Προς το περιεχόμενο

OnePlus 9 Pro Review – Όχι το άλμα που περιμέναμε


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Giorgos17589 είπε

Γνωμη μου... Αν δν ειχε προηγηθει η τοσο μεγαλη διαφήμιση για την συνεργασια με την Hasselblad απο την ιδια την oneplus και απλα εβγαζαν το κινητό οπως καθε χρονο κ ελεγαν παρτε δειτε το... Τα σχολια θα ηταν πολυ καλυτερα... 

Οχι γιατι παλι θα ξενερωνε κοσμο με την τιμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JcD είπε

Σε δύο μήνες θα κάνουμε την σύγκριση όχι τώρα που μόλις βγήκε, κάνα τετρακοσαρι διαφορά θα έχουν!

Σωστός, και για να ενισχύσω αυτό που είπες, ήδη τα 280€ είναι τεράστια διαφορά... πάνω από το Μ.Ο. χρημάτων που οι περισσότεροι θα διαθέσουν για κινητό! Οπότε μην τρελαθούμε, οποίος θέλει να διαθέσει 280€ παραπάνω για μια μικρή διαφορά στην κάμερα, be my guest. Η τιμή όμως είναι λογικότατη για αυτά που προσφέρει (για βάλτε ότι ΠΕΡΙΕΧΕΙ και τον 65w φορτιστή!). Και αν δείτε reviews για την κάμερα με φωτογραφίες δίπλα δίπλα, σε αρκετά σενάρια (ειδικά νύχτα) είναι καλύτερη από του iPhone 12 και σε κάποια λιγότερα βέβαια, καλύτερη του s21 ultra. Οπότε τα ζυγίζεις και επιλέγεις, αλλά ότι και να λένε εδώ μέσα, τα 280€ είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ διάφορα. Εγώ θα το αγοράσω το 9 pro με το καλό, και με τη διαφορά θα αγοράσω όχι 1, αλλά 2 OnePlus watch να δώσω και το ένα δώρο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eemix είπε

Έχοντας το P40 pro με GMS νομίζω, ότι είναι  το πιο ολοκληρωμένο all around κινητό. Ποιότητα σε όλα τα επίπεδα

Μιλαμε για περσινη ναυαρχιδα

-χωρις στερεο ηχεια,

-με kirin990 που ειναι συνολικα χειροτερος απο τον περσινο exynos(ο οποιος και αυτος δεν ηταν οτι το καλυτερο).Δεν κανει για παραδειγμα για παιχνιδια.

- nanoSD γιατι....huawei(για τους περισσοτερους στην ουσια ειναι σαν να μην εχει καθολου υποστηριξη SD καρτας)

-και σε μπαταρια,ταχυφορτιση και hz οθονης ο ανταγωνισμος προσφερει παραπανω πραγματα πλεον.

Το P40pro ειναι ενα φανταστικο καμερο τηλεφωνο κυριως στο κομματι της φωτογραφιας.

Αυτο δεν το κανει το πιο ολοκληρωμενο all around κινητο ομως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Evangelos1 είπε

Σωστός, και για να ενισχύσω αυτό που είπες, ήδη τα 280€ είναι τεράστια διαφορά... πάνω από το Μ.Ο. χρημάτων που οι περισσότεροι θα διαθέσουν για κινητό! Οπότε μην τρελαθούμε, οποίος θέλει να διαθέσει 280€ παραπάνω για μια μικρή διαφορά στην κάμερα, be my guest. Η τιμή όμως είναι λογικότατη για αυτά που προσφέρει (για βάλτε ότι ΠΕΡΙΕΧΕΙ και τον 65w φορτιστή!). Και αν δείτε reviews για την κάμερα με φωτογραφίες δίπλα δίπλα, σε αρκετά σενάρια (ειδικά νύχτα) είναι καλύτερη από του iPhone 12 και σε κάποια λιγότερα βέβαια, καλύτερη του s21 ultra. Οπότε τα ζυγίζεις και επιλέγεις, αλλά ότι και να λένε εδώ μέσα, τα 280€ είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ διάφορα. Εγώ θα το αγοράσω το 9 pro με το καλό, και με τη διαφορά θα αγοράσω όχι 1, αλλά 2 OnePlus watch να δώσω και το ένα δώρο...

