Προς το περιεχόμενο

[Εξελιξη παραγγελιων] Παραλαβες παραγγελιων μεσω ΕΛΤΑ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/8/2021 στις 4:43 ΜΜ, ripmachineisback είπε

Καλησπέρα παρέλαβες τελικά? Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση από 20 Ιουλίου 

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
10/8/2021, 12:06 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
2/8/2021, 12:18 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
27/7/2021, 05:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
23/7/2021, 04:57 ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
21/7/2021, 16:51 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΔΕΝ ΑΦΙΧΘΗ
12/7/2021, 14:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
30/6/2021, 13:35 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
30/6/2021, 10:46 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
23/6/2021, 05:51 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω μηπως και ξερει κανεις.
Θυμαμαι παλιοτερα λεγαμε οτι τα βιβλια δεν εχουν φορουν ουτε εκτελωνισμο γιατι ειναι ελευθερη διακινηση ιδεων.
Εξακολουθει να ισχυει αυτο;
Με αγορα απο amazon.co.uk τι παιζει; Βλεπω οτι μαλλον δεν βαζει επιπλεον φορους. Τι θα κανουν τα ενδοξα ελληνικα ΕΛΤΑ;

Επεξ/σία από safridia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τα παιδια εκει κατω δουλευουν συνεχεια και δεν παιρνουν ανασα σας ξαναβαζω το δικο μου που βρισκεται πλεον στο τελικο σταδιο.

1036810071_.final.jpg.c2874b49d5e6607b3612db4ce02c1418.jpg

Γι αυτο θα σας παρακαλουσα ολους να μην αγχωνεστε γιατι εχουμε το καλυτερο ταχυδρομειο παγκοσμιου εμβελειας με το πιο εξιδεικευμενο προσωπικο που εργαζεται ακαταπαυστα για να ερχονται τα δεματα απ'ευθειας στα χερια σας , αυτη ειναι η αληθεια κυριοι & κυριες.

Το συγκεκριμενο δεμα για να το παραλαβω μου ζητηθηκε το ποσο των 5,5 ευρω το οποιο φυσικα με βαση τις ημερομηνιες που βλεπετε ολοι στο screenshot δεν εδωσα και ουτε προκειται να δωσω ποτε , προκειται για εναν ανεμιστηρα 140αρη τον οποιο μπορουν ολα τα παιδια εκει μεσα να παρουν απο ενα πηρουνι και να φανε απο ενα πτερυγιο , εγω μετα απ'αυτο εχω ολη την ευγενη καλοσυνη να τους κερασω και απο μια σοδα για καλυτερη χωνεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, triplex1 είπε

Επειδη τα παιδια εκει κατω δουλευουν συνεχεια και δεν παιρνουν ανασα σας ξαναβαζω το δικο μου που βρισκεται πλεον στο τελικο σταδιο.

1036810071_.final.jpg.c2874b49d5e6607b3612db4ce02c1418.jpg

Γι αυτο θα σας παρακαλουσα ολους να μην αγχωνεστε γιατι εχουμε το καλυτερο ταχυδρομειο παγκοσμιου εμβελειας με το πιο εξιδεικευμενο προσωπικο που εργαζεται ακαταπαυστα για να ερχονται τα δεματα απ'ευθειας στα χερια σας , αυτη ειναι η αληθεια κυριοι & κυριες.

Το συγκεκριμενο δεμα για να το παραλαβω μου ζητηθηκε το ποσο των 5,5 ευρω το οποιο φυσικα με βαση τις ημερομηνιες που βλεπετε ολοι στο screenshot δεν εδωσα και ουτε προκειται να δωσω ποτε , προκειται για εναν ανεμιστηρα 140αρη τον οποιο μπορουν ολα τα παιδια εκει μεσα να παρουν απο ενα πηρουνι και να φανε απο ενα πτερυγιο , εγω μετα απ'αυτο εχω ολη την ευγενη καλοσυνη να τους κερασω και απο μια σοδα για καλυτερη χωνεψη.

σου ήρθε σχετικά γρήγορα,έχω παραλάβει ένα δικό μου σε 186 ημέρες LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiotv είπε

σου ήρθε σχετικά γρήγορα,έχω παραλάβει ένα δικό μου σε 186 ημέρες LoL

Αν εισαι εκει κοντα τους σε αφησαν για το τελος , πρωτα εξυπηρετουν τις μακρινες περιοχες.

 

the-mask-jim-carrey.gif.3fa508de5d465422c0115cbbdba50f30.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο εμενα,
Σε παρομοια φαση και εγω.
Στις αρχες του Ιουλίου παράγγειλα απo aliexpress κατι πλήκτρα για πληκτρολόγιο.


αξια αντικειμένου 8,99usd, shipping fees 7.76usd και tax 4.02usd. Συνολο 20.77 usd.


