Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/5/2021 στις 1:23 ΜΜ, Aurumnus είπε

Σήμερα, χθες και προχθές έσκασαν συνολικά 6 ειδοποιητήρια για να παραλάβω 15 πακέτα!!! :shock::-D

Παρέλαβα σήμερα τελικά 19 πακέτα, αξίας γύρω στα 350 ευρώ. 

Τα τρία ήταν από Ε.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, netwix447 είπε

Παιδιά μια ερώτηση,εαν η μορφή του τρακινγκ είναι έτσι : 998300XXXXX00076 σημαίνει οτι θα αλλάξει στην πορεία όταν μπει ελλάδα?και εαν ναι που θα το βρω το νεο τρακινγκ

Όποιος ξερει και μπορει ας μου πει και εμενα,γιατι πρωτη φορα βλεπω τετοιο τρακινγκ και με παραξενεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, netwix447 είπε

Όποιος ξερει και μπορει ας μου πει και εμενα,γιατι πρωτη φορα βλεπω τετοιο τρακινγκ και με παραξενεύει

Το βάζεις στο https://parcelsapp.com/ ή στο https://www.17track.net/en και αν παίξει είναι valid και λέει και τυχόν αλλαγές σε άλλα tracking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

image.png.a689db137e9052a8e6037aa943cb05e9.png

Κινήθηκε σήμερα πακέτο από 24/4. 

Ομοίως, επιτέλους είδα μερικά να ξεκολλάνε. Άλλα 3 είναι που περιμένω, μέχρι να ξεκαθαριστεί το τοπίο με το νέο σύστημα

 

Επεξ/σία από dompred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση, αγορές μέσω ebay που έρχονται από Αγγλία και Αμερική πλέον περνάνε πιο δύσκολα από τελωνείο; Υπαρχει καπου η διαβάθμιση τι πληρωνεις ανάλογα με την αξία του αντικειμένου; Για κάτι βιταμινες μαζί με τα μεταφορικά 21 ευρώ από Αγγλία πληρωσα έξτρα 3 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, michael150583 είπε

Παιδιά ερώτηση, αγορές μέσω ebay που έρχονται από Αγγλία και Αμερική πλέον περνάνε πιο δύσκολα από τελωνείο; Υπαρχει καπου η διαβάθμιση τι πληρωνεις ανάλογα με την αξία του αντικειμένου; Για κάτι βιταμινες μαζί με τα μεταφορικά 21 ευρώ από Αγγλία πληρωσα έξτρα 3 ευρω

Τα ΕΛΤΑ σε κατραπακιάσανε με το περίφημο ληστρικό 3ευρω τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, michael150583 είπε

Παιδιά ερώτηση, αγορές μέσω ebay που έρχονται από Αγγλία και Αμερική πλέον περνάνε πιο δύσκολα από τελωνείο; Υπαρχει καπου η διαβάθμιση τι πληρωνεις ανάλογα με την αξία του αντικειμένου; Για κάτι βιταμινες μαζί με τα μεταφορικά 21 ευρώ από Αγγλία πληρωσα έξτρα 3 ευρω

Τα εκπληκτικά ΕΛΤΑ για δέματα από Αμερική και Αγγλία έχουν χαράτσι 3 ευρω εξοδα διαχείρισης ακόμα και για μηδενικής αξίας δέματα.

Και γω πλήρωσα 3 ευρω στην παραλάβη για δεματάκι δώρο από Αμερική....

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, chsam είπε

Τα εκπληκτικά ΕΛΤΑ για δέματα από Αμερική και Αγγλία έχουν χαράτσι 3 ευρω εξοδα διαχείρισης ακόμα και για μηδενικής αξίας δέματα.

Και γω πλήρωσα 3 ευρω στην παραλάβη για δεματάκι δώρο από Αμερική....