Μα δεν είναι 280, βάλε φορτιστή 65αρι, βάλε θήκη που αγοράζουμε έτσι κι αλλιώς, δεν ξέρω αν έχει και κάποια προστασία στην οθόνη, πάνω από 300 είναι ήδη και σε δύο μήνες θα είναι πολύ παραπάνω. Η ταχεία φόρτιση σε σώζει πολλές φορές, το iphone έχει μείνει πίσω σε αυτόν τον τομέα όπως και στην οθόνη, το s21 έχει θέματα throttling με τον επεξεργαστή, η καλύτερη επιλογή είναι τώρα κατ'εμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τιμη πανω απο 500-600 ευρω πας καρφι για iphone, αντε στο τσακιρ κεφι σε κανενα samsung που πεταει στρακες. Απο εκει και περα τερμα. Ολα τα αλλα ειναι για να εχουμε να λεμε. Καλα και χρυσα ολα τα αλλα, ομως οταν ειναι να βγει το παραδακι απο την τσεπη ζεστο ζεστο το ματι παει αλλου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

kirin990 που ειναι συνολικα χειροτερος απο τον περσινο exynos(ο οποιος και αυτος δεν ηταν οτι το καλυτερο).Δεν κανει για παραδειγμα για παιχνιδια

Τεράστιο λάθος και παραπληροφορηση. Ο kirin είναι ο καλύτερος για gaming σε Android, σου το λέω εγώ που έχω αλλάξει όλες τις ναυαρχίδες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οχι γιατι παλι θα ξενερωνε κοσμο με την τιμη του.

Πλεον εχουμε φτασει σε σημειο να θεωρειται και.... Φτηνο.. Στην κατηγορια του... Απο περσι ηδη... Οποτε αυτο δν προκειται να αλλαξει... Αρα συνηθιζεται το ξενερωμα... Κακως βεβαια αλλα δν μπορεις ν κανεις κ αλλιως. Με τις τιμες π εχουν φτασει τα κινητα... Τ καλυτερο ειναι να παιρνεις περσινη ναυαρχιδα.... Εγω πηρα το oneplus 8 pro πριν 2 εβδομαδες... Και το p30 pro τ χα παρει τον ιουνιο.. Δλδ ενα χρονο και κατι μετα που βγηκε. 

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Μιλαμε για περσινη ναυαρχιδα

-χωρις στερεο ηχεια,

-με kirin990 που ειναι συνολικα χειροτερος απο τον περσινο exynos(ο οποιος και αυτος δεν ηταν οτι το καλυτερο).Δεν κανει για παραδειγμα για παιχνιδια.

- nanoSD γιατι....huawei(για τους περισσοτερους στην ουσια ειναι σαν να μην εχει καθολου υποστηριξη SD καρτας)

-και σε μπαταρια,ταχυφορτιση και hz οθονης ο ανταγωνισμος προσφερει παραπανω πραγματα πλεον.

Το P40pro ειναι ενα φανταστικο καμερο τηλεφωνο κυριως στο κομματι της φωτογραφιας.

Αυτο δεν το κανει το πιο ολοκληρωμενο all around κινητο ομως.

