Προς το περιεχόμενο

Βασικός μισθός και πτυχία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, efib είπε

Οταν εχεις αναπτυξει ενα συγκεκριμενο skillset τοτε εσυ εχεις το πανω χερι, αν δεν σου δωσουν αυτο που θελεις τοτε θα σου τα δωσει καποιος αλλος. 

Αυτό ακριβώς. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω τόση ώρα. Σε κάποιους φαίνεται αδιανόητο το ότι δεν υπάρχουν άλλοι 50 από πίσω που ξέρουν ότι ξέρεις εσύ. 

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Βασικά κοιτάνε αποδεδειγμένη προϋπηρεσία ΚΑΙ μεταπτυχιακά. Αν δεν κοιτάνε καθόλου το δεύτερο είναι απλά για τα μπάζα.

Κοιτανε, αλλα δεν πληρωνουν εξτρα για αυτο. Αν δεν εχεις προυπηρεσια τοτε πρεπει να εχεις μαστερ για να δουν το cv σου. Αν εχεις προυπηρεσια τοτε δεν θα ασχοληθουν με το μαστερ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, efib είπε

Οταν εχεις αναπτυξει ενα συγκεκριμενο skillset τοτε εσυ εχεις το πανω χερι, αν δεν σου δωσουν αυτο που θελεις τοτε θα σου τα δωσει καποιος αλλος. 

Στο εξωτερικό ναι. Εδώ ξέρεις να υπάρχουν πολλές σοβαρές εταιρείες με εξαίρεση τις πολυεθνικές;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Στο εξωτερικό ναι. Εδώ ξέρεις να υπάρχουν πολλές σοβαρές εταιρείες με εξαίρεση τις πολυεθνικές;;

Υπάρχουν πάρα πολλές μικρές εταιρείες που πληρώνουν καλά. Και εγώ δεν ξέρω πολλές, αλλά σε 3-4 που έχω πάει για interview (για Αθήνα μιλάω πάντα) , ο μισθός και τα benefits ήτα πολύ κομπλέ.

4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Επειδή ο τομέας σου είναι και τομέας μου σου λέω ότι μια χαρά παίζει. Μάλλον ζεις σε άλλη χώρα. Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει αυτό.

Τι δουλειά κάνεις ακριβώς; (Αν δεν θέλεις να μου πεις εδώ στείλε μου pm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, daredevil92 είπε

Δεν καταλαβαίνω το εξής. Ο βασικός μισθός έχει το σκεπτικό ότι είναι το ελάχιστο ποσό για μια δεδομένη χώρα με το οποίο κάποιος μπορεί ας πουμε να ζήσει (ούτε καν). Μια τέτοια θέση θα απαιτούσε ελάχιστα προσόντα. Πχ για να καθαρίζει κάποιος σε ένα χώρο δεν χρειάζεται καν απολυτήριο λυκείου. Με ποιο σκεπτικό όμως δίνεται ο βασικός σε θέσεις που απαιτούν πτυχίο; Και καταλαβαίνω ότι μπορείς να είσαi overqualified, αλλά για θέση που ζητάει πτυχίο να σου δίνουν 550 ειναι δυνατόν;

Το ύψος του βασικού μισθού αποφασίζεται από την κυβέρνηση με κριτήρια που δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο νόημα πέρα από αυτό που αντιλαμβάνονται οι γραφειοκράτες που τον ορίζουν. 

Σε άλλες χώρες ο βασικός μισθός δεν φτάνει ούτε για το ενοίκιο ενός studio στην πρωτεύουσα της χώρας. Σε άλλες φτάνει να ζήσεις ολόκληρη οικογένεια. Σε άλλες δεν υπάρχει καν βασικός μισθός. 

Αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για μια νορμάλ περίπτωση, όχι για κάποια επιχείρηση που αποτελεί αρνητική εξαίρεση στον τομέα της, πολύ απλά η αγορά κοστολογεί την εργασία ενός πτυχιούχου σε μια junior θέση στο συγκεκριμένο μισθό. 

Η αλήθεια είναι ότι σε πολλές δουλειές αρχίζεις από πολύ χαμηλά, κοντά στον βασικό μισθό ή έστω 100-200€ παραπάνω, και ανεβαίνεις σχετικά γρήγορα σε υψηλότερα επίπεδα. Σε άλλες πάλι που υπάρχουν πολλοί πτυχιούχοι και λίγες θέσεις εργασίας, οι μισθοί μένουν στάσιμοι. 

Όταν λέμε "πτυχίο", είναι σημαντικό να ξέρουμε ότι δεν είναι όλα τα πτυχία ίδια. Σε πολλές περιπτώσεις εργασίες που απαιτούν απλά μια πιστοποίηση από ΙΕΚ μπορούν να πληρώνουν καλύτερα από ένα άχρηστο για την αγορά εργασίας πτυχίο πανεπιστημίου. Κανένα πτυχίο δεν είναι άχρηστο συνολικά, όλα έχουν την αξία τους. Απλά αν κανένας εργοδότης δεν ζητάει το συγκεκριμένα πτυχίο, είναι μηδενικής αξίας στην αγορά εργασίας

Σκέψου πάντως ότι το να καθαρίζεις έναν χώρο με 550€ σίγουρα δεν είναι το ίδιο με το να κάνεις αυτό που αγαπάς ως πτυχιούχος και ας παίρνεις τα ίδια χρήματα. Ειδικά αν υπάρχουν προοπτικές εξέλιξης στο αντικείμενο σου, όπου ο μεγαλύτερος μισθός θα έρθει με τον καιρό. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, filip123go είπε

Υπάρχουν πάρα πολλές μικρές εταιρείες που πληρώνουν καλά. Και εγώ δεν ξέρω πολλές, αλλά σε 3-4 που έχω πάει για interview (για Αθήνα μιλάω πάντα) , ο μισθός και τα benefits ήτα πολύ κομπλέ.