Το αντικείμενο γραφεί οτι ήρθε απο Ουγκαρια και οχι Κινα, και εχει καθυστερήσει αρκετα. Τώρα γραφει οτι είναι προς εκτελωνισμό.
Γνωρίζετε αν θα πληρώσω κάτι επιπλέον για αυτο? Ευχαριστώ
 

image.png.9c2ba7630cb71dac5f8173e2b7d7c960.png

11 λεπτά πριν, kavroulis είπε

Καλησπερα και απο εμενα,
Σε παρομοια φαση και εγω.
Στις αρχες του Ιουλίου παράγγειλα απo aliexpress κατι πλήκτρα για πληκτρολόγιο.


αξια αντικειμένου 8,99usd, shipping fees 7.76usd και tax 4.02usd. Συνολο 20.77 usd.


Το αντικείμενο γραφεί οτι ήρθε απο Ουγκαρια και οχι Κινα, και εχει καθυστερήσει αρκετα. Τώρα γραφει οτι είναι προς εκτελωνισμό.
Γνωρίζετε αν θα πληρώσω κάτι επιπλέον για αυτο? Ευχαριστώ
 

image.png.9c2ba7630cb71dac5f8173e2b7d7c960.png

εδω η αποδειξη απο alieexpress δειχνει οτι εχουν βαλει 24% vat:

https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000021915&knowledge=1060863305&language=en

image.png.e574a0ec7e12a8de94744e478cd318cf.png

Επεξ/σία από kavroulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκε κανείς άκρη, αφού έχουμε πληρώσει ΦΠΑ, πως κάνουμε ένσταση αφού μας ζητάνε να πληρώσουμε πάλι φπα + έξοδα εκτελωνισμου? 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kavroulis είπε

Καλησπερα και απο εμενα,
Σε παρομοια φαση και εγω.
Στις αρχες του Ιουλίου παράγγειλα απo aliexpress κατι πλήκτρα για πληκτρολόγιο.


αξια αντικειμένου 8,99usd, shipping fees 7.76usd και tax 4.02usd. Συνολο 20.77 usd.


Το αντικείμενο γραφεί οτι ήρθε απο Ουγκαρια και οχι Κινα, και εχει καθυστερήσει αρκετα. Τώρα γραφει οτι είναι προς εκτελωνισμό.
Γνωρίζετε αν θα πληρώσω κάτι επιπλέον για αυτο? Ευχαριστώ
 

image.png.9c2ba7630cb71dac5f8173e2b7d7c960.png

εδω η αποδειξη απο alieexpress δειχνει οτι εχουν βαλει 24% vat:

https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000021915&knowledge=1060863305&language=en

image.png.e574a0ec7e12a8de94744e478cd318cf.png

Η λογική λέει ότι πάνε να σου ξαναχρεώσουν εκτελωνισμό και ΦΠΑ, γιατί κανονικά θα έπρεπε να δεις 'έξοδος από Κ.Α.Τ.', αν ήταν όλα ΟΚ. Θα σου έλεγα στείλε άμεσα την παραγγελία σε printscreen (να φαίνεται το tracking number), καθώς και τα στοιχεία πληρωμής της παραγγελίας (όπου και εκεί φαίνεται ότι πληρώθηκε ΦΠΑ και η παραγγελία αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο tracking number) και δώσε στο τελωνείο και το IOSS number του Aliexpress, που είναι IM5280002556

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Η λογική λέει ότι πάνε να σου ξαναχρεώσουν εκτελωνισμό και ΦΠΑ, γιατί κανονικά θα έπρεπε να δεις 'έξοδος από Κ.Α.Τ.', αν ήταν όλα ΟΚ. Θα σου έλεγα στείλε άμεσα την παραγγελία σε printscreen (να φαίνεται το tracking number), καθώς και τα στοιχεία πληρωμής της παραγγελίας (όπου και εκεί φαίνεται ότι πληρώθηκε ΦΠΑ και η παραγγελία αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο tracking number) και δώσε στο τελωνείο και το IOSS number του Aliexpress, που είναι IM5280002556

Ξερεις που ακριβως πρεπει να τα στειλω?

βρηκα αυτα τα email: 

[email protected] 

[email protected]

 

Τελικα εστειλα εμαιλ με αυτα που μου ειπες στο [email protected]Σε ευχαριστω πολυ!

 

Επεξ/σία από kavroulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζάμπα στέλνουμε μέιλ στο ΓΕΤΑ,δεν μπορούν να κάνουν κάτι για αυτά τα δέματα που είναι σε αναμονή τελωνειακής εκκαθάρισης, δείτε την απάντηση που μου έστειλαν για ένα δικό μου που βρίσκεται σ'αυτη την κατάσταση εδώ και έναν μήνα.

