Προς το περιεχόμενο

i7-9700 ή i7-9700f???


Panosmalgym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.

Είχα αγοράσει μια έτοιμη μονάδα HP Pavilion 690-0003nv πέρσι. Έχω ξεκινήσει να την αναβαθμίζω σταδιακά, με πρώτη τη μνήμη απο 8GB στα 16GB G.Skill Ripjaws V 8GB DDR4-2666MHz CL15 DIMM (F4-2666C15D-16GVS) x2. Επόμενη αναβάθμιση θα ήθελα στον επεξεργαστή. Η συγκεκριμένη μητρική σηκώνει μέχρι i7 επεξεργαστές (65W). Οπότε είμαι μεταξύ i7-9700 καί i7-9700f. Τον υπολογιστή τον χρησιμοποιώ κυρίως για παιχνίδια. Παρακάτω περιγράφω αναλυτικά το PC.

Μητρική HP Lincs 843B Micro με Chipset Intel H370
Επεξεργαστής Intel Core i5+ 8400 65 W
Μνήμη : 8GB MTA8ATF1G64AZ-2G6E1 σε 16GB G.Skill Ripjaws V 8GB DDR4-2666MHz CL15 DIMM (F4-2666C15D-16GVS) x2
Κάρτα Γραφικών : NVIDIA GTX 1060 3GB
Κάρτα ήχου : Ενσωματωμένη 
Realtek ALC3601
Σκληρό δίσκο
Western Digital PC SN520 NVMe SSD

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μόνη διαφορά μεταξύ τους είναι ότι ο F δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά.

Επιλέγεις αναλόγως την τιμή τους και πόσο σημαντικό είναι για εσένα να υπάρχει και μια εναλλακτική λύση σε gpu.

Επεξ/σία από LaMereda
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LaMereda σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Γενικότερα έχω παρατηρήσει σε μετρήσεις διαφόρων site ότι υπερέχει λίγο ο f. Ισχύει; Ενώ στο site της intel η μόνη διαφορά είναι αυτή @LaMereda που έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panosmalgym είπε

@LaMereda σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Γενικότερα έχω παρατηρήσει σε μετρήσεις διαφόρων site ότι υπερέχει λίγο ο f. Ισχύει; Ενώ στο site της intel η μόνη διαφορά είναι αυτή @LaMereda που έγραψες.

όχι δεν υπερέχει ο F

εκει μπορει να παιξανε άλλοι παράγοντες, οπως π.χ. ψυξη/θερμοκρασιες, μητρικη. Αλλα αμα βαλεις στο ιδιο συστημα 9700 και 9700F, θα εχουν ιδιες επιδόσεις οι cpu.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@duffyduckδηλαδή τις μετρήσεις πχ σε ένα site σύγκρισης δε θα έπρεπε να είναι στο ίδιο υποσύστημα για να έχουμε ακριβείς μετρήσεις; @Aris_ Εννοείς για την περίπτωση που σταματήσει να λειτουργεί η GPU ή για κάποιον άλλον λόγο;

Επεξ/σία από Panosmalgym
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Panosmalgym είπε

@duffyduckδηλαδή τις μετρήσεις πχ σε ένα site σύγκρισης δε θα έπρεπε να είναι στο ίδιο υποσύστημα για να έχουμε ακριβείς μετρήσεις; @Aris_ Εννοείς για την περίπτωση που σταματήσει να λειτουργεί η GPU ή για κάποιον άλλον λόγο;

για πολλούς λόγους από extra μόνιτορ μέχρι drivers και διάγνωση είναι πολλά τα πλεονεκτήματα για τα λεφτά και τα 10w που καίει 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Panosmalgym είπε

@LaMereda σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Γενικότερα έχω παρατηρήσει σε μετρήσεις διαφόρων site ότι υπερέχει λίγο ο f. Ισχύει; Ενώ στο site της intel η μόνη διαφορά είναι αυτή @LaMereda που έγραψες.

Όχι δεν ισχύει όπως σου είπαν παραπάνω. Μοναδική διαφορά αυτό που σου είπα για τα γραφικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη απο τα 6τ θα πας στα 8τ και αυτο ειναι αναβαθμιση...μμμ  πριν ενα χρονο ναι,τωρα δεν ξερω ...το ελαχιστο αποδεκτο ειναι 12τ απο μενα ωστε να θεωρηθει αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να προχωρήσεις σε αλλαγή, η gtx 1060 πολύ καλή κάρτα και κρατάει ακόμη για fhd, την καλύπτει όμως κανονικά ο επεξεργαστής σου

Καλύτερα να μην κάνεις upgrade τώρα, και να κάνεις όταν αποφασίσεις να πάρεις καλύτερη κάρτα. Με τα σημερινά δεδομένα υπάρχουν ως VFM ο 10400(f) και ο 11400(f) αλλά μέχρι τότε μπορείς να βρεις καλύτερες επιλογές.

Βασικά δεν γράφεις το τροφοδοτικό σου, νομίζω λογικά καλύτερα θα είναι να πας σε νέο συστημά 100% όταν έρθει η ώρα.

Επεξ/σία από hln3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ κι εσάς για τον χρόνο σας.

@3DJIN είδα σε αρκετά site τη διαφορά του i5-8400 με τον i7-9700. Μήπως εννοείς ότι δεν είναι αισθητή;

@hln3 Το τροφοδοτικό είναι 310W. Όσον αφορά τον i5-10400 και τον i5-11400 μπαίνουν σε socket 1200 έναντι του 1151 της μητρικής μου. Μέχρι 9th generation ταιριάζουν. Οπότε λίγες οι επιλογές.

🤨

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...