Το 3ευρω ισχύει μόνο για τα δέματα από Αγγλία και Αμερική;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Το 3ευρω ισχύει μόνο για τα δέματα από Αγγλία και Αμερική;

Για χώρες εκτός Ε.Ε.

 

Τέλη εκτελωνισμού από ΕΛΤΑ.
Τα τέλη που προβλέπονται στον ισχύοντα τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είναι:
• «Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων»: 3 ευρώ για ταχυδρομικά δέματα (συμπεριλαμβανομένων των δεμάτων EPG) καθώς και για αντικείμενα EMS, τα οποία προσκομίστηκαν από τα ΕΛΤΑ ΑΕ στις τελωνειακές αρχές για σχετικό έλεγχο και διαπιστώθηκε ότι δεν περιέχουν αντικείμενα που επισύρουν δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις και χαρακτηρίστηκαν από τις τελωνειακές αρχές ως «τελωνειακά ελεύθερα»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, chsam είπε

Για χώρες εκτός Ε.Ε.

Τέλη εκτελωνισμού από ΕΛΤΑ.
Τα τέλη που προβλέπονται στον ισχύοντα τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είναι:
• «Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων»: 3 ευρώ για ταχυδρομικά δέματα (συμπεριλαμβανομένων των δεμάτων EPG) καθώς και για αντικείμενα EMS, τα οποία προσκομίστηκαν από τα ΕΛΤΑ ΑΕ στις τελωνειακές αρχές για σχετικό έλεγχο και διαπιστώθηκε ότι δεν περιέχουν αντικείμενα που επισύρουν δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις και χαρακτηρίστηκαν από τις τελωνειακές αρχές ως «τελωνειακά ελεύθερα»

Ο τιμοκατάλογος αναφέρει 2 περιπτώσεις:
https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/Images/4_Tim_Eidika_Teli_Ektelonismou_02_2020.pdf

Τέλος Παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελευθέρων

  • Για αντικειμενα επιστολικού Ταχυδρομείου, που δεν φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις αλλά φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώµα «Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας τελωνείου µε την ένδειξη «Eλεύθερο» δεν επιβάλλεται καμία χρέωση
  • Για ταχυδροµικά δέµατα (συµπεριλαµβανοµένων των δεµάτων EPG) και για αντικείµενα EMS, που δεν φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις αλλά φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώµα «Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας τελωνείου µε την ένδειξη «Eλεύθερο». 3€

Πρακτικά και εμπειρικά, εγώ δεν έχω καταλάβει την διαφορά μεταξύ των 2 περιπτώσεων.

Έχω φέρει ένα σωρό δέματα από Κίνα τα τελευταία 2 χρόνια, από πολύ μικρά σε όγκο μέχρι μεγάλα σε μεγέθος κούτας χαρτιών Α4 και με διάφορους τρόπους αποστολής (μέχρι και EMS) και ποτέ δεν είχα καμία έξτρα χρέωση.
 

Ξέρει κάποιος να μας διαφωτίσει;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Ο τιμοκατάλογος αναφέρει 2 περιπτώσεις:
https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/Images/4_Tim_Eidika_Teli_Ektelonismou_02_2020.pdf

Τέλος Παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελευθέρων

  • Για αντικειμενα επιστολικού Ταχυδρομείου, που δεν φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις αλλά φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώµα «Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας τελωνείου µε την ένδειξη «Eλεύθερο» δεν επιβάλλεται καμία χρέωση
  • Για ταχυδροµικά δέµατα (συµπεριλαµβανοµένων των δεµάτων EPG) και για αντικείµενα EMS, που δεν φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις αλλά φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώµα «Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας τελωνείου µε την ένδειξη «Eλεύθερο». 3€

Πρακτικά και εμπειρικά, εγώ δεν έχω καταλάβει την διαφορά μεταξύ των 2 περιπτώσεων.