Καλημέρα σας,

Δυστυχώς, το δέμα σας δεν έχει εισαχθεί ακόμα στο σύστημα εκτελωνισμού, συνεπώς η υπηρεσία μας δεν δύναται ακόμα να λάβει ενέργειες με κανέναν τρόπο, σύμφωνα με τις αρμοδιότητές της. Θα πρέπει να περιμένετε μέχρι να εισαχθεί στο σύστημα προς τελωνειακό έλεγχο/εκτελωνισμό, διαδικασία που δεν επιδέχεται παρεμβάσεων μιας και τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας των ταχυδρομικών containers/σάκων.  Παρακαλούμε επαναλάβετε την επικοινωνία μαζί μας ξανά όταν δείτε αλλαγή στο tracking status του δέματός σας https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc ή επικοινωνήστε με το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ (τηλ. 210 3353100, 800 11 82000).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, radiotv είπε

τζάμπα στέλνουμε μέιλ στο ΓΕΤΑ,δεν μπορούν να κάνουν κάτι για αυτά τα δέματα που είναι σε αναμονή τελωνειακής εκκαθάρισης, δείτε την απάντηση που μου έστειλαν για ένα δικό μου που βρίσκεται σ'αυτη την κατάσταση εδώ και έναν μήνα.

Καλημέρα σας,

Δυστυχώς, το δέμα σας δεν έχει εισαχθεί ακόμα στο σύστημα εκτελωνισμού, συνεπώς η υπηρεσία μας δεν δύναται ακόμα να λάβει ενέργειες με κανέναν τρόπο, σύμφωνα με τις αρμοδιότητές της. Θα πρέπει να περιμένετε μέχρι να εισαχθεί στο σύστημα προς τελωνειακό έλεγχο/εκτελωνισμό, διαδικασία που δεν επιδέχεται παρεμβάσεων μιας και τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας των ταχυδρομικών containers/σάκων.  Παρακαλούμε επαναλάβετε την επικοινωνία μαζί μας ξανά όταν δείτε αλλαγή στο tracking status του δέματός σας https://www.elta.gr/el-gr/tabid/93/?qc ή επικοινωνήστε με το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ (τηλ. 210 3353100, 800 11 82000).

 

Πάντως μόλις έστειλα mail στο Γ.Ε.Τ.Α., για δέμα μου που έχει πληρώσει ΦΠΑ, αλλά πάει για εκτελωνισμό!!! Tracking number UU206244633CN. Ότι και αν γίνει, θα ενημερώσω

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2021 στις 2:41 ΜΜ, steliosdim είπε

Καλησπερα σας, αυτη η παρανοια εχει συμβει και σε καποιον αλλον?
1899865502__Viber_2021-08-06_13-48-58.jpg.a1b2bbc9417115150768556258dc00f2.jpg

ASD.png.621fe5d9986dd668f596b36859a059ce.png

 

Ανταπτορακι το αγορασα 1.51 και για να το παραλαβω μου χρεωσαν τελωνειο στα 3.39€!!

Συνολική χρέωση 4,90€

και η συσκευασια δεν ειχε καν ανοιχτει μονο κολλησαν αυτοκολλητο επανω

καλα είσαι... προσωπικα απο μεσα προς τέλος μαιου ειχα παραγγειλει ενα παπαρακι αξιας 0,71 ευρω και με πηραν τις προάλλες να πληρωσω 2,95 για να το παραλάβω (στην ελλάδα έχει 3,5 κ αλλα τοσα μεταφορικα οποτε προτιμησα το κινεζο μιας και ειπα μαιος ειναι δε νομιζω να το σταματησουν). Τους ειπα να το φάνε... Η κοπέλα ηταν απελπισμένη απο τις πολλες επιστροφές (όλα αυτα επιστρέφουν στον αποστολέα)

 

για εμενα κακως το παρελαβες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστειλα κι εγώ μέιλ στο ΓΕΤΑ για τρία πακέτα που γράφουν ότι είναι προς εκτελωνισμό ενώ έχει πληρωθεί ο ΦΠΑ. Επισύναψα τα invoices και σκρινσοτς όπου φαίνεται σε ποιο invoice αντιστοιχει το καθε tracking number, και αναμένω.

Αν μου απαντήσουν, θα σας ενημερώσω. Πάντως μονάχα ένα δέμα μέχρι στιγμής δείχνει να μην πέρασε από ΓΕΤΑ και να πήγε κατευθείαν προς παράδοση. Ένα στα τέσσερα, δηλαδή! Για να δούμε αν με τα μέιλ θα αλλάξει κάτι.

Επεξ/σία από Tulipbaek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εντυπωση οτι εκανε αναστροφη και γυρναει πισω γιατι δεν ηθελε να μπει στο αεροπλανο.

947875041_.jpg.0037f4afb93855ea89b7f59de8eade79.jpg

1153245387_Screenshot2021-08-18.png.fddbc0efd8de4b48a291f291cf753bf3.png

μου θυμιζει εκεινη την σειρα με τον γιαγκο δρακο πως τον λεγανε που επαιζε 100000 επεισοδια.

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...