Προς το περιεχόμενο

WIND ADSL Χαμηλή Ταχύτητα-Μπορω να αποχωρησω πριν τις 14 μερες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αποφευγει;; πριν 3 βδομαδες εστειλα μηνυμα στο messenger και με εβαλαν σε fast path με snr 6 και με εβγαλαν και απο το CG-NAT. ισως το μεσεντζερ να ειναι πιο αποτελεσματικο απο το τηλεφωνο, οσες φορες εχω στειλει για τετοια θεματα παντα κανουν τις αλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ έχω εντελώς αντίθετη εμπειρία παρόμοια με τού παιδιού ,ενώ τούς έλεγα (στο τεχνικό τμήμα) να κατεβάσουν με δική μου ευθύνη το snr στο 6 αυτοί σφύριζαν αδιάφορα.... τελικά μετά από 10+ τηλέφωνα δεν μου το αλλάξανε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα τηλεφωνο και ζητησα interleaved και snr 6
Ο τεχνικος μου λεει θα το αλλαξω να δουμε πως θα παει και σας καλω σε λιγο.
Με καλει μετα απο λιγο και ως εκ του θαυματος μου λεει οτι το interleaved δεν παρεχεται σε adsl παρα μονο σε vdsl. Δηλαδη δεν ηξερε εξ αρχης οτι δεν γινοταν ε;
Προσπαθησα να τον πεισω να το κανει αλλα δεν εβρισκα ακρη.
Πηρα και ρωτησα μετα απο λιγο για διακοπη συμβολαιου και τι ποινη θα πληρωσω (71 ευρω περιπου μου ειπε) και η υπαλληλος μου ειπε να με συνδεσει με εναν τεχνικο μηπως και τελικα διευθετησουμε το προβλημα.
Ο τυπος μου ειπε οτι και ο προηγουμενος, δηλαδη οτι δεν γινεται να αλλαξει κατι και οτι τοσο μπορω να πιανω και οχι παραπανω με τιποτα.
Ουτε καν τον ενοιαζε που ειπα οτι πριν στην vodafone επιανε γυρω στα 17 ουτε οταν του ειπα οτι φιλος μου που μενει λιγο πιο περα απο μενα και ειναι στην wind ειναι σε interleaved και snr 6 και πιανει 18 Mbps.
Δηλαδη με λιγα λογια προτιμουν να πληρωσω 71 ευρω ποινη και να φυγω στην πρωτη εβδομαδα και να χασουν 20.90χ24 μηνες=501.6 ευρω μονο και μονο για να μην με ανεβασουν 7-8 Mbps που μπορω οντως να τα πιασει η γραμμη μου.

Επεξ/σία από gzsb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα στο messenger με καποιον απο wind τεχνικη υποστηριξη και με εβαλε σε interleaved και snr 6

Ελαχιστοτατη διαφορα. Σηκωνω τα χερια ψηλα πλεον. αν καποιος μπορει να μου εξηγησει γιατι η γραμμη δεν παει εκει που πρεπει. Μεχρι και το τελευταιο βραδυ στην vodafone ημουν ανετα στα 16-17 Mbps και τωρα αυτο εδω το πραγμα. Πραγματικα δεν ξερω τι να πω

 

wind interleaved.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανο ειναι να εισαι σε κλειδωμενο προφιλ στα 12-13 mbps, αν κανεις μερικα ρισταρτ το ρουτερ και δεις οτι κλειδωνει παντα εκει κοντα τοτε εισαι 100% σιγουρος.Δεν μου λες για ποιο λογο εφυγες απο voda?Λογω τιμης??Δεν σου εκαναν καλη προσφορα?? Να ξερεις παντα πως οτι δουλευει καλα και ειμαστε σχετικα ευχαριστημενοι δεν το πειραζουμε....Ειχες μια καλη ταχυτητα στην vodafone για 24αρα,ισως θα επρεπε να ρωτησεις πριν φυγεις εδω στο φορουμ να παρεις αποψεις...

Τωρα σχετικα με το θεμα της ταχυτητας που εχεις μπορεις να κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ οπως σου ενεφερα ποιο πανω αλλα θα παρει μερες μεχρι να ξεκαθαρισει η κατασταση(για να σου απαντησει η wind θελει 20 μερες) και παλι δεν ειναι 100% σιγουρο οτι θα μπορεσεις να φυγεις αζημιως...απο την αλλη κανεις τα στραβα ματια και μενεις για 2 χρονια wind και μετα αντε γεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με παραξενευει κ με βαζει σε υποψιες ειναι οτι κλειδωνω καρφι 11330-11334 οσες φορες κ να κανω restart το ρουτερ. Δηλαδη καμια αποκλιση. 

Κατα τα αλλα δεν με εχουν σε κλειδωμενο προφιλ, ε; Και γω τωρα πρεπει να ταλαιπωρουμαι και να αποδεχτω οτι κ παλι καλα που πιανω 11 ενω μενω εναμιση τετραγωνο απο το Α/Κ (DSLAM) στο οποιο ανηκω.