Να σχολιασω μονο στα εξης... Οτι ναι οκ nano sd... Ακριβη... Αλλα υπάρχει η επιλογη... Καμια αλλη εταιρια πλέον δεν σου δινει επιλογη για επεκταση μνημης... Οποτε προσωπικα θα το εβαζα στα θετικα το συγκεκριμενο.Επισης η μπαταρια...βγαζει διημερο για πλακα... Μην κοιτας την χωρητικότητα... Ειναι τέτοιο το optimization στα huawei που με μπαταρια των 4200 κρατανε μιση μερα παραπανω απο ενα xiaomi με 5000 ξερω γω... Επισης σε ταχυφορτιση.. 40watt εχει νταξει... 😛.... Το 60 τι 40...ασε που προσωπικα εγω φορτιζω τα κινητα μου με 10watt να μην στρεσαρω καν τη μπαταρια... Επισης για τον kirin 990....δεν υπαρχει παιχνίδι να μην μπορει να παίξει... Μπορει να βγαζει χειροτερα σκορ στο αντουτου απο τον exynos  πχ που ειπες.... Αλλα μονο εκει... Σε τετοιο επιπεδο ακομα και προπέρσινοι επεξεργαστες.. Πχ snap 855...παιζουν τα παντα.... Εδω  το κανουν κατι snap 730G ξερω γω.... Δν προκειται να αντιμετωπισεις ποτε πρόβλημα σε παιχνιδια με τετοιους επεξεργαστες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίμενα αυτό το review προκειμένου να δω αν τελικά έκανα καλά που κατέληξα στο S21 ULTRA. Η καλή φωτογραφία είναι το σημαντικότερο κομμάτι για μένα σε μια σύγχρονη ναυαρχίδα και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τo s21 μου. Δεδομένου ότι οι αλγόριθμοι των iPhones έχουν χάσει τον μπούσουλα από την ωραιοποίηση στις φωτογραφίες και η Huawei δεν παίζει πλέον λόγο των γνωστών θεμάτων το 1Plus και το S21 ήταν οι ποιο πιθανές επιλογές για εφέτος. Περίμενα το κάτι παραπάνω από την συνεργασία 1Plus και Hasselblad αλλά τελικά οι διαρροές είχαν δίκιο, η συνεργασία δεν είχε ουσιαστικό αντίκτυπο. Και για κάτι ουσιαστικό εννοούμε ένα φακό π.χ. σε μία τουλάχιστον κάμερα σχεδιασμένο και υλοποιημένο από την Hasselblad. Αφού αυτό δεν έγινε και δεν προστέθηκε και οπτική σταθεροποίηση μιλάμε για ένα εξαιρετικό μεν smartphone αλλά κατώτερο των προσδοκιών. Παρεμπίπτοντος επειδή βλέπω ποlλούς και κράζουνε τον Exynos στο S21 να τους ενημερώσω ότι αν δεν κάθονται να μετρήσουν fps με κάποιο πρόγραμμα δεν πρόκειται να δούνε καμία διαφορά από τα μοντέλα με τον 888 ενώ η διαχείριση ενέργειας που κάνει είναι ασύλληπτη. Βγάζει 2 μέρες άνετα με ανοικτό το wifi το bluetooth και την μία κάρτα SIM. Με τις δύο SIM ενεργοποιημένες βγάζει άνετα μιάμιση μέρα. Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο εδώ και πολλά πολλά χρόνια. 

Επεξ/σία από anax111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Giorgos17589 είπε

η μπαταρια...βγαζει διημερο για πλακα... Μην κοιτας την χωρητικότητα... Ειναι τέτοιο το optimization στα huawei που με μπαταρια των 4200 κρατανε μιση μερα παραπανω απο ενα xiaomi με 5000 ξερω γω...

Επισης σε ταχυφορτιση.. 40watt εχει νταξει... 😛.... Το 60 τι 40...ασε που προσωπικα εγω φορτιζω τα κινητα μου με 10watt να μην στρεσαρω καν τη μπαταρια...

Επισης για τον kirin 990....δεν υπαρχει παιχνίδι να μην μπορει να παίξει... Μπορει να βγαζει χειροτερα σκορ στο αντουτου απο τον exynos  πχ που ειπες.... Αλλα μονο εκει... 

Δεν ειναι θεμα optimization,αλλα emui.

Huawei’s EMUI Android operating system has always had aggressive battery saving algorithms. The thinking is that, when you close the screen, you do not need most apps to run in the background, and Huawei kills them so that they do not consume energy.

Περαν αυτου,εχει και χαμηλοτερη καταναλωση απο πλευρας οθονης.

πχ 

p40pro 6.58 ιντσες οθονη 90hz αναλυση 2640x1200  4200mah μπαταρια

S20+ 6.7ιντσες οθονη 120hz αναλυση 3200x1440 4500mah μπαταρια

Για την ταχυφορτιση,δεν λεω οτι τα 40Watt ειναι λιγα.

Απλα ειναι μια απο τις εταιρειες(μαζι με oneplus)που παλιοτερα πουλαγαν μουρη για την γρηγορη τους φορτιση οπως και για τις μεγαλες μπαταριες που εβαζαν πανω απο 4000mah απο p20pro και μετα,αλλα τον τελευταιο καιρο στις μπαταριες και στην ταχυφορτιση εχει μεινει στασιμη(μικροτερη μπαταρια το mate40pro απο το mate30pro πχ).

