Προς το περιεχόμενο

OnePlus 9 Pro Review – Όχι το άλμα που περιμέναμε


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/3/2021 στις 9:18 ΜΜ, GreekLegend2 είπε

Ισως του χρονου που θα σας δωσει η samsung 120hz οθονες μπας και δειτε λιγο ινοβεισον εσεις τα μηλαρακια 😀

Χρόνια στην Samsung μια που την ανέφερες και γενικά στο android, είχα και windows phone το πρώτο που είχε βγει ένα HTC TROPHY και blackberry το storm 9500, νύχτα φύγαν αυτές είχα κάνει όμως το βήμα τότε για να δω. Πριν 1 χρόνο αγόρασα το πρώτο iphone, δεν θα σταθώ σε κάμερες, ραμ, οθόνες μα και μου και έτσι και αλλιώς... Θα πω το παρακάτω.

1 χρόνο μετά ΔΕΝ με πρόδωσε ούτε μια μικρή τόσο δα στιγμή. Το περιβάλλον της apple είναι πολλά level πάνω. Αντικειμενικά, υποκειμενικά είναι συζήτηση 56145647378 σελίδες. Όποιος το έχει ζήσει μπορεί και να το καταλάβει απόλυτα.

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 10:06 ΜΜ, Axelq είπε

Από τα reviews έχω καταλάβει πως την Hasselblad την πλήρωσαν για βελτιώσεις κυρίως λογισμικού και όχι των φακών όπως περίμεναν πολλοί.

Καλή συσκευή αλλά όταν σε αυτά τα χρήματα παίρνεις τελευταία μοντέλα Samsung και iPhone δεν βλέπω να πηγαίνει καλά.

Φυσικά και η εταιρεία έχει πολλούς φαν αλλά για τους περισσότερους εκεί έξω είναι μια άγνωστη μάρκα που πουλάει 1000€ κινητά.

Παντος πουλαει περισσότερο απο το 8.. Διπλάσια λενε μην σου πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, eemix είπε

Δεν ξέρω τι περιμένεις/περιμένει κανείς από τον επεξεργαστή ενός κινητού. Πού, δηλαδή κανείς καταλαβαίνει διαφορά σε nanoseconds στην απόκριση των εφαρμογών. 

Το ηχείο μπορεί να μην είναι στέρεο, οκ υπάρχουν κινητά με καλύτερα, μια χαρά κάνει τη δουλειά του.

256GB είναι υπεραρκετά για να μην χρειάζεται κανείς sd.

Προσωπικά τον περισσότερο χρόνο στη διάρκεια της ημέρας, το εχω στο 720p, 60hz, και δεν καταλαβαίνω διαφορά. Άσε που η μπαταρία κρατά πολύ περισσότερο. Και όταν τώρα τελευταία το κάνω hotspot 5G αν και καταναλώνεται γρήγορα ή μάλλον γρηγορότερα η ταχεία φόρτιση είναι υπεραρκετή.

Σίγουρα υπάρχουν ανά χαρακτηριστικά κάπου κάποιο απλά καλύτερο στα νούμερα. Που τις περισσότερες φορές είναι απλά νούμερα. Γιατί έτσι είναι η εξέλιξη των πραγμάτων.  Προσωπική μεν άποψη, αλλά πέρα από το αντικειμενικά πρόβλημα της έλλειψης των GMS, (εγώ έχω βάλει) το 5Χ οπτικό ποιοτικό ζουμ είναι ο καταλυτικός παράγοντας για την μελλοντική επιλογή κινητού.

Ο επεξεργαστης(με τα γραφικα μαζι φυσικα) του κινητου δεν παιζει ρολο μονο στην αποκριση του κινητου.

Παιζει ρολο στο video,στην οθονη(τι αναλυση/hz σηκωνει),,στην επεξεργασια εικονας και φυσικα στα παιχνιδια.

Οταν λοιπον μιλαμε για συσκευες τετοιου κοστους και μαλιστα βαφτιζονται ως οι πιο ολοκληρωμενες all around της αγορας σε τεχνολογικο forum,σηκωνει τεραστια κουβεντα αυτο το πραγμα.

Και επειδη ακριβως δεν περιμενω να διαβαζω αρνητικα πραγματα απο κατοχους της συσκευης,εξου και οι παρατηρησεις μου.

Το καταλαβαινω βεβαια και στην περιπτωση του συμφορουμιτη πιο πισω και στην δικη σου οτι ο κυριος παραγοντας επιλογης για σας ειναι κυριως η καμερα/φωτογραφιες,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αυτο ενδιαφερει και ολους τους υπολοιπους. 

