Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
4 ώρες πριν, coyote2 είπε

ηρθε ευρώπη πριν τα νέα μέτρα. Πρώτα ουγγαρία και μετά Ελλάδα. Ηταν Ουγγαρία στις 15.6

Ελλαδα ποτε ηρθε, αυτο εχει σημασια. Για την ακριβεια ποτε περασε απο ΓΕΤΑ. Τιποτα αλλο δεν μετραει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2021 στις 9:17 ΜΜ, Mimisr21 είπε

The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed 

Τι σημαίνει αυτό;;;

Είναι report από το PostNL αυτό. Εμφανίζεται όταν το δέμα είναι στο PostNL sorting center στην Ολλανδία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, matrixxx είπε

Ελλαδα ποτε ηρθε, αυτο εχει σημασια. Για την ακριβεια ποτε περασε απο ΓΕΤΑ. Τιποτα αλλο δεν μετραει.

Δε το ξέρω αυτό που λες ότι τίποτα άλλο δε μετράει.... Κοιτάω πάντα ότι έχει περάσει από άλλη χώρα

Δες τι βλέπω στο tracking και πες μου τις παρατηρήσεις σου (είναι 2 πακέτα διαφορετικά, ήρθαν μαζί στο σπίτι)

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
16/6/2021, 10:24 ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
4/7/2021, 09:23 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
29/6/2021, 21:22 ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέβη κάτι περίεργο, λογικά θα έχει συμβεί και σε άλλους, απλά το παραθέτω:

Ξαφνική ειδοποίηση χθες το πρωί με SMS στο κινητό από τα ΕΛΤΑ για ένα μικρό πόστερ που είχα παραγγείλει και πληρώσει στις 16 Απριλίου, προς 1,10 €  μέσω eBay.... Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι με πληροφορούν στο SMS ότι το αντικείμενο έχει "φόρους και τέλη" 0,40 €... Επαναλαμβάνω, αγορασμένο στις 16 Απριλίου (προσωπικά είχα πιστέψει ότι δεν θα έρθει ποτέ αφού πέρασαν τόσοι μήνες) και έχοντας πληρώσει για αυτό 1,10 €... Ζητείται δηλαδή, πολλούς μήνες μετά την "φυσιολογική" του αποστολή, ένας ανύπαρκτος "φόρος" που ισοδυναμεί σχεδόν με τη μισή αρχική αξία του προϊόντος.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, frap73 είπε

Παίζει να στο εκτίμησαν 1.65€ και ζητούνε το ΦΠΑ 24%.

Πήγα και το παρέλαβα πριν λίγο, η απόδειξη αναγράφει ότι τα 0,40€ είναι φόρος τελωνείου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μαλλον εισαι ο πρωτος "παθων" (που γραφει στο θεμα) του νεου συστηματος που εφαρμοζεται απο 1-7-2021.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το aliexpress saver shipping ξέρει κανείς τίποτα ; Παρότι είναι πιο φθηνό από standard κάτι πακέτα που έχω παραγγείλει μέσα σε 12 μέρες έχουν φτάσει Ελλάδα μέσω Βουδαπέστης αλλά δεν φαίνονται στα ΕΛΤΑ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, visualizer είπε

Για το aliexpress saver shipping ξέρει κανείς τίποτα ; Παρότι είναι πιο φθηνό από standard κάτι πακέτα που έχω παραγγείλει μέσα σε 12 μέρες έχουν φτάσει Ελλάδα μέσω Βουδαπέστης αλλά δεν φαίνονται στα ΕΛΤΑ ..

Ολα απο κινα μια εβδομαδα κανουν και τρεις μηνες στα ελτα και τα τελωνεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ολα απο κινα μια εβδομαδα κανουν και τρεις μηνες στα ελτα και τα τελωνεια

Η αλήθεια αυτή είναι , περισσότερη καθυστέρηση υπάρχει εντός Ελλάδος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα αναφέρω και εγω μια πρόσφατη αγορά. Απο ebay αγορά 18/6 τελική τιμή 4,81 αποστολή από κίνα. Ελαβα ειδοποίηση 12/7 για συστημένο και με όλα αυτά που διάβαζα και εχω ακούσει νόμιζα ότι θα πληρώσω φόρο κ.τ.λ.π. 15/7 πήγα ταχυδρομείο το παρέλαβα και δεν μου ζήτησαν τίποτα. Πάντως μου έκανε εντύπωση που ήρθε σύντομα γιατί άλλες αγορές της λάμβανα συνήθως πάνω από 2 μήνες.

 

ebay.PNG

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται τα ΕΛΤΑ αναβαθμίζονται , να δούμε .Εμένα τελευταία φορά που έψαχνα ένα κολλημένο πακέτο πάντως μου έκανε εντύπωση που σήκωσαν τηλέφωνο ενημέρωσαν το κδμ και την επόμενη μέρα ήρθε . Προφανώς αυτό θα ήταν δεδομένο σε μια οργανωμένη επιχείρηση αλλά για τα ΕΛΤΑ όχι .. αφού συνήθως δεν σηκώνουν καν τηλ 👎.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ένα σετ ακοπα κλειδιά για τη μηχανη, αξίας 5.19usd έβαλαν φόρο 0.20ευρω.θα παραλαβω την τρίτη γιατί λείπω κ θέλω να δω πώς το υπολογισαν

Επεξ/σία από ravencord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...