Για να με συρει η Wind να παω σε 50αρα VDSL που ειναι διαθεσιμη στην περιοχη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται το attenuation στο upload να είναι μεγαλύτερο από το attenuation του download, σε κανονικές συνθήκες, διότι χρησιμοποιεί πολύ λιγότερες και πολύ χαμηλότερες συχνότητες. Επίσης, το output power στο download είναι αφύσικο (σε όσες γραμμές έχω δει πάντα είναι πάνω από 18-19dBm). Πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει κάποιου είδους πρόβλημα, το θέμα είναι εκείνοι να δεχτούν να το δουν.

εικόνα_2021-04-06_153830.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geoavlonitis είπε

Δεν γίνεται το attenuation στο upload να είναι μεγαλύτερο από το attenuation του download, σε κανονικές συνθήκες, διότι χρησιμοποιεί πολύ λιγότερες και πολύ χαμηλότερες συχνότητες. Επίσης, το output power στο download είναι αφύσικο (σε όσες γραμμές έχω δει πάντα είναι πάνω από 18-19dBm). Πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει κάποιου είδους πρόβλημα, το θέμα είναι εκείνοι να δεχτούν να το δουν.

εικόνα_2021-04-06_153830.png

Θελουν να ερθει τεχνικος και να ερθει κ στον χωρο μου κ δεν τους εμπιστευομαι γιατι θα μου πουν οτι ειναι η καλωδιωση μου με προβλημα. Ενω μεχρι την μερα που ενεργοποιηθηκα σε αυτους δεν ειχα καποιο θεμα. 

Αυτοι θα μου πουν οτι εχω προβλημα στον χωρο μου κ θα με χρεωσουν κιολας 9.90 ευρω. Και θα μου πουν οτι μονο με VDSL θα ειμαι κομπλε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερωτηση για να δω κατι. Στο σπιτι μεσα υπαρχουν 3 τηλεφωνικες πριζες.

Αφαιρεσα συσκευες καλωδια απο ολες και ξεκινησα σε καθεμια απο αυτες ξεχωριστα να συνδεω μονο το ρουτερ και να παιρνω απο την καθεμια στατιστικα μεσω λαπτοπ κ καλωδιου ethernet εχοντας φυσικα βγαλει απο τις αλλες δυο πριζες οποιαδηποτε τηλεφωνικη συσκευη κλπ.

Και στις τρεις πριζες πηρε ακριβως τα ιδια στατιστικα. 

Επεξ/σία από gzsb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συμβόλαια πλέον δεν αναγράφουν για τη διεύθυνσή μας την εκτιμώμενη μέγιστη ταχύτητα συγχρονισμού, συνήθως διαθέσιμη και ελάχιστη; Από περιέργεια ρίξε μια ματιά τι ταχύτητες γράφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2021 στις 7:06 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Το τι θα έπρεπε, είναι μεγάλη κουβέντα..

Πριν προχωρήσεις σε καταγγελίες κλπ

Πάρε όπως είπα την τεχνική υποστήριξη..

Δε χρειάζεται να ξέρεις κάτι

Απλά θα πεις καλησπέρα σας, θέλω να αλλάξει το προφίλ της γραμμής από Fastpath σε Interleaved καθώς και να ρυθμιστεί ελεύθερο προφίλ με noise margin 6dB

Άμα δε καταλάβει..., τότε  κάλεσε ξανά ή ζήτα τον υπεύθυνο της βάρδιας.., αλλά απίθανο μου φαίνεται..

Ακόμη και να πάρει ο φίλος και να ζητήσει υπεύθυνο βάρδιας πιστεύεις ότι θα αλλάξει κάτι?

Όταν οι τεχνικοί κλείνουν τη βλάβη με συγκεκριμένο πόρισμα και τα παιδιά στην τεχνική υποστήριξη δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν παιζει να βρω καμια ακρη. Ακομα κ καταγγελια να κανω θα ειναι καλυμενοι εφοσον γραφει αυτα στο συμβολαιο (Φωτο κατω μερος).

Γυρισε σε interleaved το προφιλ ενας απο την  τεχνικη υποστηριξη. Και παλι δεν εγινε κατι. 11484 Kbps κλειδωνω.

Μου ειπαν να στειλουν τεχνικο να ελεγξει για βλαβη αλλα αν την βρουν στον χωρο μου θα χρεωθω 9.90 ευρω.

Και επειδη δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη , θεωρω οτι θα μου πουν οτι εχω βλαβη στον χωρο μου για να τσιμπησουν 9.90 ευρω. 

Ενω μεχρι την προηγουμενη Παρασκευη που ενεργοποιηθηκα στην Wind επιανα 16700Kbps(ανεβασα screenshot στο πρωτο ποστ) και πολλες φορες πιο πανω. Αρα η καλωδιωση μου ειναι κομπλε.

Εγω θεωρω οτι επειδη υπαρχει διαθεσιμοτητα VDSL στην περιοχη μου, αυτοι θελουν να σπρωξουν πλαγιως τον κοσμο εκει. 

Δεν μπορω να βρω αλλον λογο για τοσο χαμηλο συγχρονισμο σε μια γραμμη που αν την αφησουν ελευθερη θα κλειδωσει κοντα στα 19000 Kbps γιατι το attenuation επεσε στο 10 απο 15 που ειχα στην Vodafone

90.jpg

Επεξ/σία από gzsb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...