Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για δέμα από Αγγλία dhl express


gamer73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Ather είπε

Είναι πολύπλοκο να το εξηγήσω. Από ποιο κατάστημα έγινε η παραγγελία

22 λεπτά πριν, Ather είπε

Είναι πολύπλοκο να το εξηγήσω. Από ποιο κατάστημα έγινε η παραγγελία;

 

22 λεπτά πριν, Ather είπε

Είναι πολύπλοκο να το εξηγήσω. Από ποιο κατάστημα έγινε η παραγγελία;

από ένα σάιτ που λέγεται hervia έχει επώνυμα ρούχα τι σημασία έχει όμως αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Ather είπε

Δεν έχει σημασία από ποιο κατάστημα έγινε η παραγγελία αλλά από που στάλθηκε. 

Ας μας στείλει από πιο κατάστημα είναι μήπως βγάλουμε άκρη.

Παίζει δηλ να μην στάλθηκε από UK αλλά από άλλη χώρα μέσα στην ΕΕ; πχ η εταιρία να είχε αποθήκες στην Ολλανδία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ έκανα παραγγελία από site στην αγγλία και παρέλαβα σήμερα χωρίς να πληρώσω κάτι για τελωνείο. το Site λεγεται cult beauty και έχει δωρεαν μεταφορικά για παραγγελίες πάνω από 40 λίρες ή 50 ευρώ. ήρθε σίγουρα από αγγλία και όχι από ευρωπαική αποθήκη γιατι το έβλεπα στο tracking. άργησε βέβαια αρκετά. περίπου 20 μέρες. πήγε από αγγλία στο αμστερνταμ και μετά ελλάδα. Το γράφει στο site ότι ακόμα και με το brexit δεν θα πληρώσεις άλλους φόρους απλά μπορεί να αργήσεις λίγο παραπάνω το δέμα.

SmartSelect_20210401-223935_Samsung Internet.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Ather είπε

Ενδιαφέρον. Υπάρχει κάποια συμφωνία που δεν γνωρίζουμε;

Εφόσον λέει ότι καλύπτει το τελωνείο, επιλέγει τον εκτελωνισμό στην Ολλανδία όπου νομίζω είναι αρκετά φθηνότερα από ότι στην Ελλάδα. Γενικά προς EU μπορούν να εκτελωνίσουν από οποιαδήποτε χώρα και προφανώς επιλέγουν ότι συμφέρει περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, TuXaKoS είπε

Εφόσον λέει ότι καλύπτει το τελωνείο, επιλέγει τον εκτελωνισμό στην Ολλανδία όπου νομίζω είναι αρκετά φθηνότερα από ότι στην Ελλάδα. Γενικά προς EU μπορούν να εκτελωνίσουν από οποιαδήποτε χώρα και προφανώς επιλέγουν ότι συμφέρει περισσότερο. 

...χωρίς να πληρώσω κάτι για τελωνείο...

Πήγα να γράψω ότι είμαι δύσπιστος αλλά την ώρα που έγραφα σκέφτηκα ότι όταν είναι να περάσει εκτελωνισμό το ΦΠΑ είναι μηδέν από την χώρα εξαγωγής. Ίσως έχουν κάποιον που συνεργάζεται οπότε τα τέλη εκτελωνισμού να είναι ελάχιστα. Θα μπορούσε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Ather είπε

...χωρίς να πληρώσω κάτι για τελωνείο...

Πήγα να γράψω ότι είμαι δύσπιστος αλλά την ώρα που έγραφα σκέφτηκα ότι όταν είναι να περάσει εκτελωνισμό το ΦΠΑ είναι μηδέν από την χώρα εξαγωγής. Ίσως έχουν κάποιον που συνεργάζεται οπότε τα τέλη εκτελωνισμού να είναι ελάχιστα. Θα μπορούσε!!!

Ναι γιατί το κατάστημα καλύπτει και το τελωνείο (και επιλέγει την Ολλανδία που είναι φθηνότερα). Το ίδιο κάνει και το Άμαζον και άλλα καταστήματα. 

18 ώρες πριν, georgesteiros είπε

και εγώ έκανα παραγγελία από site στην αγγλία και παρέλαβα σήμερα χωρίς να πληρώσω κάτι για τελωνείο. το Site λεγεται cult beauty και έχει δωρεαν μεταφορικά για παραγγελίες πάνω από 40 λίρες ή 50 ευρώ. ήρθε σίγουρα από αγγλία και όχι από ευρωπαική αποθήκη γιατι το έβλεπα στο tracking. άργησε βέβαια αρκετά. περίπου 20 μέρες. πήγε από αγγλία στο αμστερνταμ και μετά ελλάδα. Το γράφει στο site ότι ακόμα και με το brexit δεν θα πληρώσεις άλλους φόρους απλά μπορεί να αργήσεις λίγο παραπάνω το δέμα.

SmartSelect_20210401-223935_Samsung Internet.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
1 ώρα πριν, NiaUu είπε

Μπορει να μου πει καποιος αν πας να τα παρεις τυπου ελτα ή τα φερνουν σπιτι οπως απο beauty bay?

Πρέπει να δεις μέσω tracking αν τα έδωσαν στα ελτα courier ή αν τα φέρνουν οι ίδιοι. 

Με ελτά παίρνω τηλ και τους λέω αν είναι εκεί να πάω να παραλάβω.

Αν τα φέρει η dhl αν δε σε βρει σπίτι τα αφήνει σε κοντινό σημείο παραλαβής που συνεργάζονται, όπου περνάς και τα παίρνεις. Εμένα π.χ. ήταν κατάστημα western union

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2021 στις 2:14 ΜΜ, Nabuko είπε

Πρέπει να δεις μέσω tracking αν τα έδωσαν στα ελτα courier ή αν τα φέρνουν οι ίδιοι. 

Με ελτά παίρνω τηλ και τους λέω αν είναι εκεί να πάω να παραλάβω.

Αν τα φέρει η dhl αν δε σε βρει σπίτι τα αφήνει σε κοντινό σημείο παραλαβής που συνεργάζονται, όπου περνάς και τα παίρνεις. Εμένα π.χ. ήταν κατάστημα western union

 

Fedex δειχνει. Γνωριζεις αν τα φερνουν σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NiaUu είπε

Fedex δειχνει. Γνωριζεις αν τα φερνουν σπιτι?

Το θέμα αφορά την DHL και επάνω σε αυτό σου απάντησα.

Για Fedex δεν γνωρίζω, δεν έχω εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...