Προς το περιεχόμενο

Μαζική επεξεργασία με μία φόρμα


L34x88iT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά δεν βλέπω κάτι λάθος.  Δεν με ενδιαφέρει να υπερασπιστώ το django τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ laravel😄.

Μην ξεχνάς πως το shema καθορίζεται από τις ανάγκες των user τις db και σίγουρα διαφέρει από οργανισμό σε οργανισμό, από site σε site. Αυτή έρχονται με αυτό το schema και είδα ότι στην έκδοση 3.2 έχει ακόμα τα 2 πεδία μέσα στον User και σε όποιον δεν αρέσει το αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ούτε κι εγώ κατηγόρησα το django (για το οποίο δηλώνω παντελή άγνοια) επειδή αν το έκανα θα ήμουν πραγματικά εκτός θέματος αλλά, ούτε και μέμφθηκα προσωπικά εσένα αφού η [όποια] κριτική μου προσπαθώ να μην περιλαμβάνει τα πρόσωπα αλλά μόνο τις απόψεις, τις πεποιθήσεις και τις συμπεριφορές στις οποίες βασίζονται. Αντιθέτως θεωρώ πολύ χρήσιμη τη συμβολή σου –και όχι μόνο σε αυτό το νήμα– και χαίρομαι που μοιράζεσαι μαζί μας το χρόνο, τις γνώσεις και την εμπειρία σου. Εγώ απλά είδα ένα απόσπασμα από ένα σχήμα και έθεσα τα σχόλιά μου στα σημεία τα οποία έκρινα χρήσιμο να θίξω – εντελώς θεωρητικά.

Ένα schema καθορίζεται από τους κανόνες αρχιτεκτονικής της SQL ενώ οι ανάγκες των χρηστών καθορίζουν τον αριθμό των πινάκων και των πεδίων τους στα οποία θα πρέπει να αποθηκεύονται πρωτογενείς τιμές και όχι νοήματα, δεδομένα και όχι πληροφορίες. Τα νοήματα και οι πληροφορίες [θα πρέπει να] προκύπτουν από τις συσχετίσεις των δεδομένων τιμών και [θα πρέπει να] είναι αποτέλεσμα υπο-λογισμού.

Αφού όμως θέλεις να στρέψεις τη συζήτηση στο πεδίο των προσωπικών προτιμήσεων, φοβάμαι πως γι’ αυτό το πεδίο δεν έχω κάτι χρήσιμο να θέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε μου ίσως όντως η οργάνωση να μπορούσε να είναι καλύτερη, αλλά έτσι όπως είναι , αυτό που θα έκανα εγώ μου φαίνεται τόσο απλό που σκέφτομαι οτι είμαι πολύ χαζός και θα πετάξω κοτσάνα γιατι κάτι δεν κατάλαβα καλά.

Φόρτωσε σε ένα html select όλα τα permissions από τη βάση και βάλε και 2 inputs ένα για permisionTitle και ένα για minRole.
Μετά επιλέγεις απο dropdown το permission ,αλλάζεις role ή και title και κάνεις update με id.

Εκτός αν ήθελες να τα αλλάζεις μαζικά ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...