Προς το περιεχόμενο

i7-9700 ή i7-9700f???


Panosmalgym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Panosmalgym είπε

@Sheogorath ο i5-8400 είναι 65 watt, έχει συχνότητα 2,8GHz και 4GHz turbo frequency. Άρα σημαίνει πως όταν ανεβαίνει η συχνότητα του αυξάνονται και τα watt, τα οποία δε με έχουν δημιουργήσει διάφορα προβλήματα. Από την άλλη ο i7-9700 είναι κι αυτός 65 watt, έχει συχνότητα 3GHz και 4.7GHz turbo frequency. Έχει τόση διαφορά όπου θα είχα ασταθές σύστημα;

🤨

Πάνω κάτω το ίδιο θα είναι αδερφέ. Ίδιο base tdp, παρόμοιο Τούρμπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατάλαβα. Ο i7-9700 κι ο i5-8400 μέχρι τι κάρτα γραφικών μπορεί να σηκώσουν; Υπάρχει κάποιο θέμα εδώ μέσα που θα μπορούσα να δω; Έχω ψάξει και δε βρήκα κάποιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

relative-performance-games-1920-1080.png

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i7-10700/14.html

Είναι από review του 10700, αλλά περιλαμβάνει ο πίνακας benches για 8400 και 9700K.

Όπως βλέπεις, η διαφορά τους, με 2080ti είναι 6% σε 1080p ultra settings. Δηλαδή και 2080ti να είχες για gpu, δεν θα πολυάξιζε

Αν ομαλοποιηθούν οι τιμές, θα μπορούσες να πάς για 3060 ti αλλά θα χρειαστείς νέο τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@hln3 κι εγώ αυτό ελπίζω. Ποτέ θα επανέλθουν οι τιμές στις κάρτες γραφικών. Όπως βλέπω θα χρειαστεί αγορά υπολογιστή από την αρχή. Μάταιη η οποία αναβάθμιση. Μόνο τη μνήμη που χρειάζομαι και αγόρασα. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Επεξ/σία από Panosmalgym
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Panosmalgym είπε

@hln3 κι εγώ αυτό ελπίζω. Ποτέ θα επανέλθουν οι τιμές στις κάρτες γραφικών. Όπως βλέπω θα χρειαστεί αγορά υπολογιστή από την αρχή. Μάταιη η οποία αναβάθμιση. Μόνο τη μνήμη που χρειάζομαι και αγόρασα. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Mετά από 3 σελίδες ίδιων απαντήσεων, πάλι καλά που το κατάλαβες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@leros2004 εκτός αν τελικά μπορεί ή όχι να γίνει αναβάθμιση ή ακόμη κι αν αξίζει τελικώς, μέσα από αυτό μπορεί κάποιος να μάθει και πόσα πράγματα που σίγουρα θα τα χρειαστεί. Όσον αφορά με τις απαντήσεις δεν ήταν όλες αρνητικές στην αναβάθμιση όποτε νομίζω έπρεπε να ρωτήσω. Τους ευχαριστώ πάντως όλους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...