Προς το περιεχόμενο

Βασικός μισθός και πτυχία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, xgol είπε

Το μαστερ που εκδικαζει το Στε σε λιγο καιρο αν αναγνωριστει;

27 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Δεν το γνώριζα και πλέον δεν με ενδιαφέρει. Αν δεις στο δίπλα θέμα μάλιστα το κράζω ασύστολα. Και αυτό και το πτυχίο μου. 

 

4 λεπτά πριν, xgol είπε

Τωρα σοβαρα; Ηλεκρ Μηχανικων εχει τελειωσει ο ανθρωπος, τι σχεση εχει το πτυχιο του τει που εχεις εσυ;

Όχι δίκιο έχει. Και οι δύο στον τομέα της πληροφορικής δουλεύουμε. Τι σχέση έχει το πτυχίο μου;;; Αλώστε στην Ελλάδα αυτό που δηλώνεις είσαι και αυτό που σπουδάζεις δεν το εξασκείς (σχεδόν) ποτέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν το γνώριζα και πλέον δεν με ενδιαφέρει. Αν δεις στο δίπλα θέμα μάλιστα το κράζω ασύστολα. Και αυτό και το πτυχίο μου. 

 

Όχι δίκιο έχει. Και οι δύο στον τομέα της πληροφορικής δουλεύουμε. Τι σχέση έχει το πτυχίο μου;;; Αλώστε στην Ελλάδα αυτό που δηλώνεις είσαι και αυτό που σπουδάζεις δεν το εξασκείς (σχεδόν) ποτέ. 

Δηλαδη οποιος δουλευει στον τομεα της Υγειας, το ιδιο ειναι ανεξαρτητως πτυχιου ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xgol είπε

Δηλαδη οποιος δουλευει στον τομεα της Υγειας, το ιδιο ειναι ανεξαρτητως πτυχιου ε;

Ποτέ δεν είπαμε κάτι τέτοιο. Αλλά και ο γιατρός και ο νοσηλευτής και ο βοηθός ακτινολόγου, στον τομέα της υγείας δουλεύουν. Που μπερδεύεσαι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

 

Δεν ήξερα ότι μπορείς να διαπραγματευτείς το μισθό που θα πάρεις στη σύγχρονη εποχή στην Ελλάδα. Οι περισσότεροι σου λένε "εγώ αυτό το μισθό δίνω, άμα δε σου αρέσει φύγε και θα πάρουμε κάποιον άλλο."

Μερικοί μάλλον ζείτε σε άλλο κόσμο ή/και χώρα...

Aν μιλαμε για θεσεις που απαιτουν εξειδικευση εννοειται οτι διαπραγματευεσαι και εννοειται πως το τελικό ποσό ειναι πολυ ελαστικό.

Τωρα για το αρχικό ερωτημα, με την κρίση και τα μνημόνια οι συλλογικές και κλαδικές συμβασεις εργασίας που όριζαν το ελαχιστο ποσο ανα κλάδο και επιπεδο εξειδίκευσης εχουν καταργηθεί οπότε το μονο κατω όριο που δεν μπορει θεωρητικά να παραβεί ο εργοδότης ειναι ο κατωτατος μισθος. 

1 ώρα πριν, Mivas (myphone) είπε

Εντελώς από περιέργεια, ποιος είναι ο μέσος μισθός Ελλάδα σήμερα;

 

ειναι περιπου 900 καθαρα  για πληρες ωραριο. ή στο δευτερο λινκ λεει για 1150 περιπου (υποθετω λογω 12/14 μισθων στον ιδιωτικο τομεα)
https://www.insider.gr/hristika/ergasia/127548/meiothike-o-mesos-misthos-2019
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage

35 λεπτά πριν, xgol είπε

Το μαστερ που εκδικαζει το Στε σε λιγο καιρο αν αναγνωριστει;

Τωρα σοβαρα; Ηλεκρ Μηχανικων εχει τελειωσει ο ανθρωπος, τι σχεση εχει το πτυχιο του τει που εχεις εσυ;

Ναι μεν το πολυτεχνειο δεν συγκρινεται με το ΤΕΙ αλλα να ξερεις οτι μετα απο μερικά χρονια προυπηρεσίας δεν εχει σημασια. Εχω δει εξαιρετικους προγραμματιστες σε εταιριες απο ΤΕΙ ή και εξαιρετους μανατζερ απο σχολές που δεν γεμιζαν το ματι. Το πολυτεχνειο θα σου ανοιξει πιο πολλες πορτες και ισως καλυτερες πορτες αλλα στο τελος ολα μπορουν να ανατραπουν. 

