Προς το περιεχόμενο

Νεος πινακας - ερωτηση για ηλεκτρολογο


Xejolontas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kostika80 είπε

Σαν ηλεκτρολόγος με 18 χρόνια πείρας μπορώ να πω το εξής. 

1.Τα υλικά αυτά τα έχω δει ,αλλά δεν τα χρησιμοποιώ ούτε συνιστώ σε κάποιον επειδή είναι αρκετά φτηνά τα Legrand, Hager, ABB,Schneider πού είναι δοκιμασμένα για πάρα πολλά χρόνια. 

2.Υπαρχει στον πίνακα σίγουρα ένα θέμα, όλες οι ασφάλειες είναι 16αρες και των φώτων πού αυτή έπρεπε να είναι 10Α αυτό μου δείχνει πώς και άλλες γραμμές με καλώδιο 1,5 mm2 είναι ασφαλισμένες 16αμπερες ασφάλειες, να δεν θα πέφτουν, αλλά θα καίγονται οι πρίζες. 

1. Σχετικά με το κόστος, αλλαγή του πίνακα κυμαίνεται 200~250€,αλλά όχι με αυτό το υλικό, όσο για τις 3 ώρες εργασίας είναι νορμάλ. 

1) ενας πινακας πλαστικος που κανει 25 ευρω, περιλαμβανει και τις μεταλικη βαση κλεμων ή τις βαζει εξτρα ο ηλεκτρολογος? και τις πληρωνει εξτρα ο πελατης?

2) ο παλιος πινακας ειναι εδω https://ibb.co/4FkTfcH

Επεξ/σία από Xejolontas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάρες ουδέτερου και γειώσεις σε καινούργιο πίνακα είναι πάντα μέσα επειδή είναι εξάρτημα ρου πίνακα και χωρίς αυτές δε γίνεται σωστή η εγκατάσταση τουλάχιστον στα επώνυμα είναι μέσα πάντα 

Μόλις τώρα, kostika80 είπε

του

 

Στην φώτο είναι ο καινούργιος η ο προηγούμενος,πίνακες υπάρχουν διαφόρων διαστάσεων και έπρεπε να καλυφτεί όλο αυτό το χαλί 

 

Α, sorry είναι ο παλιός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας τα δικά του.

Εχουμε και λέμε.

Το υλικό είναι για τα μπάζα και τα όρια που δουλεύει είναι σε ένα 20% του υλικού εκτός πραγματικότητας.

Αν ασφαλίσεις 1,5αρι καλώδιο με 16αρα ασφάλεια......δεν καίγεται η πρίζα ηλεκτρολογε που το έγραψες πιο πριν. Τον αγωγό ασφαλιζεις.

Υπάρχουν κάποιες σειρές πλαστικών πινάκων (hager συγκεκριμένα) που εδώ και 3 μήνες έρχονται. ......... Χωρίς μπάρα ουδέτερου μέσα και την αγοράζεις ξεχωριστά. Ο ίδιος πίνακας με τον ίδιο κωδικό μέχρι πριν 3 μήνες ερχόταν με την μπάρα μέσα στο κουτί. Μπάρα γειωσεων είναι μέσα κανονικά.

Θεωρώ αδύνατο να έχουν περάσει ακόμα και στο φωτισμό 2,5αρια καλώδια. Οπότε απλά έχει δώσει σε 1,5αρια από 16αρα ασφάλεια. 

Να ρωτήσω αν έστω μέτρησε αν έχεις γείωση? Είναι παλιό σπίτι; Έχει ξύλινα πατώματα? Τι ρωτάω τώρα.....

 

Το θέμα σου εδώ αδερφέ δεν είναι ότι σου έπιασε τον ποπουδακο για κινεζικές χαμηλής ποιότητας και εκτός στάνταρ υλικού, αλλά το κατά πόσο επικίνδυνο είναι όλο αυτό που έχει γίνει εκεί πέρα.

Φώναξε ένα ηλεκτρολόγο, σκάσε ένα 50αρικο για να κοιμάσαι ήρεμος. Με ρεύμα και νερά δεν κάνεις παιχνίδια. Το ένα σκοτώνει το άλλο κοστίζει.

