Προς το περιεχόμενο

Εύρεση εξαρτημάτων ηλεκτρολογικής εγκατάστασης


tsapadim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, tsapadim είπε

Βρήκα αυτό το αρχείο και έκανα αναζήτηση για την λέξη "μεταλλικό/ά". Δεν βρήκα τίποτα που να απαγορεύει την χρήση τους

Προφανώς και δεν απαγορεύεται η διανομή με μεταλλικά εξαρτήματα, που είναι ο συνήθης τρόπος εγκατάστασης όπου υπάρχει εμφανής διανομή που πρέπει να έχει και μηχανική προστασία ή σε περιβάλλον atex.

Τα πλαστικά εξαρτήματα δεν μπαίνουν για μόνωση, αυτή επιτυγχάνεται με άλλο τρόπο αλλά γιατί είναι φθηνότερα και εύκολα στη εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tsapadim είπε

Κυρίως για την εμφάνιση, αλλά και για την ευκολία σε αλλαγές/τροποποιήσεις/επιδιόρθωση.

Δε ξέρω κατα ποσο πρακτικό να γινει ολο το σπιτι ετσι. Πιστευω πως θελει πολυ ψαξιμο αν θες ωραιους διακοπτες και υπομονη για να ερθουν. Εγω περιμενα κανα μηνα απο γερμανια για κατι διακοπτες. Οι αλλαγες ειναι κατι σχετικό αν θες να περασεις κατι εξτρα πρεπει να βρεις ιδια εξαρτηματα να ταιριάζει που ισως να μην υπαρχουν μετα απο 10 χρονια. Για μένα το καλύτερο ειναι οπως κανουν σε νεα σπιτια με γυψοσανιδες/τσιμεντοσανιδες παντου και περνας οτι θελεις χωρις σκαψιματα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nvel είπε

Προφανώς και δεν απαγορεύεται η διανομή με μεταλλικά εξαρτήματα, που είναι ο συνήθης τρόπος εγκατάστασης όπου υπάρχει εμφανής διανομή που πρέπει να έχει και μηχανική προστασία ή σε περιβάλλον atex.

Αυτό νόμιζα και εγώ, αλλά όταν άκουσα τόσα πολλά 'απαγορεύεται' έλεγα μήπως έκανα κάπου λάθος μιας και δεν είμαι ηλεκτρολόγος. Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tsapadim είπε

Βρήκα αυτό το αρχείο και έκανα αναζήτηση για την λέξη "μεταλλικό/ά". Δεν βρήκα τίποτα που να απαγορεύει την χρήση τους.

Ψάξε για λέξεις "μόνωση", "προστασία" , είναι βασικά πράγματα...

Γενικά έχει και ολόκληρο κεφάλαιο
"ΜΕΡΟΣ 4 ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γιατι προτιμας εξωτερική;

Για αισθητικους λογους κυριως και επειδη ειμαι σε φαση ανακαινισης και θελω να περασω καποιες καινουργιες γραμμες και δεν εχω καμια ορεξη να σκαβω ολο το σπιτι (δυσκολο να περασουν απο τους ηδη υπαρχοντες σωληνες).  Μου αρεσει η industrial αισθητικη τους και η ευκολια επεμβασης αλλα θελει πολυ ψαξιμο και μελετη πριν το πραγματοποιησω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dazed είπε

Για αισθητικους λογους κυριως και επειδη ειμαι σε φαση ανακαινισης και θελω να περασω καποιες καινουργιες γραμμες και δεν εχω καμια ορεξη να σκαβω ολο το σπιτι (δυσκολο να περασουν απο τους ηδη υπαρχοντες σωληνες).  Μου αρεσει η industrial αισθητικη τους και η ευκολια επεμβασης αλλα θελει πολυ ψαξιμο και μελετη πριν το πραγματοποιησω. 

