Προς το περιεχόμενο

Οι Intel Raptor Lake επεξεργαστές θα είναι συμβατοί με το socket των Alder Lake


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Θεωρείς το ίδιο με Χ370 και 5600Χ/5800Χ? 😛

Eγω προσωπικά στην b350 gaming F δεν θα έβαζα κανέναν από τους 2. Σε καμιά βαριά X370 τύπου crosshair ίσως. Bέβαια φαντάζομαι θα έχουν προβληματικό memory support. Αλλά από θέμα VRM μάλλον θα είναι okay, ειδικά σε stock. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Official support είναι όταν η AMD (ή η Intel) δίνει bios σε όλες τις εταιρίες για το εκάστοτε chipset και τους καινούργιους της επεξεργαστές. Το ότι πήγε η Asrock (που μάλλον δεν είναι η Asrock αλλά ένας modder, όχι ότι έχει σημασία) και έβγαλε bios δεν το καθίστα ούτε official ούτε θετικό της πλατφόρμας της AMD. 

 

Αυτό που κάνουν αν κατάλαβα καλά είναι να παίρνουν bios από X470 και να το βάζουν σε X370 για να μπούν τα καινούργια CPU. 

Με λίγα λόγια, έχω μια b350 gaming F και μια X370 gaming k5 (true story), μπορώ να μπώ στο site της Asus / Gigabyte και να κατεβάσω bios για να βάλω 5xxx Ryzen? 

Απαντώ εδώ, με διευκρινήσεις προς όλους.

Το BIOS για το Χ370 στις Asrock, είναι της Asrock. Είναι side-project (για αυτό και, προφανώς, δεν είναι στο site), αλλά είναι της Asrock.

Η ΑΜD στραβοκοίταξε, αλλά μέχρι εκεί (δεν είναι και πολλοί που θα πάνε να κάνουν τέτοιο πράγμα, έτσι κι αλλιώς). Ακόμα και τώρα περιμένουμε για νέα έκδοση, απλά δεν είναι καν τλευταία προτεραιότητα.

Φυσικά και είναι προτέρημα της πλατφόρμας της AMD, όμως. Θα μπορούσε να βάλει ένα Pin παραπάνω και να τον κάνει ηλεκτρικά ασύμβατο. Θα μπορούσε να κλειδώσει την πρόσβαση. Είχε/έχει πολλούς τρόπους, αλλά απλά προτίμησε να μη δώσει επίσημη υποστήριξη, χωρίς όμως να απαγορεύσει τίποτα (θα γλιτωνε και από τη γκρίνια του κάθε εμένα που λέει ότι αφού είναι συμβατό ρε, τί μας λέτε ότι "δεν γίνεται και δεν χωράει", ειδικά από τη στιγμή που το BIOS που τώρα τρέχω υποστηρίζει ταυτόγχρονα όλους τους Ryzen. Όλους!).

Τώρα, το cross-flash των Χ470 έχει να κάνει με το ότι η Χ370Τ και Χ470Τ είναι πανομοιότυπες (καθώς και με 2-3 άλλα μοντέλα της ίδιας, μεταξύ 3χχ+4χχ) με μόνη διαφορά κάποια δευτερεύοντα Modules. Επιπλέον, η Asrock έχει αποφασίσει ότι το "base" ΒIOS για όλες τις 3ρες και 4ρες μητρικές της είναι αυτό της Χ470Τ, οπότε αυτό επιτρέπει σε εμάς να κάνουμε εξυπνάδες (περιμένω επιβεβαίωση ότι το τελευταίο για Χ470Τ που βγήκε χτες, με AGESA 1.2.0.0 λειτουργεί σωστά με τους 5χχχ για να το περάσω κι εγώ...λειτουργεί σωστά στις ίδιες τις Χ470Τ, (όχι στις Χ370), διευκρινίζω, γιατί το αμέσως προηγούμενο ήταν για κλάματα).

Να σημειώσω κάπου εδώ ότι πετάω όποια στιγμή θέλω έναν 5950Χ απάνω, χωρίς το παραμικρό θέμα (ίσως χάνω ένα 5-10% επειδή κάποια χαρακτηριστικά δεν υπάρχουν, ακόμα, στο BIOS/AGESA μου).

Αυτά, γενικά. Εννοείται πως δεν συστήνεται η παραπάνω πρακτική σε κανέναν που θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο (αν και, να πω την αλήθεια, αν δε με έτρωγε το ξερό μου να πειράξω τις μνήμες, μια χαρά ήταν το σύστημα...σταθερότατο).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Φυσικά και είναι προτέρημα της πλατφόρμας της AMD, όμως. Θα μπορούσε να βάλει ένα Pin παραπάνω και να τον κάνει ηλεκτρικά ασύμβατο. Θα μπορούσε να κλειδώσει την πρόσβαση. Είχε/έχει πολλούς τρόπους, αλλά απλά προτίμησε να μη δώσει επίσημη υποστήριξη, χωρίς όμως να απαγορεύσει τίποτα

Αν η Asus (τυχαία εταιρεία) δεν έβγαζε update για τις X470 θα ήταν μειονέκτημα της πλατφόρμας της AMD? Εγώ θα έλεγα οτι θα ήταν μειονέκτημα της Asus. Έτσι και τώρα που έτυχε η Asrock από την καλή της την καρδιά και χωρίς τις ευλογίες της AMD να δώσει bios είναι προτέρμα της Asrock, όχι της AMD. 

Κατά τα λοιπά ισχύουν τα ίδια και για Intel, γιαυτό και ο 9900k μπαίνει σε Z170. Θα μπορούσε να αλλάξει pins κλπα η Intel αλλά δεν το έκανε. 


