Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμός πρώην Ιδιοκτήτη


IsoElite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

θέλω να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που έχει προκήψει απο την αγορά ακινήτου. Η προηγούμενη ιδιοκτήτρια στης οποίας το όνομα είναι και ο λογαριασμός του ρεύματος συγκεκρημένα PROTERGIA και πληρωμένο τον τελευτάιο λογαριασμο, δέν έχει διακόψει τον λογαριασμό όπως είχαμε συμφωνήσει και μετά την αγορά του ακινήτου είπε ότι θα το διευθετησει αλλα τιποτα.Την εχουμε παρακαλεσει τουλαχιστον 4 φορες χωρις να ειναι αρνητικη αλλα συνεχώς το αυριο γινεται απο Δευτερα κπλ.Το θέμα είναι οτι 1/4 θα νοικιάσω το διαμερισμα σε ενα ζευγαρι οι οποιοι όπως ειναι φυσικο θελουνε λογαριασμο στο ονομα τους.Η ερώτηση μου ειναι αμα δεν παει να το κοψει τελικά τι μπορω να κανω.Μπορούνε δηλαδη να βάλουνε το όνομα τους σε οποια εταρια θέλουνε και να γίνει αυτοματα διακοπει η ουσιαστικα οτι ρευμα καψουνε η πρωην ιδιοκτητρια ειναι που θα πρεπει να πληρώνει τους λογαριασμους οποτε ας το πουμε "προβλημα της" που δεν παει να κανει διακοπη.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά αφού είσαι πλέον ο ιδιοκτήτης κάνεις ότι θες πλέον. Αρχικά ξεκινά με ένα τηλ στην protergia. Πρέπει να το διακόψουν και προφανώς εσύ δεν πληρώνεις τπτ ούτε και μπορούν να σε αναγκάσουν (άλλο ΑΦΜ/όνομα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, IsoElite είπε

Καλησπερα,

θέλω να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που έχει προκήψει απο την αγορά ακινήτου. Η προηγούμενη ιδιοκτήτρια στης οποίας το όνομα είναι και ο λογαριασμός του ρεύματος συγκεκρημένα PROTERGIA και πληρωμένο τον τελευτάιο λογαριασμο, δέν έχει διακόψει τον λογαριασμό όπως είχαμε συμφωνήσει και μετά την αγορά του ακινήτου είπε ότι θα το διευθετησει αλλα τιποτα.Την εχουμε παρακαλεσει τουλαχιστον 4 φορες χωρις να ειναι αρνητικη αλλα συνεχώς το αυριο γινεται απο Δευτερα κπλ.Το θέμα είναι οτι 1/4 θα νοικιάσω το διαμερισμα σε ενα ζευγαρι οι οποιοι όπως ειναι φυσικο θελουνε λογαριασμο στο ονομα τους.Η ερώτηση μου ειναι αμα δεν παει να το κοψει τελικά τι μπορω να κανω.Μπορούνε δηλαδη να βάλουνε το όνομα τους σε οποια εταρια θέλουνε και να γίνει αυτοματα διακοπει η ουσιαστικα οτι ρευμα καψουνε η πρωην ιδιοκτητρια ειναι που θα πρεπει να πληρώνει τους λογαριασμους οποτε ας το πουμε "προβλημα της" που δεν παει να κανει διακοπη.

ευχαριστω

Αν δεν πάει να το κόψει εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα, μόλις νοικιαστεί ο μισθωτής θα πάει με την απόδειξη υποβολής μίσθωσης σε όποιον πάροχο θέλει και θα υπογράψει νέα σύμβαση, αυτό είναι όλο.

Το μόνο που ίσως χρειαστεί να βγάλεις είναι νέα ΥΔΕ στην περίπτωση που η παλιά έχει λήξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... Θα παει ο νέος ενοικιαστης σε οποιον παροχο θέλει με το χαρτί που βγαίνει απο την εφορία και θα ζητήσει να παρει την παροχη στο όνομα του.. Απλά ο προηγουμενος ενοικιαστης δεν κόβει το ρεύμα γιατί οφείλει κάποια χρήματα και ο παροχος δεν του βγάζει την διακοπή μεχρι  να εξοφλήσει το ποσο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά τσιμπάς ένα 50ρικο πάνω στο ενοίκιο και λες με "δώρο το ρεύμα"

Να δεις για πότε θα το κόψει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης :D

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Εναλλακτικά τσιμπάς ένα 50ρικο πάνω στο ενοίκιο και λες με "δώρο το ρεύμα"

Να δεις για πότε θα το κόψει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης :D

Σατανικό! 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, γιατί αποδεικνύεται αργότερα και μπορεί να σε πάει δικαστικά ο πρώην. Από εκεί που είσαι πάνω τώρα θα βρεθείς από κάτω. Κάτι τέτοιες συμβουλές δεν πρέπει να δίνονται. Μπορείς οποιαδήποτε στιγμή με τα συμβόλαια του ακινήτου και την ταυτότητα να κάνεις διακοπή. Εγώ αυτό είχα κάνει σε ακίνητο μου που ο προηγούμενος δεν έκοβε το ρεύμα. Πήγα με συμβόλαιο συν ταυτότητα και το ρεύμα κόπηκε στην στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κόψεις δεν θα προλάβει ο νεος ενοικιαστής να το βάλει  πάλι μέχρι 1/4

Οπότε ο καλύτερος τρόπος είναι να μην διακοπεί αλλά να μπει σε νέο όνομα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...