Και ασε που δεν εγραψα καπου οτι σαν συσκευη ειναι κακη/για τα σκουπιδια. Το κατα ποσο στεκει ο χαρακτηρισμος ''η πιο ολοκληρωμενη all around συσκευη της αγορας''εγω μονο σχολιασα,περαν του θεματος/απουσια gapps.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ο επεξεργαστης(με τα γραφικα μαζι φυσικα) του κινητου δεν παιζει ρολο μονο στην αποκριση του κινητου.

Παιζει ρολο στο video,στην οθονη(τι αναλυση/hz σηκωνει),,στην επεξεργασια εικονας και φυσικα στα παιχνιδια.

Οταν λοιπον μιλαμε για συσκευες τετοιου κοστους και μαλιστα βαφτιζονται ως οι πιο ολοκληρωμενες all around της αγορας σε τεχνολογικο forum,σηκωνει τεραστια κουβεντα αυτο το πραγμα.

Και επειδη ακριβως δεν περιμενω να διαβαζω αρνητικα πραγματα απο κατοχους της συσκευης,εξου και οι παρατηρησεις μου.

Το καταλαβαινω βεβαια και στην περιπτωση του συμφορουμιτη πιο πισω και στην δικη σου οτι ο κυριος παραγοντας επιλογης για σας ειναι κυριως η καμερα/φωτογραφιες,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αυτο ενδιαφερει και ολους τους υπολοιπους. 

Και ασε που δεν εγραψα καπου οτι σαν συσκευη ειναι κακη/για τα σκουπιδια. Το κατα ποσο στεκει ο χαρακτηρισμος ''η πιο ολοκληρωμενη all around συσκευη της αγορας''εγω μονο σχολιασα,περαν του θεματος/απουσια gapps.

 

Επειδή ξέρω τι σημαίνει all around βάζω όλους τους παράγοντες. Βάζω και μέσα την τωρινή στιγμή και τη τιμή που μπορείς να το βρεις σε σχέση με αυτά που θα πάρεις από αυτό. Αν ψάχνεις όπως σου είπα το nanosecond απόκρισης στην εφαρμογή, στο παιχνίδι κλπ κλπ, θα είσαι πάντα δέσμιος των εξελίξεων σε live μετάδοση. Δεν θα είσαι ποτέ ικανοποιημένος ακόμη και σε μηνιαία βάση. Είναι φιλοσοφημένο αλλά έτσι είναι. Κοστίζουν ακόμη και τα σχετικά φθηνά ένα σκασμό λεφτά σε σχέση πάντα και με το μέσο μηνιαίο εισόδημα, πρέπει το μικρόβιο, που και εγώ το έχω, να το περιορίσουμε διότι η αντίθετη πραγματικότητα έχει οδηγήσει και την oneplus, τη xiaomi και ολες τις άλλες να ζητάνε 1000+ για αυτό το κηνύγι της εξέλιξης.

Τώρα αν γράφεις άρθρο για το καλύτερο απολύτως κινητό τότε πρέπει να κάνεις refresh το άρθρο κάθε 10, 15 μέρες...

Αν η προτεραιότητά σου είναι τα 32gb ram και ο flash gordon επεξεργαστής, δεν θα είσαι ποτέ χαρούμενος.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, eemix είπε

 Δεν θα είσαι ποτέ ικανοποιημένος ακόμη και σε μηνιαία βάση. Είναι φιλοσοφημένο αλλά έτσι είναι.

Το θεμα ειναι οτι στην αγορα ενος ακριβου κινητου παιζουν και αλλα πραγματα ρολο οπως πχ το οικοσυστημα(που σιγα σιγα και η Oneplus του θεματος προσπαθει με την κυκλοφορια ακουστικων/ρολογιου),παιζει ρολο η software υποστηριξη(που η Huawei επασχε παλιοτερα και με google apps),ποικιλια σε αξεσουαρ(πχ θηκες)και παει λεγοντας.

Για παραδειγμα σε καλυψη 5G αυτη την στιγμη η cosmote καλυπτει μονο 1 Huawei συσκευη,το P40pro,παρολο που και αλλες συσκευες εχουν υποστηριξη σε 5G.Για δες πχ σε Samsung και σε Apple ποσες συσκευες καλυπτει.

Δεν ειναι τυχαιο δηλαδη που καθε φορα που βλεπουμε Android ναυαρχιδα στα 1000+ευρω,να γραφεται το γνωστο θεμα''σε αυτα τα λεφτα πας στις Χ συγκεκριμενες εταιρειες''.

Σε ολα αυτα φυσικα δεν βοηθαει και η απουσια των google aps.

