Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, DrPanosR είπε

UA625192890HU το πρώτο που έχει γίνει μερικό refund

LA027134394HU το τελευταίο

Ευχαριστώ…

Το πρώτο έφτασε Ελλάδα στις 29 Απριλίου.... και από τότε αγνοείτε η τύχη του (δεν μπορείς να ξέρεις που είναι) γιατί είναι unregistered. Δεν ξέρω αν υπήρχε κανένα πρόβλημα με την εκτύπωση του Hungarian Post tracking number και αυτό γύρισε πχ. πίσω!!!! ;)  Γιατί κανονικά, έπρεπε να το είχες πάρει ήδη μες στον Μάιο.

Το δεύτερο (που είναι και συστημένο), στις 29 Ιουνίου έφυγε από το Exchange Office της Ουγγαρίας.... αναγκαστικά θα περιμένεις να έρθει!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γεια σας,εχω μια παραγγελια απο την αμερικη τυπου τρακινγκ UM11111111111US καταρχασ το UM σημαινει untracked;

καταδευτερον το usps λεει οτι εφυγε απο το o hare international airport chicago στισ 3/7 και δεν εχει φτασει ελλαδα ακομα.

σημερα μπηκα στο parcels και ειδα πωσ τουσ κουριερσ ειχαν και τα ελτα εκτοσ απο uspsπατησα λοιπον στο λινκ των ελτα και δεν φορτωνε και ειπα να το ψαξω απο το γκουγκλ μπαινω σταελτα και μου λεει οτι δεν υπαρχει πληροφορια για το αντικειμενο.αν μπορουσε κανεισ να μου πει τι παιζει΄΄΄΄

 

παρακαλω πολυ θελω να ξερω,ειναι σημαντικα αντικειμνενα για εμενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasarass77 είπε

Οταν το σκαναρουν Αθηνα θα αρχισει να δουλευει το tracking στα Ελτα.

Υπολογισε 1+ μηνα μεχρι να παραλαβεις 

ΘΑ δειξει κτ αλλο στο usps;;;παντωσ ευχαριστω για την απαντηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2022 στις 4:46 ΜΜ, Dynamics είπε

αγορα 2/3 σημερα ηρθε μνμ απο Ελτα οτι υπαρχει χρεωση 3.09ε με φορους και τελη ενω εχω πληρωσει vat!το προιον μαζι με μεταφορικα εχει 4.02ε τι ενεργειες πρεπει να κανω? δεν πληρωνω με τπτ κατι που εχω πληρωσει απο την αρχη και να δωσω 3 ευρω σε φορους για κατι που εχει 4ευρω. dispute?

Εγώ δεν πήγα να παραλάβω, ο πωλητής μου έκανε επιστροφή χρημάτων και το αντικείμενο γύρισε πίσω στην Κίνα,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω παραγγείλει παρα πολλες φορες εδω και χρόνια και όσες φορές κάτι μπήκε στο τελωνειο, ακολουθησε τις γνωστες διαδικασιες που ολοι γνωριζουμε. Ωστοσο, σε προσφατη παραγγελια μου απο Αγγλια, το δεμα ειναι προς εκτελωνισμό (δειτε εικονα) από 30/6. Αποφάσισα να στείλω email στα Γετα μηπως το ξεκολλησουν και ως απαντηση μου ειπαν να στειλω υπευθυνη δηλωση στην οποια μαλιστα να διευκρινιζω οτι το δέμα δεν αφορά συμπληρώματα διατροφής, φάρμακα ή καλλυντικά για προσωπική χρηση. Το δεμα εκτος του οτι εχει προπληρωμένο ΦΠΑ, αναγράφει πανω και τι περιεχει. Πραγματικα μπορει κάποιος να μου πει γιατι ζητανε Υπευθυνη Δήλωση? Επίσης, αν δεν εστελνα τυχαια email, τι θα γινοταν? Δεν ζητήσανε αποδειξη πληρωμης ή τιμολογιο όπως ζητανε συνήθως αν κατι δεν παει καλα κατά τον εκτελωνισμό. 