Έχω φέρει ένα σωρό δέματα από Κίνα τα τελευταία 2 χρόνια, από πολύ μικρά σε όγκο μέχρι μεγάλα σε μεγέθος κούτας χαρτιών Α4 και με διάφορους τρόπους αποστολής (μέχρι και EMS) και ποτέ δεν είχα καμία έξτρα χρέωση.
 

Ξέρει κάποιος να μας διαφωτίσει;

Άκρη δε νομίζω να βγάλεις...Πέρυσι ανάλογο δέμα απο Αμερική και δεν χρεώθηκα 3 ευρω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Ο τιμοκατάλογος αναφέρει 2 περιπτώσεις:
https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/Images/4_Tim_Eidika_Teli_Ektelonismou_02_2020.pdf

Τέλος Παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελευθέρων

  • Για αντικειμενα επιστολικού Ταχυδρομείου, που δεν φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις αλλά φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώµα «Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας τελωνείου µε την ένδειξη «Eλεύθερο» δεν επιβάλλεται καμία χρέωση
  • Για ταχυδροµικά δέµατα (συµπεριλαµβανοµένων των δεµάτων EPG) και για αντικείµενα EMS, που δεν φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις αλλά φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώµα «Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας τελωνείου µε την ένδειξη «Eλεύθερο». 3€

Πρακτικά και εμπειρικά, εγώ δεν έχω καταλάβει την διαφορά μεταξύ των 2 περιπτώσεων.

Έχω φέρει ένα σωρό δέματα από Κίνα τα τελευταία 2 χρόνια, από πολύ μικρά σε όγκο μέχρι μεγάλα σε μεγέθος κούτας χαρτιών Α4 και με διάφορους τρόπους αποστολής (μέχρι και EMS) και ποτέ δεν είχα καμία έξτρα χρέωση.
 

Ξέρει κάποιος να μας διαφωτίσει;

Τα ΕΛΤΑ και όλοι οι αντίστοιχοι φορείς, διαχειρίζονται δύο "κατηγορίες" αποστολών:

- Επιστολές
- Δέματα

Το τι κατηγορία είναι κάθε αποστολή έχει να κάνε πρωτίστως με αντικειμενικά κριτήρια, βασικά όγκο και βάρος. Χοντρικά, φάκελοι και μικροαντικείμενα μέχρι 2 κιλά βάρος μπορούν να σταλούν ως επιστολές. Μεγαλύτερα/βαρύτερα αντικείμενα είναι δέματα.

Πολλές φορές ο αποστολέας επιλέγει το Δέμα και όχι την Επιστολή για άλλους λόγους, ας πούμε το Δέμα έχει αριθμό ανίχνευσης, η Επιστολή όχι, πρέπει να πληρώσεις τέλος συστημένου και ίσως τα συνολικά έξοδα να είναι περισσότερα.

Η κατηγορία κάθε αποστολής καθορίζεται κατά την αποστολή, ανεξάρτητα αν στη διαδρομή θα τη διαχειριστούν περισσότεροι φορείς (βλέπε διεθνείς αποστολές).

Τώρα, το λυπηρό είναι πως τα ΕΛΤΑ επανέφεραν αυτό το 3€ από την πίσω πόρτα μουλωχτά. Και παλιότερα είχαν αποπειραθεί να το επιβάλλουν και τους πήγε νομίζω στα δικαστήρια οι ΕΚΠΟΙΖΩ ή δεν ξέρω ποιος και κάνανε πίσω. Ε, καιρός να φάνε ακόμη μία καταγγελία. Αν νομίζουν πως μια αποστολή που τα χαρτιά της λένε πως είναι χαμηλού κόστους, πρέπει να την πάνε ντε και καλά τελωνείο για έλεγχο, δε τους φταίει κανείς αν γυρνάει ελεύθερη και πάλι.

