Προς το περιεχόμενο

Τί μου θυμίζει...; Τί μου θυμίζει...;


Cristina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xairetai+kalws sas vrika!!! Tha ithela (an gnwrizete fysika to kommati tou TIESTO "ATHENA") na mou peite ton titlo tou original klassikou kommatiou. THNX in advance...:-D :-D :-D

 

Albinoni - Adagio for Strings And Organ in G Minor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Επεσε στα χέρια μου το τραγούδι Laura non c'e του nek και μου θυμίζει κάτι πολύ έντονα αλλά δεν ξέρω τι.

Εχει μήπως διασκευαστεί στα ελληνικά; Είναι μήπως το ίδιο διασκευή κάποιου άλλου ξένου ή ελληνικού;

Οποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Επεσε στα χέρια μου το τραγούδι Laura non c'e του nek και μου θυμίζει κάτι πολύ έντονα αλλά δεν ξέρω τι.

Εχει μήπως διασκευαστεί στα ελληνικά; Είναι μήπως το ίδιο διασκευή κάποιου άλλου ξένου ή ελληνικού;

Οποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει..

 

«Νεκτάριος Σφυράκης - Σκέψου Καλά»

Αυτή είναι η Ελληνική εκδοχή του. blink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Next:

Στο σκαμνί του "κατηγορουμενου" ένα από τα μεγαλύτερα χιτ των ημερών ("Relax" του Mika).

Από την 1η φορά που το άκουσα προσπαθούσα να βρω τί θύμιζε.

Σήμερα πέτυχα στο αυτοκίνητο μια εκπομπή με παλιά ροκ, στα οποία έπαιξε και ένα '80ς χιτ των Cutting Crew ("I Just Died in your Arms Tonigt") και ..ήρθε το φλασάκι :twisted:

Φαίνεται πως ο μίστερ Mika ξέρει καλά το copy-paste! Αλλάζει την κλίμακα, για να μην παραπέμπει με την 1η, αλλά είναι φανερό πως πάτησε με το παραπάνω στο παλιό κομμάτι.

Έκανα μια mash-up μίξη για το αληθές του λόγου.

Ακούστε παράλληλα τα 2 κομμάτια και θα καταλάβετε.

Πρώτα είναι ξεχωριστά η εισαγωγή του καθενος, και μετά ξεκινούν παράλληλα. Η παραφωνία είναι επόμενη γιατί τα κομμάτια είναι σε διαφορετική κλίμακα.

Ρε τον Mikaλάκη.. :twisted: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Next:

Στο σκαμνί του "κατηγορουμενου" ένα από τα μεγαλύτερα χιτ των ημερών ("Relax" του Mika).

Από την 1η φορά που το άκουσα προσπαθούσα να βρω τί θύμιζε.

Σήμερα πέτυχα στο αυτοκίνητο μια εκπομπή με παλιά ροκ, στα οποία έπαιξε και ένα '80ς χιτ των Cutting Crew ("I Just Died in your Arms Tonigt") και ..ήρθε το φλασάκι :twisted:

Φαίνεται πως ο μίστερ Mika ξέρει καλά το copy-paste! Αλλάζει την κλίμακα, για να μην παραπέμπει με την 1η, αλλά είναι φανερό πως πάτησε με το παραπάνω στο παλιό κομμάτι.

Έκανα μια mash-up μίξη για το αληθές του λόγου.

Ακούστε παράλληλα τα 2 κομμάτια και θα καταλάβετε.

Πρώτα είναι ξεχωριστά η εισαγωγή του καθενος, και μετά ξεκινούν παράλληλα. Η παραφωνία είναι επόμενη γιατί τα κομμάτια είναι σε διαφορετική κλίμακα.

Ρε τον Mikaλάκη.. :twisted: :mrgreen:

 

Αχ αυτό ήθελα να το αναφέρω κι εγώ και το ξέχασα τελικά... blink.gif

Ολόιδια είναι η μελωδία με το «I Just Died in your Arms Tonigt»

Μου θυμίζει κι άλλα τραγούδια όμως, ένα από αυτά είναι «Spacer» από Sheila B. Devotion.

Εκεί που λεει «Taaaaake it eeeaaaaaasyyyy» με το «Spaaaaaaaacer». tongue.gif

Τώρα γιατί μου το θυμίζει, δεν ξέρω... tongue.gif

 

Τα άλλα δεν τα προσδιόρισα ακόμα...

 

Σε κάποιον, σε άλλο forum, του θύμιζε η εισαγωγή το «Hold The Line» των Toto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας. Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί ξανά....Λοιπόν πριν απο λίγο καιρό έπεσε στα χέρια μου ένα παλιό cd του Πάριου ( Εγώ και Εσύ) δεκαετίας '80. Βλέπω λοιπόν ένα track με τίτλο "που πας" και συνθέτη (οπως ακριβως το γραφω) "Λιονέλ Ρίτσι"...φυσικα το τραγούδι αυτό είναι το γνωστό...hello... βέβαια εκτος απο το κουπλέ όλο το υπόλοιπο μόνο με το hellο δεν μοιαζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχω πιάσει πλήρως το νόημα του τόπικ αλλά το The Rain song των Led Zeppelin μου θυμίζει σε ένα απο τα riff του το Σ'έχω ερωτευθεί του Ρουβά... (Κλέφτη Κορκολίκο)!

 

Επίσης το Tatoo'd Lady του αξέχαστου Rory Gallagher μου θυμίζει (σε σημείο αηδίας) το ''Δεν με νοιάζει, τι σε νοιάζει'' του Μαργαρίτη. (Κλέφτη μαλλιά των 667)!

 

Επίσης το σόλο απο ένα λαικό παλιο λαϊκό κομμάτι μου θυμίζει το ρεφραίν απο το τραγούδι του Ν.Άσιμου που ούτε αυτό θυμάμαι. ΘΑ τα θυμηθώ και τα δυο και θα δείτε ότι είναι εξαιρετικά ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης το Tatoo'd Lady του αξέχαστου Rory Gallagher μου θυμίζει (σε σημείο αηδίας) το ''Δεν με νοιάζει, τι σε νοιάζει'' του Μαργαρίτη. (Κλέφτη μαλλιά των 667)!

 

Φίλε συμφωνώ μαζί σου όσο δεν πάει. Από την πρώτη στιγμή που το είχα ακούσει εκεί πήγε το μυαλό μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...