1.png

2.png

Επεξ/σία από Μιχάλης Π
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Μιχάλης Π είπε

να στειλω υπευθυνη δηλωση στην οποια μαλιστα να διευκρινιζω οτι το δέμα δεν αφορά συμπληρώματα διατροφής, φάρμακα ή καλλυντικά για προσωπική χρηση.

Δε βγάζει νόημα αυτό. Μήπως σου ζήτησαν το ανάποδο? Μπορείς να αναφέρεις τι περιέχει το δέμα σου και σε τι ποσότητες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δε βγάζει νόημα αυτό. Μήπως σου ζήτησαν το ανάποδο? Μπορείς να αναφέρεις τι περιέχει το δέμα σου και σε τι ποσότητες? 

Δες τη 2η εικονα οπου εχω κανει screenshot τα λεγόμενα στο email τους. Δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου. Μάλιστα στο email μου στείλατε και αρχειο doc (!!) για να συμπληρώσω την υπευθυνη δήλωση. Τη δηλωση την 'εβγαλα και την εστειλα αλλα μεσω gov. Εντος της δηλωσης απλως εγραψα οτι το δεμα μου δεν περιεχει αυτα τα οποια ανεφεραν. 

4 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δε βγάζει νόημα αυτό. Μήπως σου ζήτησαν το ανάποδο? Μπορείς να αναφέρεις τι περιέχει το δέμα σου και σε τι ποσότητες? 

Υ.Γ. Μόλις έλαβα και απάντηση ότι ολοκληρώθηκε ο εκτελωνισμός.

3.png

Επεξ/σία από Μιχάλης Π
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μιχάλης Π είπε

Δες τη 2η εικονα οπου εχω κανει screenshot τα λεγόμενα στο email τους. Δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου. 

Ναι, δεν το είχα δει. Άρα εσύ κατάλαβες λάθος. Στην υπεύθυνη δήλωση θα γράψεις ότι είναι για προσωπική χρήση.

Υποθέτω ότι είναι εώς 3 τμχ αυτό που πήρες, αν θυμάμαι καλά αυτό είναι τό όριο.

Αλλά επειδή δεν είσαι σαφής σε αυτά που έχεις γράψει σχετικά με το περιεχόμενο, στην περίπτωση που το δέμα περιέχει κάτι άλλο με τα παραπάνω τους ξαναστέλνεις μέηλ ενημερώνοντας ότι έκαναν λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ναι, δεν το είχα δει. Άρα εσύ κατάλαβες λάθος. Στην υπεύθυνη δήλωση θα γράψεις ότι είναι για προσωπική χρήση.

Υποθέτω ότι είναι εώς 3 τμχ αυτό που πήρες, αν θυμάμαι καλά αυτό είναι τό όριο.

Αλλά επειδή δεν είσαι σαφής σε αυτά που έχεις γράψει σχετικά με το περιεχόμενο, στην περίπτωση που το δέμα περιέχει κάτι άλλο με τα παραπάνω τους ξαναστέλνεις μέηλ ενημερώνοντας ότι έκαναν λάθος. 

Οχι, κατάλαβα πολυ σωστά και για αυτό αποδεχθήκανε την δηλωση μου αμεσως. Ηθελαν να γραψω οτι το δεμα μου δεν περιεχει αυτα που ανεφεραν. Σε περίπτωση που περιείχε συμπληρώματα διατροφής, φάρμακα ή καλλυντικά για προσωπική χρηση, τότε θα επρεπε να γραψω ότι "αναλαμβάνω την ευθύνη για οτιδήποτε προκύψει". Σε καθε περιπτωση, ενω μου εχεις απαντησει, δεν μου εχεις δωσει απαντηση σε αυτο που ρωτησα. Για ποιο λογο ζητανε υπευθυνη δηλωση. Εμενα δεν με νοιαζει, ειχα προπληρωμενο ΦΠΑ, νομιμα προϊοντα και εστειλα και τη δηλωση. Αλλα γιατι τη ζητανε και τι θα γινοταν αν δεν εστελνα απο μονος μου email στα ΓΕΤΑ. Θα παρεμενε το δεμα εκει χωρις αλλαγη καταστασης? Θα εδειχνε στην κατασταση οτι "απαιτειται υπευθυνη δηλωση" ? Εγω προσωπικα δεν το εχω ξαναδει αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Μιχάλης Π είπε

Σε καθε περιπτωση, ενω μου εχεις απαντησει, δεν μου εχεις δωσει απαντηση σε αυτο που ρωτησα. Για ποιο λογο ζητανε υπευθυνη δηλωση.

