Προς το περιεχόμενο

Βασικός μισθός και πτυχία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, filip123go είπε

Όχι, απλά μερικοί έχουμε αποκτήσει γνώσεις που πληρώνονται και δεν έχουμε επαναπαυτεί σε 2 χαρτιά που έχουμε πάρει. Υπάρχουν πάρα πολλά επαγγέλματα (αναμεσά τους και το δικό μου) που πληρώνονται πάρα πολύ καλά. Ειδικά τώρα στην εποχή του covid, ότι έχει σχέση με το digital, έχει απογειωθεί. Τώρα εάν κάποιος είναι φυσικός πχ. και περιμένει να διορίσει, ναι λογικό να γκρινιάζει.  

 

Τόσες πολλές γνώσεις έχεις;; Ξέρεις υπάρχουν και άλλοι πολλοί που έχουν γνώσεις δεν είσαι ο μόνος. Ντάξει, τώρα αν εσύ (νομίζεις ότι)  είσαι κάνας σούπερ χακεράς ξέρω γώ πάω πάσο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, filip123go είπε

Στις σοβαρές εταιρείες έχουν ένα range από χρήματα. Πχ για bachelor δίνουν από 700 μέχρι 900 για master από 900 μέχρι 1100 (τυχαίες τιμές) και πάει λέγοντας. Φυσικά η εμπειρία και όλα τα υπόλοιπα συμψηφίζονται. 

 

Δεν πληρωνουν εξτρα το μεταπτυχιακο σε καμια εταιρια, ουτε σε σοβαρη, ουτε σε ασοβαρη. Το μονο που κοιτανε ειναι η προυπηρεσια. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Τόσες πολλές γνώσεις έχεις;; Ξέρεις υπάρχουν και άλλοι πολλοί που έχουν γνώσεις δεν είσαι ο μόνος. Ντάξει, τώρα αν εσύ (νομίζεις ότι)  είσαι κάνας σούπερ χακεράς ξέρω γώ πάω πάσο... 

Εννοείται ότι υπάρχουν! Και υπάρχουν και πάρα πολλά άτομα που ξέρουν 100 φορές όσα ξέρω εγώ.!! Και δεν ανέφερα πουθενά ότι είμαι χάκερ.

3 λεπτά πριν, efib είπε

Δεν πληρωνουν εξτρα το μεταπτυχιακο σε καμια εταιρια, ουτε σε σοβαρη, ουτε σε ασοβαρη. Το μονο που κοιτανε ειναι η προυπηρεσια. 

Ίσως στις εταιρείες που πηγαίνεις (η που έχεις) εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Εννοείται ότι υπάρχουν! Και υπάρχουν και πάρα πολλά άτομα που ξέρουν 100 φορές όσα ξέρω εγώ.!! Και δεν ανέφερα πουθενά ότι είμαι χάκερ.

Ε άμα υπάρχουν όπως λες, τότε γιατί να πάρουν εσένα που ζητάς 1000 € ξέρω γώ και όχι τον άλλο που θα βολεύεται και με 800 € και πιθανόν να έχει και κάνα μέσο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Δεν ήξερα ότι μπορείς να διαπραγματευτείς το μισθό που θα πάρεις στη σύγχρονη εποχή στην Ελλάδα. Οι περισσότεροι σου λένε "εγώ αυτό το μισθό δίνω, άμα δε σου αρέσει φύγε και θα πάρουμε κάποιον άλλο."

Μερικοί μάλλον ζείτε σε άλλο κόσμο ή/και χώρα...

Ισχυει αυτο που λεει' η αδερφη μου που ειναι data scientist διαπραγματευεται τον μισθο της (ειναι εξωτερικο αλλα κοιταξε λιγο και Ελλαδισταν). Οταν ανοιγουν θεση για κατι πολυ εξειδικευμενο εχουν budget μεχρι X ποσο, και πρεπει να διαπραγματευτεις γιατι δεν θα σου δωσουν απο την αρχη το X.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ppaio είπε

Κοιτάξτε εδώ εκμετάλλευση ...Γραφίστρια - τηλεφωνική πωλήτρια - καθαρίστρια

 

 

aggelia-misthos.png

Εδώ ας πούμε δεν θα έπρεπε να πάει κανένας γραφίστας. Αυτή η αγγελία είναι απαράδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filip123go είπε

 

Ίσως στις εταιρείες που πηγαίνεις (η που έχεις) εσύ.