Αρα οσο καλες και να ειναι οι συσκευες της Huawei σε κομματι καμερας,δυστηχως ειναι ακαταλληλες για την πλειοψηφια του κοσμου,ακομα και σε μειωμενη τιμη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι και το 5  αντε βαρια  6  καλα  το πηγαινε  η 1+1..Μετα  μαλλον  μπηκε  στην δινε  των αλλων κατασκευαστων και  προβλεπω να χανει το παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Giorgos17589 είπε

Ακριβως... Δν προκειται ξαφνικα να πεσουν οι τιμες στα επίπεδα π ηταν πριν 3-4 χρονια... Απο το 2018 κ μετα ξέφυγαν ασχημα... Οποτε ναι... Πιστευω καλύτερα συμφερει να αγοραζεις περσινη ναυαρχιδα παρα τα διαφορα μοντελα με τοπ επεξεργαστη και μετριες καμερες η οθονη π βγαίνουν μεσα στην χρονια σαν εναλλακτικές... Τυπου oneplus 8t(μετρια καμερα)... Xiaomi mi10t(μετρια καμερα και οθόνη)... Και αλλα... 

Δυστυχως οι τιμες που ξεραμε μεχρι το 2018 φαινεται να αποτελουν παρελθον αφου & η OnePlus τις ανεβασε.....(δεν εμεινε κ κανεις στασιμος σε θεμα τιμων)

Ναι δεν το διευκρινησα χτες αλλα οταν εγραψα περσινη γενια/σειρα εννοουσα κ εγω οπως κ εσυ το high end μοντελο τυπου 8 pro οτι συμφερει/αξιζει για νέα αγορά παρα το 8t.

Καλα εκανες κ αγορασες το 8 pro αυτο το μηνα με το που βγηκε το 9αρι. Τα ιδια ισχυουν & για αγορες απο iPhone για να υπαρχει value στην τιμή οταν βγαινει το νεο παιρνεις της προηγ.γενιας αλλα το Pro όχι το απλο. Τωρα το OnePlus 8 pro εχει νορμαλ/φυσιολογική τιμή για νέα συσκευή κ καλυπτει το 95% των χρηστών. Οι διαφορες με τα 9αρια ειναι μεν υπαρκτες στα χαρτιά αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο αφου ειναι μόνο μία γενιά πίσω.

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, piwiherman είπε

Μεχρι και το 5  αντε βαρια  6  καλα  το πηγαινε  η 1+1..Μετα  μαλλον  μπηκε  στην δινε  των αλλων κατασκευαστων και  προβλεπω να χανει το παιχνιδι

Θα συμφωνήσω, το Never Settle ήταν μέχρι το 5, βαριά όπως είπες 6. Θυμάμαι τότε με τις προσκλήσεις τι χαμός γινόταν, πουλούσε φθηνά γρήγορα τηλέφωνα. Θεωρώ όμως πως το παιχνίδι το χάνει λόγο των συνθηκών επειδή παίρνει κατεύθυνση στο πιο premium κομμάτι που αυτό σημαίνει πως όταν ασχολείται με κάμερες τότε ανεβαίνει το κόστος στα ύψη ενώ παλιότερα έδινε σημασία στο fast, αυτό που λέγαμε γρήγορο android. Τότε οι συσκευές ήταν πολλές και επέλεγες κινητά με κάμερα, κινητά με μέγεθος οθόνης, κινητά με μπαταρία, τώρα είναι all around και αυτό για τον καταναλωτή έχει αρνητική επίπτωση στο να πληρώνει όλες τις συσκευές άνω των 800+ ευρώ και ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος.

Ένας ακόμη παράγοντας πιστεύω πως ήταν και η Xiaomi η οποία δεν ήταν στο παιχνίδι κι όταν μετά από λίγο μπήκε ο κόσμος την ακολούθησε λόγο τιμών. Από εκεί έχασε η OnePlus όπως κέρδισαν και όλες οι άλλες με τις επιπτώσεις της Huawei που δεν υποστηρίζεται πουθενά επίσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, d4mage είπε

Θα συμφωνήσω, το Never Settle ήταν μέχρι το 5, βαριά όπως είπες 6. Θυμάμαι τότε με τις προσκλήσεις τι χαμός γινόταν, πουλούσε φθηνά γρήγορα τηλέφωνα. Θεωρώ όμως πως το παιχνίδι το χάνει λόγο των συνθηκών επειδή παίρνει κατεύθυνση στο πιο premium κομμάτι που αυτό σημαίνει πως όταν ασχολείται με κάμερες τότε ανεβαίνει το κόστος στα ύψη ενώ παλιότερα έδινε σημασία στο fast, αυτό που λέγαμε γρήγορο android. Τότε οι συσκευές ήταν πολλές και επέλεγες κινητά με κάμερα, κινητά με μέγεθος οθόνης, κινητά με μπαταρία, τώρα είναι all around και αυτό για τον καταναλωτή έχει αρνητική επίπτωση στο να πληρώνει όλες τις συσκευές άνω των 800+ ευρώ και ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος.