Το σκάψιμο ειναι παροδιασακη λύση στην ελλάδα. Μια πιο μοντερνα ειναι με γυψοσανιδες και αλλάζεις ακομα και υδραυλικα έτσι με ωραίους σωληνες και περνας ευκολοτερα μετα οτι θες. Αν θες industrial θελει ψαξιμο πολυ και ηλεκτρολογο που να το εχει λιγο με αλφαδια

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Το σκάψιμο ειναι παροδιασακη λύση στην ελλάδα. Μια πιο μοντερνα ειναι με γυψοσανιδες και αλλάζεις ακομα και υδραυλικα έτσι με ωραίους σωληνες και περνας ευκολοτερα μετα οτι θες. Αν θες industrial θελει ψαξιμο πολυ και ηλεκτρολογο που να το εχει λιγο με αλφαδια

Ισχυει, εχω ηδη αλλαξει τα υδραυλικα και ευτυχως ειχα βρει πολυ καλο υδραυλικο και η δουλεια που εκανε ειναι εξαιρετικη. Οι γυψοσανιδες ειναι μια καλη λυση για να προσθεσω και ηχομονωση αλλα δεν εφαρμοζεται παντου, οπως π.χ. στους διαδρομους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Το σκάψιμο ειναι παροδιασακη λύση στην ελλάδα. Μια πιο μοντερνα ειναι με γυψοσανιδες και αλλάζεις ακομα και υδραυλικα έτσι με ωραίους σωληνες και περνας ευκολοτερα μετα οτι θες. Αν θες industrial θελει ψαξιμο πολυ και ηλεκτρολογο που να το εχει λιγο με αλφαδια

Το σκάψιμο από την αρχή το είχα αποκλείσει λόγω του οτι ήθελα το βιομηχανικό στυλ. Έχω ήδη βρει 1-2 εργοστασια σε Ινδία και UK και μερικα ακόμα καταστήματα λιανικής σε UK και US αλλά ήθελα να δω μήπος μπορούσα να αποφύγω το import. Τώρα για το αλφάδι, ελπίζω αυτός που έχω βρει να είναι καλός, αλλά θα είμαι και εγώ από δίπλα σε οτι έχει να κάνει με το design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2021 στις 12:24 ΠΜ, SilentVoice είπε

Επιτρέπονται μόνο αν είναι γειωμενοι!

Αντίστοιχα συμβαίνει το ίδιο και σε ένα rack.

 

το ιδιο συμβαινει και σε αυτου του ειδους σωληνωση,

Στις 6/4/2021 στις 12:37 ΜΜ, dazed είπε

Για αισθητικους λογους κυριως και επειδη ειμαι σε φαση ανακαινισης και θελω να περασω καποιες καινουργιες γραμμες και δεν εχω καμια ορεξη να σκαβω ολο το σπιτι (δυσκολο να περασουν απο τους ηδη υπαρχοντες σωληνες).  Μου αρεσει η industrial αισθητικη τους και η ευκολια επεμβασης αλλα θελει πολυ ψαξιμο και μελετη πριν το πραγματοποιησω. 

φοβαμαι οτι μολις δεις αιαθητικα 15 σωληνες να φευγουν απο τον πινακα θα μετανιωσεις.Οικονομικα δε ασυμφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την ΥΔΕ που πρέπει να υπογράψει ο ηλεκτρολόγος, πρωτόκολο ελέγχου σελίδα 4 στο Pdf άρθρο 1.10  Όλες οι γραμμές πρέπει να είναι εντός οικοδομών.  Δεν ισχύει να τα περάσεις εξωτερικά.

https://www.deddie.gr/media/8345/παράρτημα.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο έλεγχος 1.10 αφορά τον οπτικό έλεγχο των γραμμών που βρίσκονται εντός της οικοδομής και αν αυτές είναι σύμφωνες με τα άρθρα 175-178 του κανονισμού. Δεν αναφέρει ότι οι γραμμές πρέπει να είναι χωνευτές. Άλλο οικοδομή, άλλο τοιχοποιία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...