Προς το περιεχόμενο

Realme 7 pro,Realme 8 pro ή Redmi note 10 pro


emp87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για τον μεσο χρηστη μεχρι 250 ευρω και προκειμενου να το κρατησει μια 4ετια ποιο απο τα τρια προτεινετε?

Επεξ/σία από emp87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένα δεν θα του κρατήσει  4 ετια μην γελιομαστε.  Επίσης καλό χρυσό το λογισμικό της real me αλλά 720 g είναι  κ πιο αδύναμος του 732 g έστω κ λίγο 

Επεξ/σία από vargas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει εναλλακτικη μεχρι 250 που να κρατησει μια 4ετια?

 

επισης οι νεοτερες εκδοσεις των xiaomi εχουν τα αντιστοιχα bugs, lags και bloatware πως παλαιοτερων εκδοσεων που να δικαιολογουν στροφη σε realme?

Επεξ/σία από emp87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, emp87 είπε

επισης οι νεοτερες εκδοσεις των xiaomi εχουν τα αντιστοιχα bugs, lags και bloatware πως παλαιοτερων εκδοσεων που να δικαιολογουν στροφη σε realme?

Οχι. Εχω το redmi note 9 pro , και bloatware / διαφημισεις που ακουγα δεν ειδα ουτε για πλακα. Οκ υπαρχει ενα οικοσυστημα εφαρμογων στην xiaomi , δεν ξερω αν αυτο θεωρειται bloatware. Εμενα προσωπικα δεν με ενοχλουν , τις αφηνω να υπαρχουν και το miui για το οποιο ακουγα πολλα δεν με ενοχλησε. Βαρυ customization αλλα με λογικη στο σχεδιασμο. Πολλες επιλογες και features δηλ μου φανηκαν λογικα και χρησιμα.

Οσο για τα κινητα που αναφερεις. Απο ο,τι διαβασα , το realme 8 pro δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη αναβαθμιση απο το 7 pro. Δηλαδη οσοι εχουν το 7 pro δεν θα τρεξουν να παρουν το 8αρι. Εκτος και αν καποιος ασχοληθει με τα 108mp της καμερας και δωσει γενικοτερα εμφαση στο φωτογραφικο κομματι του κινητου.
Θεωρω παντως οτι το redmi note 10 pro , κερδιζει στα σημεια τα αλλα δυο. Λιγο τα 120hz στην οθονη , λιγο ο επεξεργαστης , λιγο το ufs 2.2 , λιγο τα infrared / radio , λιγο το gorilla glass 5 ... συνολικα θεωρω υπερεχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για βιντεοκλησεις ποιο ειναι καλυτερο?

 

μεταξυ των τριων ποιο ειναι αυτο που θα κρατησει περισσοτερο για τον μεσο χρηστη?

Επεξ/σία από emp87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Και εγώ είχα καταλήξει στο realme 7pro. Κάτι που δεν είχα μαζέψει όλα τα χρήματα κάτι που παρακολουθούσα την τιμή του στο κιτρινομαγαζο που την ανεβοκατεβαζε και στις αλυσίδες για την καλύτερη τιμή όπως και στις αγγελίες, δεν το πήρα. Μετά βγήκε το realme 8pro. Μετά διαβάζω για το xiaomi redmi 10 pro ότι είναι καλύτερο των προηγούμενων σε ακριβότερη τιμή βέβαια. 