Κόστος εγκατάστασης για αυτόν τον πίνακα με αυτά τα υλικά (όχι ότι θα τα ακουμπαγα πότε). 130 ευρώ.

Αν είσαι κοντά Αγία, έρχομαι και τσάμπα μόνο και μόνο γιατί επειδή το είδα είμαι υποχρεωμένος να το φτιάξω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ το off topic μου επειδή το είχα και σε προηγούμενο θέμα απορία. Αυτό που λέτε ότι η ασφάλεια εξαρτάται από τη διάμετρο του καλώδιο ισχύει και για το βρετανικό πρότυπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απλά έχει δώσει σε 1,5αρια καλώδια από 16αρα ασφάλεια το λέω ειρωνικά. Αν δεν έγινα κατανοητός συγνώμη.

Για την πρίζα που θα κάει επειδή ασφαλιζεις 1,5αρι καλώδιο με 16αρα ασφάλεια.... Ναι στο τέλος η πρίζα θα κάει λόγω κακής επαφής. Πριν γίνει αυτό όμως θα έχει γκαγκανιασει ο χαλκός θα έχει αλλάξει χρώμα και θα γίνει πιο κόκκινος και πιο σκληρός, και η μόνωση θα γίνει σκληρή και σε κάποια σημεία θα κάει (συνήθως κοντά σε σημείο επαφής δηλαδή στην πρίζα). Λόγω της καλής επαφής και της θερμότητας στο τέλος θα κάει και η πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, thn είπε

Ο καθένας τα δικά του.

Εχουμε και λέμε.

Το υλικό είναι για τα μπάζα και τα όρια που δουλεύει είναι σε ένα 20% του υλικού εκτός πραγματικότητας.

Αν ασφαλίσεις 1,5αρι καλώδιο με 16αρα ασφάλεια......δεν καίγεται η πρίζα ηλεκτρολογε που το έγραψες πιο πριν. Τον αγωγό ασφαλιζεις.

Υπάρχουν κάποιες σειρές πλαστικών πινάκων (hager συγκεκριμένα) που εδώ και 3 μήνες έρχονται. ......... Χωρίς μπάρα ουδέτερου μέσα και την αγοράζεις ξεχωριστά. Ο ίδιος πίνακας με τον ίδιο κωδικό μέχρι πριν 3 μήνες ερχόταν με την μπάρα μέσα στο κουτί. Μπάρα γειωσεων είναι μέσα κανονικά.

Θεωρώ αδύνατο να έχουν περάσει ακόμα και στο φωτισμό 2,5αρια καλώδια. Οπότε απλά έχει δώσει σε 1,5αρια από 16αρα ασφάλεια. 

Να ρωτήσω αν έστω μέτρησε αν έχεις γείωση? Είναι παλιό σπίτι; Έχει ξύλινα πατώματα? Τι ρωτάω τώρα.....

 

Το θέμα σου εδώ αδερφέ δεν είναι ότι σου έπιασε τον ποπουδακο για κινεζικές χαμηλής ποιότητας και εκτός στάνταρ υλικού, αλλά το κατά πόσο επικίνδυνο είναι όλο αυτό που έχει γίνει εκεί πέρα.

Φώναξε ένα ηλεκτρολόγο, σκάσε ένα 50αρικο για να κοιμάσαι ήρεμος. Με ρεύμα και νερά δεν κάνεις παιχνίδια. Το ένα σκοτώνει το άλλο κοστίζει.

Κόστος εγκατάστασης για αυτόν τον πίνακα με αυτά τα υλικά (όχι ότι θα τα ακουμπαγα πότε). 130 ευρώ.

Αν είσαι κοντά Αγία, έρχομαι και τσάμπα μόνο και μόνο γιατί επειδή το είδα είμαι υποχρεωμένος να το φτιάξω. 