Που θες να ξέρω? Μερικοί συμπεριφέρεστε λες και τα δέματά σας περιέχουν πυρηνικές κεφαλές, πλουτώνιο ή απόρρητα κρατικά μυστικά. 😅

Ρώτα τους ίδιους να σου απαντήσουν γιατί θεώρησαν ότι το μη ανακοινώσιμο απόρρητο περιεχόμενο του δέματός σου τους ώθησε σε αυτή την κίνηση. 

25 λεπτά πριν, Μιχάλης Π είπε

Οχι, κατάλαβα πολυ σωστά και για αυτό αποδεχθήκανε την δηλωση μου αμεσως. Ηθελαν να γραψω οτι το δεμα μου δεν περιεχει αυτα που ανεφεραν.

Άλλη φορά λοιπόν να προσέχεις τι γράφεις για να καταλαβαίνουμε κι εμείς 😄

Τελωσπάντων, τέλος καλό όλα καλά. Μπορεί να ήταν μεμονωμένο γεγονός και να έπεσες στην περίπτωση. Άβυσσος ο νους και ο τρόπος σκέψης των τελωνειακών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μιχάλης Π είπε

Καλησπέρα. Έχω παραγγείλει παρα πολλες φορες εδω και χρόνια και όσες φορές κάτι μπήκε στο τελωνειο, ακολουθησε τις γνωστες διαδικασιες που ολοι γνωριζουμε. Ωστοσο, σε προσφατη παραγγελια μου απο Αγγλια, το δεμα ειναι προς εκτελωνισμό (δειτε εικονα) από 30/6. Αποφάσισα να στείλω email στα Γετα μηπως το ξεκολλησουν και ως απαντηση μου ειπαν να στειλω υπευθυνη δηλωση στην οποια μαλιστα να διευκρινιζω οτι το δέμα δεν αφορά συμπληρώματα διατροφής, φάρμακα ή καλλυντικά για προσωπική χρηση. Το δεμα εκτος του οτι εχει προπληρωμένο ΦΠΑ, αναγράφει πανω και τι περιεχει. Πραγματικα μπορει κάποιος να μου πει γιατι ζητανε Υπευθυνη Δήλωση? Επίσης, αν δεν εστελνα τυχαια email, τι θα γινοταν? Δεν ζητήσανε αποδειξη πληρωμης ή τιμολογιο όπως ζητανε συνήθως αν κατι δεν παει καλα κατά τον εκτελωνισμό. 

1.png

2.png

συγνωμη δεν καταλαβα.τι παρηγγειλεσ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, grbuyer είπε

συγνωμη δεν καταλαβα.τι παρηγγειλεσ

 

Δεν νομίζω οτι ηταν αναγκαιο να γραψω τι παρρήγγειλα αλλα αφου βλεπω οτι ρωτατε, η παραγγελια αφορα 4 μπλουζες συγκροτημάτων απο Αγγλια και συγκεκριμένα από το Λονδίνο. Το πακέτο γράφει (θα το επιβεβαιώσω και οταν το λαβω), το περιεχομενο και εχει προπληρωμενο ΦΠΑ. Ξανα λεω, εμενα το ερωτημα μου ειναι γιατι ζητανε υπευθυνη δηλωση στην οποια να γραφω οτι δεν περιεχει μεσα συμπληρώματα διατροφής, φάρμακα ή καλλυντικά για προσωπική χρηση. Απο οτι καταλαβαινω λοιπον απο τις απαντησεις των 2 που εχουν απαντησει, ειναι συνηθες φαινομενο και το ζητανε για λογους ασφαλειας. Προφανως λοιπον εμενα απλως τοσα χρονια δεν μου ετυχε ποτε. 

Επεξ/σία από Μιχάλης Π
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...