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Όλα αυτά τα τηλέφωνα θα αντέξουν 4ετια? Να εξηγήσω ότι δεν αλλάζω τηλέφωνο κάθε 6 μήνες δεν παίζω παιχνίδια δεν βλέπω νετφλιξ και αγώνες ούτε κάνω τον Steve McCurry-τυχαίο το όνομα σε αναζήτηση στο Google- φωτογραφίζοντας τοπία θάλασσες, ούτε τραβάω τη μούρη μου σελφι. Και εξηγούμαι. Έχω ένα Samsung galaxy a5 του 2016 με 2/16 το οποίο ζορίζεται το κακόμοιρο αλλά αντέχει ακόμα. Και καλές φωτογραφίες τραβάει από τις πολύ λίγες που έχω βγάλει και amoled οθόνη έχει, και αντέχει σχεδόν 5 χρόνια τώρα. Επίσης όποτε έχω χρειαστεί έχω την κάλυψη μιας μεγάλης εταιρίας με εγγύηση. Και λέω μήπως να έκανα υπομονή και να έπαιρνα το a72 θέλοντας να παραμείνω στη μεσαία κατηγορία και να ξεχάσω τους κινέζους? Βέβαια έχει σχεδόν τα διπλάσια χρήματα το ξέρω. Κάνω κάτι λάθος? Υπάρχει αλλά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, notist είπε

το οποίο ζορίζεται

 

7 ώρες πριν, notist είπε

αντέχει σχεδόν 5 χρόνια τώρα

Ελπιζω να καταλαβαινεις την αντιφαση. Το οτι αναβει δεν σημαινει "αντεχει". Το αντεχει , εχει να κανει με το ποσο καλα καλυπτει τις αναγκες μας. Και αν εσυ ο ιδιος λες οτι ζοριζεται ( βασει των αναγκων σου υποθετω το λες αυτο) ...τοτε δεν αντεχει.
 

7 ώρες πριν, notist είπε

Όλα αυτά τα τηλέφωνα θα αντέξουν 4ετια?

Τι σημαινει αν αντεξει 4ετια ? Αν αναβει μετα απο 4 χρονια ? :) Οι αναγκες αλλαζουν. Προσωπικα πιστευω οτι ενα κινητο ανδροιδ με 4/6 ram 128 rom ευκολα αντεχει για 4 χρονια με αναγκες μεσου χρηστη. Δηλαδη σερφαρισμα , λιγο φωτογραφιση/βιντεο , κλησεις , social media και λοιπα. Απο κει και περα αν καποιος π.χ. του ερθει να γινει φωτογραφος και πρεπει να εχει 10.000 φωτος και 3.000 βιντεος στο κινητο του , τοτε αλλαξανε οι αναγκες του και δεν τον καλυπτει πλεον το κινητο. Αλλος μπορει να θελει να παιζει παιχνιδια βαρια...αρα θελει κατι πιο γρηγορο..αλλαξαν οι αναγκες του. Με λιγα λογια καποιος κοιταει σε βαθος χρονου (οσο ειναι αυτο εφικτο) τις αναγκες του και παιρνει μια συσκευη που να τον καλυπτει (+ ενα τσικ παραπανω καλυψη) για αυτα που θελει να κανει.
Απο κει και περα η επιλογη εχει να κανει και με την αισθητικη καποιου , εξτρα features που ισως να μην ειναι deal breaker αλλα καποιος ισως να θελει να τα εχει γιατι ποτε δεν ξερεις ( nfc , ir , amoled , fast charging κλπ).

Για παραδειγμα εμενα εχουν τελειωσει οι μπαταριες απο το χειριστηριο της τηλεορασης και βαριεμαι να παω να παρω. Ε εχω το κινητο και την χειριζομαι , οποτε την χρησιμοποιω , μεχρι να ξεβαρεθω να παρω μπαταριες ;) Ενα feature που μου φανηκε χρησιμο στην προκειμενη περιπτωση...οχι οτι πηρα το κινητο με κριτηριο αυτο ομως.

