Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απ' οσο εχω καταλαβει τα κινεζομαγαζα εχουν προσαρμοσει ΦΠΑ στις αγορες απο εκει, ακομη και ebay και aliexpress. Οποτε με αγορες κατω απο 150ευρω πληρωνουμε μονο τον ΦΠΑ. Αυτο το κομματι με τα 150 το αξιολογω σαν θετικο, ηταν αρκετα περιοριστικα τα 22ευρω που ειχαμε πριν για να μην μας ριξουν το 15αρικο.
Επισης σε δεμα που περιμενω απο Αγγλια, αυτοι εκει δεν εχουν παρει ειδηση και δεν βαζουν ΦΠΑ, μου λενε θα περασει τελωνειο και θα πληρωσεις εκει, ξερουν αραγε οτι εδω μας χτυπανε ενα εξτρα 15αρι για τον κοπο τους και θα με συμφαιρε να μου περασουν αυτοι τον ΦΠΑ;
Οταν λεω Αγγλια δεν εχει ολα τα πραγματα το amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, tornado είπε

spacer.png

εγω δεν εχω καταλαβει ακομη το πως θα μπορουμε να αποφυγουμε αυτα τα λοιπα εξοδα, για το ΦΠΑ οκ λογικο αλλά σε ολα τα υπολοιπα ειναι που χτυπανε αλυπητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή γιατι πλέον τα ελτα εφαρμόζουν και τα έξοδα εκτελωνιστών του νέου τιμολογίου, εννοείται για δέματα που δεν εχει πληρωθεί το φπα κατά την αγορά.

.

 

IMG_20210722_155724.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία από Aliexpress 14 Ιουνίου μια θήκη 5 ευρώ. Το στείλανε με PostNL.

1 Ιουλίου μπήκε Ελλάδα και επειδή κάποιοι γράφανε εδω πως μόνο αυτό μετράει και όχι αν μπήκε Ευρώπη (πχ Ολλανδία) πριν την 1/7, κατάλαβα πως θα χρεωθώ ΦΠΑ+το χαρτζιλίκι των ελτα δλδ περίπου €1 + €2,5.

Τελικά ευχάριστα τα νέα, μου το φερε σήμερα ο ταχυδρόμος και δεν πλήρωσα τίποτα.
 

Screenshot 2021-07-23 114046.png

20210723_103857.jpg

Επεξ/σία από dinosz750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Αφου πληρωνουμε ελληνικό ΦΠΑ, μήπως γίνεται να κόβουν και τιμολόγιο να τα περνάμε σε έξοδα εταιρίας?!?!!?!?

Ο νέος κανονισμός αφορά αποκλειστικά σε πωλήσεις προς τελικούς καταναλωτές, για να έχει χρεωθεί ΦΠΑ εννοείται ότι ΔΕΝ το αγοράζεις για επαγγελματική χρήση/εμπόριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, mezger είπε

Ο νέος κανονισμός αφορά αποκλειστικά σε πωλήσεις προς τελικούς καταναλωτές, για να έχει χρεωθεί ΦΠΑ εννοείται ότι ΔΕΝ το αγοράζεις για επαγγελματική χρήση/εμπόριο.

 

ΑΛΛΑ θα μετρανε για τις ηλεκτρονικες δαπανες στην εφορια; Κωδικο 49; Απο την στιγμη που πληρωνεις ΦΠΑ στο ελληνικο κρατος, δεν θα πρεπει να μετρανε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2021 στις 10:22 ΠΜ, matrixxx είπε

Τωρα λογικα θα χρεωθεις σιγουρα ΦΠΑ, τουλαχιστον. Να δουμε ομως και ποια θα ειναι η πορεια του γιατι εχει ενδιαφερον. 😛 

τελικά δεν πλήρωσα καθόλου Φ.Π.Α άβυσσος η ψυχή των Ε.Λ.Τ.Α 3 παραγγελίες από κίνα και μία  από Βουλγαρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Belial είπε

τελικά δεν πλήρωσα καθόλου Φ.Π.Α άβυσσος η ψυχή των Ε.Λ.Τ.Α 3 παραγγελίες από κίνα και μία  από Βουλγαρία. 

Δεν το ειχα πει σε σενα, ειναι δειγματοληπτικοι μαλλον οι ελεγχοι. Οπως ηταν παντα. Το ειχα πει στο μελος  dompred  το οποιο το εστειλε πισω για επαναδασμολογηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 ώρες πριν, Belial είπε

τελικά δεν πλήρωσα καθόλου Φ.Π.Α άβυσσος η ψυχή των Ε.Λ.Τ.Α 3 παραγγελίες από κίνα και μία  από Βουλγαρία. 

Δεν ξερω γιατι εισαι confused. Οταν κανουμε quote στα φορουμς, η απαντηση μας ειναι σε αυτο που λεει το quote. Ξαναδιαβασε ολη την "κουβεντα" (τα 2-3 σχολια), θα καταλαβεις, ειμαι σιγουρος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανένας τι σημαίνει το παρακάτω; Πήγε στο τελωνείο ή δεν πήγε; 
 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
21/7/2021, 16:51 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΗ
12/7/2021, 14:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
30/6/2021, 13:35 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
30/6/2021, 10:46 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
23/6/2021, 05:51 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...