 

Επεξ/σία από frap73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Ο τιμοκατάλογος αναφέρει 2 περιπτώσεις:
https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/Images/4_Tim_Eidika_Teli_Ektelonismou_02_2020.pdf

Τέλος Παρουσίασης στο τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελευθέρων

  • Για αντικειμενα επιστολικού Ταχυδρομείου, που δεν φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις αλλά φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώµα «Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας τελωνείου µε την ένδειξη «Eλεύθερο» δεν επιβάλλεται καμία χρέωση
  • Για ταχυδροµικά δέµατα (συµπεριλαµβανοµένων των δεµάτων EPG) και για αντικείµενα EMS, που δεν φέρουν τελωνειακές επιβαρύνσεις αλλά φέρουν αυτοκόλλητο µε πράσινο χρώµα «Ελεύθερο» ή αποτύπωµα σφραγίδας τελωνείου µε την ένδειξη «Eλεύθερο». 3€

Πρακτικά και εμπειρικά, εγώ δεν έχω καταλάβει την διαφορά μεταξύ των 2 περιπτώσεων.

Έχω φέρει ένα σωρό δέματα από Κίνα τα τελευταία 2 χρόνια, από πολύ μικρά σε όγκο μέχρι μεγάλα σε μεγέθος κούτας χαρτιών Α4 και με διάφορους τρόπους αποστολής (μέχρι και EMS) και ποτέ δεν είχα καμία έξτρα χρέωση.
 

Ξέρει κάποιος να μας διαφωτίσει;

Αν δεν κανω λαθος, οπως θυμαμαι απο παλια που ειχα ασχοληθει λιγο, το επιστολικο ταχυδρομειο ειναι αντικειμενα μεχρι βαρους 2κιλων, δεματα ειναι τα ανω των 2 κιλων.

Δεν εχω πληρωσει ΠΟΤΕ το 3ευρω. Δεν εχω παραγγειλει ομως ποτε κατι πανω απο 2 κιλα που να ερθει εκτος Ευρωπης, οποτε ταιριαζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2021 στις 12:30 ΜΜ, stenlibi είπε

Και εκεί που νόμιζα ότι ξεμπερδεψα σήμερα ήρθε το παρακάτω μήνυμα από τα ΕΛΤΑ

TAX.ANTIKEIMENO        LT692416374NL ME ΦOPOYΣ KAI TEΛH     24.27€ ΘA BPIΣKETAI ΓIA  20 HMEPEΣ ΣTA EΛTA AIΓAΛEΩ                        THΛ: 2105981033 ΘHBΩN ΛEΩ

Επαναλαμβάνω ότι το δέμα περιέχει μάσκες αξίας 7.5 ευρώ μαζί με μεταφορικά. Οι άνθρωποι είναι για δέσιμο. Η τέλος πάντων ας μας πούνε τι πίνουν. Τώρα τι κάνω? Δεν παραλαμβάνω και χάνω 7.5 ευρώ η υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία?

Guys, έκανα ερώτηση στο διπλανό θέμα και ζητώ διευκρίνιση κι εδώ:

Αγόρασα βιβλίο από Καναδά ως surprise δώρο σε φίλο. Είναι παράδοση στο όνομά του, τηλ επικοινωνίας δικό μου. Δεν ξέρω (ακόμη τουλάχιστον) εταιρεία που το φέρνει, θεωρώ ότι περιμένω (περιμένει δλδ ο άλλος) μέσω ΕΛΤΑ. Αν πρέπει να πληρώσω τελωνείο (τελική τιμή 24,5 ευρώ... ας έβλεπα ότι έρχεται από εκεί γμτ), πώς ερχεται η ενημερωση;

Μέσω sms στο κινητό μου; Ή μέσω ειδοποίησης στη διεύθυνση παραλήπτη; Στην πρώτη περίπτωση θα βρω άκρη, αλλά στη δεύτερη ο παραλήπτης θα πέσει από τα σύννεφα (αφού δεν ξέρει τπτ). @stenlibi αυτό το μνμ πώς σου ήρθε;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...