Τελος αν επαιρνα αυτην την στιγμη κινητο , θα επαιρνα οπωσδηποτε με 1. 5g (καλο ειναι να υπαρχει) 2. amoled (δεν νομιζω οτι χρειαζεται αναλυση) 3. 6/218 το λιγοτερο 4. snapdragon αν ειναι δυνατον 5. απο ελλαδα/μεγαλη αλυσιδα για το after sales αν συμφερει οικονομικα 6. τιμια φωτογραφικη (γιατι μην κοροιδευομαστε...ειναι σημαντικο στοιχειο του κινητου) και ολα αυτα σε συναρτηση με τα διαθεσιμα λεφτα...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν θελεις κινητο 4ετιας και εισαι παραπανω απο απλος-βασικος χρηστης θεωρω οτι πρεπει να πας στο s21 fe (που θα βγει τον αυγουστο) με αγορα μετα απο λιγους μηνες ή στο oneplus 9 που θα μπορεσεις να περασεις custom rom μετα απο ενα διαστημα αν απαιτηθει

 

και τα δυο παντα αγορα απο κινεζομαγαζα ή εναλλακτικα τυπου etoren-eu global-bangood και παντα να τους προσφερεις την καλυτερη δυνατη  προστασια σε επιπεδο οθονης-θηκης

δεν αξιζει τον κοπο να δωσεις παραπανω απο 450-500 για κινητο για την τετραετια-πενταετια,δλδ να πας σε apple-samsung επιπεδου ναυαρχιδας (ακομη και μεταχειρισμενο ενος η δυο ετων) αν εισαι  μεσος χρηστης ή δεν ειναι εργαλειο δουλειας

 

 

Επεξ/σία από emp87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά κάθε χρόνο εξελίσσονται αρκετά. 

Πάρε κάποιο με 200-250€ και σε δύο χρόνια θα πάρεις άλλο πολύ καλύτερο.

Εγω θα πήγαινα σε realme για καλύτερη εγγύηση και ποιο ποιοτική κατασκευή και καλύτερο λειτουργικό. 

Xiaomi ίσον hardware Τζόκερ και miui προβληματικό 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 σε αυτα τα λεφτα 4 χρονια τηλέφωνο ειναι δυσκολο...μεταξυ των τριων παρε το redmi note 10 pro στα 330ευρω την εκδοση 6ram/128GB και για τουλαχιστον τρια χρονια θα εισαι κομλπε...καλη η realme αλλα νεα εταιρια ακομα δεν εχουμε σαφη εικονα για την αντοχη των τηλεφωνων της αλλα και το λειτουργικο της! Αυτο που ακους για προβληματικο mui δλδ το λειτουργικο της xiaomi ειναι βλακειες,πλεον το εχουν βελτιωση παρα πολυ καμια σχεση με πριν 2-3 χρονια...Αν παντως μπορεις να ανεβεις στα 400-430 ευρω ερχεται το poco f3 που ειναι τερας και εκεινο ναι θα σου παει σιγουρα 4 ισως και πεντε χρονια με τον επεξεργαστη που εχει!.Πιστευω το  redmi note 10 pro και το poco f3 θα ειναι best seller για το 2021!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mphxths είπε

 

Ελπιζω να καταλαβαινεις την αντιφαση. Το οτι αναβει δεν σημαινει "αντεχει". Το αντεχει , εχει να κανει με το ποσο καλα καλυπτει τις αναγκες μας. Και αν εσυ ο ιδιος λες οτι ζοριζεται ( βασει των αναγκων σου υποθετω το λες αυτο) ...τοτε δεν αντεχει.
 

Τι σημαινει αν αντεξει 4ετια ? Αν αναβει μετα απο 4 χρονια ? :) Οι αναγκες αλλαζουν. Προσωπικα πιστευω οτι ενα κινητο ανδροιδ με 4/6 ram 128 rom ευκολα αντεχει για 4 χρονια με αναγκες μεσου χρηστη. Δηλαδη σερφαρισμα , λιγο φωτογραφιση/βιντεο , κλησεις , social media και λοιπα. Απο κει και περα αν καποιος π.χ. του ερθει να γινει φωτογραφος και πρεπει να εχει 10.000 φωτος και 3.000 βιντεος στο κινητο του , τοτε αλλαξανε οι αναγκες του και δεν τον καλυπτει πλεον το κινητο. Αλλος μπορει να θελει να παιζει παιχνιδια βαρια...αρα θελει κατι πιο γρηγορο..αλλαξαν οι αναγκες του. Με λιγα λογια καποιος κοιταει σε βαθος χρονου (οσο ειναι αυτο εφικτο) τις αναγκες του και παιρνει μια συσκευη που να τον καλυπτει (+ ενα τσικ παραπανω καλυψη) για αυτα που θελει να κανει.
Απο κει και περα η επιλογη εχει να κανει και με την αισθητικη καποιου , εξτρα features που ισως να μην ειναι deal breaker αλλα καποιος ισως να θελει να τα εχει γιατι ποτε δεν ξερεις ( nfc , ir , amoled , fast charging κλπ).