Για τον Kirin επειδη δεν εγινα μαλλον κατανοητος.Το θεμα δεν ειναι μονο εαν σηκωνει ενα παιχνιδι,αλλα να μπορει να το τρεχει πολυ καλα και στα 90hz που εχει η οθονη(ή και σε emulators που ενδιαφερει κοσμο). Ειναι κατι που καλως ή κακως η Oneplus και γενικα οι snapdragon ειχαν το πανω χερι. Ξερω οτι αυτα δεν ενδιαφερουν πολλους στην Ελλαδα,αλλα ενδιαφερουν πολυ κοσμο στο εξωτερικο(γιαυτο βγηκαν και gaming smartphones καλη ωρα).

Σε σχεση με το Oneplus9pro του θεματος,πιθανως να εχει καλυτερη καμερα αν και περσινο μοντελο,ισως και λιγο καλυτερη αυτονομια. Αλλα στα υπολοιπα(οθονη,στερεο ηχεια,ταχυφορτιση,τσιπακι,software υποστηριξη κλπ)ειναι αισθητα κατωτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

 

 

18 ώρες πριν, Axelq είπε

Από τα reviews έχω καταλάβει πως την Hasselblad την πλήρωσαν για βελτιώσεις κυρίως λογισμικού και όχι των φακών όπως περίμεναν πολλοί.

Καλή συσκευή αλλά όταν σε αυτά τα χρήματα παίρνεις τελευταία μοντέλα Samsung και iPhone δεν βλέπω να πηγαίνει καλά.

Φυσικά και η εταιρεία έχει πολλούς φαν αλλά για τους περισσότερους εκεί έξω είναι μια άγνωστη μάρκα που πουλάει 1000€ κινητά.

Αυτοί νόμισαν ότι πιάσανε τον παπά απ τ'αρ@&;α

Επεξ/σία από qwq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν ειναι θεμα optimization,αλλα emui.

Huawei’s EMUI Android operating system has always had aggressive battery saving algorithms. The thinking is that, when you close the screen, you do not need most apps to run in the background, and Huawei kills them so that they do not consume energy.

Περαν αυτου,εχει και χαμηλοτερη καταναλωση απο πλευρας οθονης.

πχ 

p40pro 6.58 ιντσες οθονη 90hz αναλυση 2640x1200  4200mah μπαταρια

S20+ 6.7ιντσες οθονη 120hz αναλυση 3200x1440 4500mah μπαταρια

Για την ταχυφορτιση,δεν λεω οτι τα 40Watt ειναι λιγα.

Απλα ειναι μια απο τις εταιρειες(μαζι με oneplus)που παλιοτερα πουλαγαν μουρη για την γρηγορη τους φορτιση οπως και για τις μεγαλες μπαταριες που εβαζαν πανω απο 4000mah απο p20pro και μετα,αλλα τον τελευταιο καιρο στις μπαταριες και στην ταχυφορτιση εχει μεινει στασιμη(μικροτερη μπαταρια το mate40pro απο το mate30pro πχ).

Για τον Kirin επειδη δεν εγινα μαλλον κατανοητος.Το θεμα δεν ειναι μονο εαν σηκωνει ενα παιχνιδι,αλλα να μπορει να το τρεχει πολυ καλα και στα 90hz που εχει η οθονη(ή και σε emulators που ενδιαφερει κοσμο). Ειναι κατι που καλως ή κακως η Oneplus και γενικα οι snapdragon ειχαν το πανω χερι. Ξερω οτι αυτα δεν ενδιαφερουν πολλους στην Ελλαδα,αλλα ενδιαφερουν πολυ κοσμο στο εξωτερικο(γιαυτο βγηκαν και gaming smartphones καλη ωρα).

Σε σχεση με το Oneplus9pro του θεματος,πιθανως να εχει καλυτερη καμερα αν και περσινο μοντελο,ισως και λιγο καλυτερη αυτονομια. Αλλα στα υπολοιπα(οθονη,στερεο ηχεια,ταχυφορτιση,τσιπακι,software υποστηριξη κλπ)ειναι αισθητα κατωτερο.