Προφανώς και τα 2 μεσοβέζικες λύσεις τα θεωρώ και όχι σοβαρή υποστήριξη. Ασχέτος αν στη πράξη ίσως δουλευύει και είναι και stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

1) Πολλαπλές συμπυκνωμένες βλακείες , αφού την παρακολουθείς από το 1997 , θες να μας πεις ότι στο LGA775 δεν ΄"χώρεσε" πολλές γενιές με αλματώδη αύξηση επιδόσεων?

2) Τα τελευταία χρόνια δεν βάζει 1+1 γενιές στο ίδιο σοκετ και είναι συμβατά?

3) Οταν λέγαμε ότι η 5XXXX σειρά δεν θα είναι συμβατή με τις παλιές μητρικές πόσοι έσκιζαν τα ιμάτια τους ότι η AMD δεν κάνει τέτοια? Οταν λέγαμε ότι αν η AMD "προσπεράσει" την ΙΝΤΕΛ θα αυξήσει τιμές δεν το έκανε? (πουλάει χρυσάφι τον 6πυρηνο R5600X?)

 

Πρώτα απ' όλα η ευγένεια είναι βασική για ένα πολιτισμένο διάλογο. Αν βέβαια δεν την έχει μάθει κάποιος από το σπίτι του, τότε θα πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο... Ας θεωρήσουμε ότι θα υπάρχει από εδώ και πέρα.

 Απαντώ στα θέματα που έθιξες ένα προς ένα.

1) Σωστά. Ο Pentium Prescott (s775) έμπαινε στις μητρικές της πρώτης γενιάς C2D... Αμ δε... Δύο χρόνια διαφορά χρονολογικά. Το ίδιο και οι πρώτες μητρικές C2D με 2 γενιές μετά Core2Quad. Ίδιο socket, αλλά ασυμβατότητα CPUs. Έγραψα:

Στις 6/4/2021 στις 10:12 ΠΜ, Tlykog είπε

Το ίδιο socket δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα είναι συμβατές και οι μητρικές.

Το οποίο και ισχύει https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_chipsets#Core/Core_2_mobile_chipsets

2) Διαφορά 5% σε ίδιους πυρήνες και ίδια ρολόγια... Μάλιστα... Μιλάμε για επανάσταση. Τώρα κάνει απλά overclocking και κόβει πυρήνες...

3) Συμφωνώ. Μάλλον με πέρασες για κάποιον AMD fan. Να στο πω λοιπόν: στο σπίτι μου (2 laptop+MS surface) στην επιχείρησή μου 4 PCs (3 desktops και 1 server) και ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ 1 ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ AMD... Ούτε έναν. Δε μπορώ όμως να στηρίζω και τις βλακείες της Intel. Είπαμε. Η AMD μπήκε μπροστά και κάνει αυτά που έκανε και η Intel όταν ήταν πρώτη. Αυτό αποδεικνύει ότι δεν είναι θέμα "καλής" και "κακής" εταιρείας. Όποια είναι πρώτη τα ίδια κάνει.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω πρόβλημα με AMD. Άνετα αγόραζα. Αν και αυτό τον καιρό, όπως σωστά ανέφερες, συμφέρει να αγοράσεις Intel, γιατί η τελευταία σειρά της AMD δεν τη λες και VFM..

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Αν η Asus (τυχαία εταιρεία) δεν έβγαζε update για τις X470 θα ήταν μειονέκτημα της πλατφόρμας της AMD? Εγώ θα έλεγα οτι θα ήταν μειονέκτημα της Asus. Έτσι και τώρα που έτυχε η Asrock από την καλή της την καρδιά και χωρίς τις ευλογίες της AMD να δώσει bios είναι προτέρμα της Asrock, όχι της AMD. 

Κατά τα λοιπά ισχύουν τα ίδια και για Intel, γιαυτό και ο 9900k μπαίνει σε Z170. Θα μπορούσε να αλλάξει pins κλπα η Intel αλλά δεν το έκανε. 


Προφανώς και τα 2 μεσοβέζικες λύσεις τα θεωρώ και όχι σοβαρή υποστήριξη. Ασχέτος αν στη πράξη ίσως δουλευύει και είναι και stable.

Εντελώς λάθος αναλογίες.

Η συμβατότητα είναι εκεί, ανοικτή, ελεύθερη (αν και "κατακριτέα από τη "μαμά" AMD). Όποιος θέλει/δεν βαριέται, βγάζει.

Μην ξεχνάμε το χαμό με τα 4χχ chipsets, έδειξε με το παραπάνω τις προθέσεις όλων (κάποιοι "από 'δω", κάποιοι "από ΄κει").

Η ASUS, λοιπόν, στο παράδειγμά σου θα ήταν για σκαμπίλια επειδή η ΑMD αποφάσισε και έδωσε συμβατότητα πλήρη. Η ASUS, ήταν η 1η που πάλεψε να μη γίνει αυτό, btw.

Εδώ, στα 3χχ chipsets, είναι απλά ένα ευχάριστο extraδάκι. Αν ήθελε η ΑΜΔ, το κλείδωνε (με όποιον τρόπο) και τέλειωνε η υπόθεση.

Εννοείται ότι Points στην Asrock για τη συγκεκριμένη κίνηση (αν και όποιος έχει ασχοληθεί με BIOS της, αξίζει γενικότερα κάθε αποζημίωση για το κακό που περνάει), αλλά είναι εφικτή επειδή το επέτρεψε η AMD.

Στα τελευταία σου, ψιλοσυμφωνούμε προφανώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...