Προς το περιεχόμενο

Εύρεση εξαρτημάτων ηλεκτρολογικής εγκατάστασης


tsapadim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Φτιάχνω ένα σπίτι και θέλω για λόγους αισθητικής, να κάνω τα ηλεκτρολογικά εξωτερικά με μεταλικούς σωλήνες. Έχω ψάξει αρκετά online και πέρα από τους ίδιους τους σωλήνες που τους βρήκα, τα κουτία, ρακόρ, μούφες και γωνίες δεν τα βρήκα πουθενά σε μέταλο και παρόμοιο στυλ όπως στην εικόνα. Γράφω μήπως κανένας γνωρίζει κάποιο κατάστημα που να φέρνει τέτοια εξαρτήματα, μπας και αποφύγω να τα φέρω απ'έξω.

Ευχαριστώ

Untitled-1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο δυσκολο να βρεις , μιας και ειναι λιγο επικινδυνο , γιατι σε μια ενδεχομενη διαρροη ρευματος , τα πραγματα μπορει να γινουν δυσαρεστα, εαν ειναι για σπιτι δε θα το συνιστουσα. Βεβαια δεν απαντω στην ερωτηση σου, γιατι δε γνωριζω που θα μπορουσες να βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαγορεύεται να είναι το κουτί μεταλλικό καθώς είναι καλός αγωγός ρεύματος.

Για λόγους αισθητικής μπορείς να βάλεις ότι θέλεις πάνω από τα πλαστικά κουτιά, εφόσον σε αυτά έχει γίνει καλή μόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Απαγορεύεται να είναι το κουτί μεταλλικό καθώς είναι καλός αγωγός ρεύματος.

Για λόγους αισθητικής μπορείς να βάλεις ότι θέλεις πάνω από τα πλαστικά κουτιά, εφόσον σε αυτά έχει γίνει καλή μόνωση.

Aπαγορευονται και οι μεταλκοι πινακες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα gero.gr που έχει μεταλλικά εξαρτήματα διανομής αν και αυτά που έχεις στις φωτογραφίες είναι αμερικάνικα και δεν δουλεύονται στην Ελλάδα

30 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Απαγορεύεται να είναι το κουτί μεταλλικό καθώς είναι καλός αγωγός ρεύματος.

Για λόγους αισθητικής μπορείς να βάλεις ότι θέλεις πάνω από τα πλαστικά κουτιά, εφόσον σε αυτά έχει γίνει καλή μόνωση.

από πότε και βάσει ποιου άρθρου του κανονισμού ΕΗΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vasilllis είπε

Aπαγορευονται και οι μεταλκοι πινακες?

Συνηθως μεταλλικοι ειναι μονο σε βιομηχανιες , πινακες ασανσερ κα. Σε σπιτια πλεον η πλειοψηφια ειναι πλαστικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Απαγορεύεται να είναι το κουτί μεταλλικό καθώς είναι καλός αγωγός ρεύματος.

Για λόγους αισθητικής μπορείς να βάλεις ότι θέλεις πάνω από τα πλαστικά κουτιά, εφόσον σε αυτά έχει γίνει καλή μόνωση.

 

17 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Η εγκατασταση θα γινει κανονικά με ότι προβλέπεται, αν θέλεις σωλήνες θα τις βάλεις αλλα θα ειναι διακοσμητικές. 

Παιδιά, δεν θέλω να φανώ αλλαζόνας, αλλά με 2-3 ηλεκτρολόγους που έχω μιλήσει όταν πήρα προσφόρα για την δουλειά, και με πολλά που έχω διαβάσει online για το θέμα μεταλλικών σωλήνων σε ηλεκτρολογική εγκατάσταση, πουθενα δεν αναφέρθηκε τέτοιο θέμα. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο πιο αναλύτικα και όχι απλά με ένα "απαγορεύεται" ή "δεν μπορείς", για να το καταλάβω καλύτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα σου πω ότι απαγορεύεται, γιατί απλά δεν απαγορεύεται. :)

Θα κοιτάξεις σε βιομηχανικά ηλεκτρολογικά υλικά αντιεκρηκτικού τύπου, δεν θα σου προτείνω κάποιον, στο google θα τους βρεις. 

