Προς το περιεχόμενο

H Amazon ομολογεί πως οι οδηγοί της κάποιες φορές αναγκάζονται να ουρούν σε μπουκάλια


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ford22 είπε

Το άρθρο λέει ότι περνούν 15 δολλάρια την ΩΡΑ είναι τυπογραφικό λάθος?

Σαν πολλά μου φαίνονται... όντος τόσα περνούν?

Μεικτά εννοούν. Μην ξεχνάμε οι μισθοί βάσει κόστους διαβίωσης είναι υψηλότεροι στις ΗΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα παραγγείλει από το ΠΛΑΙΣΙΟ μια οθόνη. Την έφερε στο σπίτι μου ο οδηγός ή ο συνοδηγός (δεν εχω ιδέα) που κάνει της παραδόσεις και μου ζήτησε ευγενικά να χρησιμοποιησει την τουαλέτα. Εννοείτε τον άφησα και του ειπα κανένα πρόβλημα. Πιστευω εκεί ειναι το πρόβλημα σας φέρνουν κατι που περιμενετε στο σπίτι σας δείξτε κατανόηση στο πρόβλημα τους. Με τη δημοσιοποίηση του θέματος ελπίζω να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος. 

Επεξ/σία από geo9419
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οδηγοί των courier συνήθως κάνουν την ανάγκη τους όταν επιστρέψουν με το φορτηγάκι στο υποκατάστημα για να φορτώσουν πάλι με δέματα, βέβαια στην περίπτωση που τους πιάσει κατουρημα στην μέση του δρομολογίου, και μπουκαλάκι να έχουν κάπου θα παρκάρουν για να ξαλαφρωσουν δεν γίνεται να βρίσκονται εν κινήσει. Ταξιτζήδες και λοιποί είτε σε μαγαζιά πάνε είτε κατουρανε στα πεζοδρόμια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, geo9419 είπε

Είχα παραγγείλει από το ΠΛΑΙΣΙΟ μια οθόνη. Την έφερε στο σπίτι μου ο οδηγός ή ο συνοδηγός (δεν εχω ιδέα) που κάνει της παραδόσεις και μου ζήτησε ευγενικά να χρησιμοποιησει την τουαλέτα. Εννοείτε τον άφησα και του ειπα κανένα πρόβλημα. Πιστευω εκεί ειναι το πρόβλημα σας φέρνουν κατι που περιμενετε στο σπίτι σας δείξτε κατανόηση στο πρόβλημα τους. Με τη δημοσιοποίηση του θέματος ελπίζω να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος. 

Και ναι και όχι.

Ξένο σε σπίτι μου δεν θα έβαζα ποτέ, ιδίως με παιδιά. Ας κατουρηθεί επάνω του ο κουριερ. Είναι και λίγο θέμα αρχών. Ξένο άνθρωπο που δεν γνωρίζω και που τον δέχομαι στην πόρτα μου είναι ήδη μεγάλο ρίσκο. Μέσα στο σπίτι μου ούτε μια στο εκατομμύριο. Μην το παίρνεις προσωπικά.

Υπάρχουν κάποια πράγματα (εν προκειμένη περίπτωση, την ασφάλεια του συντρόφου μου και του παιδιού μου) που τα βάζω πάνω από όλα στο σύμπαν.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.makeleio.gr/επικαιροτητα/Δίχρονη-ξεσπάει-σε-κλάματα-αφού-5-κατασ/

Νταξει το σαιτ δεν ειναι εμπιστο αλλα επαιξε και αλλου η ειδηση. Αν δεν αφηνουν τα 5χρονα σιγα μην αφησουν τους οδηγους/κουριερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ford22 είπε

Το άρθρο λέει ότι περνούν 15 δολλάρια την ΩΡΑ είναι τυπογραφικό λάθος?

Σαν πολλά μου φαίνονται... όντος τόσα περνούν?

Η Αμερικη ουτε 500 ευρω βασικο δεν εχει, ουτε ενοικια απο 350 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμενα ένα μου έκανε εντύπωση τα 15 δολάρια την ώρα την στιγμή που στην Ελλάδα υπάρχει κόσμος που δουλεύει για 3 ευρώ την ώρα και ανασφάλιστος.....

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gliogas είπε

Έμενα ένα μου έκανε εντύπωση τα 15 δολάρια την ώρα την στιγμή που στην Ελλάδα υπάρχει κόσμος που δουλεύει για 3 ευρώ την ώρα και ανασφάλιστος.....