Το ότι ασφαλείζεις αγωγό είναι το μόνο σίγουρο, αλλά πολλές φορές που το έχω δει με τα μάτια μου καίγονται οι πρίζες και κουράζεται ο χαλκός κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου, όσο σε θέμα να βοηθήσω την κατάσταση πρόθυμος και εγώ αν είναι κάπου κοντά εγώ είμαι Καλλιθέα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Son^Goku είπε

Να κάνω και εγώ το off topic μου επειδή το είχα και σε προηγούμενο θέμα απορία. Αυτό που λέτε ότι η ασφάλεια εξαρτάται από τη διάμετρο του καλώδιο ισχύει και για το βρετανικό πρότυπο;

Για όλα. Ασφαλιζεις την ένταση που μπορεί να αντέξει ο αγωγός.

Το ίδιο είναι σε αυτοκίνητα, σκάφη, και γενικά όπου έχεις τζιζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πινακας εχει θεματα επικινδυνοτητας μακροχρονια.

Οπως εγραψε και ο thn οι ασφαλειες φωτισμου δεν επρεπε να ειναι 16αρες, αλλα 10αρες.

Επισης υπαρχει θεμα σε θερμοσιφωνα και κουζινα. Οι ασφαλειοδιακοπτες φαινεται να ειναι βαλμενοι αναποδα.

Δεν ξερω τι ειδε με το 2,5αρι στην κουζινα,αλλα αν ειδε οντως 2,5αρι και του εβαλε 20αρα ασφαλεια και στον θερμοσιφωνα την 25αρα επειδη βαριοταν να αγορασει σωστες ασφαλειες ειναι απαραδεκτος...

Σα δουλεια ειναι εντελως στο ποδαρι...Τα υλικα ειναι μαπα.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνεχίσω. Ειδικά σε παλιά σπίτια πρέπει να ελέγχεται η ποιότητα της κεντρικής γείωσης.

Ειδικά σε παλιά σπίτια, γαρ πριν το 80, με ξύλινα πατώματα δηλαδή τα γνωστά παρκέ, δεν περνάγανε στις πρίζες αγωγό για γείωση. Ήταν κακός αγωγός το πάτωμα και καλά ήσουν ασφαλής αν ακουμπαγες μεταλλική συσκευή με διαρροή. Βέβαια αν με το άλλο χέρι ακουμπαγες το καλοριφέρ....

Σε αυτά τα σπίτια ο ηλεκτρολόγος πρέπει να περάσει ισοδύναμα καλώδια για γείωση. Άρα αν η πρίζα έχει 1,5αρια θέλει 1,5αρι γείωση. Αν 2,5αρι, 2,5αρι γείωση. Ποιος τα κάνει αυτά ή ποιος τα πληρώνει είναι ένα θέμα.

Αλλά έχουμε την μάστιγα του 50 ευρώ το πιστοποιητικό και μάλιστα χωρίς έλεγχο. Εδώ τα δίνουν σε σπίτια που δεν έχουν καν διαφορικό ρελέ. Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω η να κλαίω.

Ούτε ξέρω πόσες φορές πάω για μια βλάβη και χάνω μια μέρα για να διορθώσω τα απίστευτα και επικίνδυνα που βρίσκω. Πληρώνομαι? Όχι. Μπορώ ή μάλλον επιτρέπεται να το αφήσω έτσι?

Οι ασφάλειες για κουζίνα και θερμοσίφωνες είναι σκέτες ασφάλειες. Κωδικό βλέπω σκέτο C  εκτός και αν έχουν άλλη κωδικοματολογια, και στο σχέδιο επάνω τους εγώ βλέπω μόνο ασφάλιση.

Απλά θα χαλάσουν λίγο πιο γρήγορα από το σπινθιρισμο ειδικά του θερμοσίφωνες.

Σορρυ για τα λάθη αλλά βαριέμαι να διορθώνω τα λάθη του t9

Δεν έχω καταλάβει το ρελέ δίπλα στο λαμπάκι του νυχτερινού με τις 2 N/O επαφές τι κάνει και που δίνει. Οπλίζει μόνο με νυχτερινό και δίνει που; Θερμαντικό σώμα;

25αρα στο θερμοσίφωνα? Είναι δυνατόν;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...