Προς το περιεχόμενο

Τί μου θυμίζει...; Τί μου θυμίζει...;


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...

Υπαρχει ενα τραγουδι (τελος παντων) του Ρουβα που ειναι διασκευη γνωστου τραγουδιου. Στους στιχους λεει κατι για porsche.

Μηπως ξερει κανεις ποιο ειναι το κανονικο τραγουδι ?

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι συναντώντας το thread στην "new posts search"...

 

Soft Cell - Tainted Love <=> Rihanna - S.O.S.

 

Να προσθέσουμε ένα-δυο ακόμα ? :P

 

Soft Cell - Tainted Love <=> Rihanna - S.O.S. <=> Milk Inc - Tainted Love

 

:D

 

The Police - Every Breath You Take <=> Puff Daddy & The Notorious BIG ft Faith Evans - I'll Be Missing You <=> Karmah - Just Be Good To Me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσουμε ένα-δυο ακόμα ? :P

 

Soft Cell - Tainted Love <=> Rihanna - S.O.S. <=> Milk Inc - Tainted Love

 

:D

Σου διέφυγε το original, της Gloria Jones. blink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα τραγουδι (τελος παντων) του Ρουβα που ειναι διασκευη γνωστου τραγουδιου. Στους στιχους λεει κατι για porsche.

Μηπως ξερει κανεις ποιο ειναι το κανονικο τραγουδι ?

thanks

 

ειναι το route 66

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο thread!! Έχω κάνει κάποιες μίξεις με ελληνικά τραγούδια που είναι αντιγραφή (όχι διασκευή) από ξένα, όπου αποδεικνύω την ομοιότητα. Κάποια από αυτά τα έχετε εντοπίσει εδώ! Έχω κάνει 3 post στο blog μου. Τα ελληνικά τραγούδια που εντόπισα είναι :

Γιαννιάς-Ψάχνω να σε βρω , Κοκκίνου-Έρωτας είναι,Hi5-Τυχερό αστέρι, Κοργιαλάς-Χωρίς εσένα.

 

Ακούστε τα mp3 και γελάστε :P :

http://iridium.csd.auth.gr/~stpetrak/wordpress/?p=802

http://iridium.csd.auth.gr/~stpetrak/wordpress/?p=741

http://iridium.csd.auth.gr/~stpetrak/wordpress/?p=563

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα...

Πρόβλημα... αυτό το καινούργιο "Έρωτα μου" του Nίνο θυμίζει κανέναν άλλον κάποιο άλλο τραγούδι; Iδίως η αρχή...

Tο "supertramp - breakfast in america" και το "Lemon Tree" ξεκινούν βέβαια με τις ίδιες συγχορδίες άλλα...ε...

Mήπως θυμίζει τίποτα από κάποιο παλιότερο ελληνικό τραγούδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δε ξέρω αν αναφερθηκαν ξανά αυτά τα κομμάτια, αλλα το "Beautiful day" των u2, σε ένα σημείο είναι σχεδόν copy-paste με το "Sun always shines on tv" των A-ha. Συγκεκριμμένα εκεί που λέει στο πρώτο "Touch me, Take me to that other place. Teach me, I know I'm not a hopeless case.." είναι ίδιο με το σημείο "Touch me, how can it be. Believe me,the sun always shines on T.V.." με το παλιότερο κομμάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θυμίστε μου γιατί έχω κολλήσει και δεν μου βγαίνει με τίποτα,

από ποιό παλιό τραγούδι είναι η μουσική που παίζει στα:

 

Soul Avengerz ft Javine - Don't Let The Morning Come ( Soul Avengerz Club Dub ) & Intenso Project ft Laura Jaye - Your Music.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως γνωρίζει κανείς το 70s, 80s Disco κομμάτι, από το οποίο έχει δανειστεί τη μουσική του, το Miami του Will Smith ???

 

ευχαριστώ

 

«The Whispers - And The Beat Goes On» blink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
στα Mad Video Music Awards '06 η Μερκούρη με τον Χρήστου τραγουδούσαν "Σε θέλω".........

 

έχω κολλήσει με την μουσική του κομματιού και προσπαθώ να θυμηθώ που την έχω ξανακούσει !!!

...μου θυμίζει disco εποχή - ξένο παλιό τραγούδι

 

Kαταρχάς το κομμάτι είναι του Άρης Τόμας. Δίσκος "Επίθεση από τον Άρη", '92 χρονία κυκλοφορίας. Η γυναικεία φωνή που τραγουδά μαζί δε λέει στο liflet ποιά είναι, έχει όλα τα ονόματα των φωνητικών του δίσκου μαζεμένα, και Αλέξια δεν υπάρχει πουθενά, άλλη θα είναι.

Κι επειδή την ίδια απορία έχουμε -πιστεύω- (κι εμένα μου θυμιζει ένα παλιό ποπάκι ξένο αρχές '90ς) κοίταξε εδώ :

21-10-06, 05:02 #3878

NoNuclearPower

Member

-----------

ψάχνω ένα κομμάτι ξένο, αρχές '90ς ('91,92 αν θυμάμαι καλά), χιτάκι την εποχή του, είναι κυρίως μουσική, δε θυμάμαι να είχε λόγια. Πρόσφατα το άκουσα ξανά σε club (οι αναδρομές που κάνουν σε παλιότερα χιτς τελευταίως) κ μου κόλλησε να το πετύχω. Πολύ πολύ γνωστό. Τότε ήταν και σε μια διαφήμιση αναψυκτικού νομίζω. Το μόνο στοιχείο που έχω είναι ότι μοιάζει πάρα πολύ με αυτό το απόσπασμα από το "σε θέλω" του Άρις Τόμας.

http://media.putfile.com/sample-39-99

(τότε λέγαν ότι ο 2ος έκανε κανονική αντιγραφή του κομματιού)

Tην ίδια ερώτηση έκανα πριν κανα 20ήμερο, αλλά σε άλλο topic. Σε αυτό το Topic που γράφουμε τωρα, λύθηκε τελικά η απορία.

Κάπου πιο πάνω αναφερθηκαν από άσχετη αφορμή οι Βlack Μachine και το "How Gee". Μόλις το είδα, θυμήθηκα οτι το κομμάτι που έψαχνα έλεγε μέσα "..how gee..", το έψαξα και τελικά είναι αυτό :-D

"Ηοw Gee" από Black Machines, 1990.

ΑΥΤΟ θύμιζε πάρα πολύ το "Σε θέλω" του Τόμας. Το "Ηοw Gee" λέγανε όλοι τότε ότι αντέγραψε ο 2ος.

Από αλλού ήρθε, από δω πήγε, τελικά τη βγάλαμε την άκρη 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...