Επεξ/σία από conkal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, xgol είπε

Τωρα σοβαρα; Ηλεκρ Μηχανικων εχει τελειωσει ο ανθρωπος, τι σχεση εχει το πτυχιο του τει που εχεις εσυ;

 

 

dabe82d25a3b7a3c3f9e84c222f56892.jpg

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

 

dabe82d25a3b7a3c3f9e84c222f56892.jpg

Εγω ειμαι ηλιθιος.

Εσυ που τελειωσες τει και κανεις φορματ στην εταιρια που δουλευεις και νομιζεις οτι δεν εχεις καμια διαφορα σε επιστημονικο υποβαθρο και επαγγελματικη υποσταση με εναν που τελειωσε ηλ. Μηχανικος απο Πανεπιστημιο (υποθετω), τι εισαι;

 

38 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ποτέ δεν είπαμε κάτι τέτοιο. Αλλά και ο γιατρός και ο νοσηλευτής και ο βοηθός ακτινολόγου, στον τομέα της υγείας δουλεύουν. Που μπερδεύεσαι;

Ανθρωπε μου εχεις επιγνωση του τι διαβαζεις;

Ειπα εγω οτι δε δουλευετε στον ιδιο τομεα;

Μιλαω ξεκαθαρα για πτυχια ή οχι;

Κανε μου τη χαρη και προσπαθησε να επικοινωνησεις. 

44 λεπτά πριν, filip123go είπε

Δεν το γνώριζα και πλέον δεν με ενδιαφέρει. Αν δεις στο δίπλα θέμα μάλιστα το κράζω ασύστολα. Και αυτό και το πτυχίο μου. 

Ελα τωρα που δεν καταλαβαινεις την ερωτηση.

Ειναι ή οχι το μεταπτυχιακο απο το Ατει Δυτικης Μακεδονιας, Τει Κοζανης δηλαδη, που εδωσε ενα μεταπτυχιακο σε συνεργασια με πανεπιστημιο εξωτερικου, χωρις τα απαιτουμενα ects για να αναγνωριστει απο το ΔΟΑΤΑΠ;

Και τωρα προσφυγαν 70κατι ατομα στο Στε και εκδικαζεται αυτο τον μηνα;

Επεξ/σία από xgol
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xgol είπε

Εγω ειμαι ηλιθιος.

Εσυ που τελειωσες τει και κανεις φορματ στην εταιρια που δουλευεις και νομιζεις οτι δεν εχεις καμια διαφορα σε επιστημονικο υποβαθρο και επαγγελματικη υποσταση με εναν που τελειωσε ηλ. Μηχανικος απο Πανεπιστημιο (υποθετω), τι εισαι;

 

Ανθρωπε μου εχεις επιγνωση του τι διαβαζεις;

Ειπα εγω οτι δε δουλευετε στον ιδιο τομεα;

Μιλαω ξεκαθαρα για πτυχια ή οχι;

Κανε μου τη χαρη και προσπαθησε να επικοινωνησεις. 

Εσυ τι ακριβως εχεις τελειωσει; Πολλη αγενεια... Αυτη την φορα δεν χρειαστηκε να μου στειλεις πμ για να στο πω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xgol είπε

Εγω ειμαι ηλιθιος.

Εσυ που τελειωσες τει και κανεις φορματ στην εταιρια που δουλευεις και νομιζεις οτι δεν εχεις καμια διαφορα σε επιστημονικο υποβαθρο και επαγγελματικη υποσταση με εναν που τελειωσε ηλ. Μηχανικος απο Πανεπιστημιο (υποθετω), τι εισαι;

 

 

Πάντως πιο έξυπνος από εσένα. Ας ξεκινήσουμε:

Α) Πήγαινε στο google και γράψε "What IT Support does". Θα εκπλαγείς.

Β) Άνοιξε νέα καρτέλα στον browser και γράψε "ισοτιμία ΑΕΙ/ΤΕΙ". Πάλι θα εκπλαγείς. Και τέλος

Γ) Κοιτάξου στον καθρέφτη και αναστοχάσου.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, efib είπε

Εσυ τι ακριβως εχεις τελειωσει; Πολλη αγενεια... Αυτη την φορα δεν χρειαστηκε να μου στειλεις πμ για να στο πω :)

Ααα επιλεκτικα κατανοεις την αγενεια απ οτι βλεπω!

