Προς το περιεχόμενο

Κι όμως, τα M1 Macbooks αναβαθμίζονται


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Kaboomzer είπε

Προφανώς και δεν είναι το ίδιο. Στην παρούσα φάση για να αλλάξεις δίσκο και μνήμη ξεβιδώνεις 10 βίδες και είσαι κομπλέ.

Και έχεις μία καλή σχέση φορητότητας-βάρους/αναβαθμισιμότητας-ευκολίας συντήρησης, σε υποσυστήματα που έχει λόγο η αναβάθμιση. Γιατί να μειώσεις την αναβαθμισιμότητα στο μηδέν για να αυξήσεις τη φορητότητα κατά 1% ; Για τις εταιρείες έχει λόγω και το καταλαβαίνω. Τους καταναλωτές που το υποστηρίζουν δεν καταλαβαίνω.

Δηλαδή όσοι σημερινοί φορητοί επιτρέπουν αναβάθμιση ram και δίσκου είναι 2 και 3 κιλά;

Πόσο πιο ελαφρύς και φορητός θα γίνει ένας από αυτούς αν τα κολλήσεις στη μητρική; 2 χιλιοστά και 50γραμμάρια; Θεωρείς ότι αυτό το κέρδος είναι περισσότερο από τη δυνατότητα αναβάθμισης ή επιδιόρθωσης με λιγότερο κόστος;

Εχεις δει πόσο διαφορετικό μέγεθος έχει ένα m/b με κλασική διάταξη και πόσο ένα με soc? Την έλλειψη ανεμιστήρα την υπολογίζεις? Το κέρδος του να βάλεις μεγαλύτερη μπαταρία στον ελεύθερο χώρο που απομένει το εχεις σκεφτεί? Έχεις συνειδητοποιήσει τι σημαίνει να έχεις το πάχος ενός tablet σε φορητούς που θα είναι πάνω από 15 ίντσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι σχέση έχει ο ανεμιστήρας? Δεν διαφωνώ για το arm soc. Μάλιστα μακάρι και άλλοι κατασκευαστές να αρχίσουν να τα χρησιμοποιούν ώστε να υπάρξουν πραγματικά ωφέλη σε μπαταρία, θόρυβο και μέγεθος.

Όσο για τα υπόλοιπα βλέπω αρκετά λάπτοπ να έχεουν το ίδο περίπου βάρος και πάχος με το Macbook , αλλά να αλλάζεις δίσκο ενώ σε κάποια και ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Kaboomzer είπε

Τι σχέση έχει ο ανεμιστήρας? Δεν διαφωνώ για το arm soc. Μάλιστα μακάρι και άλλοι κατασκευαστές να αρχίσουν να τα χρησιμοποιούν ώστε να υπάρξουν πραγματικά ωφέλη σε μπαταρία, θόρυβο και μέγεθος.

Όσο για τα υπόλοιπα βλέπω αρκετά λάπτοπ να έχεουν το ίδο περίπου βάρος και πάχος με το Macbook , αλλά να αλλάζεις δίσκο ενώ σε κάποια και ram.

Μάλλον εδώ γίνεται η παρεξήγηση φίλε μου, μιας και μιλάω καθαρά για arm soc συστήματα και για τα οφέλη που θα αποκομίσουμε γενικά από την νέα σχεδίαση...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Ανάφερέ μου δύο ερευνητικά εργαστήρια στην ελλάδα του διαμετρήματος του Δημόκριτου και του ΙΤΕ, 
όπου ο κύριος υπολογιστικός εξοπλισμός τους είναι με mac.
Καθώς και τα κριτήρια-λόγους για τα οποία προτιμήθηκαν.

Εξήγησέ μας για ποιούς συγκεκριμένους λόγους (οικονομικούς, αξιοπιστία, επιδόσεις, υποστήριξη κλπ) 
τα mac έχουν καλύτερο vfm.
Διότι όσες φορές αποφασίστηκε τι να αγοραστεί, 
πάντα τα mac κρίνονταν ασύμφορα συγκριτικά με παρεμφερή συστήματα και απορρίπτονταν ασυζητητί.
Λόγους αντικειμενικούς και τεκμηριωμένους ποσοτικά, που να μπορούν να δικαιολογήσουν αγορά σε επίσημο έγγραφο, όχι προσωπικό τεχνολογικό φετιχισμό.
Π.χ.,  έστω ότι για το γραφείο ενός εργαστηρίου διατίθενται 8000€ για την αγορά ισχυρού μηχανήματος 
(πραγματικό παράδειγμα)
Τι συνολικό πακέτο παίρνεις σε mac με αυτό το ποσόν και τι σε Dell. 