Το σκεπτικό σου για τη σύγκριση μισθών όπως την έκανες είναι λάθος πάντως. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Το σκεπτικό σου για τη σύγκριση μισθών όπως την έκανες είναι λάθος πάντως. 😉

Ναι έχεις ένα δίκιο δεν είναι ακριβώς έτσι απλά τα πράγματα παίζουν πολλά ρόλο....έχω επισκεφθεί την Αμερική και όντως είναι ποιο ακριβή σε μερικά πράγματα αλλά μην νομίζεις ότι είναι τόσο μεγάλη η διαφορά σε σχέση με μια ευρωπαική χώρα....έχουν ακριβά ενοίκια ακριβή ιατροφαρμακευτική περιθαλψη,  και άλλα διάφορα...έχουν όμως και άλλα καλά που δεν έχουμε εδώ οπως πχ φθηνό πετρέλαιο ,το φπα ειναι 8/% και όχι 24 τα προϊόντα στα σούπερ μαρκετ είναι ποιό φθηνα...και ερχόμαστε στην Ελλάδα τώρα με βασικό μισθό 600 ευρώ να πω εγώ όταν μόνο για ενοίκιο σε μια γκαρσονιερα στους αμπελοκήπους θες 200 ευρώ ρευμα κοινοχρηστα τηλεφωνο νερό έχεις ήδη φάει το 50% του μισθού σου. Και ρωτάω εγώ το ίδιο ισχύει για την Αμερική ο μέσος Αμερικάνος δίνει το μισό μισθό του μόνο για στέγαση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, gliogas είπε

Ναι έχεις ένα δίκιο δεν είναι ακριβώς έτσι απλά τα πράγματα παίζουν πολλά ρόλο....έχω επισκεφθεί την Αμερική και όντως είναι ποιο ακριβή σε μερικά πράγματα αλλά μην νομίζεις ότι είναι τόσο μεγάλη η διαφορά σε σχέση με μια ευρωπαική χώρα....έχουν ακριβά ενοίκια ακριβή ιατροφαρμακευτική περιθαλψη,  και άλλα διάφορα...έχουν όμως και άλλα καλά που δεν έχουμε εδώ οπως πχ φθηνό πετρέλαιο ,το φπα ειναι 8/% και όχι 24 τα προϊόντα στα σούπερ μαρκετ είναι ποιό φθηνα...και ερχόμαστε στην Ελλάδα τώρα με βασικό μισθό 600 ευρώ να πω εγώ όταν μόνο για ενοίκιο σε μια γκαρσονιερα στους αμπελοκήπους θες 200 ευρώ ρευμα κοινοχρηστα τηλεφωνο νερό έχεις ήδη φάει το 50% του μισθού σου. Και ρωτάω εγώ το ίδιο ισχύει για την Αμερική ο μέσος Αμερικάνος δίνει το μισό μισθό του μόνο για στέγαση? 

Έχω την εντύπωση ότι στην Αμερική το ημερομίσθιο περιλαμβάνει ασφαλιστικές και συνταξιοδοτικές εισφορές που ουσιαστικά επιβαρύνουν μόνο τον υπάλληλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Έχω την εντύπωση ότι στην Αμερική το ημερομίσθιο περιλαμβάνει ασφαλιστικές και συνταξιοδοτικές εισφορές που ουσιαστικά επιβαρύνουν μόνο τον υπάλληλο...

Δεν ισχύει αυτό. Ο υπάλληλος πληρώνει 6.2% του μισθού του σε κοινωνική ασφάλιση και 1.45% σε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για τους ηλικιωμένους και άλλο τόσο πληρώνει ο εργοδότης. Βέβαια αν θέλεις σοβαρή σύνταξη και δεν σου φτάνουν τα $800-1000 που θα πάρεις στα 65 από το κράτος κάνεις και ιδιωτικό συνταξιοδοτικό πλάνο, πολλές φορές στο προσφέρει ο εργοδότης.

Αντίστοιχα οι εργοδότες μπορεί να σου προσφέρουν και ιδιωτική ασφάλιση υγείας ή μπορείς να βρεις και μόνος σου. Πλέον και στην Ελλάδα οι μεγάλες εταιρείες προσφέρουν πακέτα ιδιωτικής ασφάλισης υγείας στους εργαζομένους.

Βέβαια όταν μιλάμε για χαμηλόμισθους εργαζόμενους που δεν έχουν τα χρήματα για ιδιωτική ασφάλιση μπορούν να ασφαλιστούν και στον Αμερικανικό ΕΟΠΥΥ (Medicaid). Εκεί μπορούν να απευθυνθούν ευάλωτες ομάδες αλλά και ο γενικός πληθυσμός αρκεί να έχει εισόδημα κάτω από 150% του ορίου φτώχειας, δηλαδή μηνιαίο εισόδημα κάτω από ~$1,500.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...