Οσο για το πμ τι υπονοεις; Που οπου εβλεπες ποστ μου αφηνες αντιδρασεις και σε ρωτησα για ποιο λογο; Ή κατι αλλο;

Πως θα επηρεασει την αποψη σου το τι εχω σπουδασει εγω ( αν εχω σπουδασει );

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Πάντως πιο έξυπνος από εσένα. Ας ξεκινήσουμε:

Α) Πήγαινε στο google και γράψε "What IT Support does". Θα εκπλαγείς.

Β) Άνοιξε νέα καρτέλα στον browser και γράψε "ισοτιμία ΑΕΙ/ΤΕΙ". Πάλι θα εκπλαγείς. Και τέλος

Γ) Κοιτάξου στον καθρέφτη και αναστοχάσου.

 

Μονο και μονο που το επιχειρημα σου για να υποστηριξεις πως πτυχιο τει πληροφορικης = πτυχιο πανεπιστημιου ηλ. Μηχ ειναι η ισοτιμια αει/τει, μου δειχνει πως και το τει για σενα ηταν πραγματικο overachievement!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xgol είπε

Ααα επιλεκτικα κατανοεις την αγενεια απ οτι βλεπω!

Οσο για το πμ τι υπονοεις; Που οπου εβλεπες ποστ μου αφηνες αντιδρασεις και σε ρωτησα για ποιο λογο; Ή κατι αλλο;

Πως θα επηρεασει την αποψη σου το τι εχω σπουδασει εγω ( αν εχω σπουδασει );

Οτι δεν εχεις σπουδασει κατι που θα σου επετρεπε να καταλαβεις οτι τα δυο αυτα ατομα ειναι στον ιδιο τομεα ή θα μπορουσαν ακομα και να ηταν ακριβως στο ιδιο αντικειμενο (full stack dev μπορει να γινει οποισδηποτε εφοσον ασχοληθει), εσυ ομως επελεξες να μειωσεις καποιον "κανει format" χωρις καν να ξερεις τι κανει και το πηγες σε τει vs ημμυ που δεν εχει καμια ουσια σε αυτη την συζητηση. Ναι, αυτο εννοω για το πμ.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filip123go είπε

Μια φορά να υπάρξει ένα θέμα, χωρίς να προσβάλουν ο ένας τον άλλον εδώ μέσα .... Εγώ αποχωρώ από τη συζήτηση. Καλό κλείδωμα. 

Δε μας ειπες ομως, αν το μεταπτυχιακο που εκανες και «εκραζες»  ηταν αυτο που σου λεω και εχει κινηθει γη και ουρανος να εξισωθει και να αναγνωριστει! 
 

Συνεχισε και αν οντως αυτο ειναι, θα μαθεις και τα υπολοιπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xgol είπε

Μονο και μονο που το επιχειρημα σου για να υποστηριξεις πως πτυχιο τει πληροφορικης = πτυχιο πανεπιστημιου ηλ. Μηχ ειναι η ισοτιμια αει/τει, μου δειχνει πως και το τει για σενα ηταν πραγματικο overachievement!

 

Μόνο και μόνο που δεν ξέρεις να χρησιμοποιήσεις σωστά την Ελληνική γλώσσα και χρησιμοποιείς αγγλικούς όρους, καταλαβαίνω το μορφωτικό σου επίπεδο όποτε δεν έχει νόημα να σου εξηγήσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, efib είπε

Οτι δεν εχεις σπουδασει κατι που θα σου επετρεπε να καταλαβεις οτι τα δυο αυτα ατομα ειναι στον ιδιο τομεα ή θα μπορουσαν ακομα και να ηταν ακριβως στο ιδιο αντικειμενο (full stack dev μπορει να γινει οποισδηποτε εφοσον ασχοληθει), εσυ ομως επελεξες να μειωσεις καποιον "κανει format" χωρις καν να ξερεις τι κανει και το πηγες σε τει vs ημμυ που δεν εχει καμια ουσια σε αυτη την συζητηση. Ναι, αυτο εννοω για το πμ.

Σε ευχαριστω για τη διευκρινηση σχετικα με τα πμ γιατι το αρχικο σου ποστ υπονοούσε αλλα.

1) Μιλησα για πτυχιο ξεκαθαρα. Οτι ειναι ιδιο τομεα αλλα προφανως με αλλο επιστημονικο υποβαθρο. Το αν εχει νοημα να απαντωνται πραγματα ή οχι ( δεν ειπα εγω εξαρχης πως «ειμαστε το ιδιο» ) ασε να το κρινει ο καθενας για τον εαυτο του. 

2) Δε βλεπω να θεωρεις αγενεια οποιον αποκαλει καποιον ηλιθιο, αλλα αυτον που αντιδρα σε αυτο τον χαρακτηρισμο με το αναλογο υφος. Οχι;

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...