Προς το περιεχόμενο

G403 Hero - Πολλαπλά clicks;..


jmirko15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω ένα G403 Hero και εδώ και λίγο καιρό έχω ένα περίεργο θέμα. Ουσιαστικά δεν κρατιέται πατημένο το click. Πχ σε drag and drop το παρατάει στη μέση, άμα δεν κάνω γρήγορο click (press-release) αρχίζει και clickάρει πολλαπλές φορές μόνο του, κάνει click και στο press αλλά και στο release (;!;) κτλ. Δεν γίνεται πάντα αλλά υπερβολικά συχνά! Αυτό γίνεται και στο δεξί αλλά και στο αριστερό κουμπί. Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Πρόβλημα στο διακόπτη. Αν είναι στην εγγύηση RMA.

Αντίστοιχο θέμα: 

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεύτερο θέμα για Logitech και διπλό κλικ / προβληματικό διακόπτη από παιδί στο φόρουμ μέσα σε λίγες ημέρες. Το έχω πάθει αυτό 2 φορές σε πολύ ακριβά ποντίκια razer (ανεπίτρεπτο για αυτή την κατηγορία) και έχω αλλάξει σε logitech. Λέτε να πάω για τρίτη φόλα? :)

Ρίξτους και ένα μπινελίκι και είσαι κομπλέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, conqueror06 είπε

Το έχω πάθει αυτό 2 φορές σε πολύ ακριβά ποντίκια razer (ανεπίτρεπτο για αυτή την κατηγορία) και έχω αλλάξει σε logitech. Λέτε να πάω για τρίτη φόλα?

Όλοι οι Οmron china που χρησιμοποιούν βγάζουν θέματα, εξαιτίας του κακού Quality control. 
Ειδικά το G403 έχει τις 7 πληγές του φαραώ πάνω του.Double Click, Ροδέλα με skipping, Pre-tension με χαλασμένο ελατήριο. 

Στα 4 G403 που αγοράστηκαν τα 2 έβγαλαν θέμα σε ροδέλα και κλικ. 

Ωστόσο, έχει καλύψει στο 110% αυτά που θέλω οπότε το μόνταρα να βρω την υγειά μου. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2021 στις 11:10 ΜΜ, jmirko15 είπε

FML.. Άνοιξα ticket στην Logitech..

Για να μην FYL και να ησυχάσεις μια και καλή(αυτό που αναφέρω στο ποστ. Όχι τα razer):

Αν δεν σου αρέσει αυτή η εταιρεία που το κατώτερο μοντέλο της(V5M στα 20κάτι ευρώ) ακόμα το χρησιμοποιώ(για δουλειά πλέον), χωρίς ΙΧΝΟΣ προβλήματος, 6 κοντά χρόνια μετα(!!!!), τότε πλήρωσε καραβίσιο(>100€) ένα επώνυμο αλλά με οπτικούς διακόπτες. ΤΙΠΟΤΕ άλλο.

Logitech, Roccat, Razer κτλ. είναι σκουπιδαριό. Τις ξέρεις μόνο επειδή πληρώνουν αδρά για να τις ξέρεις και να τις βρίσκεις σε όλα τα μαγαζιά. Από ποιότητα/τεχνολογία και αντοχή στο χρόνο...ο απόπατος για να βγαίνει το κέρδος από το ασταμάτητο αγόρασε-πέτα-ξαναγόρασε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2021 στις 1:11 ΜΜ, conqueror06 είπε

Δεύτερο θέμα για Logitech και διπλό κλικ / προβληματικό διακόπτη από παιδί στο φόρουμ μέσα σε λίγες ημέρες. Το έχω πάθει αυτό 2 φορές σε πολύ ακριβά ποντίκια razer (ανεπίτρεπτο για αυτή την κατηγορία) και έχω αλλάξει σε logitech. Λέτε να πάω για τρίτη φόλα? :)

Ρίξτους και ένα μπινελίκι και είσαι κομπλέ.