Ένας ακόμη παράγοντας πιστεύω πως ήταν και η Xiaomi η οποία δεν ήταν στο παιχνίδι κι όταν μετά από λίγο μπήκε ο κόσμος την ακολούθησε λόγο τιμών. Από εκεί έχασε η OnePlus όπως κέρδισαν και όλες οι άλλες με τις επιπτώσεις της Huawei που δεν υποστηρίζεται πουθενά επίσημα.

Συμφωνουμε  σε ολα...Βεβαια τωρα εχει φτασει στο αλλο ακρο και βλεπουμε οτι  εχει βγαλει  σειρα συσκευων απο  χαμηλα  ως ναυαρχιδα..Ομως δεν βλεπω το  νοημα  να κανει κατι τετοιο  απο τη στιγμη που αυτο  το κανουν ηδη οι αλλες εταιριες..Ας  εβαζε εναν συμπαθητικο αισθητηρα καμερας και  ας  μην εμπαινε  στο  τριπ  με τις γυαλινες πλατες  και τα περιεργα υλικα  οπως εκανε παλια που  ειχε πιο απλοικη προσεγγιση

 ..Αν κραταγε  το κοστος  κατω απο 700  ευρω  δεν θα ειχε αντιπαλο..

Επεξ/σία από piwiherman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aces είπε

Δυστυχως οι τιμες που ξεραμε μεχρι το 2018 φαινεται να αποτελουν παρελθον αφου & η OnePlus τις ανεβασε.....(δεν εμεινε κ κανεις στασιμος σε θεμα τιμων)

Ναι δεν το διευκρινησα χτες αλλα οταν εγραψα περσινη γενια/σειρα εννοουσα κ εγω οπως κ εσυ το high end μοντελο τυπου 8 pro οτι συμφερει/αξιζει για νέα αγορά παρα το 8t.

Καλα εκανες κ αγορασες το 8 pro αυτο το μηνα με το που βγηκε το 9αρι. Τα ιδια ισχυουν & για αγορες απο iPhone για να υπαρχει value στην τιμή οταν βγαινει το νεο παιρνεις της προηγ.γενιας αλλα το Pro όχι το απλο. Τωρα το OnePlus 8 pro εχει νορμαλ/φυσιολογική τιμή για νέα συσκευή κ καλυπτει το 95% των χρηστών. Οι διαφορες με τα 9αρια ειναι μεν υπαρκτες στα χαρτιά αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο αφου ειναι μόνο μία γενιά πίσω.

Ακριβως... Οι διαφορες απο γενια σε γενια ειναι πλεον απο μικρες εως και πισωγύρισμα καμια φορα... Για να δεις διαφορα πρεπει να περιμενεις συνήθως την μεθεπομενη γενια. Τωρα αν κάποιος εχει τα χρηματα η το ψώνιο η την αναγκη να εχει καθε χρονο το τελευταιο μοντελο... Τοτε ναι οκ τ αλλαζεις κ παιρνεις το καινουριο π βγαινει καθε φορα.. Αναλογα τα γουστα και την δυνατοτητα του καθενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Brosla είπε

Η Hasselblad που φτιάχνει την κάμερα του είναι κορυφαία. Άν είναι έτσι θα βγάζει ίσως τις καλύτερες φωτογραφίες.

Εγώ δεν είμαι ειδικός στο θέμα των καμερών , αλλά από τα λίγα που έχω διαβάσει λένε πως δεν έχει κάνει κ πολλά στο θέμα των καμερών η hasselblad. Δλδ ο φακός είναι μια αναβάθμιση της sony και ότι η hasselblad έχει εισβάλει στα φίλτρα κτλπ παρά έχει βάλει φακούς που θα κάνουν την διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Brosla είπε

Η Hasselblad που φτιάχνει την κάμερα του είναι κορυφαία. Άν είναι έτσι θα βγάζει ίσως τις καλύτερες φωτογραφίες.

Η hasselad δεν έχει κάνει τίποτα! Απλα έβαλε το όνομα της στην πλάτη και έκανε κάποιες ρυθμίσεις στα χρώματα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Στα 500 +- σαν μεταχειρισμένη συσκευή αξίζει σήμερα η υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε αυτό το ευρώ τιμής (500)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...