Οι φιλοι μου που ειναι Ελλαδα ειναι στις μεγαλυτερες εταιριες που υπαρχουν (Pwc, nestle, p&g, ibm, hp, google κλπ), και καποιοι ειναι στο hr. Μην επιμενεις, μεινε στο αντικειμενο σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, efib είπε

Ισχυει αυτο που λεει' η αδερφη μου που ειναι data scientist διαπραγματευεται τον μισθο της (ειναι εξωτερικο αλλα κοιταξε λιγο και Ελλαδισταν). Οταν ανοιγουν θεση για κατι πολυ εξειδικευμενο εχουν budget μεχρι X ποσο, και πρεπει να διαπραγματευτεις γιατι δεν θα σου δωσουν απο την αρχη το X.

 

Πιθανόν, αλλά θα πρέπει να έχεις @@ και περίσσια υπομονή για να σε πάρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ε άμα υπάρχουν όπως λες, τότε γιατί να πάρουν εσένα που ζητάς 1000 € ξέρω γώ και όχι τον άλλο που θα βολεύεται και με 800 € και πιθανόν να έχει και κάνα μέσο;;

Σεβονται τον εαυτο τους και δεν πανε για φραγκοδιφραγκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ε άμα υπάρχουν όπως λες, τότε γιατί να πάρουν εσένα που ζητάς 1000 € ξέρω γώ και όχι τον άλλο που θα βολεύεται και με 800 € και πιθανόν να έχει και κάνα μέσο;;

Γιατί φίλε μου αυτοί δουλεύουν με 100 και 120 ευρώ ΤΗΝ ΩΡΑ. Όχι με 1000 και 2000 τον μήνα. Επίσης μέσο στον τομέα μου απλά δεν παίζει. Αλλά είναι ωραίο που πιστεύεις στον ελληνικό πατροπαράδοτο τρόπο.

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, efib είπε

Οι φιλοι μου που ειναι Ελλαδα ειναι στις μεγαλυτερες εταιριες που υπαρχουν (Pwc, nestle, p&g, ibm, hp, google κλπ), και καποιοι ειναι στο hr. Μην επιμενεις, μεινε στο αντικειμενο σου.

Βασικά κοιτάνε αποδεδειγμένη προϋπηρεσία ΚΑΙ μεταπτυχιακά. Αν δεν κοιτάνε καθόλου το δεύτερο είναι απλά για τα μπάζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

 

Πιθανόν, αλλά θα πρέπει να έχεις @@ και περίσσια υπομονή για να σε πάρουν. 

Οταν εχεις αναπτυξει ενα συγκεκριμενο skillset τοτε εσυ εχεις το πανω χερι, αν δεν σου δωσουν αυτο που θελεις τοτε θα σου τα δωσει καποιος αλλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, efib είπε

Οι φιλοι μου που ειναι Ελλαδα ειναι στις μεγαλυτερες εταιριες που υπαρχουν (Pwc, nestle, p&g, ibm, hp, google κλπ), και καποιοι ειναι στο hr. Μην επιμενεις, μεινε στο αντικειμενο σου.

Όμιλος Ιntra, Sword, CP, Oracle, MS όλες αυτές πληρώνουν έξτρα. Αν θέλεις μπορώ να σου πω κ άλλες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Γιατί φίλε μου αυτοί δουλεύουν με 100 και 120 ευρώ ΤΗΝ ΩΡΑ. Όχι με 1000 και 2000. Επίσης μέσο στον τομέα μου απλά δεν παίζει. Αλλά είναι ωραίο που πιστεύεις στον ελληνικό πατροπαράδοτο τρόπο.

 

Επειδή ο τομέας σου είναι και τομέας μου σου λέω ότι μια χαρά παίζει. Μάλλον ζεις σε άλλη χώρα. Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...