 

Εδώ μου ζήτησαν να βγάλω βίντεο με το χέρι μου και την οθόνη καθώς κλικάρω σε ένα site, στο οποίο δε φαίνεται τόσο το πρόβλημα που έχω εγώ και να δοκιμάσω και άλλα 10 βήματα. Μου φαίνεται θα απευθυνθώ κατευθείαν στο Amazon να τελειώνω μία ώρα νωρίτερα..

 

20 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Όλοι οι Οmron china που χρησιμοποιούν βγάζουν θέματα, εξαιτίας του κακού Quality control. 
Ειδικά το G403 έχει τις 7 πληγές του φαραώ πάνω του.Double Click, Ροδέλα με skipping, Pre-tension με χαλασμένο ελατήριο. 

Στα 4 G403 που αγοράστηκαν τα 2 έβγαλαν θέμα σε ροδέλα και κλικ. 

Ωστόσο, έχει καλύψει στο 110% αυτά που θέλω οπότε το μόνταρα να βρω την υγειά μου. 

 

Με ροδέλα δεν έχω θέμα (ακόμα) αλλά αυτό που γίνεται είναι εκνευριστικό..

 

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Για να μην FYL και να ησυχάσεις μια και καλή(αυτό που αναφέρω στο ποστ. Όχι τα razer):

Αν δεν σου αρέσει αυτή η εταιρεία που το κατώτερο μοντέλο της(V5M στα 20κάτι ευρώ) ακόμα το χρησιμοποιώ(για δουλειά πλέον), χωρίς ΙΧΝΟΣ προβλήματος, 6 κοντά χρόνια μετα(!!!!), τότε πλήρωσε καραβίσιο(>100€) ένα επώνυμο αλλά με οπτικούς διακόπτες. ΤΙΠΟΤΕ άλλο.

Logitech, Roccat, Razer κτλ. είναι σκουπιδαριό. Τις ξέρεις μόνο επειδή πληρώνουν αδρά για να τις ξέρεις και να τις βρίσκεις σε όλα τα μαγαζιά. Από ποιότητα/τεχνολογία και αντοχή στο χρόνο...ο απόπατος για να βγαίνει το κέρδος από το ασταμάτητο αγόρασε-πέτα-ξαναγόρασε.

Για logitech δεν συμφωνώ. Παλιά ήταν σκυλιά.. Razer ναι είναι full promo από παντού.. Παρόλα αυτά δεν έχω θέμα με εταιρεία κτλ, να δουλεύει σωστά θέλω και να κάνω τη δουλειά μου! Ποιο μοντέλο θα έλεγες είναι κοντά στο G403; Γιατί σαν mouse με βόλεψε αρκετά (αν και για εμένα αυτό το μούφα πλαστικό που θα κολλάει σε μερικά χρόνια με χαλάει τρελά..).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς με παρεξένεψε και εμένα. Παλιά έκανα πολύ βαριά χρήση, επαγγελματικά, με logitech και δεν είχα ούτε μισό πρόβλημα. Πάει χάλασε και αυτό το οχυρό...

Καλά σου είπαν κάτι τέτοιο??? Δεν υπάρχουν οι τύποι... Ναι καλύτερα να επικοινωνήσεις με το amazon.

Εγώ σκέπτομαι σοβαρά πλέον τη λύση gaming ποντικιού της ASUS που έχει δυνατότητα αλλαγής των omron μόνο με κατσαβίδι και τσιμπίδι, καθώς δεν είναι συγκολλημένα. Μάλιστα έχω δει ότι έχουν και ανταλλακτικά omron switches στη συσκευασία!!! Αλμυρή η τιμή τους, αλλά ανεκτίμητη αξία η δυνατότητα εύκολης αλλαγής των διακοπτών. Έχει αγοράσει κανείς να μας πει γνώμη για την χρηστικότητά τους?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Για logitech δεν συμφωνώ. Παλιά ήταν σκυλιά.. Razer ναι είναι full promo από παντού.. Παρόλα αυτά δεν έχω θέμα με εταιρεία κτλ, να δουλεύει σωστά θέλω και να κάνω τη δουλειά μου! Ποιο μοντέλο θα έλεγες είναι κοντά στο G403; Γιατί σαν mouse με βόλεψε αρκετά (αν και για εμένα αυτό το μούφα πλαστικό που θα κολλάει σε μερικά χρόνια με χαλάει τρελά..).

