Προς το περιεχόμενο

Amazon Echo (Alexa) και χρήση στην Ελλάδα


agnostos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την παρέα,

Νέος κάτοχος amazon echo dot και αναζητώ ποιά είναι η βέλτιστη πρώτη ρύθμιση για χρήση στην Ελλάδα.

Δεν βρήκα κάποιο σχετικό θέμα εδώ και γι αυτό άνοιξα το συγκεκριμένο ωστέ όποιος γνωρίζει και θέλει να βοηθήσει.

Φυσικά στο μέλλον θα βοηθήσω και εγώ με τη σειρά μου όσο μαθαίνω τη συσκευή για όποιον ενδιαφέρεται.

Σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιαφέρε και εμένα απάντηση σε αυτό καθώς και το αν ισχύει ότι οι λειτουργίες για Ελλάδα είναι πάρα πολύ περιορισμένες καθώς ενδιαφέρομαι για αγορά του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, dakangr είπε

Βάζεις δεύτερη διεύθυνση μια στην Αμερική και ξεκλειδώνει όλες τις λειτουργίες. Αν αυτό ρωτάτε. 

Μπορεί να δουλέψει και με υπάρχοντα λογαριασμό με ελληνική διεύθυνση ή πρέπει να φτιάξω λογαριασμό με διεύθυνση US ή UK;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Μπορεί να δουλέψει και με υπάρχοντα λογαριασμό με ελληνική διεύθυνση ή πρέπει να φτιάξω λογαριασμό με διεύθυνση US ή UK;

Κανονικα με τον υπαρχοντα. Εγω εβαλα μια δευτερη διευθυνση  οτι να ναι απο Γουασινγκτον, δεν σου ζηταει και ε9.

Επεξ/σία από dakangr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/3/2021 στις 3:24 ΜΜ, agnostos13 είπε

Μπορεί να δουλέψει και με υπάρχοντα λογαριασμό με ελληνική διεύθυνση ή πρέπει να φτιάξω λογαριασμό με διεύθυνση US ή UK;

@agnostos13 Δεν δουλεύει με αυτόν τον τρόπο το Guard mode....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/12/2021 στις 12:50 ΜΜ, isim είπε

Εγω εχω 2 echo dot και ενα echo show. Ολα εχοθν θεμα με xiaomi συσκευες. οποτε το αναψε κλεισε φωτα δεν παιζει για εμενα...

βάλε στο xiaomi home region USA και θα δουλέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Οπότε βάζω να ακούσω ραδιόφωνο ελληνικό μέσω tunin σταματάει συνέχεια και πρέπει να της ξαναδώσω εντολή. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό ή μόνο σε εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tsino είπε

Οπότε βάζω να ακούσω ραδιόφωνο ελληνικό μέσω tunin σταματάει συνέχεια και πρέπει να της ξαναδώσω εντολή. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό ή μόνο σε εμένα

Εμενα δε βρίσκει καν τους ελληνικούς σταθμούς. Λεω παίξε 88.9 και παίζει 88.9 μιας ακυρης χωρας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ μη νομίζεις. Βάζω το σταθμό από την εφαρμογή και μετά της λέω να παίξει ράδιο στο TuneIn. Κρατάει τον τελευταίο σταθμό που επαιξε

Επεξ/σία από Tsino
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/6/2022 στις 11:33 ΠΜ, Tsino είπε

Οπότε βάζω να ακούσω ραδιόφωνο ελληνικό μέσω tunin σταματάει συνέχεια και πρέπει να της ξαναδώσω εντολή. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό ή μόνο σε εμένα

Τις τελευταίες μέρες μου το κάνει συχνά. Παλιότερα σπάνια έως καθόλου. Επίσης κατα καιρούς ενώ έχω φτιάξει εντολή να ανοίγει (επιλεγμένο με βάση όνομα), ενώ γενικά έπαιζε καλά η εντολή, μερικές φορές μου ανοίγει άκυρο σταθμό άλλης χώρας.
Ένα άλλο που έχω παρατηρήσει εδώ και καμιά βδομάδα είναι ότι η εφαρμογή Alexa στο Android κινητό μου βγάζει συνέχεια "Not responding - Stop/wait" κλπ.
Ίσως βέβαια έχει να κάνει και με τη μνήμη του κινητού μου (αν και άλλες εφαρμογές δε κρασάρουν). Αλλά ίσως έχει κάποιο θέμα κάποιο πρόσφατο update.

Επεξ/σία από ribo7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2022 στις 5:22 ΜΜ, Tsino είπε

Και εγώ μη νομίζεις. Βάζω το σταθμό από την εφαρμογή και μετά της λέω να παίξει ράδιο στο TuneIn. Κρατάει τον τελευταίο σταθμό που επαιξε

Τωρα το ειδα αυτό, thanks ! Το έκανα και με routine και έπαιξε έτσι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...