Σημειωτέων ότι, όλα τα μεταλλικά μέρη (σωλήνες κουτια, κλπ) θα πρέπει να γειωθούν ισοδυναμικά μέσω ισοδυναμικών συνδέσεων.
 

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilllis είπε

Aπαγορευονται και οι μεταλκοι πινακες?

Επιτρέπονται μόνο αν είναι γειωμενοι!

Αντίστοιχα συμβαίνει το ίδιο και σε ένα rack.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα αγώγιμα εκτιθέμενα μεταλλικά στοιχεία μιας εγκατάστασης γειώνονται συμφωνά με τον κανονισμό ΕΗΕ.

το άρθρο στο κανονισμό που απαγορεύει τα μεταλλικά κουτιά διακλάδωσης το βρήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tsapadim είπε

Καλησπέρα σε όλους

Φτιάχνω ένα σπίτι και θέλω για λόγους αισθητικής, να κάνω τα ηλεκτρολογικά εξωτερικά με μεταλικούς σωλήνες. Έχω ψάξει αρκετά online και πέρα από τους ίδιους τους σωλήνες που τους βρήκα, τα κουτία, ρακόρ, μούφες και γωνίες δεν τα βρήκα πουθενά σε μέταλο και παρόμοιο στυλ όπως στην εικόνα. Γράφω μήπως κανένας γνωρίζει κάποιο κατάστημα που να φέρνει τέτοια εξαρτήματα, μπας και αποφύγω να τα φέρω απ'έξω.

Ευχαριστώ

Untitled-1.jpg

Ειμαι και εγω σε παρομοια κατασταση μιας και θελω να αλλαξω την αρχαια καλωδιωση του διαμερισματος, αλλα προτιμω και εγω την εξωτερικη καλωδιωση. Εχεις παρει προσφορες απο ηλεκτρολογους για κατι τετοιο. Να σου πω την αληθεια φοβαμαι οτι οι απαιτησεις μου στο αισθητικο κομματι ειναι εξωπραγματικες για τα ελληνικα δεδομενα, και θα ηθελα να δω προηγουμενη δουλεια καποιου πριν του εμπιστευτω κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dazed είπε

Ειμαι και εγω σε παρομοια κατασταση μιας και θελω να αλλαξω την αρχαια καλωδιωση του διαμερισματος, αλλα προτιμω και εγω την εξωτερικη καλωδιωση. Εχεις παρει προσφορες απο ηλεκτρολογους για κατι τετοιο. Να σου πω την αληθεια φοβαμαι οτι οι απαιτησεις μου στο αισθητικο κομματι ειναι εξωπραγματικες για τα ελληνικα δεδομενα, και θα ηθελα να δω προηγουμενη δουλεια καποιου πριν του εμπιστευτω κατι τετοιο.

Γιατι προτιμας εξωτερική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πάρε πλαστικα και βάφτα με γαλβανι η αντιστοιχο

Ναι, θα κάνω μια δοκιμή σε ένα πλαστικό κομμάτι σωλήνα σίγουρα για να δο πως είναι το αποτέλεσπα πριν καταλήξω.

 

4 ώρες πριν, nvel είπε

το άρθρο στο κανονισμό που απαγορεύει τα μεταλλικά κουτιά διακλάδωσης το βρήκες;

 

14 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Απαγορεύεται να είναι το κουτί μεταλλικό καθώς είναι καλός αγωγός ρεύματος.

Για λόγους αισθητικής μπορείς να βάλεις ότι θέλεις πάνω από τα πλαστικά κουτιά, εφόσον σε αυτά έχει γίνει καλή μόνωση.

Βρήκα αυτό το αρχείο και έκανα αναζήτηση για την λέξη "μεταλλικό/ά". Δεν βρήκα τίποτα που να απαγορεύει την χρήση τους.

4 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γιατι προτιμας εξωτερική;

Κυρίως για την εμφάνιση, αλλά και για την ευκολία σε αλλαγές/τροποποιήσεις/επιδιόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...