Πλέον αλλάζουν όλοι τακτική και βγάζουν προϊόντα με ημερομηνία λήξης. Φαντάσου τώρα να σου πουλάνε ποντίκια >10 πλάσιας τιμής από αυτή που είχαν κάποτε τα συμβατικά(που άντεχαν και περισσότερο) και να μην έχουν οπτικούς διακόπτες και ροδέλα(σαν αυτούς των bloody στο 1/3 της τιμής). Καθόμαστε και συζητάμε για το ποιοι Omron είναι οι καλύτεροι όταν είναι outdated τεχνολογία, τουλάχιστον για τα ποντίκια.

Από bloody το A90 και AL90. έχουν σχεδόν ίδιες διαστάσεις με το δικό σου.

https://www.bloody.com/en/product.php?pid=10&id=98

Το site για τα A90 αναφέρει over 20million clicks. Το κουτί τους όταν τα πήρα στα 16€ αναγράφει 50 million clicks και 10 million scrolls. Η αίσθηση των υλικών είναι πρακτικά ίδια με death adder που είχα παλιότερα. Μόνο τα πλαϊνα πλήκτρα είναι πιο "δεύτερα", ως συνήθως.

Από τις μεγάλες εταιρείες απλά ψάξε να δεις ποια μοντέλα τους έχουν οπτικούς διακόπτες. Είναι αρκετά ακριβότερα όμως, αφού αντέχουν πολύ περισσότερο χωρίς προβλήματα στο ενδιάμεσο.

https://www.cnet.com/news/roccat-put-optical-switches-in-an-ultralight-gaming-mouse-for-60/

https://www.razer.com/razer-optical-mouse-switch

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα δει ένα βίντεο και έλεγε οτι αυτό με τους διακόπτες omron που βγάζουν 50 εκατ.clicks είναι απάτη.Εξηγούσε μάλιστα και τεχνικά γιατί συνέβαινε αυτό.

Εγώ έχω θέμα με το double click και με το Logitech G602  και με το Razer Naga Trinity.Πήρα από Ali διακόπτες να τους αλλάξω μόνος μου.Το Logitech το έχω ανοίξει και θα του αλλάξω μόνο το αριστερό omron.Το Razer μιας και απότι είδα είμαι μέσα στην εγγύηση και επειδή το έχω και ακριβοπληρώσει , μπήκα στο site τους και άνοιξα case.

Δεν το ανοίγω να αλλάξω το διακόπτη μπας και μου βρούν λύση.Ξέρει κανείς κατά πόσο κάνουν αντικατάσταση; Πάντως είναι απαράδεκτο να πληρώνω κοντά στα 100 ευρώ για ένα κινητό και να μην με βγάζει ούτε ένα χρόνο.Και η πλάκα είναι οτι κάνω χρήση γραφείου.Ούτε καν παίζω παιχνίδια.Και τα 2 τα mouse τα πήρα επειδή χρησιμοποιώ τα πλαινά κουμπιά που είναι προγραμματιζόμενα ως μακροεντολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

-edit-

Τελικά οι άνθρωποι στη Razer είναι απίθανοι.Με έβαλαν να τραβήξω βίντεο με το πρόβλημα , το δέχτηκαν και μετά μου είπαν οτι πρέπει να κόψω το καλώδιο από το mouse (μάλιστα μου έδωσαν και οδηγίες σε pdf) , να τους το επιστρέψω και μετά να μου στείλουν άλλο.Δηλαδή να μείνω χωρίς mouse ή να αναγκαστώ να πάρω ένα φτηνό να κάνω τη δουλειά μου και να περιμένω κανα μήνα για να πάρω το άλλο.Τους είπα οτι ποτέ ξανά δεν πρόκειται να αγοράσω οτιδήποτε με την επωνυμία razer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...