Για παραδειγμα εμενα εχουν τελειωσει οι μπαταριες απο το χειριστηριο της τηλεορασης και βαριεμαι να παω να παρω. Ε εχω το κινητο και την χειριζομαι , οποτε την χρησιμοποιω , μεχρι να ξεβαρεθω να παρω μπαταριες ;) Ενα feature που μου φανηκε χρησιμο στην προκειμενη περιπτωση...οχι οτι πηρα το κινητο με κριτηριο αυτο ομως.

Τελος αν επαιρνα αυτην την στιγμη κινητο , θα επαιρνα οπωσδηποτε με 1. 5g (καλο ειναι να υπαρχει) 2. amoled (δεν νομιζω οτι χρειαζεται αναλυση) 3. 6/218 το λιγοτερο 4. snapdragon αν ειναι δυνατον 5. απο ελλαδα/μεγαλη αλυσιδα για το after sales αν συμφερει οικονομικα 6. τιμια φωτογραφικη (γιατι μην κοροιδευομαστε...ειναι σημαντικο στοιχειο του κινητου) και ολα αυτα σε συναρτηση με τα διαθεσιμα λεφτα...

Καλημέρα. Ίσως εγώ δεν το έγραψα σωστά. Εννοούσα ότι από τα 16gb μνήμης έχει απομείνει 1 με το ζόρι χωρίς να πρέπει να σβήσω κάποια εφαρμογή που χρειάζομαι, και από τα 2gb ram περίπου 500mb με συνέπεια να ψιλό κολλάει και να μην έχει άμεση και γρήγορη απόκριση. Στα χαρακτηριστικά που έγραψες εκεί έχω εστιάσει και εγώ εκτός από το 5g επειδή είναι πολύ ακριβά ακόμα, αλλά και λόγω κάλυψης. Δηλαδή 6/128 amoled οθόνη εγγύηση μεγάλης αλυσίδας,επεξεργαστή. Η φωτογραφική οκ δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα μου. Εχω βρει το realme 7pro στην χαμηλότερη τιμή στο best price αλλά με 1 χρόνο εγγύηση και δεν το παίρνω. Επίσης σωστά λένε ότι επειδή είναι νέα εταιρία στον χώρο, δεν ξέρουμε σε βάθος χρόνου πως θα πάει. Πάντως βλέπω ότι γενικά όλοι προτείνουν προς διάφορα μοντέλα της Xiaomi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2021 στις 5:09 ΜΜ, emp87 είπε

υπαρχει εναλλακτικη μεχρι 250 που να κρατησει μια 4ετια?

Ήμουν στη θέση σου πριν λίγες μέρες και τελικά πήρα Realme 7 5G με τον Dimensity 800U.
Από τα benchmarks που κοίταξα, είναι στα ίδια ή καλύτερο από αυτά που αναφέρεις.

Τώρα για 4ετία, δεν ξέρω πως το εννοείς. Για gaming δε νομίζω να σου κρατήσει κανένα α-
πό τα τρια. Τουλάχιστον το Realme 7 5G έχει 5G οπότε είναι ένα συν. Για ενημερώσεις ασφα-
λείας, νομίζω μια τριεταία την έχουν στο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Redmi Note 10 Pro ψηφίζω κι εγώ. Περιμένω να πέσει γύρω στα 220 ευρώ και θα το χτυπήσω. Αυτή την στιγμή η έκδοση 6/128 κοστίζει 257.73€ στο Banggood.

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...