Τι δουλειά κάνεις ακριβώς; (Αν δεν θέλεις να μου πεις εδώ στείλε μου pm)

ΤΕΙ Πληροφορικής έχω τελειώσει και η δουλειά μου έχει να κάνει με IT Support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mivas (myphone) είπε

Εντελώς από περιέργεια, ποιος είναι ο μέσος μισθός Ελλάδα σήμερα;

 

Πολύ γενική η ερώτηση σου... Πες μας τουλάχιστον τομέα και ηλικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, μιας και είδα ότι κάποιοι είστε της πληροφορικής, ασχολείστε με προγραμματισμό;

Μόλις τώρα, filip123go είπε

Πολύ γενική η ερώτηση σου... Πες μας τουλάχιστον τομέα και ηλικία.

α, οκ, νόμισα μπορούσαμε να βρούμε από κάπου στατιστικά κλπ. Για το σύνολο εννοώ... Αλλά αν ο βασικός είναι 550 είναι εξαιρετικά χαμηλός... Έπρεπε να είναι γύρω στα 800 να καλύπτει ένα μικρό ενοίκιο έστω και τα καθημερινά έξοδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

ΤΕΙ Πληροφορικής έχω τελειώσει και η δουλειά μου έχει να κάνει με IT Support.

Είδες που δεν είμαστε στον ίδιο τομέα. Εγώ έχω τελειώσει Ηλ. μηχ. με Master στη Μαχατρονικη και πλέον είμαι software architect (αν και αυτή τη στιγμή εκτελώ χρέη senior full stack java dev). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filip123go είπε

Είδες που δεν είμαστε στον ίδιο τομέα. Εγώ έχω τελειώσει Ηλ. μηχ. με Master στη Μαχατρονικη και πλέον είμαι software architect (αν και αυτή τη στιγμή εκτελώ χρέη senior full stack java dev). 

 

Λάθος. Στο ίδιο τομέα είμαστε (Πληροφορική) απλώς έχεις διαφορετική ειδικότητα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mivas (myphone) είπε

οκ, νόμισα μπορούσαμε να βρούμε από κάπου στατιστικά κλπ. Για το σύνολο εννοώ... Αλλά αν ο βασικός είναι 550 είναι εξαιρετικά χαμηλός... Έπρεπε να είναι γύρω στα 800 να καλύπτει ένα μικρό ενοίκιο έστω και τα καθημερινά έξοδα...

925€ είναι ο μέσος καθαρός μισθός, αφορά 14 μισθούς. Μιλάω μόνο για άτομα που εργάζονται full-time. Όχι για 4ωρους κλπ.

Αν και αυτό δεν μας λέει κάτι συγκεκριμένο. Είναι ένας μέσος όρος από διαφορετικά industries, από άτομα με διαφορετικά ακαδημαϊκά backgrounds, με διαφορετική προϋπηρεσία κλπ. 

Πχ σκέψου ότι 800€/μήνα μπορεί να παίρνει και ένας supervisor αποθήκης με 20 χρόνια προϋπηρεσία, ένας δάσκαλος με 10 χρόνια προϋπηρεσία και ένας νέος πτυχιούχος σε μια ελεγκτική εταιρεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ihavetheanswers είπε

925€ είναι ο μέσος καθαρός μισθός, αφορά 14 μισθούς. Μιλάω μόνο για άτομα που εργάζονται full-time. Όχι για 4ωρους κλπ.

Αν και αυτό δεν μας λέει κάτι συγκεκριμένο. Είναι ένας μέσος όρος από διαφορετικά industries, από άτομα με διαφορετικά ακαδημαϊκά backgrounds, με διαφορετική προϋπηρεσία κλπ. 

Πχ σκέψου ότι 800€/μήνα μπορεί να παίρνει και ένας supervisor αποθήκης με 20 χρόνια προϋπηρεσία, ένας δάσκαλος με 10 χρόνια προϋπηρεσία και ένας νέος πτυχιούχος σε μια ελεγκτική εταιρεία. 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες... Τα πράγματα είναι μάλλον αποθαρρυντικά όπως διαβάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, filip123go είπε

Είδες που δεν είμαστε στον ίδιο τομέα. Εγώ έχω τελειώσει Ηλ. μηχ. με Master στη Μαχατρονικη και πλέον είμαι software architect (αν και αυτή τη στιγμή εκτελώ χρέη senior full stack java dev). 

Το μαστερ που εκδικαζει το Στε σε λιγο καιρο αν αναγνωριστει;

23 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Λάθος. Στο ίδιο τομέα είμαστε (Πληροφορική) απλώς έχεις διαφορετική ειδικότητα.

Τωρα σοβαρα; Ηλεκρ Μηχανικων εχει τελειωσει ο ανθρωπος, τι σχεση εχει το πτυχιο του τει που εχεις εσυ;

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...