Έτσι, για να τα μάθω κι εγώ και να  μην λέω "πράγματα που δεν ισχύουν".
Και να ξέρω την επόμενη φορά να υποστηρίξω την αγορά τους...

-

θα ήθελα πολύ αν γίνεται και χωρίς να είμαι αδιάκριτος να μου πεις τι μηχανήματα δουλεύεις τώρα 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή μου απευθύνεσαι δεύτερη φορά, να σου απαντήσω.

Όχι, δεν θα σου πω διότι θα επιδιώξεις να κριτικάρεις αρνητικά και κακόβουλα 
σε προσωπικό επίπεδο τις συγκεκριμένες επιλογές.
Κι αν δεν το κάνεις εσύ, πιθανόν θα το κάνουν άλλοι, τώρα ή στο μέλλον.
Ήδη φάνηκε αυτό νωρίτερα.


Αντίθετα, δοκίμασε εσύ να απαντήσεις ειλικρινά και αντικειμενικά στο απόσπασμά μου που παρέθεσες.
Με σαφήνεια, ακριβολογία και τεκμηριωμένα ποσοτικά και οικονομικά στοιχεία.
Οι απαντήσεις που ζητάς, και η δικαίωση ή όχι των ισχυρισμών μου, θα ανακύψουν από μόνες τους, 
αρκεί να έχεις το μυαλό και την αντικειμενικότητα να τις δεις.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2021 στις 11:55 ΠΜ, Black Demis είπε

Να ελεγε audio ic στο 7 ναι θα είχε δίκαιο αλλά pmic χλομό πολύ χλομό

Καλά ακόμα εκεί δεν έχει θέμα το ic Κακουχία έγινε με τα traces Λόγω θερμοκρασίας Που και πάλι κανένα εφτάρι η οχτάρι δεν έχει χτυπήσει μέσα στα έτη εγγυήσεις

Στις 8/4/2021 στις 12:23 ΠΜ, fsbmaniac είπε

Προφανώς είμαι  υπερβολικός αλλά ουκ ολίγα failures ... 

Αντιθέτως θα έλεγα ότι έχει τα μικρότερα ποσοστά προβλημάτων λόγω της υψηλής αρχιτεκτονικής και τον πολύ ποιοτικών εξαρτημάτων

Όταν μία ανταγωνιστική εταιρεία Βάζει πυκνωτές της τάξεως peek 100c 

Και η Apple σε αντίθεση στρατιωτικών προδιαγραφών με πεεκ 180c 

Μάντεψε ποιος θα το πάρει πιο γρήγορα στα χέρια μία ζεστή Καλοκαιρινή μέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Velisar2015 είπε

Καλά ακόμα εκεί δεν έχει θέμα το ic Κακουχία έγινε με τα traces Λόγω θερμοκρασίας Που και πάλι κανένα εφτάρι η οχτάρι δεν έχει χτυπήσει μέσα στα έτη εγγυήσεις

Αντιθέτως θα έλεγα ότι έχει τα μικρότερα ποσοστά προβλημάτων λόγω της υψηλής αρχιτεκτονικής και τον πολύ ποιοτικών εξαρτημάτων

Όταν μία ανταγωνιστική εταιρεία Βάζει πυκνωτές της τάξεως peek 100c 

Και η Apple σε αντίθεση στρατιωτικών προδιαγραφών με πεεκ 180c 

Μάντεψε ποιος θα το πάρει πιο γρήγορα στα χέρια μία ζεστή Καλοκαιρινή μέρα 

ic σαν ic τπτ δεν έχει ναι σωστό αυτό αλλά από κάτω traces ραγίζουν για πλάκα (απο πτώσεις) συνήθως μισή ωρα δουλειά η επισκευη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...