Προς το περιεχόμενο

DUAL BOOT πρόβλημα. WINDOWS 7 μετά από Εγκατάσταση Pop_OS


snips

Προτεινόμενες αναρτήσεις

S O S O S O S O S

Μετά από εγκατάσταση του Pop_os δεν βγαζει στον bootloader επιλογή για Windows 7 (pre installed). Πως τον επαναφέρουμε;

ΔΕΝ πειράχτηκε partition των Windows. το Pop_OS εγκατασταθηκε σε ξεχωριστό partition στο τέλος του δίσκου (γύρω στα 80GB).

Eπείγει λόγω τηλεκπαίδευσης αύριο...θα με φάει η Γυναίκα.

popos.png.0866cc9b5bc5a8a7d690ac7071ce03f7.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν εβγαζα ακρη με τον grub bootloader οταν εβαζα popos μιας και δεν υπαρχει grub στο popos, και ετσι εκανα εγκατασταση τον ''refind bootloader'' ο οποιος μου εβλεπε και windows και popos.

μετα την εγκατασταση ομως εκανα reboot και πηγαινα bios να τον επιλεξω απο εκει και ολα καλα. απλα εγω δεν ειχα το popos στον ιδιο δισκο με τα windows αλλα σε διαφορετικο.

Δεν θυμαμε ομως πως ακριβως εκανα την εγκατασταση. Για δες τι κανει η:

sudo refind-install

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βρε. Έτσι μου το έγραψε.

Μπήκα με το supergrub2 τελικά στα windows αλλά προφανώς αυτή είναι προσωρινή λύση.

refind-install

δεν μου έδωσε κάτι αρνητικό. Νόμιζα ότι έκανε δουλειά αλλά τελικά πάλι δεν φάνηκε τίποτα στον loader.

Θα δω αργότερα τι παίζει εδώ. https://www.rodsbooks.com/refind/installing.html#linux

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snips είπε

Δεν έχει επιλογή. Το laptop είναι αρχαιοτάτων χρόνων.

Άρα κατά πάσα πιθανότητα Legacy.

Εφόσον μπήκες στη διαδικασία να εγκαταστήσεις bootloader εγώ θα πρότεινα και systemd-boot. Στην αρχή φαίνεται λίγο πονοκέφαλος, αλλά εν τέλει πολύ πιο απλός στη ρύθμιση από grub, και πιο minimal. Είμαι χαζός, είναι μόνο για UEFI.

Επεξ/σία από snowflake99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε δεν υπάρχει grub στο popos? Το έχω εγκατεστήμενο(αν και δεν το χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο τουλάχιστον) και εγκαταστάθηκε κανονικά με τον grub.

Όπως και να έχει ακόμη και αν δεν είναι πλέον προεγκατεστημένος μπορεί να εγκατασταθεί με το apt. Απ' ότι  φαίνεται από τις προηγούμενες απαντήσεις πρόκειται για προ UEFI εποχής σύστημα με MBR(όπως φαίνεται και από την εικόνα στην πρώτη ανάρτηση). Οπότε εγκαθιστάς τον grub και το os-prober.

Μετά λογικά με:

sudo grub-install /dev/sda  (αφού έχεις ένα δίσκο)

sudo update-grub  (για να βρει τα windows)

και επανεκκίνηση θα μπορείς να μπεις σε όποιο λειτουργικό θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2021 στις 9:45 ΜΜ, snips είπε

Μετά από εγκατάσταση του Pop_os δεν βγαζει στον bootloader επιλογή για Windows 7 (pre installed). Πως τον επαναφέρουμε;

 αν  δεν βρήκες λύση  δες  εδώ How to Dual Boot Pop OS! and Windows 10 | BLN 364 Μιλάει για 10ρια Πιστεύω δεν το ιδιο θα ισχύει και στα 7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ενημερωτικά έπρεπε να  είχες πατήσει SPACE να δεις το κρυμμένο μενού. Η εγκατάσταση του grub δεν ήταν απαραίτητη
https://linux-user.gr/t/h-zwh-me-to-systemd-boot/3246

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...