ελληνική διεύθυνση, το Spotify σε Echo/Alexa θα παίζει? Αγόρασα ένα echo dot να το κάνω δώρο και θα πρέπει να φτιαχτεί νέο account και δε ξέρω τι θα χάσω με μόνο ελληνική διεύθυνση.

Ναι, απλά θα κάνεις bind το Spotify με την Alexa από το app του Spotify κι όχι από της Alexa.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/8/2022 στις 1:18 ΜΜ, d300s είπε

Το guard σε echo dot 4th generation  international version έχει καταφέρει να το ενεργοποιήσει κανείς?

Αν ναι θα το εκτιμούσα αν μου δίνατε κάπως αναλυτικές οδηγίες...γιατί με απλή προσθήκη US διεύθυνσης δεν μου δούλεψε. 

Ευχαριστώ!

Με ring μου δουλεύει άριστα. Δεν έχω κάνει τίποτα απολύτως πάντως και έχω την σωστή διεύθυνση στον λογαριασμό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gotthard said:

Με ring μου δουλεύει άριστα. Δεν έχω κάνει τίποτα απολύτως πάντως και έχω την σωστή διεύθυνση στον λογαριασμό. 

Μήπως γίνεται να δώσεις λεπτομέρειες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Tsino είπε

Μήπως γίνεται να δώσεις λεπτομέρειες? 

Δεν έχω κάτι να σου δώσω. Δεν πείραξα ποτέ τίποτα. Μετά από δύο χρόνια που έχω την Αλεξα, δεν είδα ποτέ ποστ για τι να κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gotthard said:

Δεν έχω κάτι να σου δώσω. Δεν πείραξα ποτέ τίποτα. Μετά από δύο χρόνια που έχω την Αλεξα, δεν είδα ποτέ ποστ για τι να κάνω. 

Εννοώ πως έκανες το guard να δουλέψει με Ελληνική διεύθυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...