Μα ρε φίλε σου λέμε ότι ο kirin σηκώνει τα πάντα στα full γραφικά. Σε σχέση με τον exynos έχουν βάλει τριπλασιους πυρήνες στην gpu. Με το kirin 980 του P30  παίζω pubg στα ultra 4K, ενώ το αντίστοιχο του note 10 νομίζω exynos 8720 ή κάτι τέτοιο έχει max το high. Ίδια κατάσταση στο  mobile legend. Επειδή έχεις δει κάπου που κάποιος πέταξε μια μπαρούφα σε σχέση με το gaming σε Huawei δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Δες το τεστ στο YouTube, ο kirin  9000 παίζει σταθερά στα 60 fps( καλύτερη απόδοση και από το A14) όταν το exynos 2100 έφτανε κάποιες φορές τα 10 fps. Ενημερώσου καλύτερα και μετά να γράψεις κάτι γιατί υπάρχουν άτομα που θα πιστέψουν τέτοια παραπληροφορηση( να μου πεις συνηθισμένοι είναι στην Ελλάδα) 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν ειναι θεμα optimization,αλλα emui.

Huawei’s EMUI Android operating system has always had aggressive battery saving algorithms. The thinking is that, when you close the screen, you do not need most apps to run in the background, and Huawei kills them so that they do not consume energy.

Περαν αυτου,εχει και χαμηλοτερη καταναλωση απο πλευρας οθονης.

πχ 

p40pro 6.58 ιντσες οθονη 90hz αναλυση 2640x1200  4200mah μπαταρια

S20+ 6.7ιντσες οθονη 120hz αναλυση 3200x1440 4500mah μπαταρια

Για την ταχυφορτιση,δεν λεω οτι τα 40Watt ειναι λιγα.

Απλα ειναι μια απο τις εταιρειες(μαζι με oneplus)που παλιοτερα πουλαγαν μουρη για την γρηγορη τους φορτιση οπως και για τις μεγαλες μπαταριες που εβαζαν πανω απο 4000mah απο p20pro και μετα,αλλα τον τελευταιο καιρο στις μπαταριες και στην ταχυφορτιση εχει μεινει στασιμη(μικροτερη μπαταρια το mate40pro απο το mate30pro πχ).

Για τον Kirin επειδη δεν εγινα μαλλον κατανοητος.Το θεμα δεν ειναι μονο εαν σηκωνει ενα παιχνιδι,αλλα να μπορει να το τρεχει πολυ καλα και στα 90hz που εχει η οθονη(ή και σε emulators που ενδιαφερει κοσμο). Ειναι κατι που καλως ή κακως η Oneplus και γενικα οι snapdragon ειχαν το πανω χερι. Ξερω οτι αυτα δεν ενδιαφερουν πολλους στην Ελλαδα,αλλα ενδιαφερουν πολυ κοσμο στο εξωτερικο(γιαυτο βγηκαν και gaming smartphones καλη ωρα).

Σε σχεση με το Oneplus9pro του θεματος,πιθανως να εχει καλυτερη καμερα αν και περσινο μοντελο,ισως και λιγο καλυτερη αυτονομια. Αλλα στα υπολοιπα(οθονη,στερεο ηχεια,ταχυφορτιση,τσιπακι,software υποστηριξη κλπ)ειναι αισθητα κατωτερο.

Με το  emui.. Σωστα....Επισης για την ταχυφορτιση εβγαλε κ η huawei 66watt με το mate 40..λογικα θα συνεχισει και στα καινουρια τωρα.. Σχετικα με το op9 pro π ειπες σιγουρα εχει καλυτερη αυτονομία το p40 pro.. Δυστυχως λενε οτι και το op8 pro που εχω εχει καλυτερη απο το 9 pro...γενικως φαίνεται οτι ο snap 888 ρουφαει πολλη μπαταρια ανα κρινω και απο reviews για oppo find x3 pro και xiaomi mi 11 αμα δεις.. Ολα λενε μετρια μπαταρια. 

Επεξ/σία από Giorgos17589
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Dimoleon είπε

A ρε Huawei σε φάγανε τα lobby.. Δύο πράγματα είναι σημαντικά σε ένα κινητό σήμερα, η μπαταρία και η φωτογραφία. Γι αυτό μένω με το P30 pro που κυριαρχεί και στα δύο! (Μη με φάτε! Με το συμπάθειο πάντα...)

Εγώ που έχω περάσει και από Huawei και από Oneplus και από Samsung,  θεωρώ πως τα πιο VFM κινητά για σήμερα,  ει αι τα Huawei P30 pro και το OP7 pro.. Συμφωνώ μαζί σου συνεπώς....

Επεξ/σία από Petros79
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...